Visa publikuje dokument dotyczący interoperacyjności blockchaina dla CBDC i stablecoinów

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 września 2021
ikona autora biały
visa

Dzisiaj Visa ujawniła dokument, który nakreśla podejście do interoperacyjności blockchain dla cyfrowego pieniądza. Celem jest umożliwienie osobie posiadającej pewną cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) bezproblemowego dokonywania płatności transgranicznej, w ramach której odbiorca otrzymuje inną CBDC. Walutami tymi mogłyby być CBDC lub stablecoiny, chociaż sugeruje się, że stablecoiny potrzebowałyby zezwolenia na dostęp.

Kluczowym celem jest umożliwienie "rozmawiania ze sobą blockchainów" lub ksiąg rachunkowych opartych na różnych technologiach.

Rozwiązanie Visy to uniwersalny kanał płatniczy (UPC), który przetwarza transakcje poza blockchainami, aby rozwiązać problem skalowalności oraz potencjalnie wysokich kosztów i opóźnie.

Węzeł UPC jest zasadniczo serwerem lub zestawem serwerów. W pewnym momencie Visa opisała węzeł UPC jako rodzaj uniwersalnego banku korespondenta. Podkreśla on zaletę polegającą na tym, że wystarczy tylko raz zapewnić weryfikację tożsamości, w przeciwieństwie do wyzwań identyfikacyjnych związanych z ustanowieniem licznych relacji bankowych.

Dostawcy portfeli będą tworzyć kanały z węzłem UPC, aby umożliwić płatności transgraniczne z wieloma CBDC. Aby to zrobić, dostawca portfela musiałby zapewnić identyfikację i zabezpieczenie. Następnie może rozpocząć wykonywanie płatności między łańcuchami.

Chociaż koncepcja ta może działać zarówno pomiędzy księgami opartymi na kontach, jak i DLT, wymaga ona inteligentnych kontraktów. Jednakże, nie trzeba mieć DLT, aby korzystać z smart kontraktów. Na przykład, język smart kontraktów DAML firmy Digital Asset obsługuje bazy danych.

Jedną z rzeczy, która będzie niepokoić niektórych ludzi, jest pomysł posiadania scentralizowanego węzła autoryzującego transakcje. Jednakże, dokument Visa stwierdza, że "klienci rejestrują się w UPC hub, aby kierować swoje transakcje do innych klientów. Należy zauważyć, że takie przekierowywanie wymaga zerowego zaufania do węzła UPC (węzeł UPC nie musi być zaufany jak centralny pośrednik)."

Czym jest UPC?

Mówi się, że hub UPC "działa jako brama, która otrzymuje żądania płatności od zarejestrowanych stron wysyłających i kieruje je do zarejestrowanych stron odbiorców. Koncentrator UPC jest zaufany, aby być wysoce dostępny i przetwarzać żądania płatności, a z założenia jego działanie jest całkowicie transparentne dla każdego podmiotu, który może odczytać stan dwóch ksiąg. Nasz protokół wymaga, aby koncentrator UPC autoryzował każdą płatność, która ma miejsce pomiędzy stronami poza księgą główną."

Stając się nieco bardziej technicznym, rozwiązanie opiera się na podpisach cyfrowych i kontraktach zablokowanych w czasie hashowania (HTLCs).

Tymczasem G20 podkreśliła, że CBDC są jedną z potencjalnych dróg do rozwiązania problemu wysokich kosztów płatności transgranicznych. W związku z tym prowadzony jest obecnie więcej niż jeden eksperyment z wykorzystaniem wielu CBDC. Obejmuje to projekt mostu M-CBDC pomiędzy Tajlandią, Hongkongiem, Chinami i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz projekt Dunbar obejmujący Singapur, Republikę Południowej Afryki, Malezję i Australię. Kolejnym jest projekt Jura między Francją a Szwajcarią. We wszystkie te projekty zaangażowany jest BIS.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]

Tether zapewnia, że nie ma ryzyka ze strony USDT na Solanie

Największy na świecie emitent stablecoinów, Tether, zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń ze strony USDT w sieci Solana. 18 listopada Tether wydał oświadczenie, że USDT emitowany w Alamedzie był bezpieczny względem wszelkich wypadków zarażenia ze strony upadłej giełdy FTX. Według raportu przejrzystości Tethera, Solana jest trzecią co do wielkości siecią dla stablecoina po Tron i […]

Sam Bankman-Fried komentuje upadek FTX

Założyciel FTX i były CEO Sam Beckman-Fried skomentował upadek swojej firmy podczas wywiadu dla The New York Times. Jak twierdzi przedsiębiorca, ciężko pracował nad rozwojem biznesu i nie zwracał uwagi na pierwsze sygnały o fundamentalnych problemach na giełdzie. Kierownik podkreślił, że powinien był bardziej wszechstronnie i wnikliwie ocenić sytuację. W piątek platforma złożyła formalny wniosek […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram