Zarabianie na NFT w 2023 roku: gdzie inwestować i gdzie szukać obiecujących kolekcji?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 24 lutego 2023
ikona autora biały
największe rynki nft

Pozytywny impet na początku 2023 roku ożywił rynek kryptowalut, co pomogło projektom odzyskać siły po ubiegłorocznych wpadkach i bankructwach. Segment NFT nie był wyjątkiem. Również przyciągnął uwagę wielu nowych graczy. Jednak NFT mają swoją własną specyfikę i nawet doświadczeni inwestorzy nie do końca rozumieją cechy tego rynku. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy ci jak ma się rynek NFT i jak szukać obiecujących kolekcji do inwestycji.

Rynek NFT w 2023 roku: stan i trendy

Chociaż NFT są oddzielną klasą aktywów z własną wartością wewnętrzną, są one zazwyczaj wyceniane w tokenach natywnych blockchaina, na którym dana kolekcja jest emitowana. Powoduje to, że ceny i aktywność w NFT są zależne od ogólnego trendu rynkowego.

I tak, według Dune Analytics, rynek NFT, podążając za byczym trendem, odbił się pod koniec 20202-początek 2023 roku. Wzrosła zarówno kapitalizacja, jak i wolumen obrotu:

screen przedstawiający wykres wielkość rynku NFT w 2023

Znacznie wzrosła również liczba transakcji, przekraczając nawet liczby z 2021 r. odnotowane podczas gorączki NFT:

screen przedstawiający wykres liczby transakcji NFT

Jednocześnie liczba transakcji wzrosła głównie za sprawą marketplace'u Blur, który ogłosił airdrop natywnych tokenów dla aktywnych użytkowników. Potwierdza to również wolumen transakcji na popularnych platformach NFT:

screen przedstawiający wykres wolumenu transakcji na platformach NFT

Ponieważ Blur rozdał już token, a gwałtowny wzrost stracił impet, aktywność na rynku NFT może w najbliższym czasie ponownie spaść, a ceny floor będą podążać za ogólnym trendem cenowym.

W 2023 roku na rynku NFT zmieniają się jednak nie tylko statystyki, ale również narracje.

  • Bitcoin NFT: Unikalne tokeny w sieci Bitcoin stały się najgłośniejszym tematem tego roku. Nie jest to dokładnie NFT, ale nowa technologia Ordinals pozwala na zapisywanie obrazów na blockchainie i śledzenie ich oraz przekazywanie innym użytkownikom.
  • AlphaPasses: silne kolekcje wzmacniają swoją pozycję rynkową jako marki Web3 i tworzą zamkniętą społeczność, dając swoim posiadaczom wartość dodaną. Na przykład Yuga Labs uruchomiła Dookey Dash, a Azuki swój metaverse. Liderzy rynku budują silne społeczności, które rozwijają silne ekosystemy.
  • Użyteczność: coraz więcej projektów analitycznych i gamingowych zaczyna używać karnetów i identyfikatorów NFT, włączając w ten sposób NFT do swoich modeli biznesowych. Te NFT przekształcają się w pełnoprawne zbywalne aktywa, takie jak SewerPass czy Mirror Pass.

Przewidywany przez analityków boom na Fashion NFT i wearables jeszcze się nie wydarzył, ale podobnie jak wcześniej, najszybciej rośnie liczba kolekcji PFP, które służą głównie do szybkich flipów i często nie oferują użytkownikom żadnej wartości poza estetycznym awatarem. Dominację tej kategorii NFT potwierdzają również dane z serwisu analitycznego NFT Go:

screen przedstawiający popularność poszczególnych kategorii NFT

Osobliwością PFP jest to, że potwierdzają je krótkoterminowe i hype trendy, takie jak Checks czy bransoletki Frinendship. Jeśli więc planujesz zarabiać na flipach PFP, musisz trzymać rękę na pulsie rynku i monitorować takie mikrotrendy.

Jak znaleźć obiecującą kolekcję NFT?

OK, ogólne trendy są jasne, ale gdzie zainwestować? Poniżej wymieniamy kilka najlepszych kolekcji, ale to do inwestora należy znalezienie metryki NFT, która pasuje do jego strategii inwestycyjnej, funduszu i oczekiwanego zwrotu. Przeanalizujmy więc, jakich kryteriów należy użyć do oceny kolekcji i gdzie szukać trendów.

Kryteria oceny kolekcji NFT

Jak każdy inny segment rynku kryptowalut, w NFT obowiązuje zasada DYOR. Oznacza to, że będziesz musiał przekopać się przez tonę informacji podczas poszukiwania obiecującej kolekcji. Aby zrobić to w uporządkowany i zorganizowany sposób, użyj poniższej listy kontrolnej do oceny NFT:

  • Twórca: jedno z kluczowych kryteriów. Zazwyczaj udane kolekcje NFT mają uznanych twórców (CloneX autorstwa Takashi Murakami), deweloperów (BAYC autorstwa YugaLabs) lub influencerów (Rug Radio faces autorstwa Farokh), którzy mają już za sobą silną społeczność. Anonimowy twórca to najczęściej oznaka potencjalnego scamu lub kolekcji rug pull, która zostanie porzucona zaraz po mintingu.
  • Społeczność: rdzeń i płynność każdej kolekcji NFT. Ocena społeczności pozwoli określić sentyment posiadaczy lub potencjalny popyt na przyszłą kolekcję. Jest to najważniejsze kryterium dla zmiennego i wrażliwego na media rynku NFT. Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie społeczności jest sprawdzenie Twittera i Discorda projektu. Zwróć uwagę na posty, komentarze, odpowiedzi zespołu i nastrój ludzi.
  • Koncepcja i wartość: jeśli NFT ma prawdziwą wartość, to zwiększa się szansa na świetlaną przyszłość po uruchomieniu. Wartością NFT może być dostęp do zamkniętej usługi lub danych (alfa), prawo do zdobycia dóbr fizycznych lub zarabianie P2E. Nawet PFP są bardziej wartościowe, jeśli nie są tylko estetyczne, ale odzwierciedlają przynależność do ciekawej społeczności z własnymi produktami.
  • Podaż i inne metryki: podaż może mieć bezpośredni wpływ na cenę i teoretycznie im niższa podaż tym wyższa powinna być cena, ale powinno to być oceniane tylko w połączeniu z powyższymi kryteriami.

Inne ważne metryki obejmują liczbę unikalnych udziałów, liczbę wygładzonych NFT, wolumen obrotu i liczbę transakcji w danym okresie czasu. Wskaźniki te pokazują jak "żywy" jest dana kolekcja na rynku i czy jest na niego popyt. Im niższa aktywność użytkowników, tym niższa płynność, co oznacza, że floor z czasem będzie tylko spadał.

  • Blockchain: te czynniki również wpływają na potencjalny popyt na kolekcję, ponieważ wielkość społeczności w różnych sieciach i liczba użytkowników na rynkach mogą się różnić.

Na przykład prężnie działająca społeczność Solana NFT z rdzeniem w postaci rynku MagicEden jest obecnie praktycznie wymazana z powodu spadku tokena natywnego SOL, który spowodował spadek cen kolekcji. Najsilniejszy segment rynku jest obecnie zgromadzony na Ethereum, choć nie należy ignorować innych sieci, takich jak Aptos czy rozwiązania warstwy 2.

Najgorsze co można zrobić podczas DYOR to skupić się na wyglądzie NFT. Kryterium "piękna" jest subiektywne i nie pozwala ocenić realnego popytu na kolekcję. Estetyka jest ważna tylko dla PFP i tylko wtedy, gdy szukasz NFT dla siebie, a nie do flipa.

Narzędzia do oceny rynku NFT

Podczas gdy niektóre z powyższych kryteriów to subiektywne oceny, inne to konkretne i dokładne statystyki. Przyjrzyjmy się kilku narzędziom, które przyspieszą poszukiwania i dostarczą odpowiednich danych dla rynku, kolekcji lub konkretnego NFT w postaci poręcznych wykresów i diagramów:

  • NFT Go: oferuje poręczny dashboard do oceny ogólnego stanu rynku. Tablica ta zawiera dane statystyczne, takie jak kapitalizacja, wolumen obrotu i liczba posiadaczy NFT, a także metryki eksperymentalne, takie jak stosunek kupujących do sprzedających, wskaźniki strat/zwrotów posiadaczy oraz nastroje rynkowe.

Możesz dosłownie w kilka minut sprawdzić kondycję segmentu NFT, przewijać kolekcje trendów, spojrzeć na statystyki rynku, a nawet śledzić działania wielorybów.

screen strony NFT Go
  • Rynki NFT: Rynki te mogą być używane nie tylko do kupna i sprzedaży NFT, ale także do śledzenia kolekcji trendów. Jednak lepiej jest używać agregatorów NFT, takich jak Blur lub X2Y2, lub dużych rynków multichainowych, takich jak OpenSea, aby uzyskać bardziej obiektywne dane.

Dodatkową zaletą jest to, że takie strony pozwalają śledzić oferty i transakcje użytkowników w czasie rzeczywistym. Tutaj na przykład znajduje się dashboard Blur.

screen strony Blur

NFT Stats: nie ma tu ogólnych danych rynkowych, ale jest to jedno z najbardziej poręcznych narzędzi do śledzenia konkretnej kolekcji. Wyświetla wszystkie kluczowe metryki kolekcji, w tym średnią cenę, ostatnie transakcje, wolumen obrotu, a nawet rzadkość atrybutów. Serwis udostępnia również Rarity Explorer, który wyświetla rzadkość określonej kolekcji.

screen strony NFT Stats

Możesz również skorzystać z popularnych agregatorów danych i usług analitycznych, takich jak Dune lub CMC.

Top 5 NFT

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć poszukiwania obiecującej kolekcji, w którą warto zainwestować, przyjrzyj się BlueChips - najlepszym kolekcjom na rynku NFT, które charakteryzują się użytecznością, silną społecznością, wysoką aktywnością handlową i cieszą się zainteresowaniem inwestorów. Oto na przykład, jak wyglądają wyniki cenowe indeksu BlueChips z NFT Go, który składa się z tych właśnie najlepszych kolekcji:

screen przedstawiający wykres indeksu BlueChips

Dla porównania ruchy cenowe stosunkowo dobrej, ale mało znanej kolekcji Avatars wyglądają tak:

screen przedstawiający notowania Avatars

Ogólnie rzecz biorąc, BlueChips są bardziej stabilne podczas spadków na rynku i szybciej odzyskują swoją pozycję w trendzie wzrostowym, nie wspominając o produktach i wartości, jaką otrzymują posiadacze, oprócz rosnącej ceny. Do takich kolekcji należą:

CryptoPunks

grafika przedstawiająca kolekcję NFT CryptoPunks

CryptoPunks to pierwszy blue-chip i jedna z pierwszych pełnoprawnych kolekcji NFT na rynku w ogóle. Punki pojawiły się jeszcze w 2017 roku, kiedy o NFT słyszeli tylko techno-geekowie w Ethereum, i zrzucili je za pośrednictwem freeminta. To znaczy, każdy mógł dostać Punk, po prostu uiszczając opłatę w ETH. W 2021 roku CryptoPunks stał się viralem dzięki aukcji w Christie's, która uczyniła z nich jeden z głównych symboli rynku NFT.

Teraz CryptoPunks jest statusem PFP, a wielu jego właścicieli zbudowało silną społeczność, która spopularyzowała Punki jako markę i NFT w ogóle. Każdy zna CryptoPunks, każdy chce CryptoPunks i wielu jest gotowych zapłacić setki tysięcy, aby podnieść swój profil w oczach społeczności NFT. Pomimo braku produktów ekosystemu, wartość Punków tylko wzrosła z czasem.

BAYC, MAYC i cały ekosystem Yuga Labs

grafika przedstawiająca kolekcję NFT BlueChip

YugaLabs to najbardziej rozpoznawalna firma na rynku NFT. Wyznaczyła ona trend NFT i stała się założycielem najsilniejszej społeczności NFT. Z tego laboratorium wyszły takie kolekcje BlueChip jak BAYC, MAYC i BACK, a flagowym produktem Yuga Labs jest metaverse Otherside (wciąż w fazie rozwoju). Firma wydała też niedawno Dookey Dash, którego przepustka stała się jedną z najczęściej handlowanych kolekcji NFT. Jednak prawdziwa wartość Monkeys (BAYC, MAYC, BACK) tkwi w jej silnej i bliskiej społeczności. Ta społeczność ma swój własny token Apecoin, który jest zarządzany przez DAO i jest tokenem governance, który służy jako głos w propozycjach rozwoju ekosystemu Małp. Jest to obecnie jeden z najbardziej rozwiniętych DAO na rynku, z nowymi produktami dla społeczności Ape wychodzącymi spod jego skrzydeł.

CloneX

grafika przedstawiająca kolekcję NFT CloneX

CloneX to kolekcja NFT wydana w listopadzie 2021 roku przez RTFKT Studios we współpracy ze znanym współczesnym artystą Takashi Murakami. Twórcy zainspirowali się sukcesem Punk i dążyli do stworzenia unikalnych postaci kolekcjonerskich. W tym celu opracowali nawet pewne DNA, z którego wygenerowano wygląd awatarów.

Wartość CloneX nie jest jednak tylko kolekcjonerska. Te NFT są częścią ekosystemu RTFKT, który należy do Nike i jest właściwie wyznacznikiem trendów współczesnej mody cyfrowej. Właściciele CloneX otrzymują dostęp do wydarzeń i narzędzi RTFKT, mogą dostosować swoje awatary za pomocą wearables i mogą używać swoich modeli 3D do tworzenia grywalnych postaci.

Pudgy Penguins

grafika przedstawiająca kolekcję NFT Pudgy Penguin

Pudgy Penguins to jeden ze stosunkowo niedawnych blue-chipów. Kolekcja 8,888 kreskówkowych pingwinów NFT została wprowadzona na rynek w lipcu 2021 roku i jadąc na fali ogólnego hype'u na NFT, poszybowała prosto na szczyt rynku. W grudniu 2021 roku zostali oskarżeni o defraudację i cena floor na Pingwinach zauważalnie opadła, ale w kwietniu 2022 roku projekt sprzedał się 750 ETH. Nowi właściciele zapowiedzieli, że planują uczynić z Pudgy Penguins topową markę na rynku NTF i nie tylko. W chwili obecnej Penguins posiada własną linię zabawek, ubrań, akcesoriów, a sama kolekcja stała się multichainowa dzięki natywnemu mostowi NFT.

Azuki

Azuki to najmłodsza kolekcja w rankingach bluechipów. Swój debiut miała w maju 2022 roku. Kolekcja składa się z 10 000 ręcznie rysowanych i inspirowanych anime PFP, z których każdy, jak zapewnia założyciel, jest Twoją tożsamością w cyfrowym świecie. W nieco ponad rok, Azuki zdążyło wyrosnąć na jedną z najbardziej rozpoznawalnych i ikonicznych marek na rynku NFT.

Wartość Azuki opiera się na budowaniu ekskluzywnej społeczności, której członkowie otrzymują szereg korzyści, takich jak udział w dropach, kolaboracjach, wydarzeniach na żywo i innych eventach. Projekt uruchomił też niedawno metaverse do wizualizacji swojej wirtualnej społeczności, nazwany The Garden.

Wnioski

W 2023 roku rynek NFT nadal się rozwija i podąża za ogólnymi trendami rynku kryptowalut. Jednocześnie kolekcje NFT mają własne cechy, unikalną wartość fundamentalną i są w dużym stopniu uzależnione od czynników psychologicznych i mediów społecznościowych. Dzięki temu możliwe jest czerpanie zysków z NFT nawet wtedy, gdy rynek spada lub uzyskanie szeregu dodatkowych korzyści dzięki wartości, jaką kolekcja zapewnia swoim właścicielom.

Aby wybrać kolekcję NFT do zainwestowania, ważne jest, aby ocenić zarówno metryki techniczne, jak i podstawy, a najlepiej jest użyć określonych narzędzi, aby znaleźć obiecujące NFT lub dane dotyczące konkretnej kolekcji.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Binance czy Zonda - Porównanie giełd kryptowalut

Na Polskim rynku królują dwie giełdy kryptowalut - Binance i Zonda. Pierwsza z nich jest największą giełdą kryptowalut na świecie i oferuje ogromny ekosystem produktów. Zonda to mniej skomplikowana platforma, która jest najlepszą bramką wejścia i wyjścia z rynku do polskich złotówek. Ale która jest lepsza? Binance czy Zonda? Nasze porównanie giełd kryptowalut postara się […]

Inwestowanie małych kwot w kryptowaluty. Czy się oplaca?

Inwestowanie w kryptowaluty ma bardzo konkretną zaletę: można w nie inwestować nawet małe kwoty. Oznacza to, że z rynkiem tym może zapoznać się niemal każdy - nie ma przy tym znaczenia zasobność portfela. Ale czy inwestowanie małych kwot w kryptowaluty ma sens? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie! Inwestowanie niewielkich kwot w Bitcoin […]

Co to jest 2FA i do czego służy?

Używanie silnego hasła jest niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa w sieci. Czasami jednak hasła mogą zostać złamane przez hakerów. Właśnie dlatego powstało uwierzytelnianie dwuskładnikowe czyli tzw. 2FA. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy co to jest 2FA, jakie rodzaje tego zabezpieczania istnieją i do czego one tak wogóle służą. Tak więc, zaczynajmy! Co to jest 2FA? Uwierzytelnianie dwuskładnikowe […]

PrimeXBT - Bonus za rejestrację (2023)

PrimeXBT to giełda kryptowalut z dźwignią, która szturmem podbija polski rynek (sprawdź PrimeXBT opinie). Pozwala ona bowiem wykorzystać lewar na poziomie nawet 200x podczas handlu niektórymi parami krypto. Ale czy wiesz, że PrimeXBT oferuje bonus za rejestrację? Podczas zakładania konta możesz odebrać 10 USD tuż po przejściu KYC oraz 100 dolarów po dokonaniu pierwszej wpłaty. […]

Binance Web3 Wallet - Czy warto korzystać?

8 listopada 2023 roku Binance wydała swój Web3 Wallet. Zapewnia on łatwy i bezpieczny dostęp do zdecentralizowanego świata technologii blockchain, pozwalając jednocześnie na zarządzanie aktywami Web3 bezpośrednio z poziomu Binance. W dzisiejszym artykule sprawdzimy co ma do zaoferowania Binance Web3 Wallet i czy warto z niego skorzystać. Czym jest Binance Web3 Wallet? Binance Web3 Wallet […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram