Władze Malezji w 2021 roku skonfiskowały sprzęt do wydobywania kryptowalut warty 13 mln USD

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 21 lutego 2022
ikona autora biały
malezja koparki

Zaraz po tym, jak Chiny wprowadziły zakaz wydobywania BTC, operacje te zaczęły rozprzestrzeniać się na całym świecie i wkraczać na niezbyt przyjazne terytoria. W Malezji nielegalne operacje wydobywania kryptowalut osiągają rekordowy poziom.

Gwałtowny wzrost wydobycia Bitcoinów

Szef Departamentu Dochodzeń Kryminalnych (CID) w Bukit Aman, Datuk Seri Abd Jalil Hassan, ujawnił, że tylko w 2021 roku w Malezji wszczęto 570 dochodzeń, aresztowano 528 osób i skonfiskowano sprzęt górniczy o wartości około 13 milionów dolarów.

Z raportu Malay Mail wynika, że w tym samym czasie wszczęto tylko 20 postępowań, aresztowano 26 osób i skonfiskowano sprzęt o wartości około 301 tys. dolarów. W sumie, od 2020 do 2021 roku, nastąpił wzrost o zdumiewające 4200% w odniesieniu do skonfiskowanych przedmiotów.

Szef podobno zwrócił uwagę, że większość podejrzanych to osoby w wieku od 18 do 30 lat. Jego zdaniem zostały one zwabione obietnicą wysokich zysków. Co ciekawe, najstarszy przestępca ma 61 lat.

Kradzież energii elektrycznej na potrzeby operacji wydobywania kryptowalut

Podczas gdy malezyjscy decydenci nie zakazali całkowicie wydobywania kryptowalut, istnieją surowe przepisy dotyczące zużycia energii. Według statystyk z sierpnia 2021 r., Malezja odpowiada za około 3% wszystkich globalnych wydobywców bitcoinów. To plasuje ją w pierwszej dziesiątce na świecie.

Jednak nieuczciwi gracze nadal działają niezrażeni. Gwałtowna kradzież energii elektrycznej w Malezji stała się głównym powodem do niepokoju. W okresie od 2018 do 2019 roku zgłoszono łącznie 7209 przypadków kradzieży energii elektrycznej.

Według Hassana, gorącym miejscem dla takich przestępstw są tereny przemysłowe otaczające regiony Selangor, Kuala Lumpur, Perak i Penang. Miejsca te dostarczają wystarczającą ilość energii dla nielegalnego wydobycia. Dodał również:

Podejrzani znajdują obszary biznesowe, które są ukryte, aby społeczeństwo nie słyszało hałasu lub nie czuło ciepła pochodzącego z koparek.

To nie pierwszy raz, gdy malezyjskim władzom udało się przejąć nielegalne koparki. We wrześniu ubiegłego władze wpadły na trop dwóch lokali. W ciągu trzech lat ukradły one energię elektryczną o wartości ponad 600 000 dolarów.

Miesiąc później, przedsiębiorstwo użyteczności publicznej energii elektrycznej malezyjskiego stanu Sarawak - Sarawak Energy - odkryło kradzież energii elektrycznej w fabryce w Kuching. Operacja, która doprowadziła do przejęcia ponad 1200 koparek, została zainicjowana po otrzymaniu informacji od społeczeństwa.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Analityk Bloomberga: "Bitcoin może prześcignąć złoto"

Znany analityk rynku towarowego w Bloomberg, Mike McGlone, przedstawił kolejną prognozę dotyczącą bitcoina (BTC). Tym razem w odniesieniu do króla wszystkich towarów; złota. Według McGlone'a, bitcoin przygotowuje się do ostatecznego rywalizowania z metalem szlachetnym. Bitcoin a złoto McGlone poinformował o tym wczoraj na Twitterze. Tym samym podtrzymuje on swoje pozytywne oczekiwania co do przyszłości bitcoina. […]

Senator Lummis uważa teraz, że eter jest papierem wartościowym

Jeszcze jeden amerykański polityk w centrum regulacji branży kryptowalutowej zmienił stanowisko w sprawie klasyfikacji prawnej Etheru. Senator Cynthia Lummis (R-WY) wyjawiła w środę, że obecnie postrzega drugą największą kryptowalutę jako papier wartościowy - nie towar. Bitcoin jest jedynym towarem kryptowalutowym: Lummis Lummis wyraziła swój zmieniony pogląd na aktywo za pomocą CoinDesk we wtorek podczas omawiania […]

Sprawa Ripple vs SEC dobiega końca

Dwuletnia batalia Ripple z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dobiega końca. Firma kryptowalutowa złożyła odpowiedź i to wydaje się być już ostatnia linia obrony. Dumny z obrony Ripple'a Radca prawny Ripple Stuart Alderoty poinformował, że odpowiedź była już ostatnią. Pisze on, że firma zwróciła się do sądu o wydanie orzeczenia na korzyść Ripple. […]

Jak szeroko rozprzestrzenia się zaraza FTX? Spółki dotknięte kryzysem

Upadek giełdy kryptowalut FTX przejdzie do historii jako jeden z najczarniejszych momentów w historii kryptowalut. Firma doświadczyła poważnych problemów z płynnością w listopadzie i nie mogła honorować wniosków o wypłatę swoich klientów. Binance - największa na świecie platforma kryptowalutowa - była gotowa przejąć giełdę, ale po audycie odstąpiła od umowy. FTX nie mógł znaleźć rozwiązania […]

Rośnie popyt na koparki w Rosji

Popyt na minery ASIC w Rosji wzrósł znacząco w czwartym kwartale z powodu spadku ich cen. Informację o tym podał "Kommersant". Jak podaje dystrybutor Chilkoot, sprzedaż za dwa miesiące czwartego kwartału przekroczyła wolumeny za cały trzeci kwartał, a za dziewięć miesięcy była o 65% wyższa niż przed rokiem. W BitRiver popyt na dziesięć miesięcy 2022 […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram