Bitcoin wyprzedził ropę, S&P 500, NASDAQ i złoto w 2021 r.

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 stycznia 2022
ikona autora biały
bitcoin mvrv

Pomimo spadków cen pod koniec ubiegłego roku, bitcoin wciąż zdołał zamknąć rok 2021 ze wzrostem o ponad 60%. Pprześcignął więc wszystkie inne główne klasy aktywów drugi rok z rzędu. Tak wynika z raportu CoinGecko za 2021 rok.

Bitcoin stoi ponad innymi klasami aktywów (ponownie)

Popularny agregator danych kryptowalutowych opublikował raport, w którym podkreślił burzliwy rok w przestrzeni cyfrowych aktywów. Chociaż duża część uwagi skupiła się na DeFi, memecoinach i NFT, bitcoin nadal miał kluczowy rok pod względem jego adopcji i ruchów cenowych.

Aktywo rozpoczęło rok 2021 na wysokim poziomie, często rejestrując nowe rekordy wszech czasów, zanim (stary) zakaz Chin na wszelkie kryptowaluty i wyrzucenie górników przyniosły potężną korektę w połowie roku. BTC wznowił swoją passę na początku czwartego kwartału i ustanowił kolejny nowy rekord, który obecnie wynosi 69 000 USD, na wieść o tym, że Stany Zjednoczone w końcu zatwierdziły swój pierwszy Bitcoin ETF, nawet jeśli był to ETF oparty na kontraktach terminowych.

Jednak od tego czasu było już z górki, ponieważ BTC stracił ponad 20 000 USD do końca roku i zakończył go w okolicach 48 000 USD. Mimo to, nadal udało mu się zwiększyć wartość w USD o 62% od początku do końca 2021 roku.

W związku z tym CoinGecko zauważył, że podstawowa kryptowaluta "przewyższyła wszystkie główne klasy aktywów w 2021 roku pomimo stosunkowo niewielkiego zwrotu." Najbliższym aktywem z tradycyjnego świata finansów była ropa naftowa, która zakończyła 2021 rok ze wzrostem o 58%. S&P 500 podążył za nią ze wzrostem o 29%. Na kolejnych miejscach znalazły się NASDAQ (23%) oraz DXY (indeks dolara amerykańskiego - 6%).

Co ciekawe, złoto - uważane przez wielu za ostateczne narzędzie zabezpieczające w kontekście niepewności gospodarczej - spadło w ciągu 2021 roku o 6%.

Warto zauważyć, że bitcoin osiągnął lepsze wyniki od wszystkich innych klas aktywów również w 2020 roku. Wówczas jego dominacja była znacznie większa, ponieważ jego roczny wzrost wyniósł 281%, w porównaniu do 42% NASDAQ i 24% złota.

Zmienność hash rate

Jak wspomniano powyżej, w zeszłym roku Chiny całkowicie zakazały jakiejkolwiek działalności wydobywczej. Ponieważ Chiny były w tym momencie krajem o największym udziale w hash rate BTC, miało to ogromny i natychmiastowy wpływ na największą na świecie sieć blockchain.

Metryka spadła o ponad 60% w ciągu kilku tygodni, co spowodowało chwilowe problemy, takie jak opóźnione tworzenie bloków. Górnicy jednak szybko znaleźli nowe miejsca, a mechanizm regulacji trudności wydobycia wykonał swoje zadanie, dzięki czemu sieć nadal działała bez zakłóceń.

Co więcej, hash rate powrócił do normy w kolejnych miesiącach, a nawet kilka tygodni temu osiągnął nowy rekord wszech czasów.

CoinGecko poinformowało, że dwa kraje, które najbardziej zwiększyły swój udział w hash rate po ucieczce z Chin to USA i Kazachstan. Pierwszy z nich jest obecnie odpowiedzialny za ponad 35% hash rate BTC, podczas gdy udział drugiego wynosi 18.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku z powodu halvingu i recesji

Mike McGlone twierdzi, że Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku, a następnie nadejdzie halving i seria innych fundamentalnych wydarzeń. Analityk Bloomberga wyraził swoje prognozy podczas wywiadu ze Scottem Melkerem. Bitcoin i efekt halvingu Zanim zanurkujemy dalej w jego przewidywania, szybkie słowo na temat tego tak zwanego halvingu. Co cztery lata liczba nowo […]

Tim Draper radzi przedsiębiorcom, by kupowali Bitcoina

Amerykański miliarder i legenda inwestycji Tim Draper radzi przedsiębiorcom, aby kupili Bitcoin. Według niego jest to sposób na zabezpieczenie się przed potencjalnym kryzysem bankowym. Nawiasem mówiąc, Tim Draper nie jest osobą nową w świecie Bitcoina, ponieważ już w czerwcu 2014 roku kupił od rządu USA 30 000 Bitcoinów za 19 milionów dolarów. Te Bitcoiny zostały […]

Czy zarobki górników sugerują nową hossę?

Dochód z opłat górników Bitcoin gwałtownie wzrósł w ostatnim czasie, częściowo z powodu sukcesu niewymiennych tokenów (NFT) w sieci Bitcoin (BTC) dzięki Ordinals. Dane z Glassnode pokazują, że dwuletni Z-score dla przychodów górników, wskaźnik używany do odróżnienia okresów z wysokimi i niskimi opłatami transakcyjnymi, zmienił się na dodatni po raz pierwszy od połowy 2021 roku. […]

Do Kwon aresztowany w Czarnogórze

Współzałożyciel Terraform Labs, Do Kwon, został aresztowany w Czarnogórze. Takie informacje podał Minister spraw wewnętrznych Filip Adzic na Twitterze: "Podgorica aresztowała jednego z najbardziej poszukiwanych uciekinierów na świecie. Czarnogórska policja zatrzymała Do Kwona - współzałożyciela i CEO singapurskiej firmy Terraform Labs" Wcześniej Ajic napisał, że przestępcy nie będą rządzić Czarnogórą, a władze kontynuują rozpoczęte reformy. […]

Jak wysłać USDT na Telegramie? Instrukcja

Telegram rozszerza swoje opcje kryptopłatności. Aplikacja dodała przelewy w USDT do swojego bota portfelowego @wallet. Wcześniej bot obsługiwał tylko dwie monety - BTC i TON. Teraz użytkownicy Telegrama mogą płacić za zakupy w USDT, a także wysyłać/odbierać stablecoina na czacie aplikacji. W zeszłym roku Telegram wprowadził do swojej platformy BTC i Toncoin (TON). Co więcej, […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram