Visa publikuje dokument dotyczący interoperacyjności blockchaina dla CBDC i stablecoinów

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 września 2021
ikona autora biały
visa

Dzisiaj Visa ujawniła dokument, który nakreśla podejście do interoperacyjności blockchain dla cyfrowego pieniądza. Celem jest umożliwienie osobie posiadającej pewną cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) bezproblemowego dokonywania płatności transgranicznej, w ramach której odbiorca otrzymuje inną CBDC. Walutami tymi mogłyby być CBDC lub stablecoiny, chociaż sugeruje się, że stablecoiny potrzebowałyby zezwolenia na dostęp.

Kluczowym celem jest umożliwienie "rozmawiania ze sobą blockchainów" lub ksiąg rachunkowych opartych na różnych technologiach.

Rozwiązanie Visy to uniwersalny kanał płatniczy (UPC), który przetwarza transakcje poza blockchainami, aby rozwiązać problem skalowalności oraz potencjalnie wysokich kosztów i opóźnie.

Węzeł UPC jest zasadniczo serwerem lub zestawem serwerów. W pewnym momencie Visa opisała węzeł UPC jako rodzaj uniwersalnego banku korespondenta. Podkreśla on zaletę polegającą na tym, że wystarczy tylko raz zapewnić weryfikację tożsamości, w przeciwieństwie do wyzwań identyfikacyjnych związanych z ustanowieniem licznych relacji bankowych.

Dostawcy portfeli będą tworzyć kanały z węzłem UPC, aby umożliwić płatności transgraniczne z wieloma CBDC. Aby to zrobić, dostawca portfela musiałby zapewnić identyfikację i zabezpieczenie. Następnie może rozpocząć wykonywanie płatności między łańcuchami.

Chociaż koncepcja ta może działać zarówno pomiędzy księgami opartymi na kontach, jak i DLT, wymaga ona inteligentnych kontraktów. Jednakże, nie trzeba mieć DLT, aby korzystać z smart kontraktów. Na przykład, język smart kontraktów DAML firmy Digital Asset obsługuje bazy danych.

Jedną z rzeczy, która będzie niepokoić niektórych ludzi, jest pomysł posiadania scentralizowanego węzła autoryzującego transakcje. Jednakże, dokument Visa stwierdza, że "klienci rejestrują się w UPC hub, aby kierować swoje transakcje do innych klientów. Należy zauważyć, że takie przekierowywanie wymaga zerowego zaufania do węzła UPC (węzeł UPC nie musi być zaufany jak centralny pośrednik)."

Czym jest UPC?

Mówi się, że hub UPC "działa jako brama, która otrzymuje żądania płatności od zarejestrowanych stron wysyłających i kieruje je do zarejestrowanych stron odbiorców. Koncentrator UPC jest zaufany, aby być wysoce dostępny i przetwarzać żądania płatności, a z założenia jego działanie jest całkowicie transparentne dla każdego podmiotu, który może odczytać stan dwóch ksiąg. Nasz protokół wymaga, aby koncentrator UPC autoryzował każdą płatność, która ma miejsce pomiędzy stronami poza księgą główną."

Stając się nieco bardziej technicznym, rozwiązanie opiera się na podpisach cyfrowych i kontraktach zablokowanych w czasie hashowania (HTLCs).

Tymczasem G20 podkreśliła, że CBDC są jedną z potencjalnych dróg do rozwiązania problemu wysokich kosztów płatności transgranicznych. W związku z tym prowadzony jest obecnie więcej niż jeden eksperyment z wykorzystaniem wielu CBDC. Obejmuje to projekt mostu M-CBDC pomiędzy Tajlandią, Hongkongiem, Chinami i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz projekt Dunbar obejmujący Singapur, Republikę Południowej Afryki, Malezję i Australię. Kolejnym jest projekt Jura między Francją a Szwajcarią. We wszystkie te projekty zaangażowany jest BIS.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]

Kryptowaluty AI: Po co nam one i jakie niosą ryzyko?

Chatbot ChatGPT pojawił się pod koniec 2022 roku i stał się najszybciej rozwijającą się usługą w historii. Zaledwie dwa miesiące po jego uruchomieniu liczba użytkowników narzędzia osiągnęła 100 milionów. Podniecenie wokół aplikacji internetowych opartych na sieciach neuronowych nie mogło nie wpłynąć na branżę kryptowalutową - pojawiło się wiele tokenów związanych ze sztuczną inteligencją (przynajmniej według […]

Aktualizacja Shanghai wdrożona w sieci testowej

Walidatorzy Ethereum są teraz o krok od możliwości odłączenia swojego Ethereum od Beacon Chain. Hard fork Shapella został wykonany w sieci testowej Goerli - ostatnim testowym uruchomieniu przed tym, jak walidatorzy Ethereum będą mogli wypłacić swoje Ethereum z Beacon Chain. Pojawiły się jednak problemy z hard forkiem. Programista Ethereum Tim Beiko zauważył, że podczas gdy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram