Biden ostrzega przed recesją w USA. Widzi jednak rozwiązanie

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 maja 2023
ikona autora biały
joe biden kryptowaluty rozporządzenie

Prezydent USA Joe Biden ostrzega przed recesją, ale widzi też wyjście z sytuacji. Jeśli republikańscy ustawodawcy poprą jego plany podniesienia pułapu zadłużenia USA, Biden mówi, że mogą uniknąć recesji. W chwili pisania tego tekstu, byłoby to kwestią tygodni, zanim rząd USA nie będzie mógł dłużej spłacać swoich długów.

Walka polityczna

Problemem dla Bidena jest to, że jako Demokrata musi przekonać grupę Republikanów w Kongresie o konieczności podniesienia pułapu zadłużenia. Republikanie ci oczywiście doskonale rozumieją znaczenie podniesienia pułapu zadłużenia, ale zgodzą się tylko wtedy, gdy Biden złoży pewne obietnice. Na przykład, gdy administracja Bidena obieca znaczne cięcia wydatków. Biden oczywiście nie chce tego robić, gdyż zwróciłby wielu Amerykanów przeciwko sobie i swojej partii.

Wydaje się więc, że Republikanie chcą wykorzystać pułap zadłużenia jako broń przed kolejnymi wyborami. Jeśli Demokraci zostaną zmuszeni do cięcia wydatków, może ich to kosztować wiele głosów w następnych wyborach.

W tej chwili wydaje się, że nie ma szans na to, aby Republikanie w Kongresie zgodzili się na podniesienie pułapu zadłużenia bez warunków dotyczących cięcia wydatków rządowych.

Co to jest pułap zadłużenia?

W bardzo prostych słowach, pułap zadłużenia to maksymalna kwota, jaką rząd federalny USA może pożyczyć. Kiedy pułap zadłużenia zostanie osiągnięty, rząd nie może już pożyczać pieniędzy, aby opłacać programy rządowe i spłacać odsetki. Szczególnie w przypadku deficytów strukturalnych jest to problem i Ameryka może nie być w stanie spłacić swoich długów.

Od czasu wprowadzenia pułapu zadłużenia w 1917 roku, był on wielokrotnie zmieniany i podnoszony. Praktycznie istnieje 100 procentowa szansa, że i tym razem Amerykanie podniosą pułap zadłużenia, ale dla Republikanów jest to obecnie broń polityczna. Z tego powodu zapowiada się niezła telenowela.

Jednak i oni nie chcą mieć na sumieniu, że rząd USA zbankrutuje z powodu ich niezłomności. W przeszłości częściej zdarzały się okresy, gdy pułap zadłużenia stawał się punktem sporu politycznego i prowadził do trudnych negocjacji w Kongresie.

Jeśli chodzi o nas, to głównie pokazuje to, jak kruchy jest system walut fiat i że Bitcoin jako magazyn wartości jest godną alternatywą m.in. dla dolara amerykańskiego. To, że pułap zadłużenia musi być stale podnoszony, mówi wystarczająco dużo o erozji wartości walut fiat.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Założyciel Curve kupił willę za 40 mln USD

Curve Finance to popularny protokół zdecentralizowanych finansów (DeFi) w sieci Ethereum (ETH), który wystartował w 2020 roku. Obecnie jest czwartym co do wielkości projektem DeFi na Ethereum. Jego całkowita zablokowana wartość (TVL) wynosi 4 miliardów dolarów, według danych DefiLlama. Curve Finance zostało zaprojektowane przez Michaela Egorova i koncentruje się na optymalizacji płynności stablecoinów. Egorov jest […]

Krótkoterminowi posiadacze BTC ponownie sprzedają z zyskiem

W ostatnim czasie Bitcoin (BTC) wywoływał niewielkie podekscytowanie wśród inwestorów kryptowalutowych. Po dużym odbiciu w pierwszym kwartale, w pewnym sensie potrzebował czasu, aby się z tego otrząsnąć. Od końca marca cena notowana jest kilka tysięcy dolarów poniżej kluczowego oporu na poziomie 30 000 USD, ale w minionym miesiącu spadła jeszcze poniżej 26 000 USD. Obecnie […]

JPMorgan: Rosnące ceny złota pchną bitcoina do 45 000 USD

Analitycy banku inwestycyjnego JPMorgan, kierowani przez starszego stratega Nikolaosa Panigirtzoglu, uważają, że rosnące ceny złota wpłyną również na kurs bitcoina. Ich zdaniem BTC osiągnie poziom 45 000 USD. Zespół Nikolaosa Panigirtzoglou podkreślił, że istnieje znaczna korelacja między kursami bitcoina i złota. Złoto kosztuje obecnie około 2000 USD, co jest niezwykle wysoką wartością. Według JPMorgan ozacza […]

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram