Visa publikuje dokument dotyczący interoperacyjności blockchaina dla CBDC i stablecoinów

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 września 2021
ikona autora biały
visa

Dzisiaj Visa ujawniła dokument, który nakreśla podejście do interoperacyjności blockchain dla cyfrowego pieniądza. Celem jest umożliwienie osobie posiadającej pewną cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) bezproblemowego dokonywania płatności transgranicznej, w ramach której odbiorca otrzymuje inną CBDC. Walutami tymi mogłyby być CBDC lub stablecoiny, chociaż sugeruje się, że stablecoiny potrzebowałyby zezwolenia na dostęp.

Kluczowym celem jest umożliwienie "rozmawiania ze sobą blockchainów" lub ksiąg rachunkowych opartych na różnych technologiach.

Rozwiązanie Visy to uniwersalny kanał płatniczy (UPC), który przetwarza transakcje poza blockchainami, aby rozwiązać problem skalowalności oraz potencjalnie wysokich kosztów i opóźnie.

Węzeł UPC jest zasadniczo serwerem lub zestawem serwerów. W pewnym momencie Visa opisała węzeł UPC jako rodzaj uniwersalnego banku korespondenta. Podkreśla on zaletę polegającą na tym, że wystarczy tylko raz zapewnić weryfikację tożsamości, w przeciwieństwie do wyzwań identyfikacyjnych związanych z ustanowieniem licznych relacji bankowych.

Dostawcy portfeli będą tworzyć kanały z węzłem UPC, aby umożliwić płatności transgraniczne z wieloma CBDC. Aby to zrobić, dostawca portfela musiałby zapewnić identyfikację i zabezpieczenie. Następnie może rozpocząć wykonywanie płatności między łańcuchami.

Chociaż koncepcja ta może działać zarówno pomiędzy księgami opartymi na kontach, jak i DLT, wymaga ona inteligentnych kontraktów. Jednakże, nie trzeba mieć DLT, aby korzystać z smart kontraktów. Na przykład, język smart kontraktów DAML firmy Digital Asset obsługuje bazy danych.

Jedną z rzeczy, która będzie niepokoić niektórych ludzi, jest pomysł posiadania scentralizowanego węzła autoryzującego transakcje. Jednakże, dokument Visa stwierdza, że "klienci rejestrują się w UPC hub, aby kierować swoje transakcje do innych klientów. Należy zauważyć, że takie przekierowywanie wymaga zerowego zaufania do węzła UPC (węzeł UPC nie musi być zaufany jak centralny pośrednik)."

Czym jest UPC?

Mówi się, że hub UPC "działa jako brama, która otrzymuje żądania płatności od zarejestrowanych stron wysyłających i kieruje je do zarejestrowanych stron odbiorców. Koncentrator UPC jest zaufany, aby być wysoce dostępny i przetwarzać żądania płatności, a z założenia jego działanie jest całkowicie transparentne dla każdego podmiotu, który może odczytać stan dwóch ksiąg. Nasz protokół wymaga, aby koncentrator UPC autoryzował każdą płatność, która ma miejsce pomiędzy stronami poza księgą główną."

Stając się nieco bardziej technicznym, rozwiązanie opiera się na podpisach cyfrowych i kontraktach zablokowanych w czasie hashowania (HTLCs).

Tymczasem G20 podkreśliła, że CBDC są jedną z potencjalnych dróg do rozwiązania problemu wysokich kosztów płatności transgranicznych. W związku z tym prowadzony jest obecnie więcej niż jeden eksperyment z wykorzystaniem wielu CBDC. Obejmuje to projekt mostu M-CBDC pomiędzy Tajlandią, Hongkongiem, Chinami i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz projekt Dunbar obejmujący Singapur, Republikę Południowej Afryki, Malezję i Australię. Kolejnym jest projekt Jura między Francją a Szwajcarią. We wszystkie te projekty zaangażowany jest BIS.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram