Biden ostrzega przed recesją w USA. Widzi jednak rozwiązanie

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 maja 2023
ikona autora biały
joe biden kryptowaluty rozporządzenie

Prezydent USA Joe Biden ostrzega przed recesją, ale widzi też wyjście z sytuacji. Jeśli republikańscy ustawodawcy poprą jego plany podniesienia pułapu zadłużenia USA, Biden mówi, że mogą uniknąć recesji. W chwili pisania tego tekstu, byłoby to kwestią tygodni, zanim rząd USA nie będzie mógł dłużej spłacać swoich długów.

Walka polityczna

Problemem dla Bidena jest to, że jako Demokrata musi przekonać grupę Republikanów w Kongresie o konieczności podniesienia pułapu zadłużenia. Republikanie ci oczywiście doskonale rozumieją znaczenie podniesienia pułapu zadłużenia, ale zgodzą się tylko wtedy, gdy Biden złoży pewne obietnice. Na przykład, gdy administracja Bidena obieca znaczne cięcia wydatków. Biden oczywiście nie chce tego robić, gdyż zwróciłby wielu Amerykanów przeciwko sobie i swojej partii.

Wydaje się więc, że Republikanie chcą wykorzystać pułap zadłużenia jako broń przed kolejnymi wyborami. Jeśli Demokraci zostaną zmuszeni do cięcia wydatków, może ich to kosztować wiele głosów w następnych wyborach.

W tej chwili wydaje się, że nie ma szans na to, aby Republikanie w Kongresie zgodzili się na podniesienie pułapu zadłużenia bez warunków dotyczących cięcia wydatków rządowych.

Co to jest pułap zadłużenia?

W bardzo prostych słowach, pułap zadłużenia to maksymalna kwota, jaką rząd federalny USA może pożyczyć. Kiedy pułap zadłużenia zostanie osiągnięty, rząd nie może już pożyczać pieniędzy, aby opłacać programy rządowe i spłacać odsetki. Szczególnie w przypadku deficytów strukturalnych jest to problem i Ameryka może nie być w stanie spłacić swoich długów.

Od czasu wprowadzenia pułapu zadłużenia w 1917 roku, był on wielokrotnie zmieniany i podnoszony. Praktycznie istnieje 100 procentowa szansa, że i tym razem Amerykanie podniosą pułap zadłużenia, ale dla Republikanów jest to obecnie broń polityczna. Z tego powodu zapowiada się niezła telenowela.

Jednak i oni nie chcą mieć na sumieniu, że rząd USA zbankrutuje z powodu ich niezłomności. W przeszłości częściej zdarzały się okresy, gdy pułap zadłużenia stawał się punktem sporu politycznego i prowadził do trudnych negocjacji w Kongresie.

Jeśli chodzi o nas, to głównie pokazuje to, jak kruchy jest system walut fiat i że Bitcoin jako magazyn wartości jest godną alternatywą m.in. dla dolara amerykańskiego. To, że pułap zadłużenia musi być stale podnoszony, mówi wystarczająco dużo o erozji wartości walut fiat.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram