Ustawodawcy Unii Europejskiej usunęli kontrowersyjny paragraf, który zdelegalizowałby wszystkie kryptowaluty oparte na proof-of-work (PoW), takie jak Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH).
Ramy Markets in Crypto-Assets (MiCA), kierowane przez posła sprawozdawcę Economic and Monetary Affairs (ECON) - Stefana Bergera - były pierwotnie zaplanowane na 28 lutego. Jednak z powodu ostrego sprzeciwu wobec sformułowań na temat tego fragmentu, w obawie, że zostanie on błędnie zinterpretowany jako de facto zakaz Bitcoina, głosowanie zostało opóźnione.
Według nowego raportu niemieckiego dziennika, ustęp 61 (9c) został usunięty. Głosowanie nad oczekiwaną ustawą regulującą rynek kryptowalut nie zostało jeszcze przesunięte. Berger wyjaśnił to dalej na Twitterze,
Tego akapitu nie ma już w tekście. Raport musi być jeszcze poddany głosowaniu w komisji. W tym głosowaniu zobaczymy, gdzie leży większość. Decyzja nie została jeszcze podjęta #MiCA.
Fragment, o którym mowa, stwierdzał, że w regionie Unii Europejskiej nie można tworzyć, sprzedawać ani handlować kryptowalutami, które nie przestrzegają ekologicznie zrównoważonych mechanizmów konsensusu.
Nakazuje on również, że wszystkie aktywa będą musiały spełniać minimalne standardy zrównoważonego rozwoju środowiska. Jeżeli najnowsza wersja projektu uzyska wymaganą liczbę głosów, to oprócz Parlamentu będzie jeszcze przedmiotem obrad trójstronnych, w tym Komisji Europejskiej i Rady.
Pomimo tego ostatniego posunięcia, światowe regulacje dotyczące kryptowalut nadal zmagają się z rosnącymi obawami dotyczącymi wpływu aktywów opartych PoW na środowisko.
Podobna historia ma miejsce również w Europie. W 2021 roku byliśmy świadkami debat i dyskusji wokół wydobycia kryptowalut jak nigdy wcześniej. W tym zakresie kilku graczy branżowych opowiedziało się za mniej energochłonnymi sieciami PoS, podczas gdy inni wstrzymali się od przyjęcia Bitcoina i innych kryptowalut opartych na PoW.
W zeszłym roku szwedzki regulator usług finansowych, Finansinspektionen (FI), stwierdził, że aktywa kryptowalutowe są zagrożeniem dla transformacji klimatycznej i należy zakazać ich energochłonnego wydobycia. Regulator zauważył również, że Szwecja wymaga energii odnawialnej, ponieważ wydobycie kryptowalut zagraża jej zdolności do spełnienia Porozumienia Paryskiego.
Niedawno Erik Thedéen, wiceprzewodniczący Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), również wezwał do zakazu wydobywania kryptowalut metodą PoW, uzasadniając to wysokim zapotrzebowaniem branży na energię.