3 powody dlaczego Bitcoin rośnie jak na drożdżach

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 marca 2023
ikona autora biały
rynek byka wzrosty hossa

Bitcoin wzniósł się we wtorek do poziomu 26 514 dolarów. Oznacza to wzrost o 30% od czasu, gdy w piątek spadł poniżej 20 000 dolarów. Co spowodowało, że król kryptowalut odbił się w tak spektakularny sposób? Oto trzy możliwe przyczyny.

Bailout Silicon Valley Bank

Spadki Bitcoina w zeszłym tygodniu wynikały z niepewności związanej z upadkiem największych partnerów bankowych branży krypto. Partnerzy ci to Silvergate, Signature Bank i Silicon Valley Bank - ten ostatni został zajęty przez FDIC po czwartkowym bank runie, w trakcie którego klienci wycofali 42 miliardów dolarów.

Wydarzenie to - które zarówno złamało Bitcoina, jak i zdestabilizowało USDC - zostało omówione przez Rezerwę Federalną w niedzielę. Fed obiecał w pełni wykupić wszystkich deponentów banku. Ogłoszenie było dużą ulgą dla wielu firm kryptowalutowych z ekspozycją na bank, w tym Circle, BlockFi, Ripple, Pantera Capital i Yuga Labs.

Fed twierdził, że bailouty nie będą kosztować podatników - znak dla wielu, że Rezerwa Federalna planuje wstrzyknąć więcej pieniędzy do gospodarki. Ogólnie rzecz biorąc, więcej pieniędzy oznacza wyższe ceny aktywów ryzykownych - w tym akcji i kryptowalut.

Autor Rich Dad Poor Dad Robert Kiyosaki powtórzył tę tezę po tym, jak Bitcoin zaczął ponownie rosnąć w niedzielę:

Inflacja spada

Chociaż Bitcoin był już na fali wznoszącej po akcji ratunkowej SVB, to wtorkowy odczyt indeksu cen konsumpcyjnych (CPI) Biura Statystyki Pracy mógł pomóc we wzroście.

Raport pokazał, że inflacja YoY spadła do 6% w lutym - z 6,4% w styczniu. Tymczasem CPI bazowy (który pomija zmienne sektory cen żywności i energii) pozostał bez zmian na poziomie 5,5%.

Rezerwa Federalna zacieśniała stopy procentowe w ciągu ostatniego roku, aby walczyć z rosnącą inflacją, która spustoszyła zarówno rynek kryptowalut, jak i akcji. Oznaki, że inflacja spada, mogą oznaczać, że Rezerwa Federalna jest gotowa zaprzestać podnoszenia stóp, co jest bycze dla inwestorów.

Narzędzie CME Fedwatch pokazuje, że ponad 20% rynku wycenia podwyżkę stóp o 0% po posiedzeniu FOMC w tym miesiącu.

Binance wchodzi w Bitcoina

Binance, największa na świecie giełda kryptowalut, może również stać za pompą.

Aby odizolować się od nieszczęść stablecoinów i systemu bankowego, CEO Changpeng Zhao ogłosił, że Binance zamieni 1 miliard dolarów w BUSD ze swojego funduszu naprawczego branży na Bitcoina, Ethereum i BNB.

Wieloryby tej wielkości mogą pojedynczo poruszać rynkiem. Kiedy Luna Foundation Guard kupowała Bitcoina wartego miliardy dolarów zeszłej wiosny, organizacja pomogła BTC prawie powrócić powyżej 50 000 USD pomimo trwającej presji rynku niedźwiedzia.

Po jego oświadczeniu dane Glassnode pokazały dziesiątki tysięcy Bitcoinów zdeponowanych na Binance. Analityk James V. Straten powiedział, że to "sugeruje przyczyny zmienności [Bitcoina] na szczycie makro."

Cena Bitcoina od tego czasu ochłodziła się i w czasie pisania tego tekstu oscyluje w okolicach 25 900 USD.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]

Robert Kiyosaki: "Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, nie dolary"

W obliczu hossy na rynku bitcoina, Robert Kiyosaki, autor bestsellerowej książki finansowej "Bogaty ojciec, biedny ojciec", ponownie wezwał do inwestowania w złoto, srebro i pierwszą kryptowalutę. "Prawdziwi kapitaliści obniżają ceny, powodując deflację. Marksiści podnoszą ceny, powodując inflację. Nasi przywódcy są marksistami, dlatego mamy inflację. Chroń się przed naszymi marksistowskimi przywódcami. Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, […]

Raiffeisen Bank pozwoli handlować kryptowalutami

Austriacki bank Raiffeisen aktywnie rozszerza swoją obecność na rynku kryptowalut - od stycznia 2024 r. klienci będą mogli handlować tego typu aktywami cyfrowymi. Początkowo usługa będzie oferowana tylko klientom w Wiedniu, gdzie znajduje się siedziba banku. Projekt będzie realizowany wspólnie z giełdą kryptowalut Bitpanda. Szef innowacji banku, Curt Chadha wyjaśnił: "Zaczynamy od Wiednia, ponieważ mieszka […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram