Włoskie Stowarzyszenie Bankowe (ABI), składające się z ponad 700 włoskich instytucji bankowych, rozpoczęło etap eksperymentów mających na celu rozważenie zalet emisji “cyfrowego euro”. Ponadto grupa wyraziła chęć uczestnictwa w projektach i testach dotyczących cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), która byłaby odpowiednikiem elektronicznego banknotu wspieranego przez EBC.
ABI Lab, Associazione Bancaria Italiana, we współpracy ze swoim działem badawczym, ogłosiło w czerwcu plany dotyczące pilotażu cyfrowej waluty euro, która miałaby służyć do rozliczeń międzybankowych. Eksperymenty te mają na celu zarówno reorganizację rozliczeń międzybankowych, usprawnienie realizacji płatności transgranicznych, jak i ponowne przeanalizowanie sposobu wykorzystania CBDC.
ABI uznała za priorytet konieczność zapewnienia pełnej zgodności regulacji z przepisami UE oraz ochrony prywatności danych osobowych swoich obywateli.
ABI twierdzi, że większość banków we Włoszech działa już w oparciu o technologię rozproszonych ksiąg rachunkowych, za pośrednictwem projektu Spunta, który integruje blockchain, aby przyspieszyć przetwarzanie rozliczeń międzybankowych.
“Projekt eksperymentalny jest podzielony na dwa obszary robocze: jeden dotyczy infrastruktury i modelu dystrybucji w celu przeanalizowania wykonalności technicznej, a drugi skupia się na programowalności w celu przetestowania przypadków użycia, które mogą odróżnić cyfrowe euro banku centralnego od już dostępnych płatności elektronicznych” – wyjaśnia ABI.
Według bankowego stowarzyszenia, waluta cyfrowa wspierana przez EBC zrewolucjonizowałaby tradycyjny system bankowy. Działała by tak jak np. transakcje P2P oraz dzięki programowalnym możliwościom takiej waluty lepiej zarządzałaby ryzykiem kursowym i stopy procentowej.
O wprowadzeniu cyfrowej euro dyskutuje się już od prawie dwóch lat, ale kraje wchodzące w skład bloku i jego odpowiednie organy regulacyjne wcale nie zbliżyły się jeszcze do osiągnięcia tego celu. Europejski Bank Centralny zapowiedział, że do połowy 2021 roku podejmie decyzję czy kontynuować lub zrezygnować z planów emisji cyfrowego euro.
Komisja Europejska opublikowała we wrześniu swoje ramy prawne UE dotyczące kryptowalut, które stały się częścią szerszej inicjatywy politycznej w zakresie finansów cyfrowych. Propozycja ta oferuje dopasowany do potrzeb system legislacyjny dla rynków cyfrowych walut i odpowiednich dostawców usług, których nie obejmuje żaden inny system finansowy UE.
Ostatnio niemiecki minister finansów powiedział, że sprzeciwia się prywatnym walutom cyfrowym, takim jak “Libra” Facebooka i “JPMorgan Coin”. Ponadto Berlin powiedział wcześniej, że będzie ściśle współpracować ze swoimi europejskimi i międzynarodowymi sojusznikami, aby zapobiec sytuacji, w której kryptowaluty staną się alternatywnymi walutami.