Ukraina traci 74 miliony euro podatku z powodu kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 sierpnia 2023
ikona autora biały
grafika przedstawiająca rękę w geście pokoju na tle flagi Ukrainy

Rząd Ukrainy udostępnił komunikat prasowy, w którym stwierdził, że stracił 74 miliony euro podatków z powodu firm kryptowalutowych. Kwota ta dotyczy okresu 10 lat, od 2013 do 2023 roku.

Brzmi to tak, jakby winne były firmy kryptowalutowe. Jednak to Ukraina nie wprowadziła konkretnych przepisów, więc trudno cokolwiek egzekwować. Dopiero w 2022 r. uchwalono tak zwaną ustawę kryptograficzną, umożliwiającą krajowi nakładanie podatków na transakcje kryptowalutowe.

74 miliony stracone w ciągu 10 lat

Niezależnie od tego, kto jest winny, liczby są prawdziwe. W środę ukraińskie Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego poinformowało, że giełdy kryptowalut były odpowiedzialne za utratę około 3 miliardów hrywien w podatkach (około 74 milionów euro) w latach 2013-2023.

Jak regulator doszedł do tak ogromnej kwoty? Po prostu przyjrzeli się, ile Bitcoinów, Ethereum i Tether Ukraińcy mieli na różnych giełdach. Z grubsza oszacowano, że w ciągu 10 lat wartość BTC, ETH i USDT wyniosła około 50 miliardów euro. I uhm… wyszła z tego kwota 74 milionów euro.

Andriy Pashchuk, zastępca dyrektora Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego, w rozmowie z lokalnymi mediami powiedział, że istnieją różne perspektywy dotyczące sposobu opodatkowania tych transakcji.

Był zdania, że podczas gdy te kwestie się przeciągają, kraj "… nadal traci dziesiątki milionów w podatkach każdego miesiąca".

Nowe przepisy dotyczące kryptowalut jeszcze nie pomagają

W marcu 2022 r. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę. Jej celem było stworzenie ram regulacyjnych dla transakcji kryptowalutowych w kraju.

W momencie przyjęcia ustawy rząd oświadczył, że zamierza zmienić krajowe przepisy cywilne i podatkowe, aby dostosować je do nowych ram prawnych. Jednak od sierpnia 2023 r. nie wprowadzono żadnych takich zmian.

Ukraina wprowadziła również niewielkie zmiany legislacyjne we wrześniu 2022 r., aby zapewnić zgodność prawa z przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi rynków aktywów kryptograficznych (MiCA).

Według kilku źródeł w mediach społecznościowych ukraińscy użytkownicy zastanawiają się, czy mogą zostać opodatkowani za transakcje dokonane w ciągu ostatniej dekady. Twierdzą również, że rząd nie egzekwuje należycie zasad, pomimo zatwierdzonej ustawy z 2022 roku.

Oczywiście Ukraina ma inne sprawy na głowie, takie jak trwająca wojna z Rosją. Od momentu przekroczenia granicy przez Rosję Ukraina otrzymała wiele darowizn - wartych 234 miliony euro w kryptowalucie. Zdecydowana większość darowizn została przekazana w Ethereum i Bitcoinie, dwóch najpopularniejszych kryptowalutach i największych pod względem kapitalizacji rynkowej.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram