USDT – Tether: poradnik gdzie kupić i jak sprzedać kryptowalutę

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 18 października 2020
ikona autora biały
zdjęcie przedstawiające banknoty jednodolarowe

Tether (USDT) jest w chwili obecnej trzecią największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji. Kapitalizacja USDT jest kilkanaście razy mniejsza niż najpopularniejszej kryptowaluty – bitcoina, ale pod względem dziennego wolumenu transakcji, przewyższa samego bitcoina.

Porównanie kapitalizacji i dziennego wolumenu BTC i USDT (z dnia: 17.06.2020) na Coinpaprika

Tether ma swoje zalety, ale co zrobić gdy będziemy chcieli go wymienić na gotówkę, na przykład na PLN? Nie jest to wcale oczywiste, bo początkujący użytkownicy kryptowalut mają z tym często problemy, natomiast na wszystko jest sposób, o czym poniżej.

Czym jest Tether (USDT)?

Tether (USDT) jest najpopularniejszą kryptowalutą wśród tak zwanych stablecoinów. Stablecoin oznacza to, że dana kryptowaluta jest wymienna w stosunku 1:1 do konkretnego aktywa. Tether jest związany z kursem dolara amerykańskiego (USD) i zmierza do jak najdokładniejszego odwzorowania wartości 1 USDT= 1 USD.

Tether jest w obecnej chwili oparty już o kilka blockchainów, w tym o:

  • Ethereum (ERC20)
  • Bitcoin (OMNI)
  • Binance Coin (BEP2)
  • Tron (TRC20)

Początkowo Tether był oparty o protokół BTC, ale ze względu na koszty transakcji i szybkość dokonywania transakcji, wprowadzano kolejne protokoły z których aktualnie możemy korzystać.

Opcje wypłaty USDT z Binance

Część tokenów USDT występuje w postaci kontraktów ERC20, opartych na blockchainie Ethereum, który jest obecnie najbardziej popularny.

USDT to scentralizowany token, który emitowany jest przez prywatny podmiot gospodarczy Tether Ltd. Wymieniona spółka deklaruje, że jego podaż jest w pełni pokryta za pomocą dolarów amerykańskich, co wzbudza jeszcze zaufanie (ale również kontrowersje) w stosunku do tej kryptowaluty.

Historia USDT

Historia tethera rozpoczęła się w 2014 roku, a jej pierwotna nazwa brzmiała Realcoin. Współtwórcą pierwotnej wersji Tethera był Brock Pierce. Pod koniec 2014 r, wyklarowała się nazwa obecnego brzmienia kryptowaluty „Tether” . Założeniem powstania USDT było umożliwienie dokonania arbitrażu pomiędzy giełdami kryptowalut, który polegał na zarabianiu na różnicach cen instrumentu w różnych platformach giełdowych.

Dolar był zbyt wolno przekazywany pomiędzy podmiotami, co skutecznie utrudniało zarabianie na dynamicznych zmianach kursów. Oprócz szybkości dokonywanych transakcji Tether miał zapewnić giełdom instrumenty kwotowane w ekwiwalentach dolarów np. (BTC/USDT, ETH/USDT) z pominięciem wdrażania regulacji związanych z AML oraz KYC. Należy podkreślić, że w przeciwieństwie do większości kryptowalut podaż Tethera nie jest ograniczona i zależy od wysokości posiadanych rezerw finansowych w dolarach amerykańskich.

Dlaczego Tether jest tak popularny?

Analizując historię kryptowalut na przestrzeni kilkunastu lat można dość do wniosku, że jest to sektor wyjątkowo sinusoidalny. Tether ma na celu naśladowanie kursu dolara, który jest stabilny. Takie działanie chroni kapitał przed zmiennością kursów.

Jako przykład można wskazać sytuację, gdy dany podmiot chce dokonać transakcji za pomocą BTC, a jednego dnia jest on warty  9 tys dolarów, natomiast następnego już 8 tys dolarów.

Spadek ceny BTC o ok 1000$ w ciągu 30 minut (od 2:00 do 2:30) (źródło)

Zapobiec takiej sytuacji można poprzez wymianę BTC na USDT. Dzięki temu nie musimy przechowywać środków w BTC i obmawiać się że wartość naszego portfela gwałtownie spadnie i nie zdążymy zareagować. Wymiana BTC na USDT świetnie nadaje się do przesyłania środków miedzy giełdami.

Gdzie kupić USDT (Tether)?

Tether jest dostępny na wielu popularnych giełdach, na których możemy zakupić USDT za BTC, ETH i inne kryptowaluty, a także za waluty FIAT (na nielicznych giełdach). Lista giełd na których dostępna jest kryptowaluta USDT:

Jeżeli nie interesuje na Trading i planujemy przechowywać zakupiony tether (bo na przykład spodziewamy się wzrostu kursu USD), możemy przesłać na wiele portfeli kryptowalutowych, aby uniknąć ryzyka braku dostępu to USDT w przypadku potencjalnych kłopotów giełdy (wg zasady: nie Twoje klucze, nie Twoje kryptowaluty)

Portfele do USDT

USDT obsługuje praktycznie każdy portfel kryptowalut. Te które możemy polecić to:

  • Trust Wallet (ETH)
  • Atomic Wallet (TRX i ETH)
  • również portfele sprzętowe: Ledger

Jak sprzedać USDT do PLN?

Załóżmy że kiedyś weszliśmy w posiadanie USDT i przyszedł taki moment że chcemy go sprzedać (za PLN) z wypłatą na konto bankowe. Istnieje kilka możliwości, które dają nam sposobność do tego, by nabyć USDT, bądź wymienić go na złotówki.

W zależności od tego, czy jesteśmy gotowi przejść weryfikację KYC na giełdzie (na przykład Bitbay), czy wolimy to zrobić z zachowaniem prywatności, ale płacąc prowizję pośrednikowi – mamy na to kilka sposobów.

USDT na giełdzie Bitbay.net

Wymiana USDT – PLN na giełdzie kryptowalut

Giełda kryptowalutowa to najpopularniejsza forma wymiany kryptowalut na waluty tradycyjne, na przykład wymiany USDT na PLN i odwrotnie. Najpopularniejsza giełda kryptowalut w Polsce – Bitbay.net od jakiegośczasu obługuje już USDT, więc możemy tam wymienić Tethera na inna kryptowalutę a później na PLN (z wypłata na konto bankowe).

Aby sprzedać USDT i otrzymać PLN, które później wypłacimy na konto bankowe, musimy trochę pokombinować, ale jest to możliwe. Bez względu gdzie aktualnie USDT się znajduje – w pierwszej kolejności naszym celem jest przesłanie środków na giełdę która oferuje wypłatę PLN. W Polsce do wyboru mamy wspomniany już Bitbay.

Nie zawsze będzie to możliwe bezpośrednio, dlatego na przykładzie: jak przesłać USDT z Binance na Bitbay – pokażemy krok po kroku cały proces.

Krok 1 – Wymiana USDT na ETH

Aby sprawdzić nasz stan portfela i dokonać wypłaty z giełdy należy przejść do sekcji Wallet, a następnie Spot Wallet.

Ustalenie adresu naszego portfela do przelewu USDT jest niezwykle proste. Gdy wybierzemy sekcje deposit pojawi lista z kryptowalutami do wyboru oraz adresem naszego portfela, który możemy podać innym podmiotom do zasilenia konta. Całość procesu pokazano w poniższych grafikach.         

Wypłata USDT następuje w taki sposób, że analizujemy kryptowalutę, która jest obsługiwana przez giełdę docelową.

Aby to zrobić na platformie Binance musimy dokonać następujących czynności:

  1. wchodzimy w zakładkę handluj, (zdj.1),        
  2. wybieramy drugą wersję podstawową, (zdj. 1)         
  3. przełączamy w wyszukiwaniu na ETH, (zdj. 2)          
  4. klikamy parę ETH/USDT, (zdj. 2)        

zdj. 1

(zdj. 2)

Po dokonaniu zakupu ETH za USDT, środki powinny natychmiastowo znajdować się na naszym portfelu Binance.

Pamiętajmy, że przesyłając kryptowaluty musimy określić trzy podstawowe informacje celem prawidłowego dokonania wypłaty:

  • kryptowalutę,            
  • adres odbiorcy transakcji,     
  • wysokość dokonywanej transakcji.

Po wykonaniu powyższych operacji i potwierdzeniu wykonania transakcji, nasze środki powinny znaleźć się na docelowej giełdzie, gdzie ETH wymienimy na PLN.

Krok 2 – wymiana ETH na PLN

Gdy ETH będzie już dostępne na portfelu Bitbay, przechodzimy do zakładki giełda i odszukujemy parę ETH/PLN:

W kolejnym kroku, określamy:

  1. Kurs po jakim chcemy sprzedać ETH
  2. Ile ETH chcemy sprzedać
  3. Sprawdzamy ile PLN otrzymamy za sprzedane ETH po wyznaczonym kursie

Jeżeli akceptujemy warunki transakcji możemy kliknąć sprzedaj. W momencie gdy na giełdzie znajdzie się druga strona która zaakceptuje nasze warunki – ETH zostanie wymienione na PLN, które możemy zlecić do wypłaty na konto bankowe.

Wymiana USDT – PLN w kantorze

Kantory BTC to najszybsze miejsce, gdzie możemy dokonać zakupu różnych kryptowalut, ale również sprzedać USDT za które otrzymamy PLN.

Zaletą korzystania z tej opcji jest brak konieczności uwierzytelniania naszej osoby za pomocą skanu dowodu osobistego itp. Cała otoczka biurokracji, która znajduje się na giełdzie jest pomijana w przypadku kantoru kryptowalutowego do określonej kwoty.

Kantor to rozwiązanie anonimowe o ile nie przekroczymy określonej wysokości transakcji, która jest związana z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. W każdym kantorze ta kwota jets inna. Wadą korzystania z kantoru są kilkuprocentowe prowizje od dokonywanych transakcji.

Kategoria wpisu:

Patryk Chodyniecki

Powiązane tematy:

Darmowe bitcoiny za rejestrację bez depozytu (2024)

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowy bonus za rejestrację? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację w formie bonusu. Część z nich rozdaje darmowe krypto […]

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut?

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Najlepsze […]

Czy Ethereum przebije Bitcoina pod kątem wolumenu?

Czy Ethereum może kiedyś prześcignąć Bitcoina pod względem wolumenu? Bitcoin oraz Ethereum to dwa giganty, różniące się od siebie, lecz nieustannie konkurujące. Porównanie tych dwóch technologii wymaga zrozumienia ich podstawowych różnic. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są Bitcoin i Ethereum. Przeanalizujemy też, na czym polegają ich różnice. Zastanowimy się, czy Ethereum ma szansę prześcignąć […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram