Ugoda z BlockFi na kwotę 100 mln USD jest nieproporcjonalna, twierdzi Hester Peirce

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 lutego 2022
ikona autora biały
blockfi sec

BlockFi niedawno zgodziła się zapłacić 100 milionów dolarów w ramach ugody po tym, jak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła firmę o "niezarejestrowanie ofert i sprzedaży swojego detalicznego produktu do pożyczania kryptowalut".

Wiadomość, która utrzymywała przestrzeń w zamieszaniu, została złamana przez dokument SEC, a następnie przez notę sprzeciwu od komisarz Hester M. Peirce - obie umieszczone na stronie internetowej SEC.

Geneza kłopotów BlockFi

BlockFi od kilku lat oferuje oprocentowane konta dla depozytów kryptowalutowych. Zmienne stopy procentowe oferowane na tych kontach przekraczały 9% w skali roku, znacznie wyższe niż jakikolwiek inny tego typu produkt.

SEC powiedział w swoim komunikacie, że firma została uznana za naruszającą przepisy Investment Company Act of 1940, obiecując wypłacanie odsetek od depozytów, podczas gdy nie była zarejestrowana w Komisji, aby móc to zrobić zgodnie z prawem.

BlockFi zaczęła napotykać na kłopoty ze strony regulatorów w lipcu ubiegłego roku, kiedy to Biuro Papierów Wartościowych w New Jersey poprosiło ją, aby nie przyjmowała wpłat na swój plan BIA od lokalnych klientów.

Posunięcie SEC, aby obciążyć BlockFi za jego "niezarejestrowane" produkty pożyczkowe kryptowalut, które przyniosły wysokie stopy procentowe, po raz pierwszy wyszło na jaw w listopadzie ubiegłego roku, kiedy niektóre media ujawniły tę historię.

Szczegóły ugody BlockFi-SEC

Zgodnie z ugodą, BlockFi zapłaci 50 milionów dolarów na rzecz SEC w ramach kary i kolejne 50 milionów dolarów na rzecz 32 stanów, w których platforma pożyczek kryptowalutowych stoi w obliczu podobnych zarzutów. Firma przestanie również oferować "niezarejestrowane oferty i sprzedaż produktu pożyczkowego". SEC poprosił BlockFi, aby jego działalność pożyczkowa została zarejestrowana zgodnie z ustawą o spółkach inwestycyjnych z 1940 roku. Przewodniczący SEC Gary Gensler powiedział:

Jest to pierwszy przypadek tego rodzaju w odniesieniu do platform pożyczkowych kryptowalut. Dzisiejsza ugoda jasno pokazuje, że rynki kryptowalutowe muszą przestrzegać sprawdzonych w czasie przepisów dotyczących papierów wartościowych.

W raporcie Financial Times czytamy, że ponad pół miliona osób zainwestowało w BlockFi ponad 10 miliardów dolarów na dzień 8 grudnia 2021 roku. Firma została wyceniona na 3 miliardy dolarów w marcu 2021 roku, a głównymi inwestorami byli Bain Capital Ventures i Tiger Global Management.

Dyrektor Wydziału Egzekucji SEC, Gurbir Grewal, przekazał ogólne ostrzeżenie dla wszystkich takich graczy, którzy oferują oprocentowane konta, ale nie są zarejestrowani w SEC.

Platformy pożyczkowe kryptowalut oferujące papiery wartościowe, takie jak BlockFi's BIAs, powinny natychmiast zwrócić uwagę na dzisiejszą rezolucję i wejść w zgodność z federalnymi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych.

Czy działania SEC wyjaśniają prawną szarą strefę?

Największy szum w branży był wokół 100-milionowej grzywny nałożonej na BlockFi i długiej, ale beznamiętnej noty komisarz Peirce'a, która określiła karę jako "nieproporcjonalną" za oferowanie inwestorom dużego zwrotu. Niemniej jednak byli tacy, którzy znaleźli w tej sytuacji srebrną podszewkę dla branży kryptowalutowej.

Pierwszym z nich był dyrektor generalny BlockFi Zac Prince, który opublikował serię tweetów i notatkę prasową, określając to jako wielki dzień dla BlockFi i jego oprocentowanego produktu, BIA. Poza wyjaśnieniem szczegółów i tego, jak wpływa lub nie wpływa na inwestorów, Prince rozwinął ugodę w komunikacie prasowym.

BlockFi współpracował z dochodzeniem rządowym i wdrożył działania naprawcze. Zarówno porozumienia SEC, jak i na poziomie stanowym nie zawierają przyznania ani zaprzeczenia niewłaściwego postępowania lub odpowiedzialności.

Inny warty uwagi komentarz pochodzi od szefa działu polityki w Blockchain Association, Jake'a Chervinsky'ego, który zauważył, jak działania SEC w pewien sposób ułatwiły "drogę do jasności regulacyjnej".

Podsumowując notę sprzeciwu komisarz Peirce'a w prostym języku, Chervinsky powiedział:

Peirce elokwentnie sprzeciwia się i identyfikuje główny problem z rozliczeniem BlockFi: ryzyko, że SEC powie "możesz oferować ten produkt, jeśli najpierw się zarejestrujesz", ale następnie odmówi zgody na rejestrację. Jest to rug pull SEC, jeśli można tak powiedzieć. Miejmy nadzieję, że to nie jest to, co to jest.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Fundusze Bitcoin i Ethereum notują największe odpływy od czasu krachu FTX

Instytucjonalni krypto inwestorzy stali się dużo bardziej konserwatywni po problemach z FTX. Niestety, nie wygląda na to, żeby to był to już koniec. Nowe badanie pokazuje, że te grube ryby wolą na razie wyjąć swoje pieniądze z rynku kryptowalut. Fundusze kryptowalutowe odnotowują duże odpływy Tak pisze CoinShares w swoim cotygodniowym raporcie badawczym. W zeszłym tygodniu […]

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram