Bitcoin wyprzedził ropę, S&P 500, NASDAQ i złoto w 2021 r.

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 stycznia 2022
ikona autora biały
bitcoin mvrv

Pomimo spadków cen pod koniec ubiegłego roku, bitcoin wciąż zdołał zamknąć rok 2021 ze wzrostem o ponad 60%. Pprześcignął więc wszystkie inne główne klasy aktywów drugi rok z rzędu. Tak wynika z raportu CoinGecko za 2021 rok.

Bitcoin stoi ponad innymi klasami aktywów (ponownie)

Popularny agregator danych kryptowalutowych opublikował raport, w którym podkreślił burzliwy rok w przestrzeni cyfrowych aktywów. Chociaż duża część uwagi skupiła się na DeFi, memecoinach i NFT, bitcoin nadal miał kluczowy rok pod względem jego adopcji i ruchów cenowych.

Aktywo rozpoczęło rok 2021 na wysokim poziomie, często rejestrując nowe rekordy wszech czasów, zanim (stary) zakaz Chin na wszelkie kryptowaluty i wyrzucenie górników przyniosły potężną korektę w połowie roku. BTC wznowił swoją passę na początku czwartego kwartału i ustanowił kolejny nowy rekord, który obecnie wynosi 69 000 USD, na wieść o tym, że Stany Zjednoczone w końcu zatwierdziły swój pierwszy Bitcoin ETF, nawet jeśli był to ETF oparty na kontraktach terminowych.

Jednak od tego czasu było już z górki, ponieważ BTC stracił ponad 20 000 USD do końca roku i zakończył go w okolicach 48 000 USD. Mimo to, nadal udało mu się zwiększyć wartość w USD o 62% od początku do końca 2021 roku.

W związku z tym CoinGecko zauważył, że podstawowa kryptowaluta "przewyższyła wszystkie główne klasy aktywów w 2021 roku pomimo stosunkowo niewielkiego zwrotu." Najbliższym aktywem z tradycyjnego świata finansów była ropa naftowa, która zakończyła 2021 rok ze wzrostem o 58%. S&P 500 podążył za nią ze wzrostem o 29%. Na kolejnych miejscach znalazły się NASDAQ (23%) oraz DXY (indeks dolara amerykańskiego - 6%).

Co ciekawe, złoto - uważane przez wielu za ostateczne narzędzie zabezpieczające w kontekście niepewności gospodarczej - spadło w ciągu 2021 roku o 6%.

wykres porównujący Bitcoina i główne klasy aktywów w 2021 roku

Warto zauważyć, że bitcoin osiągnął lepsze wyniki od wszystkich innych klas aktywów również w 2020 roku. Wówczas jego dominacja była znacznie większa, ponieważ jego roczny wzrost wyniósł 281%, w porównaniu do 42% NASDAQ i 24% złota.

Zmienność hash rate

Jak wspomniano powyżej, w zeszłym roku Chiny całkowicie zakazały jakiejkolwiek działalności wydobywczej. Ponieważ Chiny były w tym momencie krajem o największym udziale w hash rate BTC, miało to ogromny i natychmiastowy wpływ na największą na świecie sieć blockchain.

Metryka spadła o ponad 60% w ciągu kilku tygodni, co spowodowało chwilowe problemy, takie jak opóźnione tworzenie bloków. Górnicy jednak szybko znaleźli nowe miejsca, a mechanizm regulacji trudności wydobycia wykonał swoje zadanie, dzięki czemu sieć nadal działała bez zakłóceń.

Co więcej, hash rate powrócił do normy w kolejnych miesiącach, a nawet kilka tygodni temu osiągnął nowy rekord wszech czasów.

CoinGecko poinformowało, że dwa kraje, które najbardziej zwiększyły swój udział w hash rate po ucieczce z Chin to USA i Kazachstan. Pierwszy z nich jest obecnie odpowiedzialny za ponad 35% hash rate BTC, podczas gdy udział drugiego wynosi 18.

wykres całkowitego współczynnika rankingowego bitcoina według krajów w 2021 roku
Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]

Robert Kiyosaki: "Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, nie dolary"

W obliczu hossy na rynku bitcoina, Robert Kiyosaki, autor bestsellerowej książki finansowej "Bogaty ojciec, biedny ojciec", ponownie wezwał do inwestowania w złoto, srebro i pierwszą kryptowalutę. "Prawdziwi kapitaliści obniżają ceny, powodując deflację. Marksiści podnoszą ceny, powodując inflację. Nasi przywódcy są marksistami, dlatego mamy inflację. Chroń się przed naszymi marksistowskimi przywódcami. Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, […]

Raiffeisen Bank pozwoli handlować kryptowalutami

Austriacki bank Raiffeisen aktywnie rozszerza swoją obecność na rynku kryptowalut - od stycznia 2024 r. klienci będą mogli handlować tego typu aktywami cyfrowymi. Początkowo usługa będzie oferowana tylko klientom w Wiedniu, gdzie znajduje się siedziba banku. Projekt będzie realizowany wspólnie z giełdą kryptowalut Bitpanda. Szef innowacji banku, Curt Chadha wyjaśnił: "Zaczynamy od Wiednia, ponieważ mieszka […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram