Kurs Bitcoina i hash rate rosną. Górnicy znajdują się jednak pod sporą presją

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 października 2022
ikona autora biały
sytuacja na rynku

Bitcoin (BTC), mimo pewnych spadków, utrzymał się stabilnie powyżej poziomu 19 tysięcy dolarów i zaczął rosnąć wczoraj późnym popołudniem. W ciągu kilku godzin wzrósł do 19 650 dolarów, osiągając wczoraj wieczorem szczyt w okolicach 19 700 dolarów.

Obecnie bitcoin podejmuje kolejną próbę przebicia się w górę. W chwili pisania tego tekstu jego kurs wynosi 19 870 dolarów na Binance.

Oznacza to, że pierwotna kryptowaluta jest 3,6% na plusie w perspektywie jednej doby. Wolumen obrotu w tym samym czasie wzrósł o 21,5%. Całkowita kapitalizacja rynkowa wynosi 376 mld USD, a dominacja 39,9%. Indeks Strachu i Chciwości plasuje się na poziomie 20 (ekstremalny strach).

Korelacja Bitcoina z makro

Wzrostowi bitcoina towarzyszyły rosnące rynki akcji, takie jak S&P 500, Nasdaq, a zwłaszcza Dow Jones. Na tych rynkach prawdopodobnie nastąpiło odbicie, ponieważ dolar amerykański nadal się osłabiał. Przedrynkowe kontrakty terminowe już dziś rano zabarwiają się na zielono, być może zapowiadając kolejny zielony dzień.

Wciąż jednak panuje bardzo duży niepokój o sytuację makroekonomiczną. Ludzie obawiają się poważnych konsekwencji w przypadku upadku Credit Suisse. Tymczasem ONZ i Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegły banki centralne, ale przede wszystkim Rezerwę Federalną, przed konsekwencjami podwyżek stóp procentowych. Nie wiadomo jednak, czy doprowadzi to do zmiany polityki.

Mimo to rynek oczekuje, że to ożywienie może być kontynuowane w perspektywie krótkoterminowej. Bitcoin może wówczas wzrosnąć do 20 500 lub nawet 22 000 dolarów. Analitycy zachowują jednak generalnie niedźwiedzie nastawienie do tego rynku i oczekują kolejnych nowych minimów.

Górnicy bitcoinów pod coraz większą presją

Tymczasem tzw. hash rate, czyli moc obliczeniowa, sieci Bitcoin ciągle rośnie. Chociaż jest to zwykle oznaka zdrowej i silnej sieci, powoduje to również, że górnicy bitcoinów znajdują się pod presją. W ostatni weekend hash rate osiągnął nawet rekordowy poziom 282 EH/s.

Oznacza to, że tzw. współczynnik trudności wydobycia, czyli poziom trudności, prawdopodobnie za sześć dni wzrośnie do nowego rekordu. To jednak sprawia, że wydobycie jest jeszcze droższe, a górnicy już teraz borykają się z problemami z powodu stosunkowo niskiego kursu i wysokich cen energii. Analityk IT Tech donosi, że górnicy są nadal w trybie dystrybucji:

Inwestorzy instytucjonalni też niechętni

Dodatkowo firma analityczna Delphi Digital podaje, że przecena największego na świecie funduszu bitcoinowego, tego należącego do Grayscal Investments, osiągnęła najniższy poziom w historii. Może to być znak, że inwestorzy instytucjonalni nie są jeszcze skłonni do powrotu do gry.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram