WalletConnect - Co to jest i jak używać?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 31 grudnia 2022
ikona autora biały
wallet connect

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi.

Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i największe zdecentralizowane aplikacje, takie jak np. Uniswap czy PancakeSwap, nie obsługują wszystkich portfeli kryptowalut. I odwrotnie, nawet te mniej znane aplikacje mogą nie obsługiwać wszystkich znanych i sprawdzonych portfeli.

Tak więc prędzej czy później możesz napotkać problem z połączeniem z jakimś nowym DEXem na BNB Smart Chain za pomocą MetaMaska, ponieważ deweloperzy nie zintegrowali jeszcze jego usług.

Aby usprawnić komunikację między portfelami i aplikacjami, powstał WalletConnect.

WalletConnect to protokół, który na najbardziej podstawowym poziomie pozwala na podłączenie oprogramowania portfela do jednej ze zdecentralizowanych aplikacji, które obsługują WalletConnect. Oznacza to, że jeśli Twój dApp nie obsługuje Twojego portfela, ale zarówno Twój portfel jak i dApp obsługują WalletConnect, do połączenia możesz użyć wspomnianego protokołu.

W poniższym artykule dowiesz się jak połączyć się z aplikacją poprzez WalletConnect i jak faktycznie działa ten protokół.

WalletConnect - Co to jest, jak działa?

WalletConnect dąży do tego, aby obsługa całego ekosystemu DeFi była jak najłatwiejsza i najprostsza. Obsługuje on już ponad 450 zdecentralizowanych aplikacji i ponad 170 portfeli kryptowalut, w tym wiodące nazwy, takie jak Trust Wallet, MetaMask i Coinomi. Protokół można zobrazować w bardzo prosty sposób. Jest to po prostu sposób na połączenie dwóch miejsc - zdecentralizowanej aplikacji i portfela.

walletconnect jak uzywac

Aby móc to zrobić, wymaga to jego wsparcia zarówno po stronie zdecentralizowanej aplikacji, jak i po stronie portfela kryptowalutowego. Deweloperzy muszą więc zaimplementować WalletConnect w aplikacji, tworząc pierwszą stronę mostu. Oprogramowanie portfela kryptowalutowego musi być w stanie obsłużyć protokół w podobny sposób. Po umieszczeniu tych połączeń w aplikacjach, możliwe jest nawiązanie połączenia przez użytkownika.

Podpisywanie transakcji nadal odbywa się w portfelu. Czy WalletConnect jest bezpieczny?

Jedną z rzeczy, która wyróżnia WalletConnect jest proces potwierdzania transakcji - odbywa się on zawsze na samym portfelu. Podczas potwierdzenia transakcji żadne wrażliwe dane nie są wysyłane poza portfel użytkownika.

Jedyną informacją, jakiej potrzebują aplikacje, jest klucz publiczny portfela użytkownika. Służy to temu, aby aplikacja mogła wyświetlić poszczególne kwoty przy adresach, a nawet wiedzieć, między którymi adresami dokonać transakcji. Wszelka obsługa samej aplikacji odbywa się wtedy poprzez wysyłanie poleceń WalletConnect do portfela. Użytkownik ma możliwość potwierdzenia lub odrzucenia transakcji i zleceń.

Ponadto może potwierdzać transakcje tylko przy użyciu swojego klucza prywatnego. Ochrona klucza prywatnego jest ważna - gdyby ktoś obcy dostał go w swoje ręce, miałby dostęp do praktycznie całego portfela kryptowalut. Z tego powodu klucz prywatny nigdy nie powinien opuszczać urządzenia użytkownika.

WalletConnect w żaden sposób nie zakłóca tej idei - nie zna klucza prywatnego użytkownika i nie manipuluje nim w żaden sposób.

W ten sposób WalletConnect praktycznie przekazuje wszystkie informacje o transakcjach z wyjątkiem klucza prywatnego między dApp a portfelem - zarówno zdecentralizowana aplikacja, jak i portfel kryptowalutowy wiedzą wszystko, czego potrzebują. Jeśli chcesz, możesz zobaczyć formę przekazanych zapytań i odpowiedzi. Możesz zauważyć, że klucz prywatny nie znajduje się w żadnej ze struktur.

Jedyne ryzyko, jakie pozostaje, to czynnik "ludzki". Na rynku wciąż istnieje ogromna liczba oszustw i prób phishingu, które nieustannie próbują wyłudzić od użytkowników hasła i kryptowaluty. A ponieważ WalletConnect jest open source, praktycznie każdy może go zintegrować ze swoimi usługami. Więc dla każdej zdecentralizowanej aplikacji, która łączy się z, czy to poprzez samodzielny portfel lub WalletConnect musisz przeprowadzić własny research.

Jak połączyć się z dAppem poprzez WalletConnect?

Tak więc, aby korzystać z WalletConnect, musisz mieć portfel kryptowalutowy z jego implementacją. Jeśli używasz tych najpopularniejszych - jak np. Trust Wallet lub MetaMask, możesz zaczynać!

Bazę obsługiwanych portfeli na oficjalnej stronie protokołu. Tam też znajdziesz listę wszystkich obsługiwanych aplikacji.

Przyjrzymy się teraz wspólnie zdecentralizowanej giełdzie ShibaSwap i portfelowi kryptowalutowemu Trust Wallet. Chociaż Trust Wallet jest jednym z wiodących portfeli, znajdziesz go w mniejszej liczbie miejsc niż portfel MetaMask. Jednak sam proces jest bardzo podobny dla wszystkich innych portfeli kryptowalutowych. Jedyne różnice mogą dotyczyć graficznej prezentacji interfejsu.

1) Na stronie dApp otwórz okno podłączania portfela

Opcję połączenia przez WalletConnect znajdziesz w oknie podłączania portfela. Wygląda ono w większości tak samo na wszystkich dAppach i jest powszechnie dostępne poprzez przycisk Connect Wallet na górnym pasku.

Po otwarciu okna zobaczysz możliwość połączenia przez ShibaSwap albo za pośrednictwem MetaMask lub Coinbase Wallet - niestety, Trust Wallet nie jest obsługiwany. Do tego jednak służy WalletConnect. Wybierz więc opcję WalletConnect. Aplikacja od razu pokaże Ci kod QR.\

2) W interfejsie portfela znajdź opcję połączenia przez WalletConnect

Otwórz portfel kryptowalutowy Trust Wallet na swoim smartfonie. Przejdź do sekcji ustawień i kliknij na WalletConnect. W menu pojawi się opcja New Connection.

Po kliknięciu pola wyboru aplikacja poprosi Cię o udzielenie zgody na korzystanie z aparatu telefonu.

3) Zeskanuj kod QR z dApp

Teraz wystarczy zeskanować kod QR, który pojawił się na stronie zdecentralizowanej aplikacji. Po jego zeskanowaniu protokół w ciągu kilku sekund nawiąże połączenie między dApp a Twoim portfelem. Ostatnim krokiem jest kliknięcie nowego połączenia w aplikacji portfela.

Potwierdzenie za pomocą przycisku Connect kończy połączenie. Aby sprawdzić, możesz spojrzeć na listę połączeń wspomnianą powyżej, gdzie powinieneś teraz znaleźć nowe połączenie. Charakterystyczny znak nawiązanego połączenia można znaleźć również na ShibaSwap.

Możesz połączyć się w podobny sposób, jak w przypadku każdej innej zdecentralizowanej aplikacji obsługującej WalletConnect, nie ma ograniczenia liczby połączeń.

Jak wysyłać transakcje za pomocą portfela WalletConnect?

Z Twojej perspektywy jako użytkownika nie ma znaczenia, czy połączyłeś się z dAppem w standardowy sposób poprzez jeden z obsługiwanych portfeli kryptowalutowych, czy poprzez protokół WalletConnect. Oznacza to, że wszelkie transakcje, na które się zdecydujesz, są potwierdzane w ten sam sposób. Jedyną drobną różnicą, którą możesz zauważyć, jest to, że jeśli wchodzisz w interakcję z dApp za pośrednictwem komputera i nawiązałeś połączenie z WalletConnect za pośrednictwem aplikacji portfela na telefonie, będziesz musiał potwierdzić każdą transakcję bezpośrednio w aplikacji telefonu.

Jeśli więc zdecydujesz się wymienić kilka kryptowalut poprzez zakładkę Swap na giełdzie ShibaSwap, wystarczy, że po ustawieniu wszystkich parametrów transakcji klikniesz na Swap na dole obrazka. W aplikacji Trust Wallet na telefonie zobaczysz teraz okno z prośbą o potwierdzenie transakcji - po jego kliknięciu oprogramowanie portfela potwierdzi transakcję Twoim kluczem prywatnym. Po tym jak to zrobisz, podpisana transakcja wraca przez WalletConnect do interfejsu giełdy, z którego następnie zostanie wysłana do sieci w celu zatwierdzenia przez walidatorów.

Podsumowanie

WalletConnect to narzędzie, które znacznie ułatwia połączenie zdecentralizowanych aplikacji z portfelami kryptowalut. Dzięki protokołowi możliwe jest posiadanie założonego tylko jednego portfela kryptowalutowego, za pomocą którego można połączyć się z wieloma zdecentralizowanymi aplikacjami.

Korzystanie z protokołu WalletConnect jest bardzo proste. Jeśli Twój portfel go wspiera, a masz ochotę wypróbować np. zdecentralizowaną giełdę, na której nie znajdziesz jeszcze wsparcia, po prostu skorzystaj z naszego powyższego poradnika. Proces będzie mniej więcej taki sam jak w przypadku każdego innego dAppa. Jedyną różnicą może być inny interfejs graficzny aplikacji, ale portfel będzie działał tak samo.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Czym jest agregator DeFi i jak działa?

Świat DeFi jest pełen niesamowitych możliwości. Istnieją zdecentralizowane giełdy, różne protokoły pożyczkowe i oczywiście platformy oferujące różne formy dodatkowego zarobki z kryptowalut, czy to w formie stakingu, wydobywania płynności czy zaawansowanego yield farmingu. Wiele z nich jest zorientowanych na różne sieci, a ponieważ ich poziom wykorzystania jest dyktowany przede wszystkim przez społeczność. Różnią się one […]

Binance Coin (BNB)

Co to jest Binance Coin Binance Coin, znany również jako BNB, to kryptowaluta wyemitowana przez giełdę Binance. Jest to jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. BNB początkowo opierał się na sieci Ethereum, ale z czasem przekształcił się w natywną walutę dedykowanego blockchaina Binance, zwanego Binance Chain. BNB został stworzony jako token umożliwiający korzystanie z […]

Czy warto kupić kartę graficzną po koparce kryptowalut?

Bbranża kryptowalut została dotknięta spadkiem Bitcoina, a następnie spadkiem Ethereum. To wszystko sprawiło, że wydobywanie GPU stało się nieopłacalne. W rezultacie rynek wtórny został zalany tanimi kartami graficznymi. Chociaż mogą one być o 50%, a nawet 70% tańsze niż w sklepach, należy dwa razy zastanowić się, czy warto kupować kartę graficzną po kopaniu kryptowalut. Praca […]

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Pozwala ona także inwestować w kryptowaluty. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dużo taniej jest kupić cyfrowe aktywa na giełdzie, która pozwala w łatwy sposób wpłacić środki przez Revolut. Przykładem takiej platformy jest www.bybit.com lub www.binance.com. […]

Jak wypłacić Ethereum ze stakingu?

Na skutek aktywacji aktualizacji Shapella w sieci głównej Ethereum, użytkownicy otrzymali możliwość wycofania kryptowaluty ze stakingu. Ale jak to konkretnie zrobić? Czym jest staking Ethereum? Staking to sposób generowania pasywnego dochodu z monet w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) i jego warianty. Staking w prostym języku to udział w potwierdzaniu transakcji i produkcji nowych […]

Staking kryptowalut na Binance: Kompletny poradnik

W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty naprawdę zawładnęły światem mainstreamu. NFT, giełdy kryptowalutowe i cały szereg różnych narzędzi związanych z kryptowalutami powstają jak grzyby po deszczu! W dzisiejszym poradniku skupimy się jednak na jednej z najciekawszych koncepcji, a mianowicie stakingu na giełdzie Binance. Jest to bowiem proces, który pozwala zarabiać kryptowaluty w sposób pasywny! Staking […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram