kryptowaluty 2 - logo

Bitcoin wyprzedził ropę, S&P 500, NASDAQ i złoto w 2021 r.

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 stycznia 2022
ikona autora biały
bitcoin

Pomimo spadków cen pod koniec ubiegłego roku, bitcoin wciąż zdołał zamknąć rok 2021 ze wzrostem o ponad 60%. Pprześcignął więc wszystkie inne główne klasy aktywów drugi rok z rzędu. Tak wynika z raportu CoinGecko za 2021 rok.

Bitcoin stoi ponad innymi klasami aktywów (ponownie)

Popularny agregator danych kryptowalutowych opublikował raport, w którym podkreślił burzliwy rok w przestrzeni cyfrowych aktywów. Chociaż duża część uwagi skupiła się na DeFi, memecoinach i NFT, bitcoin nadal miał kluczowy rok pod względem jego adopcji i ruchów cenowych.

Aktywo rozpoczęło rok 2021 na wysokim poziomie, często rejestrując nowe rekordy wszech czasów, zanim (stary) zakaz Chin na wszelkie kryptowaluty i wyrzucenie górników przyniosły potężną korektę w połowie roku. BTC wznowił swoją passę na początku czwartego kwartału i ustanowił kolejny nowy rekord, który obecnie wynosi 69 000 USD, na wieść o tym, że Stany Zjednoczone w końcu zatwierdziły swój pierwszy Bitcoin ETF, nawet jeśli był to ETF oparty na kontraktach terminowych.

Jednak od tego czasu było już z górki, ponieważ BTC stracił ponad 20 000 USD do końca roku i zakończył go w okolicach 48 000 USD. Mimo to, nadal udało mu się zwiększyć wartość w USD o 62% od początku do końca 2021 roku.

W związku z tym CoinGecko zauważył, że podstawowa kryptowaluta "przewyższyła wszystkie główne klasy aktywów w 2021 roku pomimo stosunkowo niewielkiego zwrotu." Najbliższym aktywem z tradycyjnego świata finansów była ropa naftowa, która zakończyła 2021 rok ze wzrostem o 58%. S&P 500 podążył za nią ze wzrostem o 29%. Na kolejnych miejscach znalazły się NASDAQ (23%) oraz DXY (indeks dolara amerykańskiego - 6%).

Co ciekawe, złoto - uważane przez wielu za ostateczne narzędzie zabezpieczające w kontekście niepewności gospodarczej - spadło w ciągu 2021 roku o 6%.

Warto zauważyć, że bitcoin osiągnął lepsze wyniki od wszystkich innych klas aktywów również w 2020 roku. Wówczas jego dominacja była znacznie większa, ponieważ jego roczny wzrost wyniósł 281%, w porównaniu do 42% NASDAQ i 24% złota.

Zmienność hash rate

Jak wspomniano powyżej, w zeszłym roku Chiny całkowicie zakazały jakiejkolwiek działalności wydobywczej. Ponieważ Chiny były w tym momencie krajem o największym udziale w hash rate BTC, miało to ogromny i natychmiastowy wpływ na największą na świecie sieć blockchain.

Metryka spadła o ponad 60% w ciągu kilku tygodni, co spowodowało chwilowe problemy, takie jak opóźnione tworzenie bloków. Górnicy jednak szybko znaleźli nowe miejsca, a mechanizm regulacji trudności wydobycia wykonał swoje zadanie, dzięki czemu sieć nadal działała bez zakłóceń.

Co więcej, hash rate powrócił do normy w kolejnych miesiącach, a nawet kilka tygodni temu osiągnął nowy rekord wszech czasów.

CoinGecko poinformowało, że dwa kraje, które najbardziej zwiększyły swój udział w hash rate po ucieczce z Chin to USA i Kazachstan. Pierwszy z nich jest obecnie odpowiedzialny za ponad 35% hash rate BTC, podczas gdy udział drugiego wynosi 18.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Uruchomienie mainnetu SundaeSwap powoduje przeciążenie sieci na Cardano

Społeczność Cardano i reszta branży kryptowalutowej była podekscytowana, gdy inteligentne kontrakty zostały włączone do sieci po jej aktualizacji Alonzo w zeszłym roku. Jednak od tego czasu pojawiły się pewne drobne problemy. SundaeSwap wchodzi na Cardano Cztery miesiące później, pierwsza zdecentralizowana aplikacja (dApp) oparta na Cardano, SundaeSwap, uruchomiła swój mainnet po serii prywatnych i publicznych testów. […]

Komisarz SEC mówi, że kryptowaluty nie wymagają specjalnych ram regulacyjnych

Podczas gdy społeczność kryptowalutowa wzywa SEC do zapewnienia jaśniejszych regulacji dla branży, jeden z komisarzy agencji uważa inaczej. SEC nie musi wymyślać koła na nowo Allison Lee, komisarz amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), występując na wydarzeniu dot. regulacji kryptowalut, powiedział, że rynek ten nie potrzebuje specjalnych zasad. Według Lee: Zamiast realizować podejścia, które […]

Rząd Wielkiej Brytanii zaostrzy przepisy dot. reklam kryptowalut

Rząd Wielkiej Brytanii opublikował swoje plany nałożenia rygorystycznych ograniczeń na reklamy kryptowalut. Zaostrzone przepisy koncentrują się głównie na wprowadzających w błąd reklamach, które mogą wyrządzić szkodę konsumentom. Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii opublikowało dziś plany rządu w zakresie przepisów otaczających wprowadzające w błąd kampanie promocyjne kryptowalut. Chociaż organ podkreślił swoją chęć wspierania innowacji, stara się regulować […]

Microsoft kupuje Activision Blizzard

Mark Zuckerberg wykonał pierwszy ruch w kierunku uczynienia Facebooka królem metaverse, zmieniając jego nazwę na Meta. Teraz Microsoft odpowiada na to w ten sam sposób. Gigant oprogramowania ogłosił, że przejmuje Activision Blizzard za 69 miliardów dolarów. Jest to jedna z największych transakcji w tej przestrzeni, która da Microsoftowi przewagę nad rywalami. Activision jest gigantem gier, […]

Brytyjski regulator płatności nakłada na Mastercard i 4 inne firmy kary w wysokości 33 mln funtów

Brytyjski Regulator Systemów Płatniczych (PSA) nałożył łączną karę w wysokości ponad 33 mln funtów na pięciu wydawców kart przedpłaconych: Mastercard, allpay, Advanced Payment Solutions, Prepaid Financial Services i Sulion. Powodem jest utworzenie kartelu i naruszenie obowiązującego w tym kraju prawa konkurencji. Pięć firm wcześniej zgodziło się nie konkurować i nie podbierać sobie nawzajem klientów na […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram