Sieć Ethereum wygenerowała najwięcej opłat w ciągu ostatnich sześciu miesięcy

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 kwietnia 2023
ikona autora biały
ethereum

Według danych Token Terminal, sieć Ethereum (ETH) wygenerowała najwięcej opłat w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Opłaty te są miarą aktywności on-chain. Przewagę Ethereum można przypisać aktywnym społecznościom w zakresie zdecentralizowanych finansów (DeFi), metaverse, gier, niewymiennych tokenów (NFT) i innych.

Ethereum dominuje

Z danych on-chain wynika, że sieć Ethereum wygenerowała łącznie 742,9 mln dolarów w opłatach. Na drugim miejscu znajduje się blockchain Tron, który w ciągu ostatnich 180 dni zdołał zebrać 282,4 mln dolarów w prowizjach.

BNB Chain, inny blockchain smart kontraktów, zajął odległe szóste miejsce z kwotą 115,9 mln dolarów. Bitcoin (BTC) uplasował się na ósmym miejscu z 79,6 mln dolarów opłat.

Opłaty są kluczowe w publicznych blockchainach, ponieważ motywują operatorów węzłów. Zarówno w platformach Proof-of-Work, jak i Proof-of-Stake, górnicy i walidatorzy używają sprzętu, który zużywa zasoby. Dzięki nim, sieci publiczne są zdecentralizowane. Ponadto można przetwarzać transakcje, dzięki czemu platformy są operacyjne i bezpieczne.

UniSwap to popualarny dApp w sieci Ethereum, który był odpowiedzialny za łączną kwotę 269,3 mln USD w opłatach. Lido Finance, płynna platforma stakingowa wygenerowała 209,5 miliona dolarów opłat. Z kolei GMX, zdecentralizowana platforma handlowa spot i kontraktów terminowych w której użytkownicy mogą handlować kryptowalutami ze swojego portfela, odpowiada za 86 milionów dolarów opłat.

Mniej stakowanych ETH

Liczba depozytów w kontraktach stakingowych ETH jest obecnie stosunkowo niska. Powód może mieć związek zarówno z regulacjami, jak i aktualizacją w sieci Shapella, która odbyła się dziś w nocy.

Amerykańscy regulatorzy, w tym Securities and Exchange Comission (SEC) oraz Commodity Futures Trading Commission (CFTC), od miesięcy debatują nad tym, czy Ethereum jest papierem wartościowym. Obecna niepewność w tej kwestii może więc wpłynąć na znaczne zmniejszenie ilości eteru zablokowanego w kontraktach.

Również oczekiwanie na zbliżającą się aktualizację Shapella na mainnecie powodowało, że inwestorzy woleli pozostać na uboczu w kwestii strakingu. Po tej aktualizacji użytkownicy mogą już częściowo wycofać swoje stakowane ETH z Beacon Chain.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]

Robert Kiyosaki: "Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, nie dolary"

W obliczu hossy na rynku bitcoina, Robert Kiyosaki, autor bestsellerowej książki finansowej "Bogaty ojciec, biedny ojciec", ponownie wezwał do inwestowania w złoto, srebro i pierwszą kryptowalutę. "Prawdziwi kapitaliści obniżają ceny, powodując deflację. Marksiści podnoszą ceny, powodując inflację. Nasi przywódcy są marksistami, dlatego mamy inflację. Chroń się przed naszymi marksistowskimi przywódcami. Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, […]

Raiffeisen Bank pozwoli handlować kryptowalutami

Austriacki bank Raiffeisen aktywnie rozszerza swoją obecność na rynku kryptowalut - od stycznia 2024 r. klienci będą mogli handlować tego typu aktywami cyfrowymi. Początkowo usługa będzie oferowana tylko klientom w Wiedniu, gdzie znajduje się siedziba banku. Projekt będzie realizowany wspólnie z giełdą kryptowalut Bitpanda. Szef innowacji banku, Curt Chadha wyjaśnił: "Zaczynamy od Wiednia, ponieważ mieszka […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram