Władze Malezji w 2021 roku skonfiskowały sprzęt do wydobywania kryptowalut warty 13 mln USD

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 21 lutego 2022
ikona autora biały
malezja koparki

Zaraz po tym, jak Chiny wprowadziły zakaz wydobywania BTC, operacje te zaczęły rozprzestrzeniać się na całym świecie i wkraczać na niezbyt przyjazne terytoria. W Malezji nielegalne operacje wydobywania kryptowalut osiągają rekordowy poziom.

Gwałtowny wzrost wydobycia Bitcoinów

Szef Departamentu Dochodzeń Kryminalnych (CID) w Bukit Aman, Datuk Seri Abd Jalil Hassan, ujawnił, że tylko w 2021 roku w Malezji wszczęto 570 dochodzeń, aresztowano 528 osób i skonfiskowano sprzęt górniczy o wartości około 13 milionów dolarów.

Z raportu Malay Mail wynika, że w tym samym czasie wszczęto tylko 20 postępowań, aresztowano 26 osób i skonfiskowano sprzęt o wartości około 301 tys. dolarów. W sumie, od 2020 do 2021 roku, nastąpił wzrost o zdumiewające 4200% w odniesieniu do skonfiskowanych przedmiotów.

Szef podobno zwrócił uwagę, że większość podejrzanych to osoby w wieku od 18 do 30 lat. Jego zdaniem zostały one zwabione obietnicą wysokich zysków. Co ciekawe, najstarszy przestępca ma 61 lat.

Kradzież energii elektrycznej na potrzeby operacji wydobywania kryptowalut

Podczas gdy malezyjscy decydenci nie zakazali całkowicie wydobywania kryptowalut, istnieją surowe przepisy dotyczące zużycia energii. Według statystyk z sierpnia 2021 r., Malezja odpowiada za około 3% wszystkich globalnych wydobywców bitcoinów. To plasuje ją w pierwszej dziesiątce na świecie.

Jednak nieuczciwi gracze nadal działają niezrażeni. Gwałtowna kradzież energii elektrycznej w Malezji stała się głównym powodem do niepokoju. W okresie od 2018 do 2019 roku zgłoszono łącznie 7209 przypadków kradzieży energii elektrycznej.

Według Hassana, gorącym miejscem dla takich przestępstw są tereny przemysłowe otaczające regiony Selangor, Kuala Lumpur, Perak i Penang. Miejsca te dostarczają wystarczającą ilość energii dla nielegalnego wydobycia. Dodał również:

Podejrzani znajdują obszary biznesowe, które są ukryte, aby społeczeństwo nie słyszało hałasu lub nie czuło ciepła pochodzącego z koparek.

To nie pierwszy raz, gdy malezyjskim władzom udało się przejąć nielegalne koparki. We wrześniu ubiegłego władze wpadły na trop dwóch lokali. W ciągu trzech lat ukradły one energię elektryczną o wartości ponad 600 000 dolarów.

Miesiąc później, przedsiębiorstwo użyteczności publicznej energii elektrycznej malezyjskiego stanu Sarawak - Sarawak Energy - odkryło kradzież energii elektrycznej w fabryce w Kuching. Operacja, która doprowadziła do przejęcia ponad 1200 koparek, została zainicjowana po otrzymaniu informacji od społeczeństwa.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram