Massachusetts Institute of Technology (MIT) opublikował artykuł zatytułowany “Let’s Destroy Bitcoin”, który opisuje trzy sposoby, w jakie bitcoiny mogą zostać zniszczone.

Pierwszy sposób

Pierwszy scenariusz to taki, gdzie rządy tworzą własne waluty cyfrowe – zwane “Fedcoinami” – które rzekomo “poprawią efektywność Bitcoin’a”, prawdopodobnie zmniejszając lub nawet eliminując popyt na zdecentralizowane kryptowaluty. W tym nowym typie blockchain, rola autoryzowanych węzłów będzie wykonywana przez zweryfikowane instytucje finansowe, a nie przez anonimowych członków sieci. Przykładem jest artykuł przedstawiający prototyp takiego systemu opracowany przez Bank of Canada w 2016 roku.

Drugi sposób

Zgodnie z drugim scenariuszem, Facebook uruchamia wieloetapowy atak na obecną implementację kryptowaluty. Sieć społecznościowa stworzy portfel bitcoin dla swoich użytkowników i nagrodzi ich kryptowalutą za interakcję z reklamami i pozwoli na korzystanie z usługi bez wyświetlania reklam, jeśli zgodzą się udostępnić Facebookowi niewykorzystane możliwości komputerów do wydobycia.

Gdyby Facebook mógł przekonać wystarczająco dużą część użytkowników Bitcoinów i górników do uruchomienia własnej, zastrzeżonej wersji oprogramowania Bitcoin, firma mogłaby kontrolować, a następnie przebudować Bitcoin’a jako korporacyjną wersję Fedcoin opisaną powyżej.

Trzeci sposób

Inna strategia MIT polegająca na likwidacji Bitcoin obejmuje “tokenizację wszystkiego”. Ten scenariusz jest już wdrożony, ponieważ firmy zaczynają tworzyć własne tokeny, za które można płacić za swoje usługi, na przykład KodakCoin. Aby pozostać konkurencyjnym, bitcoin powinien skupić się na swoich głównych zaletach, a mianowicie anonimowości transakcji i nieocenzurowaniu.

Jesteś w sklepie spożywczym. W portfelu cyfrowym telefonu znajduje się nie tylko Fedcoin i FacebookCoin, ale także AppleCash, ToyotaCash i moneta specyficzna dla sklepu, w którym się znajdujesz. Jest też moneta, którą można wymieniać na usługi opieki nad dziećmi, oraz inna, dzięki której możesz jeździć po lokalnym metrze.Postanawiasz zapłacić za ułamek części akcji Apple, które przesyłasz jako monetę do portfela sklepikarza.

Te żetony nie różnią się od systemów punktowych i kart podarunkowych, których firmy używały od dziesięcioleci. Gdy rejestrujesz te aktywa na blockchain’ie, stają się łatwe w użyciu i bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *