3 powody dlaczego Bitcoin rośnie jak na drożdżach

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 marca 2023
ikona autora biały
rynek byka wzrosty hossa

Bitcoin wzniósł się we wtorek do poziomu 26 514 dolarów. Oznacza to wzrost o 30% od czasu, gdy w piątek spadł poniżej 20 000 dolarów. Co spowodowało, że król kryptowalut odbił się w tak spektakularny sposób? Oto trzy możliwe przyczyny.

Bailout Silicon Valley Bank

Spadki Bitcoina w zeszłym tygodniu wynikały z niepewności związanej z upadkiem największych partnerów bankowych branży krypto. Partnerzy ci to Silvergate, Signature Bank i Silicon Valley Bank - ten ostatni został zajęty przez FDIC po czwartkowym bank runie, w trakcie którego klienci wycofali 42 miliardów dolarów.

Wydarzenie to - które zarówno złamało Bitcoina, jak i zdestabilizowało USDC - zostało omówione przez Rezerwę Federalną w niedzielę. Fed obiecał w pełni wykupić wszystkich deponentów banku. Ogłoszenie było dużą ulgą dla wielu firm kryptowalutowych z ekspozycją na bank, w tym Circle, BlockFi, Ripple, Pantera Capital i Yuga Labs.

Fed twierdził, że bailouty nie będą kosztować podatników - znak dla wielu, że Rezerwa Federalna planuje wstrzyknąć więcej pieniędzy do gospodarki. Ogólnie rzecz biorąc, więcej pieniędzy oznacza wyższe ceny aktywów ryzykownych - w tym akcji i kryptowalut.

Autor Rich Dad Poor Dad Robert Kiyosaki powtórzył tę tezę po tym, jak Bitcoin zaczął ponownie rosnąć w niedzielę:

Inflacja spada

Chociaż Bitcoin był już na fali wznoszącej po akcji ratunkowej SVB, to wtorkowy odczyt indeksu cen konsumpcyjnych (CPI) Biura Statystyki Pracy mógł pomóc we wzroście.

Raport pokazał, że inflacja YoY spadła do 6% w lutym - z 6,4% w styczniu. Tymczasem CPI bazowy (który pomija zmienne sektory cen żywności i energii) pozostał bez zmian na poziomie 5,5%.

Rezerwa Federalna zacieśniała stopy procentowe w ciągu ostatniego roku, aby walczyć z rosnącą inflacją, która spustoszyła zarówno rynek kryptowalut, jak i akcji. Oznaki, że inflacja spada, mogą oznaczać, że Rezerwa Federalna jest gotowa zaprzestać podnoszenia stóp, co jest bycze dla inwestorów.

Narzędzie CME Fedwatch pokazuje, że ponad 20% rynku wycenia podwyżkę stóp o 0% po posiedzeniu FOMC w tym miesiącu.

Binance wchodzi w Bitcoina

Binance, największa na świecie giełda kryptowalut, może również stać za pompą.

Aby odizolować się od nieszczęść stablecoinów i systemu bankowego, CEO Changpeng Zhao ogłosił, że Binance zamieni 1 miliard dolarów w BUSD ze swojego funduszu naprawczego branży na Bitcoina, Ethereum i BNB.

Wieloryby tej wielkości mogą pojedynczo poruszać rynkiem. Kiedy Luna Foundation Guard kupowała Bitcoina wartego miliardy dolarów zeszłej wiosny, organizacja pomogła BTC prawie powrócić powyżej 50 000 USD pomimo trwającej presji rynku niedźwiedzia.

Po jego oświadczeniu dane Glassnode pokazały dziesiątki tysięcy Bitcoinów zdeponowanych na Binance. Analityk James V. Straten powiedział, że to "sugeruje przyczyny zmienności [Bitcoina] na szczycie makro."

Cena Bitcoina od tego czasu ochłodziła się i w czasie pisania tego tekstu oscyluje w okolicach 25 900 USD.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]

Kryptowaluty AI: Po co nam one i jakie niosą ryzyko?

Chatbot ChatGPT pojawił się pod koniec 2022 roku i stał się najszybciej rozwijającą się usługą w historii. Zaledwie dwa miesiące po jego uruchomieniu liczba użytkowników narzędzia osiągnęła 100 milionów. Podniecenie wokół aplikacji internetowych opartych na sieciach neuronowych nie mogło nie wpłynąć na branżę kryptowalutową - pojawiło się wiele tokenów związanych ze sztuczną inteligencją (przynajmniej według […]

Aktualizacja Shanghai wdrożona w sieci testowej

Walidatorzy Ethereum są teraz o krok od możliwości odłączenia swojego Ethereum od Beacon Chain. Hard fork Shapella został wykonany w sieci testowej Goerli - ostatnim testowym uruchomieniu przed tym, jak walidatorzy Ethereum będą mogli wypłacić swoje Ethereum z Beacon Chain. Pojawiły się jednak problemy z hard forkiem. Programista Ethereum Tim Beiko zauważył, że podczas gdy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram