Ugoda z BlockFi na kwotę 100 mln USD jest nieproporcjonalna, twierdzi Hester Peirce

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 lutego 2022
ikona autora biały
blockfi sec

BlockFi niedawno zgodziła się zapłacić 100 milionów dolarów w ramach ugody po tym, jak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła firmę o "niezarejestrowanie ofert i sprzedaży swojego detalicznego produktu do pożyczania kryptowalut".

Wiadomość, która utrzymywała przestrzeń w zamieszaniu, została złamana przez dokument SEC, a następnie przez notę sprzeciwu od komisarz Hester M. Peirce - obie umieszczone na stronie internetowej SEC.

Geneza kłopotów BlockFi

BlockFi od kilku lat oferuje oprocentowane konta dla depozytów kryptowalutowych. Zmienne stopy procentowe oferowane na tych kontach przekraczały 9% w skali roku, znacznie wyższe niż jakikolwiek inny tego typu produkt.

SEC powiedział w swoim komunikacie, że firma została uznana za naruszającą przepisy Investment Company Act of 1940, obiecując wypłacanie odsetek od depozytów, podczas gdy nie była zarejestrowana w Komisji, aby móc to zrobić zgodnie z prawem.

BlockFi zaczęła napotykać na kłopoty ze strony regulatorów w lipcu ubiegłego roku, kiedy to Biuro Papierów Wartościowych w New Jersey poprosiło ją, aby nie przyjmowała wpłat na swój plan BIA od lokalnych klientów.

Posunięcie SEC, aby obciążyć BlockFi za jego "niezarejestrowane" produkty pożyczkowe kryptowalut, które przyniosły wysokie stopy procentowe, po raz pierwszy wyszło na jaw w listopadzie ubiegłego roku, kiedy niektóre media ujawniły tę historię.

Szczegóły ugody BlockFi-SEC

Zgodnie z ugodą, BlockFi zapłaci 50 milionów dolarów na rzecz SEC w ramach kary i kolejne 50 milionów dolarów na rzecz 32 stanów, w których platforma pożyczek kryptowalutowych stoi w obliczu podobnych zarzutów. Firma przestanie również oferować "niezarejestrowane oferty i sprzedaż produktu pożyczkowego". SEC poprosił BlockFi, aby jego działalność pożyczkowa została zarejestrowana zgodnie z ustawą o spółkach inwestycyjnych z 1940 roku. Przewodniczący SEC Gary Gensler powiedział:

Jest to pierwszy przypadek tego rodzaju w odniesieniu do platform pożyczkowych kryptowalut. Dzisiejsza ugoda jasno pokazuje, że rynki kryptowalutowe muszą przestrzegać sprawdzonych w czasie przepisów dotyczących papierów wartościowych.

W raporcie Financial Times czytamy, że ponad pół miliona osób zainwestowało w BlockFi ponad 10 miliardów dolarów na dzień 8 grudnia 2021 roku. Firma została wyceniona na 3 miliardy dolarów w marcu 2021 roku, a głównymi inwestorami byli Bain Capital Ventures i Tiger Global Management.

Dyrektor Wydziału Egzekucji SEC, Gurbir Grewal, przekazał ogólne ostrzeżenie dla wszystkich takich graczy, którzy oferują oprocentowane konta, ale nie są zarejestrowani w SEC.

Platformy pożyczkowe kryptowalut oferujące papiery wartościowe, takie jak BlockFi's BIAs, powinny natychmiast zwrócić uwagę na dzisiejszą rezolucję i wejść w zgodność z federalnymi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych.

Czy działania SEC wyjaśniają prawną szarą strefę?

Największy szum w branży był wokół 100-milionowej grzywny nałożonej na BlockFi i długiej, ale beznamiętnej noty komisarz Peirce'a, która określiła karę jako "nieproporcjonalną" za oferowanie inwestorom dużego zwrotu. Niemniej jednak byli tacy, którzy znaleźli w tej sytuacji srebrną podszewkę dla branży kryptowalutowej.

Pierwszym z nich był dyrektor generalny BlockFi Zac Prince, który opublikował serię tweetów i notatkę prasową, określając to jako wielki dzień dla BlockFi i jego oprocentowanego produktu, BIA. Poza wyjaśnieniem szczegółów i tego, jak wpływa lub nie wpływa na inwestorów, Prince rozwinął ugodę w komunikacie prasowym.

BlockFi współpracował z dochodzeniem rządowym i wdrożył działania naprawcze. Zarówno porozumienia SEC, jak i na poziomie stanowym nie zawierają przyznania ani zaprzeczenia niewłaściwego postępowania lub odpowiedzialności.

Inny warty uwagi komentarz pochodzi od szefa działu polityki w Blockchain Association, Jake'a Chervinsky'ego, który zauważył, jak działania SEC w pewien sposób ułatwiły "drogę do jasności regulacyjnej".

Podsumowując notę sprzeciwu komisarz Peirce'a w prostym języku, Chervinsky powiedział:

Peirce elokwentnie sprzeciwia się i identyfikuje główny problem z rozliczeniem BlockFi: ryzyko, że SEC powie "możesz oferować ten produkt, jeśli najpierw się zarejestrujesz", ale następnie odmówi zgody na rejestrację. Jest to rug pull SEC, jeśli można tak powiedzieć. Miejmy nadzieję, że to nie jest to, co to jest.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram