Bitcoin wyprzedził ropę, S&P 500, NASDAQ i złoto w 2021 r.

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 stycznia 2022
ikona autora biały
bitcoin

Pomimo spadków cen pod koniec ubiegłego roku, bitcoin wciąż zdołał zamknąć rok 2021 ze wzrostem o ponad 60%. Pprześcignął więc wszystkie inne główne klasy aktywów drugi rok z rzędu. Tak wynika z raportu CoinGecko za 2021 rok.

Bitcoin stoi ponad innymi klasami aktywów (ponownie)

Popularny agregator danych kryptowalutowych opublikował raport, w którym podkreślił burzliwy rok w przestrzeni cyfrowych aktywów. Chociaż duża część uwagi skupiła się na DeFi, memecoinach i NFT, bitcoin nadal miał kluczowy rok pod względem jego adopcji i ruchów cenowych.

Aktywo rozpoczęło rok 2021 na wysokim poziomie, często rejestrując nowe rekordy wszech czasów, zanim (stary) zakaz Chin na wszelkie kryptowaluty i wyrzucenie górników przyniosły potężną korektę w połowie roku. BTC wznowił swoją passę na początku czwartego kwartału i ustanowił kolejny nowy rekord, który obecnie wynosi 69 000 USD, na wieść o tym, że Stany Zjednoczone w końcu zatwierdziły swój pierwszy Bitcoin ETF, nawet jeśli był to ETF oparty na kontraktach terminowych.

Jednak od tego czasu było już z górki, ponieważ BTC stracił ponad 20 000 USD do końca roku i zakończył go w okolicach 48 000 USD. Mimo to, nadal udało mu się zwiększyć wartość w USD o 62% od początku do końca 2021 roku.

W związku z tym CoinGecko zauważył, że podstawowa kryptowaluta "przewyższyła wszystkie główne klasy aktywów w 2021 roku pomimo stosunkowo niewielkiego zwrotu." Najbliższym aktywem z tradycyjnego świata finansów była ropa naftowa, która zakończyła 2021 rok ze wzrostem o 58%. S&P 500 podążył za nią ze wzrostem o 29%. Na kolejnych miejscach znalazły się NASDAQ (23%) oraz DXY (indeks dolara amerykańskiego - 6%).

Co ciekawe, złoto - uważane przez wielu za ostateczne narzędzie zabezpieczające w kontekście niepewności gospodarczej - spadło w ciągu 2021 roku o 6%.

Warto zauważyć, że bitcoin osiągnął lepsze wyniki od wszystkich innych klas aktywów również w 2020 roku. Wówczas jego dominacja była znacznie większa, ponieważ jego roczny wzrost wyniósł 281%, w porównaniu do 42% NASDAQ i 24% złota.

Zmienność hash rate

Jak wspomniano powyżej, w zeszłym roku Chiny całkowicie zakazały jakiejkolwiek działalności wydobywczej. Ponieważ Chiny były w tym momencie krajem o największym udziale w hash rate BTC, miało to ogromny i natychmiastowy wpływ na największą na świecie sieć blockchain.

Metryka spadła o ponad 60% w ciągu kilku tygodni, co spowodowało chwilowe problemy, takie jak opóźnione tworzenie bloków. Górnicy jednak szybko znaleźli nowe miejsca, a mechanizm regulacji trudności wydobycia wykonał swoje zadanie, dzięki czemu sieć nadal działała bez zakłóceń.

Co więcej, hash rate powrócił do normy w kolejnych miesiącach, a nawet kilka tygodni temu osiągnął nowy rekord wszech czasów.

CoinGecko poinformowało, że dwa kraje, które najbardziej zwiększyły swój udział w hash rate po ucieczce z Chin to USA i Kazachstan. Pierwszy z nich jest obecnie odpowiedzialny za ponad 35% hash rate BTC, podczas gdy udział drugiego wynosi 18.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Binance i Cristiano Ronaldo wprowadzą na rynek ekskluzywną kolekcję NFT

Giełda kryptowalut Binance zawarła wieloletnią umowę z zawodnikiem Manchesteru United FC Cristiano Ronaldo. W ramach partnerstwa obie strony wyemitują kolekcję niewymiennych tokenów ekskluzywnych dla platformy Binance NFT. #Binance has partnered with @Cristiano. Very excited about this one. 🐐 It's all about fans & community. Ronaldo will release NFT collections exclusively on @TheBinanceNFT and build a […]

Bentley wprowadza na rynek limitowaną kolekcję NFT

Producent samochodów klasy premium, firma Bentley, ogłosiła wydanie własnej, limitowanej kolekcji NFT zatytułowanej Genesis Bentley NFT. Jej debiut będzie miał miejsce we wrześniu 2022 roku. Today we announce our first venture into the NFT marketplace with a one-time NFT drop on the carbon-neutral @0xPolygon network, scheduled for September 2022 and limited to just 208 pieces. […]

Bitcoin nie osiągnął jeszcze dna w porównaniu z rynkiem niedźwiedzia z 2018 r.

W ciągu ostatnich 14 dni cena Bitcoina spadła o ponad 30%. Co więcej, kryptowaluta zanurkowała poniżej 20 tys. dolarów - poprzedniego rekordu wszech czasów, który został osiągnięty podczas cyklu w 2017 roku. Jest to pierwszy przypadek w historii kryptowaluty, kiedy spada ona poniżej najwyższego poziomu wszech czasów osiągniętego podczas poprzedniego cyklu hossy. Ogromne spadki, ciągła […]

Dogecoin wart miliony powiązany z nielegalną działalnością, w tym z terroryzmem - twierdzi Elliptic

Według najnowszego raportu firmy zajmującej się analizą blockchain Elliptic, , Dogecoin jest coraz częściej powiązany z nielegalną działalnością - schematami Ponziego, finansowaniem terroryzmu i materiałami przedstawiającymi wykorzystywanie seksualne dzieci (CSAM). Według raportu, moneta meme cieszy się rosnącą popularnością jako metoda płatności, jednak poza legalnymi celami, przyciągnęła również uwagę złych aktorów. Zidentyfikowano "transakcje Dogecoin o wartości […]

Vitalik Buterin wyśmiewa model Stock-to-Flow. PlanB reaguje

Współzałożyciel Ethereum wykorzystał ostatni krach na rynku jako okazję do ostrej krytyki modelu stock-to-flow Bitcoina, który mocno odbiega od swoich prognoz cenowych. Twórca S2F szybko zareagował i nie dał za wygraną. Buterin i ETH przeciwko S2F Opracowany i opublikowany kilka lat temu przez popularnego analityka kryptowalutowego o pseudonimie PlanB na Twitterze, model stock-to-flow i jego […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram