Visa publikuje dokument dotyczący interoperacyjności blockchaina dla CBDC i stablecoinów

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 września 2021
ikona autora biały
visa

Dzisiaj Visa ujawniła dokument, który nakreśla podejście do interoperacyjności blockchain dla cyfrowego pieniądza. Celem jest umożliwienie osobie posiadającej pewną cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) bezproblemowego dokonywania płatności transgranicznej, w ramach której odbiorca otrzymuje inną CBDC. Walutami tymi mogłyby być CBDC lub stablecoiny, chociaż sugeruje się, że stablecoiny potrzebowałyby zezwolenia na dostęp.

Kluczowym celem jest umożliwienie "rozmawiania ze sobą blockchainów" lub ksiąg rachunkowych opartych na różnych technologiach.

Rozwiązanie Visy to uniwersalny kanał płatniczy (UPC), który przetwarza transakcje poza blockchainami, aby rozwiązać problem skalowalności oraz potencjalnie wysokich kosztów i opóźnie.

Węzeł UPC jest zasadniczo serwerem lub zestawem serwerów. W pewnym momencie Visa opisała węzeł UPC jako rodzaj uniwersalnego banku korespondenta. Podkreśla on zaletę polegającą na tym, że wystarczy tylko raz zapewnić weryfikację tożsamości, w przeciwieństwie do wyzwań identyfikacyjnych związanych z ustanowieniem licznych relacji bankowych.

Dostawcy portfeli będą tworzyć kanały z węzłem UPC, aby umożliwić płatności transgraniczne z wieloma CBDC. Aby to zrobić, dostawca portfela musiałby zapewnić identyfikację i zabezpieczenie. Następnie może rozpocząć wykonywanie płatności między łańcuchami.

Chociaż koncepcja ta może działać zarówno pomiędzy księgami opartymi na kontach, jak i DLT, wymaga ona inteligentnych kontraktów. Jednakże, nie trzeba mieć DLT, aby korzystać z smart kontraktów. Na przykład, język smart kontraktów DAML firmy Digital Asset obsługuje bazy danych.

Jedną z rzeczy, która będzie niepokoić niektórych ludzi, jest pomysł posiadania scentralizowanego węzła autoryzującego transakcje. Jednakże, dokument Visa stwierdza, że "klienci rejestrują się w UPC hub, aby kierować swoje transakcje do innych klientów. Należy zauważyć, że takie przekierowywanie wymaga zerowego zaufania do węzła UPC (węzeł UPC nie musi być zaufany jak centralny pośrednik)."

Czym jest UPC?

Mówi się, że hub UPC "działa jako brama, która otrzymuje żądania płatności od zarejestrowanych stron wysyłających i kieruje je do zarejestrowanych stron odbiorców. Koncentrator UPC jest zaufany, aby być wysoce dostępny i przetwarzać żądania płatności, a z założenia jego działanie jest całkowicie transparentne dla każdego podmiotu, który może odczytać stan dwóch ksiąg. Nasz protokół wymaga, aby koncentrator UPC autoryzował każdą płatność, która ma miejsce pomiędzy stronami poza księgą główną."

Stając się nieco bardziej technicznym, rozwiązanie opiera się na podpisach cyfrowych i kontraktach zablokowanych w czasie hashowania (HTLCs).

Tymczasem G20 podkreśliła, że CBDC są jedną z potencjalnych dróg do rozwiązania problemu wysokich kosztów płatności transgranicznych. W związku z tym prowadzony jest obecnie więcej niż jeden eksperyment z wykorzystaniem wielu CBDC. Obejmuje to projekt mostu M-CBDC pomiędzy Tajlandią, Hongkongiem, Chinami i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz projekt Dunbar obejmujący Singapur, Republikę Południowej Afryki, Malezję i Australię. Kolejnym jest projekt Jura między Francją a Szwajcarią. We wszystkie te projekty zaangażowany jest BIS.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram