Co trzeci kanadyjski HODLer stracił pieniądze w wyniku scamu

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 czerwca 2023
ikona autora biały
kanada kryptowaluty

Badania przeprowadzone przez współpracowników Toronto Metropolitan University (TMU) oszacowały, że 35% Kanadyjczyków posiadających aktywa cyfrowe padło ofiarą scamu.

Badanie wykazało ponadto, że około 9% mieszkańców kupiło kryptowaluty lub NFT, przy czym odsetek ten był wyższy wśród osób, które ukończyły uniwersytety.

Mniej wykształceni ludzie wydają się bardziej narażeni na oszustwa

Raport, przeprowadzony za pośrednictwem reprezentatywnej ankiety przeprowadzonej wśród 2000 mieszkańców Kanady, wykazał, że scamy związane z kryptowalutami stanowią poważny problem w tym kraju. Zgodnie z wynikami, ponad jedna trzecia osób, które zainwestowały w aktywa cyfrowe, została zwabiona w jakiś rodzaj oszustwa.

14% (największy odsetek) stwierdziło, że skontaktowała się z nimi osoba, która przedstawiła się jako menedżer inwestycji kryptowalutowych, a następnie wyłudziła opłatę za swoje "usługi". 10% przyznało, że udostępniło informacje o swoim portfelu po otrzymaniu prośby o dodatkowe informacje. 7% kupiło waluty cyfrowe od tajemniczej osoby, która następnie zniknęła. Autorzy badania zauważają:

"Kiedy użytkownicy padają ofiarą tych oszustw kryptowalutowych, może to spowodować znaczne straty finansowe, czasami narażając na szwank duże kwoty pieniędzy z linii kredytowych, kart kredytowych i oszczędności życia. Istnieją nie tylko straty finansowe, ale także ryzyko kradzieży danych osobowych i finansowych. Skala tego typu oszustw i wyłudzeń w Kanadzie wydaje się znaczna."

Osoby z niższych przedziałów dochodowych i osoby z niższym wykształceniem są bardziej narażone na oszustwa. Osoby zarabiające ponad 50 000 USD rocznie i posiadające wyższe wykształcenie wydają się być bardziej świadome zagrożeń w branży i są bardziej ostrożne, gdy zwracają się do nich oszuści.

W ankiecie oszacowano również, że większość Kanadyjczyków obawia się giełd kryptowalut. Prawie 50% ma "niskie zaufanie" do takich firm, 25% jest "neutralnych", a tylko 9% ma "wysokie zaufanie".

Dla porównania, zaufanie do lokalnych banków jest znacznie wyższe. Tylko 12% nie wierzy w krajowe instytucje bankowe, podczas gdy 46% ma "wysokie zaufanie".

Badanie sugeruje, że mniej więcej jeden na 10 Kanadyjczyków dołączył do kryptowalut, kupując bitcoina, ether lub inne aktywa cyfrowe. Większość inwestorów to mężczyźni w wieku od 25 do 35 lat.

Bolesna lekcja wyciągnięta przez kanadyjską parę

Podczas gdy niektóre oszustwa nie są tak niszczycielskie i powodują głównie frustrację wśród ofiar, inne mogą mieć kluczowe znaczenie. Jednym z przykładów jest starszy mężczyzna i jego żona z Toronto, którzy stracili 300 000 USD w wyniku takiego oszustwa.

Para chciała zainwestować oszczędności swojego życia i skontaktowała się z nimi nieznana osoba online. Po przedstawieniu się jako "profesjonalny i posiadający wiedzę" w dziedzinie inwestycji, doradził rodzinie dystrybucję środków na wątpliwej platformie kryptowalutowej.

Początkowo wszystko wydawało się legalne. Para zauważyła, że ich inwestycja "znacznie" wzrosła w czasie. Problemy zaczęły się jednak, gdy poprosili o wypłatę części aktywów. Sprawca powiedział, że muszą uiścić znaczne opłaty, aby zrealizować takie transakcje. Później cała ich inwestycja zniknęła, co potwierdziło ich obawy, że padli ofiarą oszustwa kryptowalutowego.

Na szczęście dla nich policja w Toronto odzyskała "znaczną część utraconych środków". Tożsamość przestępcy, który wyłudził pieniądze, pozostała jednak nieznana, co oznacza, że może on znajdować się w innym kraju.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram