Wybitny ekonomista: "Rezerwa Federalna jest bankrutem"

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 kwietnia 2023
ikona autora biały
fed bankrut

Finansowe media skupiają się głównie na gospodarce USA, inflacji i decyzjach Rezerwy Federalnej dotyczących stóp procentowych. To, o czym mniej się słyszy, to bilans Rezerwy Federalnej (banku centralnego USA). Zdaniem wybitnego amerykańskiego ekonomisty Thomasa Hogana powinno być inaczej. Fed bowiem przez ostatnie pół roku notował straty, co kosztowało amerykański skarb państwa sporo pieniędzy.

Strata operacyjna

W okresie po rozpoczęciu pandemii COVID-19 Rezerwa Federalna zapewniła masową ekspansję podaży pieniądza, aby zapewnić wsparcie gospodarce. Bank centralny robił to poprzez skupowanie z rynku amerykańskich obligacji rządowych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką.

Choć początkowo wydawało się to dobrą inwestycją dla Rezerwy Federalnej, wzrost stóp procentowych spowodował powstanie ogromnej dziury w jej bilansie. W latach 2020-2021 rentowność obligacji rządowych wynosiła od 1,5 do 2,0 procent.

W tym czasie Rezerwa Federalna płaciła 0,15 procent lub mniej od rezerw, które pożyczały od niej banki. Rezerwa Federalna czerpała wtedy zyski z różnicy między rentownością obligacji rządowych a 0,15 procent, które sama sobie płaciła.

Teraz Rezerwa Federalna płaci 4,65 procent od rezerw bankowych, ale stopy procentowe od zakupów z okresu po rozpoczęciu COVID-19 nie wzrosły. Zakładając średnio 1,75 procent w dochodach i 4,6 procent w wydatkach, Rezerwa Federalna płaci 2,85 procent rocznie od swojego portfela o wartości 8 bilionów dolarów. To przekłada się na stratę 228 miliardów dolarów rocznie.

Rezerwa Federalna jest bankrutem

Tworzy to niezręczną sytuację dla rządu USA. Oczywiście, Rezerwa Federalna nie jest zwykłym prywatnym bankiem. Potrafią sobie kreatywnie radzić z deficytami w bilansie. Przede wszystkim oznacza to, że amerykański skarb państwa musi dłużej czekać na kwoty, które wciąż otrzymuje od Rezerwy Federalnej.

Jest to o tyle kłopotliwe, że wysokie stopy procentowe już teraz oznaczają, że koszty odsetek dla rządu USA są na wyciągnięcie ręki. W chwili pisania tego tekstu rząd USA ponosi ponad 800 miliardów dolarów kosztów odsetek rocznie.

grafika przedstawiająca wykres wydatków publicznych USA

Co więcej, deficyt budżetowy również powoli narasta w przypadku rządu USA (patrz wykres poniżej). To nie ułatwia sytuacji. Muszą pożyczać coraz więcej, aby załatać dziury, podczas gdy pożyczanie pieniędzy również zaczyna być coraz droższe.

grafika przedstawiająca wykres deficytu budżetowego USA

Tak więc słabe wyniki Rezerwy Federalnej wywierają jeszcze większą presję na amerykańską gospodarkę. Ostatecznie może to stworzyć dobry scenariusz dla Bitcoina, który w teorii oferuje ochronę przed tym procesem dzięki swojej absolutnej rzadkości 21 milionów jednostek.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram