Kryptowaluty AI: Po co nam one i jakie niosą ryzyko?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 marca 2023
ikona autora biały
sztuczna inteligencja

Chatbot ChatGPT pojawił się pod koniec 2022 roku i stał się najszybciej rozwijającą się usługą w historii. Zaledwie dwa miesiące po jego uruchomieniu liczba użytkowników narzędzia osiągnęła 100 milionów.

Podniecenie wokół aplikacji internetowych opartych na sieciach neuronowych nie mogło nie wpłynąć na branżę kryptowalutową - pojawiło się wiele tokenów związanych ze sztuczną inteligencją (przynajmniej według twórców).

Kroniki hype'u wokół tokenów AI

Zainteresowanie sztuczną inteligencją znacznie wzrosło w ostatnich latach. Wielu postrzega rozwiązania oparte na AI jako przełomowe, które mogą radykalnie zmienić wiele branż, w tym branżę kryptowalut.

Entuzjaści widzą w tej technologii kluczowy element ekosystemów następnej generacji. Dlatego nie dziwi fakt, że wiele projektów w świecie cyfrowych finansów pozycjonuje się jako ściśle związane z AI.

Takie tokeny odnotowały imponujący wzrost na początku 2023 roku. Na przykład kryptowaluta Artificial Liquid Intelligence (ALI) handlowała 8 stycznia w okolicach 0,009955 USD. Miesiąc później, 8 lutego, token osiągnął 0,084 USD - wzrost o ~744%.

W okresie poprzedzającym uruchomienie ChatGPT w listopadzie 2022 roku, Fetch.ai (FET) był handlowany po 0,06 USD. 8 lutego 2023 roku token osiągnął lokalny szczyt na poziomie 0,549 USD, oferując obietnicę prawie 10-krotny zwrot z inwestycji w czasie miesiąca.

Na początku marca, gdy bitcoin testował poziomy poniżej 20 000 USD, hype wokół tokenów AI opadł. Niemniej jednak, całkowita kapitalizacja aktywów segmentu w momencie pisania tego tekstu przekracza 1,4 mld USD, według zarówno CoinGecko i CryptoRank.

SingularityNET (AGIX)

SingularityNET (AGIX) prowadzi w rankingach wspomnianych serwisów analitycznych. Całkowita rynkowa wartość monet platformy zbliża się do 400 milionów dolarów (stan na 10.03.2023).

"SingularityNET to wiodący zdecentralizowany rynek AI oparty na blockchainie" - czytamy na stronie projektu.

Platforma pozwala deweloperom hostować, udostępniać i monetyzować swoje algorytmy. Projekt ma na celu stworzenie otwartego, przejrzystego i dostępnego dla wszystkich rynku sztucznej inteligencji.

Fetch.ai

Brytyjski start-up blockchainowy Fetch.ai rozwija technologię Autonomous Economic Agent (AEA).

AEA to autonomiczne systemy oparte na algorytmach uczenia maszynowego, które działają w imieniu swoich właścicieli w różnych działaniach gospodarczych. Na przykład agenci mogą wyszukiwać okazje na rynku kryptowalut, kupować bilety na koncerty lub rezerwować pokoje hotelowe.

Linia produktów obejmuje zdecentralizowaną giełdę Mettalex, sieć społecznościową Resonate, ekosystem mikromobilności MOBIX i Fetch Wallet.

Kryptowaluta FET służy do płacenia za usługi i zasoby w sieci Fetch.AI.

Artificial Liquid Intelligence (ALI)

Artificial Liquid Intelligence (ALI) to token użytkowy z protokołem AI oraz zdecentralizowane aplikacje zbudowane na jego szczycie. Ekosystem jest wspierany przez studio badawczo-rozwojowe Alethea AI, które w 2021 roku zebrało 16 milionów dolarów, aby "zbudować skalowalną infrastrukturę dla rynku niewymiennych tokenów (NFT) opartych na sztucznej inteligencji". Mark Cuban, który uczestniczył w token sale skomentował:

"Alethea AI udało się stworzyć awatary oparte na sztucznej inteligencji z zabezpieczeniem w postaci NFT. Jest to cała platforma do interaktywnej rozrywki".

Perspektywy dla tokenów AI i opinie uczestników rynku

W pierwszych miesiącach 2023 roku hype był tak wielki, że wielu uczestników społeczności widziało w nowym segmencie potężny napęd dla kolejnego rajdu na rynku kryptowalut.

Oprócz wspomnianych blue chipów, nawet na wpół zapomniane tokeny sprzed lat, takie jak Big Data Protocol (BDP) i Measurable Data (MDT), odnotowały znaczne ożywienie cenowe. Oba specjalizują się w komercjalizacji i bezpiecznych technologiach wymiany danych. Założyciel Frontier, Ravindra Kumar wyraził optymizm:

"Chociaż prawdą jest, że istnieje pewien szum wokół wtargnięcia AI do przestrzeni kryptowalutowej. Widzimy pojawienie się innowacyjnych i przekonujących usecases"".

Haseeb Qureshi, partner zarządzający Dragonfly Venture Fund, również ma nadzieję. Jest przekonany, że sztuczna inteligencja i kryptowaluty staną się z czasem bardziej połączone i że nadszedł czas, aby zapiąć pasy.

Jednak nie wszyscy w społeczności kryptowalutowej są entuzjastycznie nastawieni do nowego trendu - wielu jest sceptycznie nastawionych do większości tokenów AI. Aditya Khanduri, szef marketingu, Biconomy stwierdził:

"Jestem pewien, że obecny trend jest wciąż dość spekulacyjny. Doprowadził do skoku cen tokenów takich jak OCEAN, ALI, AGIX."

Według niego, niektórym takim kryptowalutom "brakuje prawdziwej technologii", a w samym segmencie jest wiele nierozwiązanych problemów.

"Załóżmy, że narzędzie AI przyciągnie 250 milionów użytkowników. Jak wtedy będzie wyglądała jego infrastruktura? Jak ludzie będą z niego korzystać? Jak będzie przebiegało uczenie się [interpretowanie danych]? Gdzie zostanie wdrożony token?" pyta Khanduri.

Wielu jest wręcz nieufnych wobec tego, co się dzieje. Konsultantka rynków finansowych Valentina Drofa w rozmowie z CoinDesk powiedziała:

"Gdy tylko rynek zaczyna się nieco podnosić, znikąd pojawiają się nowe trendy. I nie wszystkie z nich są tak przekonujące, jak byśmy chcieli".

Jej zdaniem istnieje ryzyko, że trend może w rzeczywistości okazać się "pustym hype'em" - z wieloma spekulantami wykorzystującymi nowomodne monety do krótkoterminowych schematów typu Pump & Dump.

"Cała branża stanie w obliczu długoterminowych konsekwencji, przyjmując kolejny cios na swój wizerunek. Cykle takie jak ten stają się dość męczące i niefortunne, są widziane w kółko" - Drofa podzieliła się swoją prognozą.

Negatywny pogląd na nowy trend ma też współzałożyciel Fundacji Fantom Andre Cronje. Uważa on, że AI i blockchain nie mogą się wzajemnie uzupełniać.

Podobnego zdania jest gospodarz podcastu Bankless, David Hoffman.

"Nie ma znaczącej integracji między sztuczną inteligencją a kryptowalutami. Nie można umieścić sztucznej inteligencji 'na blockchainie'. AI tokeny to meme tokeny" - podkreślił.

Ex-CEO Securitize Capital Wilfred Dye bezpośrednio powiązał obecny hype wokół nowych monet z hype'em wokół ChatGPT.

"To zjawisko może trwać tak długo, jak długo taki sentyment się utrzymuje" - powiedział.

Założyciel CryptoSavingExpert pod pseudonimem That Martini Guy uważa, że większość projektów związanych z AI w branży kryptowalutowej to "bezużyteczne śmieci".

"Spekulanci odejdą, gdy hype zamrze, a ceny spadną. Jeśli zarobiłeś pieniądze, zablokuj swoje zyski" - napisał.

Niepewność regulacyjna wokół rynku kryptowalut może być istotną przeszkodą dla nowego trendu. Ponadto niektóre projekty AI mogą okazać się zbyt wymagające dla wielu osób w społeczności.

Amerykańska Federalna Komisja Handlu niedawno wezwała przedsiębiorców do "utrzymania pod kontrolą roszczeń dotyczących sztucznej inteligencji".

Według agencji, firmy często używają w opisach produktów frazy "oparte na sztucznej inteligencji" i innych jej odmian bez uzasadnienia.

"Jedno jest pewne: jest to termin marketingowy. […] Niektórzy reklamodawcy nie będą mogli się oprzeć, by go nadużywać i nadużywać" - stwierdziła komisja.

Agencja ostrzegła, że takie twierdzenia mogą zostać uznane za "fałszywe lub nieuzasadnione".

Podsumowanie

W krótkim czasie kapitalizacja segmentu tokenów AI przekroczyła granicę 1 miliarda dolarów,. Nawet na wpół zapomniane monety podniosły się z popiołów na fali hype'u.

Nowy segment jest wrażliwy na szerszy rynek - korekta cen tokenów jest wyraźnie widoczna wśród bitcoina balansującego wokół ważnego poziomu 20 tysięcy dolarów oraz problemów stablecoina USDX z powodu zamknięcia Silicon Valley Bank przez władze USA.

Można sobie wyobrazić całkiem sporo usecase'ów związanych z blockchainem i sztuczną inteligencją. Na przykład: bezpieczna i poufna wymiana tokenów pomiędzy różnymi inteligentnymi urządzeniami, monetyzacja algorytmów, generowanie obrazów dla NFT czy tworzenie strategii do handlu na platformach nie custodialnych.

Inwestorzy powinni jednak zachować ostrożność, zdając sobie sprawę, że wielu tokenom AI brakuje wartości fundamentalnej, są napędzane przez działania marketingowe i nie wnoszą do branży niczego szczególnie innowacyjnego.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]

Kryptowaluty AI: Po co nam one i jakie niosą ryzyko?

Chatbot ChatGPT pojawił się pod koniec 2022 roku i stał się najszybciej rozwijającą się usługą w historii. Zaledwie dwa miesiące po jego uruchomieniu liczba użytkowników narzędzia osiągnęła 100 milionów. Podniecenie wokół aplikacji internetowych opartych na sieciach neuronowych nie mogło nie wpłynąć na branżę kryptowalutową - pojawiło się wiele tokenów związanych ze sztuczną inteligencją (przynajmniej według […]

Aktualizacja Shanghai wdrożona w sieci testowej

Walidatorzy Ethereum są teraz o krok od możliwości odłączenia swojego Ethereum od Beacon Chain. Hard fork Shapella został wykonany w sieci testowej Goerli - ostatnim testowym uruchomieniu przed tym, jak walidatorzy Ethereum będą mogli wypłacić swoje Ethereum z Beacon Chain. Pojawiły się jednak problemy z hard forkiem. Programista Ethereum Tim Beiko zauważył, że podczas gdy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram