Kurs Bitcoina i hash rate rosną. Górnicy znajdują się jednak pod sporą presją

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 października 2022
ikona autora biały
sytuacja na rynku

Bitcoin (BTC), mimo pewnych spadków, utrzymał się stabilnie powyżej poziomu 19 tysięcy dolarów i zaczął rosnąć wczoraj późnym popołudniem. W ciągu kilku godzin wzrósł do 19 650 dolarów, osiągając wczoraj wieczorem szczyt w okolicach 19 700 dolarów.

Obecnie bitcoin podejmuje kolejną próbę przebicia się w górę. W chwili pisania tego tekstu jego kurs wynosi 19 870 dolarów na Binance.

Oznacza to, że pierwotna kryptowaluta jest 3,6% na plusie w perspektywie jednej doby. Wolumen obrotu w tym samym czasie wzrósł o 21,5%. Całkowita kapitalizacja rynkowa wynosi 376 mld USD, a dominacja 39,9%. Indeks Strachu i Chciwości plasuje się na poziomie 20 (ekstremalny strach).

Korelacja Bitcoina z makro

Wzrostowi bitcoina towarzyszyły rosnące rynki akcji, takie jak S&P 500, Nasdaq, a zwłaszcza Dow Jones. Na tych rynkach prawdopodobnie nastąpiło odbicie, ponieważ dolar amerykański nadal się osłabiał. Przedrynkowe kontrakty terminowe już dziś rano zabarwiają się na zielono, być może zapowiadając kolejny zielony dzień.

Wciąż jednak panuje bardzo duży niepokój o sytuację makroekonomiczną. Ludzie obawiają się poważnych konsekwencji w przypadku upadku Credit Suisse. Tymczasem ONZ i Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegły banki centralne, ale przede wszystkim Rezerwę Federalną, przed konsekwencjami podwyżek stóp procentowych. Nie wiadomo jednak, czy doprowadzi to do zmiany polityki.

Mimo to rynek oczekuje, że to ożywienie może być kontynuowane w perspektywie krótkoterminowej. Bitcoin może wówczas wzrosnąć do 20 500 lub nawet 22 000 dolarów. Analitycy zachowują jednak generalnie niedźwiedzie nastawienie do tego rynku i oczekują kolejnych nowych minimów.

Górnicy bitcoinów pod coraz większą presją

Tymczasem tzw. hash rate, czyli moc obliczeniowa, sieci Bitcoin ciągle rośnie. Chociaż jest to zwykle oznaka zdrowej i silnej sieci, powoduje to również, że górnicy bitcoinów znajdują się pod presją. W ostatni weekend hash rate osiągnął nawet rekordowy poziom 282 EH/s.

Oznacza to, że tzw. współczynnik trudności wydobycia, czyli poziom trudności, prawdopodobnie za sześć dni wzrośnie do nowego rekordu. To jednak sprawia, że wydobycie jest jeszcze droższe, a górnicy już teraz borykają się z problemami z powodu stosunkowo niskiego kursu i wysokich cen energii. Analityk IT Tech donosi, że górnicy są nadal w trybie dystrybucji:

Inwestorzy instytucjonalni też niechętni

Dodatkowo firma analityczna Delphi Digital podaje, że przecena największego na świecie funduszu bitcoinowego, tego należącego do Grayscal Investments, osiągnęła najniższy poziom w historii. Może to być znak, że inwestorzy instytucjonalni nie są jeszcze skłonni do powrotu do gry.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Założyciel Curve kupił willę za 40 mln USD

Curve Finance to popularny protokół zdecentralizowanych finansów (DeFi) w sieci Ethereum (ETH), który wystartował w 2020 roku. Obecnie jest czwartym co do wielkości projektem DeFi na Ethereum. Jego całkowita zablokowana wartość (TVL) wynosi 4 miliardów dolarów, według danych DefiLlama. Curve Finance zostało zaprojektowane przez Michaela Egorova i koncentruje się na optymalizacji płynności stablecoinów. Egorov jest […]

Krótkoterminowi posiadacze BTC ponownie sprzedają z zyskiem

W ostatnim czasie Bitcoin (BTC) wywoływał niewielkie podekscytowanie wśród inwestorów kryptowalutowych. Po dużym odbiciu w pierwszym kwartale, w pewnym sensie potrzebował czasu, aby się z tego otrząsnąć. Od końca marca cena notowana jest kilka tysięcy dolarów poniżej kluczowego oporu na poziomie 30 000 USD, ale w minionym miesiącu spadła jeszcze poniżej 26 000 USD. Obecnie […]

JPMorgan: Rosnące ceny złota pchną bitcoina do 45 000 USD

Analitycy banku inwestycyjnego JPMorgan, kierowani przez starszego stratega Nikolaosa Panigirtzoglu, uważają, że rosnące ceny złota wpłyną również na kurs bitcoina. Ich zdaniem BTC osiągnie poziom 45 000 USD. Zespół Nikolaosa Panigirtzoglou podkreślił, że istnieje znaczna korelacja między kursami bitcoina i złota. Złoto kosztuje obecnie około 2000 USD, co jest niezwykle wysoką wartością. Według JPMorgan ozacza […]

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram