Władze Malezji w 2021 roku skonfiskowały sprzęt do wydobywania kryptowalut warty 13 mln USD

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 21 lutego 2022
ikona autora biały
malezja koparki

Zaraz po tym, jak Chiny wprowadziły zakaz wydobywania BTC, operacje te zaczęły rozprzestrzeniać się na całym świecie i wkraczać na niezbyt przyjazne terytoria. W Malezji nielegalne operacje wydobywania kryptowalut osiągają rekordowy poziom.

Gwałtowny wzrost wydobycia Bitcoinów

Szef Departamentu Dochodzeń Kryminalnych (CID) w Bukit Aman, Datuk Seri Abd Jalil Hassan, ujawnił, że tylko w 2021 roku w Malezji wszczęto 570 dochodzeń, aresztowano 528 osób i skonfiskowano sprzęt górniczy o wartości około 13 milionów dolarów.

Z raportu Malay Mail wynika, że w tym samym czasie wszczęto tylko 20 postępowań, aresztowano 26 osób i skonfiskowano sprzęt o wartości około 301 tys. dolarów. W sumie, od 2020 do 2021 roku, nastąpił wzrost o zdumiewające 4200% w odniesieniu do skonfiskowanych przedmiotów.

Szef podobno zwrócił uwagę, że większość podejrzanych to osoby w wieku od 18 do 30 lat. Jego zdaniem zostały one zwabione obietnicą wysokich zysków. Co ciekawe, najstarszy przestępca ma 61 lat.

Kradzież energii elektrycznej na potrzeby operacji wydobywania kryptowalut

Podczas gdy malezyjscy decydenci nie zakazali całkowicie wydobywania kryptowalut, istnieją surowe przepisy dotyczące zużycia energii. Według statystyk z sierpnia 2021 r., Malezja odpowiada za około 3% wszystkich globalnych wydobywców bitcoinów. To plasuje ją w pierwszej dziesiątce na świecie.

Jednak nieuczciwi gracze nadal działają niezrażeni. Gwałtowna kradzież energii elektrycznej w Malezji stała się głównym powodem do niepokoju. W okresie od 2018 do 2019 roku zgłoszono łącznie 7209 przypadków kradzieży energii elektrycznej.

Według Hassana, gorącym miejscem dla takich przestępstw są tereny przemysłowe otaczające regiony Selangor, Kuala Lumpur, Perak i Penang. Miejsca te dostarczają wystarczającą ilość energii dla nielegalnego wydobycia. Dodał również:

Podejrzani znajdują obszary biznesowe, które są ukryte, aby społeczeństwo nie słyszało hałasu lub nie czuło ciepła pochodzącego z koparek.

To nie pierwszy raz, gdy malezyjskim władzom udało się przejąć nielegalne koparki. We wrześniu ubiegłego władze wpadły na trop dwóch lokali. W ciągu trzech lat ukradły one energię elektryczną o wartości ponad 600 000 dolarów.

Miesiąc później, przedsiębiorstwo użyteczności publicznej energii elektrycznej malezyjskiego stanu Sarawak - Sarawak Energy - odkryło kradzież energii elektrycznej w fabryce w Kuching. Operacja, która doprowadziła do przejęcia ponad 1200 koparek, została zainicjowana po otrzymaniu informacji od społeczeństwa.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Założyciel Curve kupił willę za 40 mln USD

Curve Finance to popularny protokół zdecentralizowanych finansów (DeFi) w sieci Ethereum (ETH), który wystartował w 2020 roku. Obecnie jest czwartym co do wielkości projektem DeFi na Ethereum. Jego całkowita zablokowana wartość (TVL) wynosi 4 miliardów dolarów, według danych DefiLlama. Curve Finance zostało zaprojektowane przez Michaela Egorova i koncentruje się na optymalizacji płynności stablecoinów. Egorov jest […]

Krótkoterminowi posiadacze BTC ponownie sprzedają z zyskiem

W ostatnim czasie Bitcoin (BTC) wywoływał niewielkie podekscytowanie wśród inwestorów kryptowalutowych. Po dużym odbiciu w pierwszym kwartale, w pewnym sensie potrzebował czasu, aby się z tego otrząsnąć. Od końca marca cena notowana jest kilka tysięcy dolarów poniżej kluczowego oporu na poziomie 30 000 USD, ale w minionym miesiącu spadła jeszcze poniżej 26 000 USD. Obecnie […]

JPMorgan: Rosnące ceny złota pchną bitcoina do 45 000 USD

Analitycy banku inwestycyjnego JPMorgan, kierowani przez starszego stratega Nikolaosa Panigirtzoglu, uważają, że rosnące ceny złota wpłyną również na kurs bitcoina. Ich zdaniem BTC osiągnie poziom 45 000 USD. Zespół Nikolaosa Panigirtzoglou podkreślił, że istnieje znaczna korelacja między kursami bitcoina i złota. Złoto kosztuje obecnie około 2000 USD, co jest niezwykle wysoką wartością. Według JPMorgan ozacza […]

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram