Ilość syntetycznych Bitcoinów znacząco rośnie, ze względu na ich wykorzystanie w przestrzeni zdecentralizowanych finansów (DeFi). Ostatnie dane pokazały, że w sieci Ethereum istnieje prawie 70 000 syntetycznych Bitcoinów. Oczekuje się, że liczba ta wzrośnie, ponieważ branża DeFi cały czas przyciąga nowych inwestorów, dzięki wprowadzeniu nowych protokołów tokenizacji Bitcoina.
Według danych dostarczonych przez firmę Dune Analytics, na blockchainie Ethereum znajduje się dokładnie 69 836 syntetycznych Bitcoinów. Sztuczne BTC różnią się od tych, które są notowane na zwykłych giełdach kryptowalut. Są to Bitcoiny stokenizowane na Ethereum, głównie do stosowania w protokołach DeFi, podobnie jak ETH.
Rosnąca liczba stokenizowanych Bitcoinów sygnalizuje większe zapotrzebowanie na nie w przestrzeni DeFi. W dniu 16 sierpnia, w sieci ETH znajdowało się tylko 38 021 syntetycznych BTC. Według dzisiejszego raportu, liczba ta wzrosła o około 83 procent. Syntetyczne Bitcoiny są używane głównie w protokołach takich jak Balancer, Compound czy Uniswap. Aktualnie istnieje tylko siedem protokołów tokenizujących kryptowaluty do wykorzystania w DeFi.
Wśród tych platform znajduje się protokół Wrapped Bitcoin (WBTC), który obecnie posiada największy stokenizowany BTC. WBTC posiada około 63 procent, czyli 44 622 BTC spośród wszystkich istniejących sztucznych Bitcoinów. Zaraz po WBTC znajduje się renBTC – protokół Ren, który przechowuje około 16 268 renBTC.
Platformy z najmniejszą liczbą BTC to imBTC i pBTC i posiadają odpowiednio 1 173 i 45 Bitcoinów. Z powodów technicznych, jedna z platform o nazwie tBTC, nie wyemitowała jeszcze żadnego tokena.
Chociaż syntetyczne Bitcoiny stają się coraz bardziej atrakcyjne, wielu przedstawicieli branży, takich jak np. współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, nadal ma wątpliwości co do tych tokenów. W sierpniu Buterin powiedział:
“Nadal martwię się o to, że te syntetyczne BTC nie są godne zaufania. […] Mam nadzieję, że wszystkie przynajmniej przeniosą się do przyzwoitej wielkości wielosegmentowej.”