WalletConnect - Co to jest i jak używać?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 31 grudnia 2022
ikona autora biały
wallet connect

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi.

Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i największe zdecentralizowane aplikacje, takie jak np. Uniswap czy PancakeSwap, nie obsługują wszystkich portfeli kryptowalut. I odwrotnie, nawet te mniej znane aplikacje mogą nie obsługiwać wszystkich znanych i sprawdzonych portfeli.

Tak więc prędzej czy później możesz napotkać problem z połączeniem z jakimś nowym DEXem na BNB Smart Chain za pomocą MetaMaska, ponieważ deweloperzy nie zintegrowali jeszcze jego usług.

Aby usprawnić komunikację między portfelami i aplikacjami, powstał WalletConnect.

WalletConnect to protokół, który na najbardziej podstawowym poziomie pozwala na podłączenie oprogramowania portfela do jednej ze zdecentralizowanych aplikacji, które obsługują WalletConnect. Oznacza to, że jeśli Twój dApp nie obsługuje Twojego portfela, ale zarówno Twój portfel jak i dApp obsługują WalletConnect, do połączenia możesz użyć wspomnianego protokołu.

W poniższym artykule dowiesz się jak połączyć się z aplikacją poprzez WalletConnect i jak faktycznie działa ten protokół.

WalletConnect - Co to jest, jak działa?

WalletConnect dąży do tego, aby obsługa całego ekosystemu DeFi była jak najłatwiejsza i najprostsza. Obsługuje on już ponad 450 zdecentralizowanych aplikacji i ponad 170 portfeli kryptowalut, w tym wiodące nazwy, takie jak Trust Wallet, MetaMask i Coinomi. Protokół można zobrazować w bardzo prosty sposób. Jest to po prostu sposób na połączenie dwóch miejsc - zdecentralizowanej aplikacji i portfela.

walletconnect jak uzywac

Aby móc to zrobić, wymaga to jego wsparcia zarówno po stronie zdecentralizowanej aplikacji, jak i po stronie portfela kryptowalutowego. Deweloperzy muszą więc zaimplementować WalletConnect w aplikacji, tworząc pierwszą stronę mostu. Oprogramowanie portfela kryptowalutowego musi być w stanie obsłużyć protokół w podobny sposób. Po umieszczeniu tych połączeń w aplikacjach, możliwe jest nawiązanie połączenia przez użytkownika.

Podpisywanie transakcji nadal odbywa się w portfelu. Czy WalletConnect jest bezpieczny?

Jedną z rzeczy, która wyróżnia WalletConnect jest proces potwierdzania transakcji - odbywa się on zawsze na samym portfelu. Podczas potwierdzenia transakcji żadne wrażliwe dane nie są wysyłane poza portfel użytkownika.

Jedyną informacją, jakiej potrzebują aplikacje, jest klucz publiczny portfela użytkownika. Służy to temu, aby aplikacja mogła wyświetlić poszczególne kwoty przy adresach, a nawet wiedzieć, między którymi adresami dokonać transakcji. Wszelka obsługa samej aplikacji odbywa się wtedy poprzez wysyłanie poleceń WalletConnect do portfela. Użytkownik ma możliwość potwierdzenia lub odrzucenia transakcji i zleceń.

Ponadto może potwierdzać transakcje tylko przy użyciu swojego klucza prywatnego. Ochrona klucza prywatnego jest ważna - gdyby ktoś obcy dostał go w swoje ręce, miałby dostęp do praktycznie całego portfela kryptowalut. Z tego powodu klucz prywatny nigdy nie powinien opuszczać urządzenia użytkownika.

WalletConnect w żaden sposób nie zakłóca tej idei - nie zna klucza prywatnego użytkownika i nie manipuluje nim w żaden sposób.

W ten sposób WalletConnect praktycznie przekazuje wszystkie informacje o transakcjach z wyjątkiem klucza prywatnego między dApp a portfelem - zarówno zdecentralizowana aplikacja, jak i portfel kryptowalutowy wiedzą wszystko, czego potrzebują. Jeśli chcesz, możesz zobaczyć formę przekazanych zapytań i odpowiedzi. Możesz zauważyć, że klucz prywatny nie znajduje się w żadnej ze struktur.

Jedyne ryzyko, jakie pozostaje, to czynnik "ludzki". Na rynku wciąż istnieje ogromna liczba oszustw i prób phishingu, które nieustannie próbują wyłudzić od użytkowników hasła i kryptowaluty. A ponieważ WalletConnect jest open source, praktycznie każdy może go zintegrować ze swoimi usługami. Więc dla każdej zdecentralizowanej aplikacji, która łączy się z, czy to poprzez samodzielny portfel lub WalletConnect musisz przeprowadzić własny research.

Jak połączyć się z dAppem poprzez WalletConnect?

Tak więc, aby korzystać z WalletConnect, musisz mieć portfel kryptowalutowy z jego implementacją. Jeśli używasz tych najpopularniejszych - jak np. Trust Wallet lub MetaMask, możesz zaczynać!

Bazę obsługiwanych portfeli na oficjalnej stronie protokołu. Tam też znajdziesz listę wszystkich obsługiwanych aplikacji.

Przyjrzymy się teraz wspólnie zdecentralizowanej giełdzie ShibaSwap i portfelowi kryptowalutowemu Trust Wallet. Chociaż Trust Wallet jest jednym z wiodących portfeli, znajdziesz go w mniejszej liczbie miejsc niż portfel MetaMask. Jednak sam proces jest bardzo podobny dla wszystkich innych portfeli kryptowalutowych. Jedyne różnice mogą dotyczyć graficznej prezentacji interfejsu.

1) Na stronie dApp otwórz okno podłączania portfela

Opcję połączenia przez WalletConnect znajdziesz w oknie podłączania portfela. Wygląda ono w większości tak samo na wszystkich dAppach i jest powszechnie dostępne poprzez przycisk Connect Wallet na górnym pasku.

screen strony dApp

Po otwarciu okna zobaczysz możliwość połączenia przez ShibaSwap albo za pośrednictwem MetaMask lub Coinbase Wallet - niestety, Trust Wallet nie jest obsługiwany. Do tego jednak służy WalletConnect. Wybierz więc opcję WalletConnect. Aplikacja od razu pokaże Ci kod QR.\

2) W interfejsie portfela znajdź opcję połączenia przez WalletConnect

Otwórz portfel kryptowalutowy Trust Wallet na swoim smartfonie. Przejdź do sekcji ustawień i kliknij na WalletConnect. W menu pojawi się opcja New Connection.

screen aplikacji Trust Wallet

Po kliknięciu pola wyboru aplikacja poprosi Cię o udzielenie zgody na korzystanie z aparatu telefonu.

3) Zeskanuj kod QR z dApp

Teraz wystarczy zeskanować kod QR, który pojawił się na stronie zdecentralizowanej aplikacji. Po jego zeskanowaniu protokół w ciągu kilku sekund nawiąże połączenie między dApp a Twoim portfelem. Ostatnim krokiem jest kliknięcie nowego połączenia w aplikacji portfela.

Potwierdzenie za pomocą przycisku Connect kończy połączenie. Aby sprawdzić, możesz spojrzeć na listę połączeń wspomnianą powyżej, gdzie powinieneś teraz znaleźć nowe połączenie. Charakterystyczny znak nawiązanego połączenia można znaleźć również na ShibaSwap.

screen aplikacji Trust Wallet

Możesz połączyć się w podobny sposób, jak w przypadku każdej innej zdecentralizowanej aplikacji obsługującej WalletConnect, nie ma ograniczenia liczby połączeń.

Jak wysyłać transakcje za pomocą portfela WalletConnect?

Z Twojej perspektywy jako użytkownika nie ma znaczenia, czy połączyłeś się z dAppem w standardowy sposób poprzez jeden z obsługiwanych portfeli kryptowalutowych, czy poprzez protokół WalletConnect. Oznacza to, że wszelkie transakcje, na które się zdecydujesz, są potwierdzane w ten sam sposób. Jedyną drobną różnicą, którą możesz zauważyć, jest to, że jeśli wchodzisz w interakcję z dApp za pośrednictwem komputera i nawiązałeś połączenie z WalletConnect za pośrednictwem aplikacji portfela na telefonie, będziesz musiał potwierdzić każdą transakcję bezpośrednio w aplikacji telefonu.

screen strony ShibaSwap

Jeśli więc zdecydujesz się wymienić kilka kryptowalut poprzez zakładkę Swap na giełdzie ShibaSwap, wystarczy, że po ustawieniu wszystkich parametrów transakcji klikniesz na Swap na dole obrazka. W aplikacji Trust Wallet na telefonie zobaczysz teraz okno z prośbą o potwierdzenie transakcji - po jego kliknięciu oprogramowanie portfela potwierdzi transakcję Twoim kluczem prywatnym. Po tym jak to zrobisz, podpisana transakcja wraca przez WalletConnect do interfejsu giełdy, z którego następnie zostanie wysłana do sieci w celu zatwierdzenia przez walidatorów.

Podsumowanie

WalletConnect to narzędzie, które znacznie ułatwia połączenie zdecentralizowanych aplikacji z portfelami kryptowalut. Dzięki protokołowi możliwe jest posiadanie założonego tylko jednego portfela kryptowalutowego, za pomocą którego można połączyć się z wieloma zdecentralizowanymi aplikacjami.

Korzystanie z protokołu WalletConnect jest bardzo proste. Jeśli Twój portfel go wspiera, a masz ochotę wypróbować np. zdecentralizowaną giełdę, na której nie znajdziesz jeszcze wsparcia, po prostu skorzystaj z naszego powyższego poradnika. Proces będzie mniej więcej taki sam jak w przypadku każdego innego dAppa. Jedyną różnicą może być inny interfejs graficzny aplikacji, ale portfel będzie działał tak samo.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Czy Ethereum przebije Bitcoina pod kątem wolumenu?

Czy Ethereum może kiedyś prześcignąć Bitcoina pod względem wolumenu? Bitcoin oraz Ethereum to dwa giganty, różniące się od siebie, lecz nieustannie konkurujące. Porównanie tych dwóch technologii wymaga zrozumienia ich podstawowych różnic. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są Bitcoin i Ethereum. Przeanalizujemy też, na czym polegają ich różnice. Zastanowimy się, czy Ethereum ma szansę prześcignąć […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Oszustwa telefoniczne Bitcoin - jak nie wpaść w sidła oszustów?

Otrzymałeś niedawno telefon od osoby twierdzącej, że masz szansę na szybką wypłatę znacznej kwoty z tytułu posiadanych Bitcoinów? Jeśli rozmówca sugeruje użycie programu typu AntyDesk lub prosi o przedpłatę na rzekomy podatek, w Twojej głowie powinien zapalić się alarm! To typowy przykład oszustwa telefonicznego związanego z Bitcoinem. Metoda ta zyskuje na popularności wśród przestępców. W […]

Xai - nowy projekt w Binance Launchpool

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który będzie dostępny na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to Xai. Między 5 stycznia a 8 stycznia o 23:59 użytkownicy będą mogli zarabiać tokeny Xai (XAI) na Binance po prostu stakując BNB, FDUSD lub TUSD. Postawione monety można wypłacić w dowolnym momencie, a nagrody w postaci tokenów XAI […]

Jaki portfel do kryptowalut i Bitcoina jest najlepszy? Jak założyć i który wybrać?

Zainteresowałeś się bitcoinem (lub innymi kryptowalutami) i chciałbyś założyć konto, które pozwoli Ci je przechowywać? W świecie cyfrowych aktywów miejsce, w którym trzymamy bitcoina to nie konto, a portfel bitcoin. Z tego artykułu dowiesz się jaki portfel do kryptowalut jest najlepszy. Wyjaśnimy też jak założyć portfel bitcoin krok po kroku. Czym jest portfel kryptowalut? Portfel […]

Co zrobić z tokenami jeżeli jestem HODLerem?

Zastanawiasz się, co zrobić z tokenami, kiedy jesteś HODLerem? Klucz do sukcesu leży w znalezieniu sposobów na maksymalizację zysków, nawet gdy trzymasz swoje aktywa na dłużej. W tym artykule odkryjemy sposoby pasywnego zarabiania na kryptowalutach. Dowiesz się, jak platformy takie jak Binance Simple Earn mogą pomóc pomnożyć twoje środki. Zatem, gotowy na zgłębienie tematu? Pasywne […]

Czy Ethereum przebije Bitcoina pod kątem wolumenu?

Czy Ethereum może kiedyś prześcignąć Bitcoina pod względem wolumenu? Bitcoin oraz Ethereum to dwa giganty, różniące się od siebie, lecz nieustannie konkurujące. Porównanie tych dwóch technologii wymaga zrozumienia ich podstawowych różnic. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są Bitcoin i Ethereum. Przeanalizujemy też, na czym polegają ich różnice. Zastanowimy się, czy Ethereum ma szansę prześcignąć […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Aplikacja Revolut pozwala inwestować w kryptowaluty, ale nie jest to optymalne rozwiązanie jeżeli chodzi i ich zakup i sprzedaż, o czym wiedzą bardziej zaawansowani użytkownicy kryptowalut. Odpowiemy na pytanie czy opłaca się kupować kryptowaluty na Revolut, […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram