Ukraina traci 74 miliony euro podatku z powodu kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 sierpnia 2023
ikona autora biały
grafika przedstawiająca rękę w geście pokoju na tle flagi Ukrainy

Rząd Ukrainy udostępnił komunikat prasowy, w którym stwierdził, że stracił 74 miliony euro podatków z powodu firm kryptowalutowych. Kwota ta dotyczy okresu 10 lat, od 2013 do 2023 roku.

Brzmi to tak, jakby winne były firmy kryptowalutowe. Jednak to Ukraina nie wprowadziła konkretnych przepisów, więc trudno cokolwiek egzekwować. Dopiero w 2022 r. uchwalono tak zwaną ustawę kryptograficzną, umożliwiającą krajowi nakładanie podatków na transakcje kryptowalutowe.

74 miliony stracone w ciągu 10 lat

Niezależnie od tego, kto jest winny, liczby są prawdziwe. W środę ukraińskie Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego poinformowało, że giełdy kryptowalut były odpowiedzialne za utratę około 3 miliardów hrywien w podatkach (około 74 milionów euro) w latach 2013-2023.

Jak regulator doszedł do tak ogromnej kwoty? Po prostu przyjrzeli się, ile Bitcoinów, Ethereum i Tether Ukraińcy mieli na różnych giełdach. Z grubsza oszacowano, że w ciągu 10 lat wartość BTC, ETH i USDT wyniosła około 50 miliardów euro. I uhm… wyszła z tego kwota 74 milionów euro.

Andriy Pashchuk, zastępca dyrektora Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego, w rozmowie z lokalnymi mediami powiedział, że istnieją różne perspektywy dotyczące sposobu opodatkowania tych transakcji.

Był zdania, że podczas gdy te kwestie się przeciągają, kraj "… nadal traci dziesiątki milionów w podatkach każdego miesiąca".

Nowe przepisy dotyczące kryptowalut jeszcze nie pomagają

W marcu 2022 r. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę. Jej celem było stworzenie ram regulacyjnych dla transakcji kryptowalutowych w kraju.

W momencie przyjęcia ustawy rząd oświadczył, że zamierza zmienić krajowe przepisy cywilne i podatkowe, aby dostosować je do nowych ram prawnych. Jednak od sierpnia 2023 r. nie wprowadzono żadnych takich zmian.

Ukraina wprowadziła również niewielkie zmiany legislacyjne we wrześniu 2022 r., aby zapewnić zgodność prawa z przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi rynków aktywów kryptograficznych (MiCA).

Według kilku źródeł w mediach społecznościowych ukraińscy użytkownicy zastanawiają się, czy mogą zostać opodatkowani za transakcje dokonane w ciągu ostatniej dekady. Twierdzą również, że rząd nie egzekwuje należycie zasad, pomimo zatwierdzonej ustawy z 2022 roku.

Oczywiście Ukraina ma inne sprawy na głowie, takie jak trwająca wojna z Rosją. Od momentu przekroczenia granicy przez Rosję Ukraina otrzymała wiele darowizn - wartych 234 miliony euro w kryptowalucie. Zdecydowana większość darowizn została przekazana w Ethereum i Bitcoinie, dwóch najpopularniejszych kryptowalutach i największych pod względem kapitalizacji rynkowej.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]

Tłusto o Krypto 2 - Poznań otwiera drzwi do świata kryptowalut

Już 8 lutego 2024 roku odbędzie się kolejne krypto wydarzenie w Poznaniu - "Tłusto o krypto 2". Wstęp jest zupełnie darmowy, jednak liczba miejsc mocno ogrniczona. Jeżeli chcesz zdobyć wiedzę dot. cyfrowych aktywów, poznać nowych ludzi czy też po prostu dobrze się bawić, zarejestruj się już teraz! Szczegóły wydarzenia Organizatorem "Tłusto o Krypto 2" jest […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram