Biden ostrzega przed recesją w USA. Widzi jednak rozwiązanie

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 maja 2023
ikona autora biały
joe biden kryptowaluty rozporządzenie

Prezydent USA Joe Biden ostrzega przed recesją, ale widzi też wyjście z sytuacji. Jeśli republikańscy ustawodawcy poprą jego plany podniesienia pułapu zadłużenia USA, Biden mówi, że mogą uniknąć recesji. W chwili pisania tego tekstu, byłoby to kwestią tygodni, zanim rząd USA nie będzie mógł dłużej spłacać swoich długów.

Walka polityczna

Problemem dla Bidena jest to, że jako Demokrata musi przekonać grupę Republikanów w Kongresie o konieczności podniesienia pułapu zadłużenia. Republikanie ci oczywiście doskonale rozumieją znaczenie podniesienia pułapu zadłużenia, ale zgodzą się tylko wtedy, gdy Biden złoży pewne obietnice. Na przykład, gdy administracja Bidena obieca znaczne cięcia wydatków. Biden oczywiście nie chce tego robić, gdyż zwróciłby wielu Amerykanów przeciwko sobie i swojej partii.

Wydaje się więc, że Republikanie chcą wykorzystać pułap zadłużenia jako broń przed kolejnymi wyborami. Jeśli Demokraci zostaną zmuszeni do cięcia wydatków, może ich to kosztować wiele głosów w następnych wyborach.

W tej chwili wydaje się, że nie ma szans na to, aby Republikanie w Kongresie zgodzili się na podniesienie pułapu zadłużenia bez warunków dotyczących cięcia wydatków rządowych.

Co to jest pułap zadłużenia?

W bardzo prostych słowach, pułap zadłużenia to maksymalna kwota, jaką rząd federalny USA może pożyczyć. Kiedy pułap zadłużenia zostanie osiągnięty, rząd nie może już pożyczać pieniędzy, aby opłacać programy rządowe i spłacać odsetki. Szczególnie w przypadku deficytów strukturalnych jest to problem i Ameryka może nie być w stanie spłacić swoich długów.

Od czasu wprowadzenia pułapu zadłużenia w 1917 roku, był on wielokrotnie zmieniany i podnoszony. Praktycznie istnieje 100 procentowa szansa, że i tym razem Amerykanie podniosą pułap zadłużenia, ale dla Republikanów jest to obecnie broń polityczna. Z tego powodu zapowiada się niezła telenowela.

Jednak i oni nie chcą mieć na sumieniu, że rząd USA zbankrutuje z powodu ich niezłomności. W przeszłości częściej zdarzały się okresy, gdy pułap zadłużenia stawał się punktem sporu politycznego i prowadził do trudnych negocjacji w Kongresie.

Jeśli chodzi o nas, to głównie pokazuje to, jak kruchy jest system walut fiat i że Bitcoin jako magazyn wartości jest godną alternatywą m.in. dla dolara amerykańskiego. To, że pułap zadłużenia musi być stale podnoszony, mówi wystarczająco dużo o erozji wartości walut fiat.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]

Tłusto o Krypto 2 - Poznań otwiera drzwi do świata kryptowalut

Już 8 lutego 2024 roku odbędzie się kolejne krypto wydarzenie w Poznaniu - "Tłusto o krypto 2". Wstęp jest zupełnie darmowy, jednak liczba miejsc mocno ogrniczona. Jeżeli chcesz zdobyć wiedzę dot. cyfrowych aktywów, poznać nowych ludzi czy też po prostu dobrze się bawić, zarejestruj się już teraz! Szczegóły wydarzenia Organizatorem "Tłusto o Krypto 2" jest […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram