Binance to największa giełda kryptowalut na świecie. Od czasu powstania, stworzyła ona szereg różnych produktów. Jednym z nich jest platforma do handlu kontraktami terminowymi na kryptowaluty Binance Futures. Dotychczas oferowała ona możliwość handlu jedynie w trybie Single-Asset. Od jakiegoś czasu wprowadziła jednak również model Multi-Assets, tym samym dostarczając inwestorom wiele różnych korzyści. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci co to jest tryb Multi-Assets na Binance Futures, jak działa, jakie ma zalety oraz wiele więcej. Tak więc, zaczynajmy!
Multi-Assets to tryb handlu na Binance Futures, dzięki któremu inwestorzy mogą zdywersyfikować swoją ekspozycję na stablecoiny. Wcześniej możliwe było użycie tylko jednego (USDT). Dziś traderzy mogą wybierać pomiędzy USDT od Tether oraz BUSD - stablecoinem stworzonym przez samą giełdę Binance.
Funkcja ta pozwala również arbitrażystom i doświadczonym traderom efektywnie zarządzać marginem oraz wkaźnikiem Profit & Loss (P&L). Właśnie dlatego produkt ten nadaje się najlepiej dla osób patrzących na swoje inwestycje w długim terminie, przeprowadzających arbitraż oraz tzw. hedging.
Obecnie Binance Futures w ramach linii produktów USDⓈ-M Futures oferuje kontrakty USDT-marginowane i BUSD-marginowane . Tryb Multi-Assets pozwala użytkownikom podzielić swój margin pomiędzy obydwa z nich. Co więcej, zyski osiągnięte na którymkolwiek z kontraktów mogą być wykorzystane jako depozyt zabezpieczający w innym kontrakcie. W prostszych słowach, oznacza to, że zyski wygenerowane z jednej pozycji mogą zrównoważyć straty poniesione na innej, stratnej. Dzięki temu saldo margin odzwierciedla P&L netto pomiędzy pozycjami na dwóch rynkach. Warto zauważyć jednak, że ta nowa funkcja działa jedynie w przypadku trybu Cross-Margin.
Użytkownicy, którzy chcą jako margin używać tylko jednego aktywa (np. tylko BUSD), mogą nadal handlować w trybie Single-Asset. W tym przypadku margin jest dzielony między pozycje zawarte w tym samym aktywie (np. kontrakcie BUSD-marginowanym). Zarówno zyski, jak i straty z pozycji w ramach tego samego marginu mogą się nawzajem wyrównywać. Tryb Single-Asset działa zarówno w trybie cross-margin jak i izolowanym.
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej szczegółów na temat działania tego trybu, zapoznaj się z informacjami na oficjalnej stronie Binance pod tym linkiem.
Tryb Multi-Assets na Binance Futures niesie za sobą wiele różnych korzyści. Inwestorzy mogą za jego pomocą np. zdywersyfikować swoją ekspozycje na różne stablecoiny. To z kolei prowadzi do zwiększenia efektywności kapitału. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą dzielić swój margin pomiędzy różne marginowane produkty dostępne na Binance Futures (USDT i BUSD). Funkcja ta jest niezwykle przydatna podczas otwierania pozycji na obu rynkach jednocześnie. Pozwól że wyjaśnimy to na konkretnym przykładzie.
Przypuśćmy, że posiadasz długoterminową pozycję 10 000 kontraktów perpetual BTC/BUSD o wartości 50 000 USD każdy.
Według Twoich prognoz, kurs Bitcoina w najbliższym czasie spadnie. Chcesz więc się zabezpieczyć na ten wypadek kontraktem perpetual USDT. Właśnie dlatego sprzedałeś kwartalne kontrakty futures BTCUSDT o wartości 5000 USDT po 50 500 USD każdy.
Po pewnym czasie kurs Bitcoina spadł o 20%. Twoja pozycja w BTC/BUSD perpetual wykazuje więc niezrealizowaną stratę w wysokości 2 000 BUSD. Jednakże, ponieważ zabezpieczyłeś połowę swojej pozycji długoterminowej, zyski z krótkiego zabezpieczenia, które wynoszą 1 010 USDT, kompensują straty w kontrakcie BTC/BUSD perpetual.
Co to oznacza? Że gwałtowny spadek kursu ma mniejszy wpływ na Twój portfel. W ten sposób zniwelowałeś też ryzyko likwidacji.
Co więcej, funckja Multi-Assets pozwala też na arbitraż między dwoma rynkami bez konieczności posiadania wielu kont lub marginów. Inwestorzy po prostu deponują margin w portfelu i mogą wykorzystać go wykorzystać na obu rynkach - zarówno BUSD jak i USDT.
Zyski i straty w trybie Multi-Assets mogą być wypłacone w dwóch walutach w zależności od stanu portfela
Gdy saldo portfela jest pozytywne, zysk jest generowany w tym samym tokenie, którego dotyczył kontrakt. Co to oznacza? Że jeśli handlowałeś kontraktem USDT, zyski zostaną wypłacone w USDT. Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku BUSD.
Inaczej wygląda to w przypadku gdy slado portfela jest ujemne, a strata jest mniejsza niż 10 000 USDT/BUSD. Wówczas nie zostatnie ona przeliczona automatycznie. Z kolei jeśli strata jest większa niż 10 000 USD, zostanie ona przeliczona proporcjonalnie do salda aktywów portfela Futures USDⓈ-M. Odliczone zostaną też odpowiadające jej aktywa marginu.
Już tradycyjny handel derywatywami kryptowalut jest dość skomplikowany. Binance Futures oferuje jednak coś więcej niż tylko klasyczne instrumenty.
Jedną z nowości są kontrakty futures BUSD-marginowane. Za ich pomocą inwestorzy mogą zniwelować koszty handlu, a tym samym zwiększyć potencjalne zyski z transakcji.
BUSD-marginowane kontrakty futures to rodzaj liniowych kontraktów futures, które są obliczane, zabezpieczone i rozliczane w BUSD. Rezultatem jest fakt, że transakcje dość łatwo przeliczyć na USD (lub inne waluty fiducjarne). Co więcej, kontrakty te są dużo mniej podatne na fluktuacje rynku. Są one rozliczane w stablecoinach. Działają więc jako zabezpieczenie przed zmiennością. Zwłaszcza w przypadku kontraktów wykorzystujących inne kryptowaluty, które doznają olbrzymich wahań cen, np. BTC lub ETH.
Inwestorzy korzystający z kontraktów BUSD-marginowanych otrzymują też niższe opłaty handlowe na wszystkich parach kontraktów perpetual.
Najważniejszą zaletą handlu kontraktami futures BUSD-M w trybie Multi-Assets jest oszczędność. Posiadając BUSD obniżysz opłaty transakcyjne na rynkach spot, margin ale również we wszystkich produktach ekosystemu, włączając w to kontrakty.
Tryb Multi-Asset pozwala też handlować kontraktami USDT-M. Nie trzeba przy tym dokonywać żadnych konwersji. Co to oznacza? Że inwestor podczas nadarzających się okazji otrzymuje pełną elastyczność w otwieraniu pozycji zarówno w kontraktach USDT-M, jak i BUSD-M.
Multi-Assets daje jeszcze jedną bardzo ważną korzyść. Tryb ten pozwala handlować w obu kierunkach na tej samej kryptowalucie. W ten sposób inwestor może redukować ryzyko oraz straty. Wyjaśnijmy to na kontretnym przykładzie.
Załóżmy więc, że zajmujesz długoterminową pozycję o wartości 50 000 BUSD w na kontrakt perpetual BTC/BUSD. Uważasz jednocześnie, że niedługo nadejdzie trend spadkowy. Korzystając z trybu Multi-Assets, możesz w łatwy sposób zabezpieczyć swoją pozycję. Sposobem na postawienie przeciwko BTC i krótką pozycję jest kontrakt USDT perpetual. Możesz po prostu zająć pozycję w USDT, która będzie równa połowie wielkości pozycji BUSD - kontrakt BTC/USDT o wartości 25 000 USDT.
Jeśli cena BTC spadnie o 20%, straty poniesione w BTC/BUSD perpetual nadal wyniosą -10 000 BUSD. Niemniej jednak, Twoje zabezpieczenie zamortyzuje je o 5000 USDT. Co prawda wciąż poniosłeś stratę. Zmniejszyłeś ją jednak o 50%.
BUSD to stablecoin powiązany wartością 1:1 z dolarem amerykańskim. Za jego projektem stoi Binance, czyli największa giełda kryptowalut na świecie o niezwykle ugruntowanej reputacji. Oznacza to, że trzymając swoje środki w BUSD możesz spać spokojnie.
Niemniej jednak jak wiadomo, w świecie krypto nie można stawiać wszystkiego na jedną kartę. Dlatego też dywersyfikacja poprzez podział środków między BUSD i USDT może być dobrym pomysłem. To właśnie umożliwia Ci tryb Multi-Assets.
W trybie Multi-Assets, gdy saldo portfela (całkowity transfer netto + zrealizowane zyski + prowizje) jest mniejsze niż określony próg, wszystkie inne stablecoiny w portfelu kontraktów USD-marginowanych zostaną automatycznie przeliczone jako margin w celu pokrycia deficytu. Rozwiązanie to jest również znane pod nazwą Automatycznej Wymiany.
Zmiana trybu z Single Asset na Multi Asset jest bardzo prosta. Aby to zrobić wystarczy zaledwie kilka kliknięć myszką. Jeżeli chodzi o wersję przeglądarkową Binance, cały proces wygląda następująco:
Jeśli chodzi o wersję na telefonie, cały proces wygląda podobnie.