Wolumeny na rynku NFT gwałtownie spadają. Czy to powód do paniki?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 sierpnia 2023
ikona autora biały
największe rynki nft

Analitycy platformy DappRadar opublikowali nowy raport dotyczący sektora zdecentralizowanych finansów. Według ich danych, poprzedni miesiąc nie był najlepszy dla unikalnych tokenów NFT. Odnotowano silny trend spadkowy w tym segmencie rynku kryptowalut w kilku wskaźnikach jednocześnie. Nie zniechęca to jednak deweloperów i entuzjastów całej branży aktywów cyfrowych, którzy nadal tworzą nowe projekty.

Należy zauważyć, że sama branża unikalnych tokenów nadal nabiera rozpędu. Ma to miejsce również w sieci Bitcoin, a protokół Ordinals pojawił się dopiero w tym roku. Wczoraj łączna liczba inscriptions przekroczyła 21 milionów jednostek, a osiągnięcie ostatniego miliona zajęło użytkownikom zaledwie pięć dni.

źródło: Dune Analytics

Ponadto w niedzielę ustanowiono nowy rekord liczby utworzonych NFT. W tym dniu stworzono ich 422 tys., co wyraźnie wskazuje na popularność tego trendu.

źródło: Dune Analytics

W innych blockchainach wolumeny NFT są nadal mierzone w milionach dolarów dziennie. Liderem rankingu według tego wskaźnika jest tradycyjnie Ethereum z 11,69 mln USD wolumenu obrotu. Drugie miejsce zajmuje Solana z wynikiem 1,6 mln.

W każdym razie wokół NFT nie ma obecnie tak dużego hype'u, jak w latach 2021-2022. Potwierdzają to wyniki badań analityków.

Ile NFT jest obecnie przedmiotem handlu?

W lipcu 2023 r. nastąpiły pewne znaczące zmiany w branży NFT. Utrzymał się w szczególności trend spadkowy w wolumenie obrotów. W pierwszym tygodniu miesiąca liczba ta wynosiła około 182 mln USD, ale do czwartego tygodnia gwałtownie spadła do 57,5 mln USD. Oznacza to spadek o 68%.

Tak więc całkowity wolumen obrotu w tym miesiącu wyniósł 632 mln USD, co oznacza spadek o 29 procent w porównaniu z czerwcem. Spadek ten jest więcej niż namacalny, co wyraźnie potwierdza poniższy wykres.

źródło: DAppRadar

W tym samym czasie zmniejszyła się również liczba sprzedaży tokenów: z 727 413 do 368 331 jednostek tygodniowo, czyli o 49 procent w skali miesiąca. Łącznie w lipcu przeprowadzono około 3,7 miliona transakcji tokenami NFT. Stanowi to 23-procentowy spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Nowe trendy NFT są napędzane przez pojawienie się kolekcji tokenów o znacznie niższej cenie, które są skierowane do szerszego grona odbiorców.

W związku z tym spadek wolumenu obrotu niekoniecznie musi wskazywać na ogólny spadek zainteresowania NFT. Może raczej wskazywać na zmianę kierunku zainteresowania: na przykład wzrost sektora DeFi lub tak zwanych zdecentralizowanych finansów. Historycznie rzecz biorąc, wzrost DeFi często odpowiada stagnacji lub spadkowi wzrostu NFT - i odwrotnie.

Najlepsze tokeny NFT w lipcu

Pomimo ogólnego trendu spadkowego, sztuka na blockchainie radziła sobie dobrze w zeszłym miesiącu w wartościach bezwzględnych. Kilka tokenów z kolekcji Fidenza, Ringer i Squiggles zostało sprzedanych za ponad 50 ETH. Inna stosunkowo niewielka kolekcja Themes and Variations przyniosła swoim twórcom 992 ETH zysku w niecały tydzień.

źródło: DAppRadar

Dziesięć najlepszych kolekcji NFT pod względem wolumenu obrotu również odnotowało kilka znaczących zmian w ciągu miesiąca, które mogą potencjalnie zmienić dynamikę rynku NFT w dłuższej perspektywie. Twórca popularnej kolekcji Bored Ape Yacht Club - Yuga Labs stopniowo traci swoją dominację w tej sferze. Popularne kolekcje NFT stają się coraz bardziej zróżnicowane, co może zainteresować dużych inwestorów.

W 6 z 10 największych kolekcji NFT odnotowano spadek wolumenu obrotu. przy tym sprzedający w większym stopniu przyczyniali się do wolumenu obrotu niż kupujący.

źródło: DAppRadar

Jednak minimalna cena tokenów wzrosła tylko w dwóch kolekcjach NFT z rankingu największych. Mowa o seriach NFT Gods Unchained i CryptoPunks. Wzrost był nieznaczny - mniej niż jeden procent. Pozostałe kolekcje odnotowały jedne z najniższych cen w ciągu ostatnich dwóch lat.

Inne badanie dot. NFT

Według innego raportu analityków z Alchemy, wolumen obrotu tokenami NFT spadł o 41 procent w drugim kwartale 2023 roku. Jednak aktywność deweloperów i społeczności w Web3 stale rośnie. W tym samym okresie w sieciach Ethereum, Arbitrum, Optimism i Polygon uruchomiono około 5,9 miliona smart kontraktów.

Jest to wzrost o 302 procent w porównaniu z pierwszym kwartałem i o 1107 procent więcej niż w drugim kwartale 2022 roku.

Ponadto w drugim kwartale tego roku zainstalowano 26,8 miliona zestawów deweloperskich (SDK) dla Ethereum, co stanowi 7-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału.

źródło: DAppRadar

Chociaż nie wszystkie nowo uruchomione smart kontrakty lub zainstalowane zestawy SDK będą wykorzystywane do tworzenia NFT, ciągły rozwój wskazuje na pozytywny kierunek wzrostu Web3 i kroki w kierunku masowej adopcji. W związku z tym jest to pozytywny trend.

Postęp jest również widoczny w niektórych produktach. Twórcy znanego nam już portfela kryptowalutowego Phantom wprowadzili funkcję natychmiastowej sprzedaży NFT. Z jej pomocą użytkownicy mogą sprzedać określony token "za pomocą dwóch kliknięć" i to po korzystnej cenie. Według przedstawicieli platformy, portfel pokaże najkorzystniejsze ceny NFT, biorąc pod uwagę aktualne oferty na platformach Blur, OpenSea, X2Y2, LooksRare, Magic Eden i Tensor.

Podsumowanie

Wygląda na to, że sfera NFT nadal przyciąga użytkowników, ale nie generuje takich liczb jak kiedyś. Jest to normalne w przypadku przedłużającego się trendu spadkowego. Mimo to w lipcu wolumen transakcji traderów w konwencjonalnych kryptowalutach na scentralizowanych giełdach wyniósł 426 miliardów dolarów, co jest najniższym wynikiem od października 2020 roku. Nie ma więc co być zaskoczonym spadkiem drugiego wskaźnika.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram