Ugoda z BlockFi na kwotę 100 mln USD jest nieproporcjonalna, twierdzi Hester Peirce

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 lutego 2022
ikona autora biały
blockfi sec

BlockFi niedawno zgodziła się zapłacić 100 milionów dolarów w ramach ugody po tym, jak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła firmę o "niezarejestrowanie ofert i sprzedaży swojego detalicznego produktu do pożyczania kryptowalut".

Wiadomość, która utrzymywała przestrzeń w zamieszaniu, została złamana przez dokument SEC, a następnie przez notę sprzeciwu od komisarz Hester M. Peirce - obie umieszczone na stronie internetowej SEC.

Geneza kłopotów BlockFi

BlockFi od kilku lat oferuje oprocentowane konta dla depozytów kryptowalutowych. Zmienne stopy procentowe oferowane na tych kontach przekraczały 9% w skali roku, znacznie wyższe niż jakikolwiek inny tego typu produkt.

SEC powiedział w swoim komunikacie, że firma została uznana za naruszającą przepisy Investment Company Act of 1940, obiecując wypłacanie odsetek od depozytów, podczas gdy nie była zarejestrowana w Komisji, aby móc to zrobić zgodnie z prawem.

BlockFi zaczęła napotykać na kłopoty ze strony regulatorów w lipcu ubiegłego roku, kiedy to Biuro Papierów Wartościowych w New Jersey poprosiło ją, aby nie przyjmowała wpłat na swój plan BIA od lokalnych klientów.

Posunięcie SEC, aby obciążyć BlockFi za jego "niezarejestrowane" produkty pożyczkowe kryptowalut, które przyniosły wysokie stopy procentowe, po raz pierwszy wyszło na jaw w listopadzie ubiegłego roku, kiedy niektóre media ujawniły tę historię.

Szczegóły ugody BlockFi-SEC

Zgodnie z ugodą, BlockFi zapłaci 50 milionów dolarów na rzecz SEC w ramach kary i kolejne 50 milionów dolarów na rzecz 32 stanów, w których platforma pożyczek kryptowalutowych stoi w obliczu podobnych zarzutów. Firma przestanie również oferować "niezarejestrowane oferty i sprzedaż produktu pożyczkowego". SEC poprosił BlockFi, aby jego działalność pożyczkowa została zarejestrowana zgodnie z ustawą o spółkach inwestycyjnych z 1940 roku. Przewodniczący SEC Gary Gensler powiedział:

Jest to pierwszy przypadek tego rodzaju w odniesieniu do platform pożyczkowych kryptowalut. Dzisiejsza ugoda jasno pokazuje, że rynki kryptowalutowe muszą przestrzegać sprawdzonych w czasie przepisów dotyczących papierów wartościowych.

W raporcie Financial Times czytamy, że ponad pół miliona osób zainwestowało w BlockFi ponad 10 miliardów dolarów na dzień 8 grudnia 2021 roku. Firma została wyceniona na 3 miliardy dolarów w marcu 2021 roku, a głównymi inwestorami byli Bain Capital Ventures i Tiger Global Management.

Dyrektor Wydziału Egzekucji SEC, Gurbir Grewal, przekazał ogólne ostrzeżenie dla wszystkich takich graczy, którzy oferują oprocentowane konta, ale nie są zarejestrowani w SEC.

Platformy pożyczkowe kryptowalut oferujące papiery wartościowe, takie jak BlockFi's BIAs, powinny natychmiast zwrócić uwagę na dzisiejszą rezolucję i wejść w zgodność z federalnymi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych.

Czy działania SEC wyjaśniają prawną szarą strefę?

Największy szum w branży był wokół 100-milionowej grzywny nałożonej na BlockFi i długiej, ale beznamiętnej noty komisarz Peirce'a, która określiła karę jako "nieproporcjonalną" za oferowanie inwestorom dużego zwrotu. Niemniej jednak byli tacy, którzy znaleźli w tej sytuacji srebrną podszewkę dla branży kryptowalutowej.

Pierwszym z nich był dyrektor generalny BlockFi Zac Prince, który opublikował serię tweetów i notatkę prasową, określając to jako wielki dzień dla BlockFi i jego oprocentowanego produktu, BIA. Poza wyjaśnieniem szczegółów i tego, jak wpływa lub nie wpływa na inwestorów, Prince rozwinął ugodę w komunikacie prasowym.

BlockFi współpracował z dochodzeniem rządowym i wdrożył działania naprawcze. Zarówno porozumienia SEC, jak i na poziomie stanowym nie zawierają przyznania ani zaprzeczenia niewłaściwego postępowania lub odpowiedzialności.

Inny warty uwagi komentarz pochodzi od szefa działu polityki w Blockchain Association, Jake'a Chervinsky'ego, który zauważył, jak działania SEC w pewien sposób ułatwiły "drogę do jasności regulacyjnej".

Podsumowując notę sprzeciwu komisarz Peirce'a w prostym języku, Chervinsky powiedział:

Peirce elokwentnie sprzeciwia się i identyfikuje główny problem z rozliczeniem BlockFi: ryzyko, że SEC powie "możesz oferować ten produkt, jeśli najpierw się zarejestrujesz", ale następnie odmówi zgody na rejestrację. Jest to rug pull SEC, jeśli można tak powiedzieć. Miejmy nadzieję, że to nie jest to, co to jest.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Złoto na rekordowym poziomie. Czy Bitcoin może pójść w jego ślady?

Według różnych źródeł, złoto wybiło nowy rekord wszech czasów. Kilogram złota jest teraz wart 64.000 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani, w której mogliby trzymać wartość, w celu wyjścia z obecnego kryzysu bankowego. Czy Bitcoin może pójść w ślady złota? Złoto za 65 000 dolarów Poniższy wykres to cena złota i pokazuje wartość […]

Czy Microsoft buduje portfel Ethereum dla Edge?

Dobra wiadomość dla użytkowników Microsoft Edge, ponieważ trwają testy portfela Ethereum dla przeglądarki internetowej. Metamask dla Microsoftu Firma Microsoft rozwija coś, co nazywa "Crypto Wallet" dla Edge. Portfel ten pozwala użytkownikom przechowywać i handlować Etherem, a także tokenami na blockchainie Ethereum, podobnie jak popularny Metamask. Albacore odkrył to i podzielił się tym na Twitterze. Albacore […]

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram