Co trzeci kanadyjski HODLer stracił pieniądze w wyniku scamu

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 czerwca 2023
ikona autora biały
kanada kryptowaluty

Badania przeprowadzone przez współpracowników Toronto Metropolitan University (TMU) oszacowały, że 35% Kanadyjczyków posiadających aktywa cyfrowe padło ofiarą scamu.

Badanie wykazało ponadto, że około 9% mieszkańców kupiło kryptowaluty lub NFT, przy czym odsetek ten był wyższy wśród osób, które ukończyły uniwersytety.

Mniej wykształceni ludzie wydają się bardziej narażeni na oszustwa

Raport, przeprowadzony za pośrednictwem reprezentatywnej ankiety przeprowadzonej wśród 2000 mieszkańców Kanady, wykazał, że scamy związane z kryptowalutami stanowią poważny problem w tym kraju. Zgodnie z wynikami, ponad jedna trzecia osób, które zainwestowały w aktywa cyfrowe, została zwabiona w jakiś rodzaj oszustwa.

14% (największy odsetek) stwierdziło, że skontaktowała się z nimi osoba, która przedstawiła się jako menedżer inwestycji kryptowalutowych, a następnie wyłudziła opłatę za swoje "usługi". 10% przyznało, że udostępniło informacje o swoim portfelu po otrzymaniu prośby o dodatkowe informacje. 7% kupiło waluty cyfrowe od tajemniczej osoby, która następnie zniknęła. Autorzy badania zauważają:

"Kiedy użytkownicy padają ofiarą tych oszustw kryptowalutowych, może to spowodować znaczne straty finansowe, czasami narażając na szwank duże kwoty pieniędzy z linii kredytowych, kart kredytowych i oszczędności życia. Istnieją nie tylko straty finansowe, ale także ryzyko kradzieży danych osobowych i finansowych. Skala tego typu oszustw i wyłudzeń w Kanadzie wydaje się znaczna."

Osoby z niższych przedziałów dochodowych i osoby z niższym wykształceniem są bardziej narażone na oszustwa. Osoby zarabiające ponad 50 000 USD rocznie i posiadające wyższe wykształcenie wydają się być bardziej świadome zagrożeń w branży i są bardziej ostrożne, gdy zwracają się do nich oszuści.

W ankiecie oszacowano również, że większość Kanadyjczyków obawia się giełd kryptowalut. Prawie 50% ma "niskie zaufanie" do takich firm, 25% jest "neutralnych", a tylko 9% ma "wysokie zaufanie".

Dla porównania, zaufanie do lokalnych banków jest znacznie wyższe. Tylko 12% nie wierzy w krajowe instytucje bankowe, podczas gdy 46% ma "wysokie zaufanie".

Badanie sugeruje, że mniej więcej jeden na 10 Kanadyjczyków dołączył do kryptowalut, kupując bitcoina, ether lub inne aktywa cyfrowe. Większość inwestorów to mężczyźni w wieku od 25 do 35 lat.

Bolesna lekcja wyciągnięta przez kanadyjską parę

Podczas gdy niektóre oszustwa nie są tak niszczycielskie i powodują głównie frustrację wśród ofiar, inne mogą mieć kluczowe znaczenie. Jednym z przykładów jest starszy mężczyzna i jego żona z Toronto, którzy stracili 300 000 USD w wyniku takiego oszustwa.

Para chciała zainwestować oszczędności swojego życia i skontaktowała się z nimi nieznana osoba online. Po przedstawieniu się jako "profesjonalny i posiadający wiedzę" w dziedzinie inwestycji, doradził rodzinie dystrybucję środków na wątpliwej platformie kryptowalutowej.

Początkowo wszystko wydawało się legalne. Para zauważyła, że ich inwestycja "znacznie" wzrosła w czasie. Problemy zaczęły się jednak, gdy poprosili o wypłatę części aktywów. Sprawca powiedział, że muszą uiścić znaczne opłaty, aby zrealizować takie transakcje. Później cała ich inwestycja zniknęła, co potwierdziło ich obawy, że padli ofiarą oszustwa kryptowalutowego.

Na szczęście dla nich policja w Toronto odzyskała "znaczną część utraconych środków". Tożsamość przestępcy, który wyłudził pieniądze, pozostała jednak nieznana, co oznacza, że może on znajdować się w innym kraju.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Robinhood Crypto - bonus powitalny do 20 EUR za rejestrację

Robinhood to aplikacja finansowa do handlu akcjami, ETFami, a także kryptowalutami dotychczas bardzo popularna w USA. Jak się jednak okazuje, firma postanowiła rozszerzyć swój zasięg w Europie. Wraz z wejściem na nowy rynek Robinhood przygotował także bonus powitalny, który można otrzymać za rejestrację. Co to za bonus? Jak go odebrać? O tym w dzisiejszym artykule! […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram