Rząd Ukrainy udostępnił komunikat prasowy, w którym stwierdził, że stracił 74 miliony euro podatków z powodu firm kryptowalutowych. Kwota ta dotyczy okresu 10 lat, od 2013 do 2023 roku.
Brzmi to tak, jakby winne były firmy kryptowalutowe. Jednak to Ukraina nie wprowadziła konkretnych przepisów, więc trudno cokolwiek egzekwować. Dopiero w 2022 r. uchwalono tak zwaną ustawę kryptograficzną, umożliwiającą krajowi nakładanie podatków na transakcje kryptowalutowe.
Niezależnie od tego, kto jest winny, liczby są prawdziwe. W środę ukraińskie Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego poinformowało, że giełdy kryptowalut były odpowiedzialne za utratę około 3 miliardów hrywien w podatkach (około 74 milionów euro) w latach 2013-2023.
Jak regulator doszedł do tak ogromnej kwoty? Po prostu przyjrzeli się, ile Bitcoinów, Ethereum i Tether Ukraińcy mieli na różnych giełdach. Z grubsza oszacowano, że w ciągu 10 lat wartość BTC, ETH i USDT wyniosła około 50 miliardów euro. I uhm… wyszła z tego kwota 74 milionów euro.
Andriy Pashchuk, zastępca dyrektora Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego, w rozmowie z lokalnymi mediami powiedział, że istnieją różne perspektywy dotyczące sposobu opodatkowania tych transakcji.
Był zdania, że podczas gdy te kwestie się przeciągają, kraj "… nadal traci dziesiątki milionów w podatkach każdego miesiąca".
W marcu 2022 r. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę. Jej celem było stworzenie ram regulacyjnych dla transakcji kryptowalutowych w kraju.
W momencie przyjęcia ustawy rząd oświadczył, że zamierza zmienić krajowe przepisy cywilne i podatkowe, aby dostosować je do nowych ram prawnych. Jednak od sierpnia 2023 r. nie wprowadzono żadnych takich zmian.
Ukraina wprowadziła również niewielkie zmiany legislacyjne we wrześniu 2022 r., aby zapewnić zgodność prawa z przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi rynków aktywów kryptograficznych (MiCA).
Według kilku źródeł w mediach społecznościowych ukraińscy użytkownicy zastanawiają się, czy mogą zostać opodatkowani za transakcje dokonane w ciągu ostatniej dekady. Twierdzą również, że rząd nie egzekwuje należycie zasad, pomimo zatwierdzonej ustawy z 2022 roku.
Oczywiście Ukraina ma inne sprawy na głowie, takie jak trwająca wojna z Rosją. Od momentu przekroczenia granicy przez Rosję Ukraina otrzymała wiele darowizn - wartych 234 miliony euro w kryptowalucie. Zdecydowana większość darowizn została przekazana w Ethereum i Bitcoinie, dwóch najpopularniejszych kryptowalutach i największych pod względem kapitalizacji rynkowej.