Ugoda z BlockFi na kwotę 100 mln USD jest nieproporcjonalna, twierdzi Hester Peirce

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 lutego 2022
ikona autora biały
blockfi sec

BlockFi niedawno zgodziła się zapłacić 100 milionów dolarów w ramach ugody po tym, jak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła firmę o "niezarejestrowanie ofert i sprzedaży swojego detalicznego produktu do pożyczania kryptowalut".

Wiadomość, która utrzymywała przestrzeń w zamieszaniu, została złamana przez dokument SEC, a następnie przez notę sprzeciwu od komisarz Hester M. Peirce - obie umieszczone na stronie internetowej SEC.

Geneza kłopotów BlockFi

BlockFi od kilku lat oferuje oprocentowane konta dla depozytów kryptowalutowych. Zmienne stopy procentowe oferowane na tych kontach przekraczały 9% w skali roku, znacznie wyższe niż jakikolwiek inny tego typu produkt.

SEC powiedział w swoim komunikacie, że firma została uznana za naruszającą przepisy Investment Company Act of 1940, obiecując wypłacanie odsetek od depozytów, podczas gdy nie była zarejestrowana w Komisji, aby móc to zrobić zgodnie z prawem.

BlockFi zaczęła napotykać na kłopoty ze strony regulatorów w lipcu ubiegłego roku, kiedy to Biuro Papierów Wartościowych w New Jersey poprosiło ją, aby nie przyjmowała wpłat na swój plan BIA od lokalnych klientów.

Posunięcie SEC, aby obciążyć BlockFi za jego "niezarejestrowane" produkty pożyczkowe kryptowalut, które przyniosły wysokie stopy procentowe, po raz pierwszy wyszło na jaw w listopadzie ubiegłego roku, kiedy niektóre media ujawniły tę historię.

Szczegóły ugody BlockFi-SEC

Zgodnie z ugodą, BlockFi zapłaci 50 milionów dolarów na rzecz SEC w ramach kary i kolejne 50 milionów dolarów na rzecz 32 stanów, w których platforma pożyczek kryptowalutowych stoi w obliczu podobnych zarzutów. Firma przestanie również oferować "niezarejestrowane oferty i sprzedaż produktu pożyczkowego". SEC poprosił BlockFi, aby jego działalność pożyczkowa została zarejestrowana zgodnie z ustawą o spółkach inwestycyjnych z 1940 roku. Przewodniczący SEC Gary Gensler powiedział:

Jest to pierwszy przypadek tego rodzaju w odniesieniu do platform pożyczkowych kryptowalut. Dzisiejsza ugoda jasno pokazuje, że rynki kryptowalutowe muszą przestrzegać sprawdzonych w czasie przepisów dotyczących papierów wartościowych.

W raporcie Financial Times czytamy, że ponad pół miliona osób zainwestowało w BlockFi ponad 10 miliardów dolarów na dzień 8 grudnia 2021 roku. Firma została wyceniona na 3 miliardy dolarów w marcu 2021 roku, a głównymi inwestorami byli Bain Capital Ventures i Tiger Global Management.

Dyrektor Wydziału Egzekucji SEC, Gurbir Grewal, przekazał ogólne ostrzeżenie dla wszystkich takich graczy, którzy oferują oprocentowane konta, ale nie są zarejestrowani w SEC.

Platformy pożyczkowe kryptowalut oferujące papiery wartościowe, takie jak BlockFi's BIAs, powinny natychmiast zwrócić uwagę na dzisiejszą rezolucję i wejść w zgodność z federalnymi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych.

Czy działania SEC wyjaśniają prawną szarą strefę?

Największy szum w branży był wokół 100-milionowej grzywny nałożonej na BlockFi i długiej, ale beznamiętnej noty komisarz Peirce'a, która określiła karę jako "nieproporcjonalną" za oferowanie inwestorom dużego zwrotu. Niemniej jednak byli tacy, którzy znaleźli w tej sytuacji srebrną podszewkę dla branży kryptowalutowej.

Pierwszym z nich był dyrektor generalny BlockFi Zac Prince, który opublikował serię tweetów i notatkę prasową, określając to jako wielki dzień dla BlockFi i jego oprocentowanego produktu, BIA. Poza wyjaśnieniem szczegółów i tego, jak wpływa lub nie wpływa na inwestorów, Prince rozwinął ugodę w komunikacie prasowym.

BlockFi współpracował z dochodzeniem rządowym i wdrożył działania naprawcze. Zarówno porozumienia SEC, jak i na poziomie stanowym nie zawierają przyznania ani zaprzeczenia niewłaściwego postępowania lub odpowiedzialności.

Inny warty uwagi komentarz pochodzi od szefa działu polityki w Blockchain Association, Jake'a Chervinsky'ego, który zauważył, jak działania SEC w pewien sposób ułatwiły "drogę do jasności regulacyjnej".

Podsumowując notę sprzeciwu komisarz Peirce'a w prostym języku, Chervinsky powiedział:

Peirce elokwentnie sprzeciwia się i identyfikuje główny problem z rozliczeniem BlockFi: ryzyko, że SEC powie "możesz oferować ten produkt, jeśli najpierw się zarejestrujesz", ale następnie odmówi zgody na rejestrację. Jest to rug pull SEC, jeśli można tak powiedzieć. Miejmy nadzieję, że to nie jest to, co to jest.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram