Kurs Bitcoina i hash rate rosną. Górnicy znajdują się jednak pod sporą presją

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 października 2022
ikona autora biały
sytuacja na rynku

Bitcoin (BTC), mimo pewnych spadków, utrzymał się stabilnie powyżej poziomu 19 tysięcy dolarów i zaczął rosnąć wczoraj późnym popołudniem. W ciągu kilku godzin wzrósł do 19 650 dolarów, osiągając wczoraj wieczorem szczyt w okolicach 19 700 dolarów.

Obecnie bitcoin podejmuje kolejną próbę przebicia się w górę. W chwili pisania tego tekstu jego kurs wynosi 19 870 dolarów na Binance.

Oznacza to, że pierwotna kryptowaluta jest 3,6% na plusie w perspektywie jednej doby. Wolumen obrotu w tym samym czasie wzrósł o 21,5%. Całkowita kapitalizacja rynkowa wynosi 376 mld USD, a dominacja 39,9%. Indeks Strachu i Chciwości plasuje się na poziomie 20 (ekstremalny strach).

Korelacja Bitcoina z makro

Wzrostowi bitcoina towarzyszyły rosnące rynki akcji, takie jak S&P 500, Nasdaq, a zwłaszcza Dow Jones. Na tych rynkach prawdopodobnie nastąpiło odbicie, ponieważ dolar amerykański nadal się osłabiał. Przedrynkowe kontrakty terminowe już dziś rano zabarwiają się na zielono, być może zapowiadając kolejny zielony dzień.

Wciąż jednak panuje bardzo duży niepokój o sytuację makroekonomiczną. Ludzie obawiają się poważnych konsekwencji w przypadku upadku Credit Suisse. Tymczasem ONZ i Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegły banki centralne, ale przede wszystkim Rezerwę Federalną, przed konsekwencjami podwyżek stóp procentowych. Nie wiadomo jednak, czy doprowadzi to do zmiany polityki.

Mimo to rynek oczekuje, że to ożywienie może być kontynuowane w perspektywie krótkoterminowej. Bitcoin może wówczas wzrosnąć do 20 500 lub nawet 22 000 dolarów. Analitycy zachowują jednak generalnie niedźwiedzie nastawienie do tego rynku i oczekują kolejnych nowych minimów.

Górnicy bitcoinów pod coraz większą presją

Tymczasem tzw. hash rate, czyli moc obliczeniowa, sieci Bitcoin ciągle rośnie. Chociaż jest to zwykle oznaka zdrowej i silnej sieci, powoduje to również, że górnicy bitcoinów znajdują się pod presją. W ostatni weekend hash rate osiągnął nawet rekordowy poziom 282 EH/s.

Oznacza to, że tzw. współczynnik trudności wydobycia, czyli poziom trudności, prawdopodobnie za sześć dni wzrośnie do nowego rekordu. To jednak sprawia, że wydobycie jest jeszcze droższe, a górnicy już teraz borykają się z problemami z powodu stosunkowo niskiego kursu i wysokich cen energii. Analityk IT Tech donosi, że górnicy są nadal w trybie dystrybucji:

Inwestorzy instytucjonalni też niechętni

Dodatkowo firma analityczna Delphi Digital podaje, że przecena największego na świecie funduszu bitcoinowego, tego należącego do Grayscal Investments, osiągnęła najniższy poziom w historii. Może to być znak, że inwestorzy instytucjonalni nie są jeszcze skłonni do powrotu do gry.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]

Tether zapewnia, że nie ma ryzyka ze strony USDT na Solanie

Największy na świecie emitent stablecoinów, Tether, zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń ze strony USDT w sieci Solana. 18 listopada Tether wydał oświadczenie, że USDT emitowany w Alamedzie był bezpieczny względem wszelkich wypadków zarażenia ze strony upadłej giełdy FTX. Według raportu przejrzystości Tethera, Solana jest trzecią co do wielkości siecią dla stablecoina po Tron i […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram