WalletConnect - Co to jest i jak używać?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 31 grudnia 2022
ikona autora biały
wallet connect

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi.

Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i największe zdecentralizowane aplikacje, takie jak np. Uniswap czy PancakeSwap, nie obsługują wszystkich portfeli kryptowalut. I odwrotnie, nawet te mniej znane aplikacje mogą nie obsługiwać wszystkich znanych i sprawdzonych portfeli.

Tak więc prędzej czy później możesz napotkać problem z połączeniem z jakimś nowym DEXem na BNB Smart Chain za pomocą MetaMaska, ponieważ deweloperzy nie zintegrowali jeszcze jego usług.

Aby usprawnić komunikację między portfelami i aplikacjami, powstał WalletConnect.

WalletConnect to protokół, który na najbardziej podstawowym poziomie pozwala na podłączenie oprogramowania portfela do jednej ze zdecentralizowanych aplikacji, które obsługują WalletConnect. Oznacza to, że jeśli Twój dApp nie obsługuje Twojego portfela, ale zarówno Twój portfel jak i dApp obsługują WalletConnect, do połączenia możesz użyć wspomnianego protokołu.

W poniższym artykule dowiesz się jak połączyć się z aplikacją poprzez WalletConnect i jak faktycznie działa ten protokół.

WalletConnect - Co to jest, jak działa?

WalletConnect dąży do tego, aby obsługa całego ekosystemu DeFi była jak najłatwiejsza i najprostsza. Obsługuje on już ponad 450 zdecentralizowanych aplikacji i ponad 170 portfeli kryptowalut, w tym wiodące nazwy, takie jak Trust Wallet, MetaMask i Coinomi. Protokół można zobrazować w bardzo prosty sposób. Jest to po prostu sposób na połączenie dwóch miejsc - zdecentralizowanej aplikacji i portfela.

walletconnect jak uzywac

Aby móc to zrobić, wymaga to jego wsparcia zarówno po stronie zdecentralizowanej aplikacji, jak i po stronie portfela kryptowalutowego. Deweloperzy muszą więc zaimplementować WalletConnect w aplikacji, tworząc pierwszą stronę mostu. Oprogramowanie portfela kryptowalutowego musi być w stanie obsłużyć protokół w podobny sposób. Po umieszczeniu tych połączeń w aplikacjach, możliwe jest nawiązanie połączenia przez użytkownika.

Podpisywanie transakcji nadal odbywa się w portfelu. Czy WalletConnect jest bezpieczny?

Jedną z rzeczy, która wyróżnia WalletConnect jest proces potwierdzania transakcji - odbywa się on zawsze na samym portfelu. Podczas potwierdzenia transakcji żadne wrażliwe dane nie są wysyłane poza portfel użytkownika.

Jedyną informacją, jakiej potrzebują aplikacje, jest klucz publiczny portfela użytkownika. Służy to temu, aby aplikacja mogła wyświetlić poszczególne kwoty przy adresach, a nawet wiedzieć, między którymi adresami dokonać transakcji. Wszelka obsługa samej aplikacji odbywa się wtedy poprzez wysyłanie poleceń WalletConnect do portfela. Użytkownik ma możliwość potwierdzenia lub odrzucenia transakcji i zleceń.

Ponadto może potwierdzać transakcje tylko przy użyciu swojego klucza prywatnego. Ochrona klucza prywatnego jest ważna - gdyby ktoś obcy dostał go w swoje ręce, miałby dostęp do praktycznie całego portfela kryptowalut. Z tego powodu klucz prywatny nigdy nie powinien opuszczać urządzenia użytkownika.

WalletConnect w żaden sposób nie zakłóca tej idei - nie zna klucza prywatnego użytkownika i nie manipuluje nim w żaden sposób.

W ten sposób WalletConnect praktycznie przekazuje wszystkie informacje o transakcjach z wyjątkiem klucza prywatnego między dApp a portfelem - zarówno zdecentralizowana aplikacja, jak i portfel kryptowalutowy wiedzą wszystko, czego potrzebują. Jeśli chcesz, możesz zobaczyć formę przekazanych zapytań i odpowiedzi. Możesz zauważyć, że klucz prywatny nie znajduje się w żadnej ze struktur.

Jedyne ryzyko, jakie pozostaje, to czynnik "ludzki". Na rynku wciąż istnieje ogromna liczba oszustw i prób phishingu, które nieustannie próbują wyłudzić od użytkowników hasła i kryptowaluty. A ponieważ WalletConnect jest open source, praktycznie każdy może go zintegrować ze swoimi usługami. Więc dla każdej zdecentralizowanej aplikacji, która łączy się z, czy to poprzez samodzielny portfel lub WalletConnect musisz przeprowadzić własny research.

Jak połączyć się z dAppem poprzez WalletConnect?

Tak więc, aby korzystać z WalletConnect, musisz mieć portfel kryptowalutowy z jego implementacją. Jeśli używasz tych najpopularniejszych - jak np. Trust Wallet lub MetaMask, możesz zaczynać!

Bazę obsługiwanych portfeli na oficjalnej stronie protokołu. Tam też znajdziesz listę wszystkich obsługiwanych aplikacji.

Przyjrzymy się teraz wspólnie zdecentralizowanej giełdzie ShibaSwap i portfelowi kryptowalutowemu Trust Wallet. Chociaż Trust Wallet jest jednym z wiodących portfeli, znajdziesz go w mniejszej liczbie miejsc niż portfel MetaMask. Jednak sam proces jest bardzo podobny dla wszystkich innych portfeli kryptowalutowych. Jedyne różnice mogą dotyczyć graficznej prezentacji interfejsu.

1) Na stronie dApp otwórz okno podłączania portfela

Opcję połączenia przez WalletConnect znajdziesz w oknie podłączania portfela. Wygląda ono w większości tak samo na wszystkich dAppach i jest powszechnie dostępne poprzez przycisk Connect Wallet na górnym pasku.

Po otwarciu okna zobaczysz możliwość połączenia przez ShibaSwap albo za pośrednictwem MetaMask lub Coinbase Wallet - niestety, Trust Wallet nie jest obsługiwany. Do tego jednak służy WalletConnect. Wybierz więc opcję WalletConnect. Aplikacja od razu pokaże Ci kod QR.\

2) W interfejsie portfela znajdź opcję połączenia przez WalletConnect

Otwórz portfel kryptowalutowy Trust Wallet na swoim smartfonie. Przejdź do sekcji ustawień i kliknij na WalletConnect. W menu pojawi się opcja New Connection.

Po kliknięciu pola wyboru aplikacja poprosi Cię o udzielenie zgody na korzystanie z aparatu telefonu.

3) Zeskanuj kod QR z dApp

Teraz wystarczy zeskanować kod QR, który pojawił się na stronie zdecentralizowanej aplikacji. Po jego zeskanowaniu protokół w ciągu kilku sekund nawiąże połączenie między dApp a Twoim portfelem. Ostatnim krokiem jest kliknięcie nowego połączenia w aplikacji portfela.

Potwierdzenie za pomocą przycisku Connect kończy połączenie. Aby sprawdzić, możesz spojrzeć na listę połączeń wspomnianą powyżej, gdzie powinieneś teraz znaleźć nowe połączenie. Charakterystyczny znak nawiązanego połączenia można znaleźć również na ShibaSwap.

Możesz połączyć się w podobny sposób, jak w przypadku każdej innej zdecentralizowanej aplikacji obsługującej WalletConnect, nie ma ograniczenia liczby połączeń.

Jak wysyłać transakcje za pomocą portfela WalletConnect?

Z Twojej perspektywy jako użytkownika nie ma znaczenia, czy połączyłeś się z dAppem w standardowy sposób poprzez jeden z obsługiwanych portfeli kryptowalutowych, czy poprzez protokół WalletConnect. Oznacza to, że wszelkie transakcje, na które się zdecydujesz, są potwierdzane w ten sam sposób. Jedyną drobną różnicą, którą możesz zauważyć, jest to, że jeśli wchodzisz w interakcję z dApp za pośrednictwem komputera i nawiązałeś połączenie z WalletConnect za pośrednictwem aplikacji portfela na telefonie, będziesz musiał potwierdzić każdą transakcję bezpośrednio w aplikacji telefonu.

Jeśli więc zdecydujesz się wymienić kilka kryptowalut poprzez zakładkę Swap na giełdzie ShibaSwap, wystarczy, że po ustawieniu wszystkich parametrów transakcji klikniesz na Swap na dole obrazka. W aplikacji Trust Wallet na telefonie zobaczysz teraz okno z prośbą o potwierdzenie transakcji - po jego kliknięciu oprogramowanie portfela potwierdzi transakcję Twoim kluczem prywatnym. Po tym jak to zrobisz, podpisana transakcja wraca przez WalletConnect do interfejsu giełdy, z którego następnie zostanie wysłana do sieci w celu zatwierdzenia przez walidatorów.

Podsumowanie

WalletConnect to narzędzie, które znacznie ułatwia połączenie zdecentralizowanych aplikacji z portfelami kryptowalut. Dzięki protokołowi możliwe jest posiadanie założonego tylko jednego portfela kryptowalutowego, za pomocą którego można połączyć się z wieloma zdecentralizowanymi aplikacjami.

Korzystanie z protokołu WalletConnect jest bardzo proste. Jeśli Twój portfel go wspiera, a masz ochotę wypróbować np. zdecentralizowaną giełdę, na której nie znajdziesz jeszcze wsparcia, po prostu skorzystaj z naszego powyższego poradnika. Proces będzie mniej więcej taki sam jak w przypadku każdego innego dAppa. Jedyną różnicą może być inny interfejs graficzny aplikacji, ale portfel będzie działał tak samo.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Czym są kryptowaluty inflacyjne i deflacyjne?

Czy Bitcoin i altcoiny są aktywami deflacyjnymi, czy też, podobnie jak zwykłe papierowe pieniądze podlegają zjawisku inflacji? Jak odróżnić monety deflacyjne od inflacyjnych? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Co to jest inflacyjna kryptowaluta? Niektóre kryptowaluty są inflacyjne, ponieważ ich podaż rośnie w czasie. Takie kryptowaluty wykorzystują kombinację z góry określonych stóp […]

Pepe Coin (PEPE) - Co to? Jak i gdzie kupić?

W ostatnim czasie napewno słyszałeś o kryptowalucie Pepe Coin (PEPE) lub rzuciła Ci się w oczy memowa żaba Pepe the Frog. Nic dziwnego. Projekt ten zyskał dziesiątki tysięcy procent wartości i stworzył kolejnych krypto milionerów. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci co to jest Pepe Coin (PEPE), jak i gdzie kupić ten token oraz wiele więcej. […]

Co to jest EIP-4844? Proto Danksharing Ethereum

Ostatnim ważnym wydarzeniem w sieci Ethereum było wdrożenie aktualizacji Shapella, które odbyło się w połowie kwietnia. Jest to jednak dopiero początek transformacji do Ethereum 2.0. Deweloperzy wciąż muszą rozwiązać największe problemy blockchaina: wysokie opłaty i niską przepustowość. Kolejnym krokiem w tym kierunku będzie wprowadzenie shardingu. Funkcja ta również zostanie wdrożona w kilku etapach - pierwszym […]

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]

W jakie kryptowaluty inwestować? Nowe kryptowaluty 2023

Tematem naszego dzisiejszego przeglądu będą nowe kryptowaluty 2023. Jeśli myślisz, że krypto zima hamuje powstawanie nowych projektów to jesteś w błędzie. Na przykład Grin i Beam zostały uruchomione na początku 2019 roku. Wówczas to nie tylko sceptycy, ale wielu entuzjastów kryptowalut myślało, że to już koniec. Inwestor powinien zawsze przeprowadzić własny research. Ci, którzy zainwestują […]

Czym są kryptowaluty inflacyjne i deflacyjne?

Czy Bitcoin i altcoiny są aktywami deflacyjnymi, czy też, podobnie jak zwykłe papierowe pieniądze podlegają zjawisku inflacji? Jak odróżnić monety deflacyjne od inflacyjnych? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Co to jest inflacyjna kryptowaluta? Niektóre kryptowaluty są inflacyjne, ponieważ ich podaż rośnie w czasie. Takie kryptowaluty wykorzystują kombinację z góry określonych stóp […]

Pepe Coin (PEPE) - Co to? Jak i gdzie kupić?

W ostatnim czasie napewno słyszałeś o kryptowalucie Pepe Coin (PEPE) lub rzuciła Ci się w oczy memowa żaba Pepe the Frog. Nic dziwnego. Projekt ten zyskał dziesiątki tysięcy procent wartości i stworzył kolejnych krypto milionerów. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci co to jest Pepe Coin (PEPE), jak i gdzie kupić ten token oraz wiele więcej. […]

Co to jest EIP-4844? Proto Danksharing Ethereum

Ostatnim ważnym wydarzeniem w sieci Ethereum było wdrożenie aktualizacji Shapella, które odbyło się w połowie kwietnia. Jest to jednak dopiero początek transformacji do Ethereum 2.0. Deweloperzy wciąż muszą rozwiązać największe problemy blockchaina: wysokie opłaty i niską przepustowość. Kolejnym krokiem w tym kierunku będzie wprowadzenie shardingu. Funkcja ta również zostanie wdrożona w kilku etapach - pierwszym […]

Blockchain ETF: Jak inwestować i zarabiać?

Nie jesteś jeszcze gotowy na ogromną zmienność panującą na rynku kryptowalut? Wówczas możesz zainteresować się instrumentem finansowym, który jest bezpośrednio powiązany z branżą krypto: blockchain ETF. Jak w inwestować w taki produkt? Jak na nim zarabiać? Już wyjaśniamy! Co to jest blockchain ETF? ETF sam w sobie jest funduszem, którego akcje są przedmiotem obrotu na […]

Copy trading na Bybit: Co to jest i jak działa?

Aby handlować kryptowalutami, musisz zastosować analizę i wiedzę fundamentalną z handlu akcjami. Początkujący uczą się strategii bardziej doświadczonych rówieśników i wprowadzają je w życie. Jednak ta metoda sprawdza się tylko z perspektywy czasu i czasami jest już za późno, aby na niej bazować. Giełdy oferują nowe narzędzie do zawierania transakcji - replikowanie w czasie rzeczywistym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram