Trudność kopania bitcoina osiąga ATH

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 30 stycznia 2023
ikona autora biały
kopanie kryptowaluty

Górnicy włączają coraz więcej maszyn. To popchnętło wskaźnik trudności wydobycia nowych Bitcoinów do najwyższego punktu w historii. W niedzielę po kolejnym przeliczeniu trudność kopania wzrosła o 4,68 proc.

Trudność kopania ATH

Poniższy wykres pokazuje jak zmieniał się poziom trudności Bitcoina na przestrzeni lat. Jest on dostosowywany co dwa tygodnie: jeśli w tym okresie górnicy dostarczyli więcej mocy obliczeniowej, trudność idzie w górę i odwrotnie.

Poziom trudności wydobycia został dostosowany do 39,35 bilionów tera haszu przy wysokości bloku 774,144. Stanowiło to wzrost o 4,68%. Poprzednia korekta z 16 stycznia spowodowała wzrost o 10,26%.

Już dostajesz zawrotu głowy od tych liczb? Mamy dla Was jeszcze jedną: w porównaniu z ubiegłym rokiem bitcoin stał się o 48% trudniejszy do wydobycia - wówczas poziom trudności wynosił 26,64 biliona tera haszów.

Trudne nie znaczy złe

Słowo trudny kojarzy się ze złem, ale w tym przypadku jest to właściwie dobra rzecz. Przynajmniej w przypadku Bitcoina. Jeśli poziom trudności idzie w górę, oznacza to, że więcej górników dołączyło do sieci i Bitcoin jest zabezpieczony trochę większą mocą obliczeniową i energią.

Oczywiście działa to również w drugą stronę. Im niższy poziom trudności, im mniej górników, tym sieć Bitcoin jest bardziej podatna na ataki.

Duża moc obliczeniowa jest ważna dla zachowania bezpieczeństwa sieci. Jeśli ktoś chce złamać Bitcoina, musi zarządzać 51% całkowitej mocy obliczeniowej przez długi czas.

Im większa moc obliczeniowa, tym więcej pieniędzy kosztuje zdobycie tych 51%. A przy obecnych cenach nie można też dyskontować kosztów energii.

Bitcoin ma wewnętrzny zegar

Satoshi Nakamoto zapewnił, że średnio co 10 minut na Bitcoinie wydobywany jest blok. Tę średnią można utrzymać, dostosowując trudność wydobycia do mocy obliczeniowej całej sieci Bitcoin.

Co 2016 wydobytych bloków (razy 10 minut to około 2 tygodnie) mechanizm sprawdza średnia 10-minutowa jest nadal spełniona. Gdy bloki są znajdowane zbyt szybko, bo wzrosła moc obliczeniowa (więcej górników niż 2 tygodnie temu)? Wtedy poziom trudności idzie w górę.

Działa to również w drugą stronę. Godanie bloku do blockchaina trwa średnio dłużej niż 10 minut (mniej górników niż 2 tygodnie temu)? Wtedy poziom trudności jest korygowany w dół.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram