Stany Zjednoczone będą dążyć do jasnych zasad regulacyjnych, aby umożliwić bankom i ich klientom posiadanie i działanie z kryptowalutami. Tak twierdzi bynajmniej przewodnicząca FDIC, Jelena McWilliams.
Jeszcze rok temu banki i kryptowaluty były dwoma wzajemnie wykluczającymi się pojęciami. Te pierwsze odmawiały uznania nawet samego istnienia cyfrowych aktywów.
Krajobraz w USA zaczął się zmieniać na początku tego roku wraz z BNY Mellon - najstarszym bankiem w kraju - który ogłosił usługi powiernicze BTC. Wiele innych instytucji poszło w jego ślady, a nawet dawni znani krytycy, tacy jak JPMorgan i Goldman Sachs, rozpoczęli inicjatywy pro-cyfrowych aktywów.
Według Jeleny Williams, przewodniczącej Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) amerykańskie banki mogłyby pójść o krok dalej. Podczas niedawnego wystąpienia powiedziała, że lokalne organy regulacyjne pracują nad raodmapem dla banków, aby zwiększyć ich zaangażowanie w kryptowaluty.
Obejmują one jasne zasady dotyczące tego, w jaki sposób instytucje bankowe mogą przechowywać aktywa cyfrowe w swoich depozytach. Wyraziła również obawę, że jeśli banki nie dostaną zielonego światła, rolę tą mogą przejąć inne organizacje.
Jeśli nie wprowadzimy tej działalności wewnątrz banków, będzie się ona rozwijać poza bankami. Federalni regulatorzy nie będą w stanie tego uregulować.
McWilliams dodała, że w inicjatywie tej FDIC współpracuje z Rezerwą Federalną i Biurem Kontrolera Waluty (Office of the Comptroller of the Currency).
Światowe rządy podzieliły się ostatnio na dwa główne obozy - pro-kryptowalutowe, takie jak Salwador i anty-kryptowalutowe, takie jak Chiny. Wszystkie oczy były więc skierowane na Stany Zjednoczone, aby określić ich podejście.
Kraj ten był nieco niezdecydowany, a wielu zwolenników aktywów cyfrowych obwiniało władze za brak działań, podczas gdy inne narody uruchamiały ETF-y i przyjmowały kryptowaluty.
Jednak w ciągu ostatnich kilku miesięcy Stany Zjednoczone stały się znacznie bardziej aktywne. Zaczęło się od tego, że przewodniczący Fed Jerome Powell powiedział, że kraj nie planuje podążać ścieżką Chin i zakazać cyfrowych aktywów. Stanowisko to powtórzył potem szef SEC - Gary Gensler.
Jeszcze więcej pozytywnych wieści napłynęło w zeszłym tygodniu, gdy po latach oczekiwania wystartował pierwszy w historii Bitcoin Futures ETF. Niedługo potem kolejny dotarł na Wall Street. Mimo to społeczność wciąż oczekuje na premierę pierwszego spotowego ETF-u na BTC.
Tak czy siak, uruchomienie ETF od Proshares spowodowało ogromne wzrosty. Doprowadziły one do nowego ATH pierwotnej kryptowaluty.