Wybitny ekonomista: "Rezerwa Federalna jest bankrutem"

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 kwietnia 2023
ikona autora biały
fed bankrut

Finansowe media skupiają się głównie na gospodarce USA, inflacji i decyzjach Rezerwy Federalnej dotyczących stóp procentowych. To, o czym mniej się słyszy, to bilans Rezerwy Federalnej (banku centralnego USA). Zdaniem wybitnego amerykańskiego ekonomisty Thomasa Hogana powinno być inaczej. Fed bowiem przez ostatnie pół roku notował straty, co kosztowało amerykański skarb państwa sporo pieniędzy.

Strata operacyjna

W okresie po rozpoczęciu pandemii COVID-19 Rezerwa Federalna zapewniła masową ekspansję podaży pieniądza, aby zapewnić wsparcie gospodarce. Bank centralny robił to poprzez skupowanie z rynku amerykańskich obligacji rządowych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką.

Choć początkowo wydawało się to dobrą inwestycją dla Rezerwy Federalnej, wzrost stóp procentowych spowodował powstanie ogromnej dziury w jej bilansie. W latach 2020-2021 rentowność obligacji rządowych wynosiła od 1,5 do 2,0 procent.

W tym czasie Rezerwa Federalna płaciła 0,15 procent lub mniej od rezerw, które pożyczały od niej banki. Rezerwa Federalna czerpała wtedy zyski z różnicy między rentownością obligacji rządowych a 0,15 procent, które sama sobie płaciła.

Teraz Rezerwa Federalna płaci 4,65 procent od rezerw bankowych, ale stopy procentowe od zakupów z okresu po rozpoczęciu COVID-19 nie wzrosły. Zakładając średnio 1,75 procent w dochodach i 4,6 procent w wydatkach, Rezerwa Federalna płaci 2,85 procent rocznie od swojego portfela o wartości 8 bilionów dolarów. To przekłada się na stratę 228 miliardów dolarów rocznie.

Rezerwa Federalna jest bankrutem

Tworzy to niezręczną sytuację dla rządu USA. Oczywiście, Rezerwa Federalna nie jest zwykłym prywatnym bankiem. Potrafią sobie kreatywnie radzić z deficytami w bilansie. Przede wszystkim oznacza to, że amerykański skarb państwa musi dłużej czekać na kwoty, które wciąż otrzymuje od Rezerwy Federalnej.

Jest to o tyle kłopotliwe, że wysokie stopy procentowe już teraz oznaczają, że koszty odsetek dla rządu USA są na wyciągnięcie ręki. W chwili pisania tego tekstu rząd USA ponosi ponad 800 miliardów dolarów kosztów odsetek rocznie.

grafika przedstawiająca wykres wydatków publicznych USA

Co więcej, deficyt budżetowy również powoli narasta w przypadku rządu USA (patrz wykres poniżej). To nie ułatwia sytuacji. Muszą pożyczać coraz więcej, aby załatać dziury, podczas gdy pożyczanie pieniędzy również zaczyna być coraz droższe.

grafika przedstawiająca wykres deficytu budżetowego USA

Tak więc słabe wyniki Rezerwy Federalnej wywierają jeszcze większą presję na amerykańską gospodarkę. Ostatecznie może to stworzyć dobry scenariusz dla Bitcoina, który w teorii oferuje ochronę przed tym procesem dzięki swojej absolutnej rzadkości 21 milionów jednostek.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram