Wybitny ekonomista: "Rezerwa Federalna jest bankrutem"

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 kwietnia 2023
ikona autora biały
fed bankrut

Finansowe media skupiają się głównie na gospodarce USA, inflacji i decyzjach Rezerwy Federalnej dotyczących stóp procentowych. To, o czym mniej się słyszy, to bilans Rezerwy Federalnej (banku centralnego USA). Zdaniem wybitnego amerykańskiego ekonomisty Thomasa Hogana powinno być inaczej. Fed bowiem przez ostatnie pół roku notował straty, co kosztowało amerykański skarb państwa sporo pieniędzy.

Strata operacyjna

W okresie po rozpoczęciu pandemii COVID-19 Rezerwa Federalna zapewniła masową ekspansję podaży pieniądza, aby zapewnić wsparcie gospodarce. Bank centralny robił to poprzez skupowanie z rynku amerykańskich obligacji rządowych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką.

Choć początkowo wydawało się to dobrą inwestycją dla Rezerwy Federalnej, wzrost stóp procentowych spowodował powstanie ogromnej dziury w jej bilansie. W latach 2020-2021 rentowność obligacji rządowych wynosiła od 1,5 do 2,0 procent.

W tym czasie Rezerwa Federalna płaciła 0,15 procent lub mniej od rezerw, które pożyczały od niej banki. Rezerwa Federalna czerpała wtedy zyski z różnicy między rentownością obligacji rządowych a 0,15 procent, które sama sobie płaciła.

Teraz Rezerwa Federalna płaci 4,65 procent od rezerw bankowych, ale stopy procentowe od zakupów z okresu po rozpoczęciu COVID-19 nie wzrosły. Zakładając średnio 1,75 procent w dochodach i 4,6 procent w wydatkach, Rezerwa Federalna płaci 2,85 procent rocznie od swojego portfela o wartości 8 bilionów dolarów. To przekłada się na stratę 228 miliardów dolarów rocznie.

Rezerwa Federalna jest bankrutem

Tworzy to niezręczną sytuację dla rządu USA. Oczywiście, Rezerwa Federalna nie jest zwykłym prywatnym bankiem. Potrafią sobie kreatywnie radzić z deficytami w bilansie. Przede wszystkim oznacza to, że amerykański skarb państwa musi dłużej czekać na kwoty, które wciąż otrzymuje od Rezerwy Federalnej.

Jest to o tyle kłopotliwe, że wysokie stopy procentowe już teraz oznaczają, że koszty odsetek dla rządu USA są na wyciągnięcie ręki. W chwili pisania tego tekstu rząd USA ponosi ponad 800 miliardów dolarów kosztów odsetek rocznie.

Co więcej, deficyt budżetowy również powoli narasta w przypadku rządu USA (patrz wykres poniżej). To nie ułatwia sytuacji. Muszą pożyczać coraz więcej, aby załatać dziury, podczas gdy pożyczanie pieniędzy również zaczyna być coraz droższe.

Tak więc słabe wyniki Rezerwy Federalnej wywierają jeszcze większą presję na amerykańską gospodarkę. Ostatecznie może to stworzyć dobry scenariusz dla Bitcoina, który w teorii oferuje ochronę przed tym procesem dzięki swojej absolutnej rzadkości 21 milionów jednostek.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Założyciel Curve kupił willę za 40 mln USD

Curve Finance to popularny protokół zdecentralizowanych finansów (DeFi) w sieci Ethereum (ETH), który wystartował w 2020 roku. Obecnie jest czwartym co do wielkości projektem DeFi na Ethereum. Jego całkowita zablokowana wartość (TVL) wynosi 4 miliardów dolarów, według danych DefiLlama. Curve Finance zostało zaprojektowane przez Michaela Egorova i koncentruje się na optymalizacji płynności stablecoinów. Egorov jest […]

Krótkoterminowi posiadacze BTC ponownie sprzedają z zyskiem

W ostatnim czasie Bitcoin (BTC) wywoływał niewielkie podekscytowanie wśród inwestorów kryptowalutowych. Po dużym odbiciu w pierwszym kwartale, w pewnym sensie potrzebował czasu, aby się z tego otrząsnąć. Od końca marca cena notowana jest kilka tysięcy dolarów poniżej kluczowego oporu na poziomie 30 000 USD, ale w minionym miesiącu spadła jeszcze poniżej 26 000 USD. Obecnie […]

JPMorgan: Rosnące ceny złota pchną bitcoina do 45 000 USD

Analitycy banku inwestycyjnego JPMorgan, kierowani przez starszego stratega Nikolaosa Panigirtzoglu, uważają, że rosnące ceny złota wpłyną również na kurs bitcoina. Ich zdaniem BTC osiągnie poziom 45 000 USD. Zespół Nikolaosa Panigirtzoglou podkreślił, że istnieje znaczna korelacja między kursami bitcoina i złota. Złoto kosztuje obecnie około 2000 USD, co jest niezwykle wysoką wartością. Według JPMorgan ozacza […]

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram