kryptowaluty 2 - logo

Visa publikuje dokument dotyczący interoperacyjności blockchaina dla CBDC i stablecoinów

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 września 2021
ikona autora biały
visa

Dzisiaj Visa ujawniła dokument, który nakreśla podejście do interoperacyjności blockchain dla cyfrowego pieniądza. Celem jest umożliwienie osobie posiadającej pewną cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) bezproblemowego dokonywania płatności transgranicznej, w ramach której odbiorca otrzymuje inną CBDC. Walutami tymi mogłyby być CBDC lub stablecoiny, chociaż sugeruje się, że stablecoiny potrzebowałyby zezwolenia na dostęp.

Kluczowym celem jest umożliwienie "rozmawiania ze sobą blockchainów" lub ksiąg rachunkowych opartych na różnych technologiach.

Rozwiązanie Visy to uniwersalny kanał płatniczy (UPC), który przetwarza transakcje poza blockchainami, aby rozwiązać problem skalowalności oraz potencjalnie wysokich kosztów i opóźnie.

Węzeł UPC jest zasadniczo serwerem lub zestawem serwerów. W pewnym momencie Visa opisała węzeł UPC jako rodzaj uniwersalnego banku korespondenta. Podkreśla on zaletę polegającą na tym, że wystarczy tylko raz zapewnić weryfikację tożsamości, w przeciwieństwie do wyzwań identyfikacyjnych związanych z ustanowieniem licznych relacji bankowych.

Dostawcy portfeli będą tworzyć kanały z węzłem UPC, aby umożliwić płatności transgraniczne z wieloma CBDC. Aby to zrobić, dostawca portfela musiałby zapewnić identyfikację i zabezpieczenie. Następnie może rozpocząć wykonywanie płatności między łańcuchami.

Chociaż koncepcja ta może działać zarówno pomiędzy księgami opartymi na kontach, jak i DLT, wymaga ona inteligentnych kontraktów. Jednakże, nie trzeba mieć DLT, aby korzystać z smart kontraktów. Na przykład, język smart kontraktów DAML firmy Digital Asset obsługuje bazy danych.

Jedną z rzeczy, która będzie niepokoić niektórych ludzi, jest pomysł posiadania scentralizowanego węzła autoryzującego transakcje. Jednakże, dokument Visa stwierdza, że "klienci rejestrują się w UPC hub, aby kierować swoje transakcje do innych klientów. Należy zauważyć, że takie przekierowywanie wymaga zerowego zaufania do węzła UPC (węzeł UPC nie musi być zaufany jak centralny pośrednik)."

Czym jest UPC?

Mówi się, że hub UPC "działa jako brama, która otrzymuje żądania płatności od zarejestrowanych stron wysyłających i kieruje je do zarejestrowanych stron odbiorców. Koncentrator UPC jest zaufany, aby być wysoce dostępny i przetwarzać żądania płatności, a z założenia jego działanie jest całkowicie transparentne dla każdego podmiotu, który może odczytać stan dwóch ksiąg. Nasz protokół wymaga, aby koncentrator UPC autoryzował każdą płatność, która ma miejsce pomiędzy stronami poza księgą główną."

Stając się nieco bardziej technicznym, rozwiązanie opiera się na podpisach cyfrowych i kontraktach zablokowanych w czasie hashowania (HTLCs).

Tymczasem G20 podkreśliła, że CBDC są jedną z potencjalnych dróg do rozwiązania problemu wysokich kosztów płatności transgranicznych. W związku z tym prowadzony jest obecnie więcej niż jeden eksperyment z wykorzystaniem wielu CBDC. Obejmuje to projekt mostu M-CBDC pomiędzy Tajlandią, Hongkongiem, Chinami i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz projekt Dunbar obejmujący Singapur, Republikę Południowej Afryki, Malezję i Australię. Kolejnym jest projekt Jura między Francją a Szwajcarią. We wszystkie te projekty zaangażowany jest BIS.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Rynek kryptowalut traci 200 mld USD ze względu na obawy COVID-19

Nowy wariant COVID-19 pochodzący z RPA sprowadził wszystkie rynki finansowe na południe. Podczas gdy kontrakty terminowe na najbardziej znaczące indeksy giełdowe na świecie spadły, przestrzeń kryptowalutowa doświadczyła ogromnej korekty. Bitcoin spadł do sześciotygodniowego minimum, podczas gdy niektóre altcoiny odnotowały dwucyfrowe spadki cen. Bitcoin i globalne rynki tąpnęły Podstawowa kryptowaluta była wczoraj na drodze do 60 […]

Według Grayscale sektor metawersum będzie wart bilion dolarów

Metaverse to zupełnie nowy paradygmat, który toruje drogę dla kolejnej ekscytującej granicy inwestycyjnej. Grayscale Investments, największa na świecie firma zajmująca się zarządzaniem aktywami cyfrowymi, uważa, że w ciągu najbliższych kilku lat wartość tej branży przekroczy 1 bilion dolarów. Według najnowszego raportu badawczego firmy zatytułowanego "The Metaverse, Web 3.0 Virtual Cloud Economies", przy obecnym tempie, ma […]

eToro wycofuje ADA i TRX dla klientów z USA, powołując się na obawy regulacyjne.

Popularna izraelska platforma transakcyjna eToro, ogłosiła niedawno, że wycofa Cardano (ADA) i Tron (TRX) dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych. eToro wycofuje ADA i TRX od 26 grudnia Zgodnie z oficjalnym wpisem na blogu opublikowanym w środę przez firmę, zmiany wejdą w życie od 26 grudnia. Firma jako część swojego rozumowania podała "względy biznesowe w zmieniającym […]

Bitcoin odzyskuje 55 tys. dolarów. Elrond (EGLD) przekracza 500 USD

W ciągu kolejnych zmiennych 24 godzin, bitcoin wzrósł o prawie 3000 dolarów w kilka minut. Następnie skierował się energicznie na południe, by ponownie przetestować 55 000 dolarów. Podczas gdy większość altcoinów jest na czerwono w skali dziennej, CRO i EGLD kontynuują swoje imponujące wzrosty. Dzika 24-godzinna jazda Bitcoina Po zeszłotygodniowych spadkach cen, bitcoin rozpoczął odrabianie […]

Bitcoin odrzucony przy 60 000 USD. Rynki kryptowalut tracą 100 mld w dzień

Po pozytywnym weekendzie, bitcoin został odrzucony na poziomie 60 000 dolarów i spadł o kilka tysięcy dolarów do 57 000 USD. Większość altcoinów również handluje na czerwono, z wyjątkiem CRO i Elrond. Oba projekt odnotowały bowiem nowe rekordy wszechczasów. Bitcoin odrzucony przy 60 000 USD W ciągu kilku ostatnich dni bitcoin cały czas tracił na […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram