Sieć Ethereum wygenerowała najwięcej opłat w ciągu ostatnich sześciu miesięcy

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 kwietnia 2023
ikona autora biały
ethereum

Według danych Token Terminal, sieć Ethereum (ETH) wygenerowała najwięcej opłat w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Opłaty te są miarą aktywności on-chain. Przewagę Ethereum można przypisać aktywnym społecznościom w zakresie zdecentralizowanych finansów (DeFi), metaverse, gier, niewymiennych tokenów (NFT) i innych.

Ethereum dominuje

Z danych on-chain wynika, że sieć Ethereum wygenerowała łącznie 742,9 mln dolarów w opłatach. Na drugim miejscu znajduje się blockchain Tron, który w ciągu ostatnich 180 dni zdołał zebrać 282,4 mln dolarów w prowizjach.

BNB Chain, inny blockchain smart kontraktów, zajął odległe szóste miejsce z kwotą 115,9 mln dolarów. Bitcoin (BTC) uplasował się na ósmym miejscu z 79,6 mln dolarów opłat.

Opłaty są kluczowe w publicznych blockchainach, ponieważ motywują operatorów węzłów. Zarówno w platformach Proof-of-Work, jak i Proof-of-Stake, górnicy i walidatorzy używają sprzętu, który zużywa zasoby. Dzięki nim, sieci publiczne są zdecentralizowane. Ponadto można przetwarzać transakcje, dzięki czemu platformy są operacyjne i bezpieczne.

UniSwap to popualarny dApp w sieci Ethereum, który był odpowiedzialny za łączną kwotę 269,3 mln USD w opłatach. Lido Finance, płynna platforma stakingowa wygenerowała 209,5 miliona dolarów opłat. Z kolei GMX, zdecentralizowana platforma handlowa spot i kontraktów terminowych w której użytkownicy mogą handlować kryptowalutami ze swojego portfela, odpowiada za 86 milionów dolarów opłat.

Mniej stakowanych ETH

Liczba depozytów w kontraktach stakingowych ETH jest obecnie stosunkowo niska. Powód może mieć związek zarówno z regulacjami, jak i aktualizacją w sieci Shapella, która odbyła się dziś w nocy.

Amerykańscy regulatorzy, w tym Securities and Exchange Comission (SEC) oraz Commodity Futures Trading Commission (CFTC), od miesięcy debatują nad tym, czy Ethereum jest papierem wartościowym. Obecna niepewność w tej kwestii może więc wpłynąć na znaczne zmniejszenie ilości eteru zablokowanego w kontraktach.

Również oczekiwanie na zbliżającą się aktualizację Shapella na mainnecie powodowało, że inwestorzy woleli pozostać na uboczu w kwestii strakingu. Po tej aktualizacji użytkownicy mogą już częściowo wycofać swoje stakowane ETH z Beacon Chain.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Założyciel Curve kupił willę za 40 mln USD

Curve Finance to popularny protokół zdecentralizowanych finansów (DeFi) w sieci Ethereum (ETH), który wystartował w 2020 roku. Obecnie jest czwartym co do wielkości projektem DeFi na Ethereum. Jego całkowita zablokowana wartość (TVL) wynosi 4 miliardów dolarów, według danych DefiLlama. Curve Finance zostało zaprojektowane przez Michaela Egorova i koncentruje się na optymalizacji płynności stablecoinów. Egorov jest […]

Krótkoterminowi posiadacze BTC ponownie sprzedają z zyskiem

W ostatnim czasie Bitcoin (BTC) wywoływał niewielkie podekscytowanie wśród inwestorów kryptowalutowych. Po dużym odbiciu w pierwszym kwartale, w pewnym sensie potrzebował czasu, aby się z tego otrząsnąć. Od końca marca cena notowana jest kilka tysięcy dolarów poniżej kluczowego oporu na poziomie 30 000 USD, ale w minionym miesiącu spadła jeszcze poniżej 26 000 USD. Obecnie […]

JPMorgan: Rosnące ceny złota pchną bitcoina do 45 000 USD

Analitycy banku inwestycyjnego JPMorgan, kierowani przez starszego stratega Nikolaosa Panigirtzoglu, uważają, że rosnące ceny złota wpłyną również na kurs bitcoina. Ich zdaniem BTC osiągnie poziom 45 000 USD. Zespół Nikolaosa Panigirtzoglou podkreślił, że istnieje znaczna korelacja między kursami bitcoina i złota. Złoto kosztuje obecnie około 2000 USD, co jest niezwykle wysoką wartością. Według JPMorgan ozacza […]

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram