"Zagubione Bitcoiny" - co się z nimi dzieje?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 5 grudnia 2021
ikona autora biały
utracony bitcoiny jak odzyskać

Jeśli zgubisz swój portfel, lub przez przypadek gotówka wypadnie Ci z kieszeni, są szanse, że pieniądze przepadną. Ale jak ta sytuacja wygląda w przypadku kryptowalut, a w szczególności Bitcoina? Pomimo tego, że Bitcoin jest cyfrową walutą, której nie można upuścić na poboczu drogi, wciąż boryka się z unikalnym, ale zrozumiałym problemem zwanym "zagubione Bitcoiny".

Ile Bitcoinów zostało utraconych?

Według stanu na październik 2021 roku, za stracone uważa się około 3,6 miliona BTC (z obecnych 19 milionów). Monety te są warte ponad 200 miliardów dolarów. Utrata bitcoinów może być konsekwencją np. zapomnianych haseł lub zgubionego sprzętu (komputerów).

Co więcej, problem z utraconym Bitcoinem polega na tym, że poniewa jest on z natury zdecentralizowany i chroniony przez silne szyfrowanie, nie ma tak naprawdę żadnego sposobu, aby go odzyskać. Podczas gdy prawdziwa decentralizacja jest kluczowym składnikiem dla bezpiecznego przechowywania wartości, jest to również problem - problem, który prawdopodobnie nigdy nie zostanie rozwiązany.

Transakcje Bitcoinami są nieodwracalne i nie nadzoruje ich żaden centralny podmiot. Dlatego też użytkownicy BTC, w przypadku ich utraty nie mogą zwrócić się do nikogo, aby je odzyskać. W tradycyjnych finansach może to być np. bank lub firma fintech.

W jaki sposób tracone są bitcoiny?

Oprócz powszechnego problemu utraty kluczy prywatnych, istnieją też inne przypadki utraty bitcoinów. Oto one:

  • Złe adresy, adresy spalania: Bitcoiny wysłane na zły adres przepadają na zawsze. Wciąż jednak taka sytuacja ma miejsce relatywnie często. Znaczna ilość Bitcoinów została już utracona, ponieważ zostały one wysłane do adresów "burn". Mówiąc prościej, są to adresy, do których nikt nie ma dostępu.
  • Scamy wśród giełd: Nawet dzisiaj znaczna część populacji polega na giełdach kryptowalut, aby przechowywać swoje bitcoiny, tj. swoje prywatne adresy. Historycznie, kilka giełd kryptowalutowych przestało istnieć, co w rezultacie utrudniło dostęp do znacznej ilości monet.
  • Utrata dostępu do kluczy prywatnych: W tym przypadku zgubione dyski twarde, zgubione klucze prywatne i zapomniane hasła to sposoby, dzięki którym ludzie stracili swoje Bitcoiny. Ponadto, bez prawnego testamentu lub porozumienia, w kilku przypadkach Bitcoiny zostały utracone z powodu śmierci osoby posiadającej klucze prywatne.

To tylko kilka przykładów z wielu sposobów, w jaki można stracić bitcoiny. Poza powyższymi przykładami, Bitcoin może również zostać usunięty z aktywnego obiegu, dając początek koncepcji "nieodwracalnie utraconych" bitcoinów. Oznacza to, że te bitcoiny są stracone lub przepadły na zawsze. Nie ma sposobu, aby uzyskać do nich dostęp i nie są one już częścią ekosystemu.

Jak odzyskać utracone bitcoiny?

Oprócz "nieodwracalnie utraconych" bitcoinów, reszta ma pewne szansę na odzyskanie. Oto kilka metod na odzyskanie straconych bitcoinów:

  • Fraza odzyskiwania / Seed: Do portfeli sprzętowych zazwyczaj dołączona jest fraza odzyskiwania / seed. Używając jej, utracone bitcoiny mogą być importowane do nowego portfela.
  • Żądanie Nieprawidłowego Odbiorcy: Jeśli bitcoiny są wysyłane do niewłaściwego adresu lub portfela, nie ma sposobu, aby odwrócić transakcję (ponieważ blockchain jest niezmienny). Jednakże można wykorzystać funkcję OP_RETURN. Pozwala ona zażądać od posiadacza portfela zwrotu monet.
  • Odzyskiwanie danych: Jeśli zniszczysz lub uszkodzisz swój portfel sprzętowy , istnieje promyk nadziei, że specjaliści mogą pomóc Ci odzyskać Twoje bitcoiny z powrotem. Jeżeli posiadasz frazę seed, możesz po prostu przenieść swoje środki na inne urządzenie.

Jak utracone bitcoiny wpływają na cenę?

Wpływ utraconych monet na cenę Bitcoina wciąż jest paradoksem. Powodem jest to, że nie da się dokładnie oszacować, jak wiele bitcoinów jest bezpowrotnie utraconych. Ponadto, większość raportów jako utracone kwalifikuje bitcoiny, które były nieaktywne przez ponad pięć lat. Wielokrotnie widzieliśmy jednak przypadki, kiedy takie portfele nagle po wielu latach stawały się ponownie aktywane.

Kilka takich uśpionych portfeli ożyło w ostatnim czasie. Dokonały one transakcji wartych nawet 100 mln USD. Stwarza to wyjątkową sytuację dla rynku, ponieważ uśpione portfele, które stają się aktywne mogą być mieczem obosiecznym. Podczas gdy więcej Bitcoinów w obiegu jest ogólnie pozytywną informacją dla wszystkich, nagłe upłynnienie dużych ilości będzie miało negatywny wpływ na cenę.

Podsumowanie

Bezpowrotnie utracone bitcoiny powinny mieć niewielki lub żaden wpływ na cały rynek. Dodatkowo musimy pamiętać, że jeden cały Bitcoin składa się ze 100 milionów Satoshi. Każdy satoshi może być wykorzystany do transakcji i jest używany jako token wartości. Oznacza to, że sieć Bitcoina jest domem dla 210 trylionów jednostek wymiany. Kiedy wydobycie Bitcoina stopniowo dobiega końca, Satoshi jako token wartości ma potencjał, aby zrekompensować utracone bitcoiny.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Jak i gdzie sprzedać Bitcoin? Wymiana krypto na PLN i gotówkę

Zarobiłeś na kryptowalutach i teraz chcesz zrealizować zyski? Nie wiesz jak to zrobić? Już spieszymy z odpowiedzią. W dzisiejszym poradniku wyjaśnimy krok po kroku jak i gdzie sprzedać Bitcoin. Już teraz możemy Cię jednak zapewnić, że wymiana krypto na pieniądze (np. PLN lub gotówkę) nie jest wcale taka trudna. Proces ten sprowadza się w zasadzie […]

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Jak wpłacić pieniądze na Binance - wpłata w PLN, EURO

Binance.com to jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. Mimo to, pewne kwestie dotyczące giełdy nie są do końca jasne,…

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Darmowe pieniądze za rejestrację w aplikacji w 2024

Kiedyś trendem były aplikacje, które dawały pieniądze za klikanie, czy też wypełnienie ankiet. A co gdybym powiedział Ci, że istnieją aplikacje, które płacą za rejestrację? Wystarczy, że założysz konto, przejdziesz weryfikację i wykonasz jakąś dodatkową czynność. Proste, prawda? Przejdźmy więc do szczegółów! Sprawdźmy jak otrzymać darmowe pieniądze za rejestrację w 2024 roku! Jaka aplikacja płaci […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram