Władze Malezji w 2021 roku skonfiskowały sprzęt do wydobywania kryptowalut warty 13 mln USD

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 21 lutego 2022
ikona autora biały
malezja koparki

Zaraz po tym, jak Chiny wprowadziły zakaz wydobywania BTC, operacje te zaczęły rozprzestrzeniać się na całym świecie i wkraczać na niezbyt przyjazne terytoria. W Malezji nielegalne operacje wydobywania kryptowalut osiągają rekordowy poziom.

Gwałtowny wzrost wydobycia Bitcoinów

Szef Departamentu Dochodzeń Kryminalnych (CID) w Bukit Aman, Datuk Seri Abd Jalil Hassan, ujawnił, że tylko w 2021 roku w Malezji wszczęto 570 dochodzeń, aresztowano 528 osób i skonfiskowano sprzęt górniczy o wartości około 13 milionów dolarów.

Z raportu Malay Mail wynika, że w tym samym czasie wszczęto tylko 20 postępowań, aresztowano 26 osób i skonfiskowano sprzęt o wartości około 301 tys. dolarów. W sumie, od 2020 do 2021 roku, nastąpił wzrost o zdumiewające 4200% w odniesieniu do skonfiskowanych przedmiotów.

Szef podobno zwrócił uwagę, że większość podejrzanych to osoby w wieku od 18 do 30 lat. Jego zdaniem zostały one zwabione obietnicą wysokich zysków. Co ciekawe, najstarszy przestępca ma 61 lat.

Kradzież energii elektrycznej na potrzeby operacji wydobywania kryptowalut

Podczas gdy malezyjscy decydenci nie zakazali całkowicie wydobywania kryptowalut, istnieją surowe przepisy dotyczące zużycia energii. Według statystyk z sierpnia 2021 r., Malezja odpowiada za około 3% wszystkich globalnych wydobywców bitcoinów. To plasuje ją w pierwszej dziesiątce na świecie.

Jednak nieuczciwi gracze nadal działają niezrażeni. Gwałtowna kradzież energii elektrycznej w Malezji stała się głównym powodem do niepokoju. W okresie od 2018 do 2019 roku zgłoszono łącznie 7209 przypadków kradzieży energii elektrycznej.

Według Hassana, gorącym miejscem dla takich przestępstw są tereny przemysłowe otaczające regiony Selangor, Kuala Lumpur, Perak i Penang. Miejsca te dostarczają wystarczającą ilość energii dla nielegalnego wydobycia. Dodał również:

Podejrzani znajdują obszary biznesowe, które są ukryte, aby społeczeństwo nie słyszało hałasu lub nie czuło ciepła pochodzącego z koparek.

To nie pierwszy raz, gdy malezyjskim władzom udało się przejąć nielegalne koparki. We wrześniu ubiegłego władze wpadły na trop dwóch lokali. W ciągu trzech lat ukradły one energię elektryczną o wartości ponad 600 000 dolarów.

Miesiąc później, przedsiębiorstwo użyteczności publicznej energii elektrycznej malezyjskiego stanu Sarawak - Sarawak Energy - odkryło kradzież energii elektrycznej w fabryce w Kuching. Operacja, która doprowadziła do przejęcia ponad 1200 koparek, została zainicjowana po otrzymaniu informacji od społeczeństwa.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram