Trudność kopania bitcoina osiąga ATH

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 30 stycznia 2023
ikona autora biały
kopanie kryptowaluty

Górnicy włączają coraz więcej maszyn. To popchnętło wskaźnik trudności wydobycia nowych Bitcoinów do najwyższego punktu w historii. W niedzielę po kolejnym przeliczeniu trudność kopania wzrosła o 4,68 proc.

Trudność kopania ATH

Poniższy wykres pokazuje jak zmieniał się poziom trudności Bitcoina na przestrzeni lat. Jest on dostosowywany co dwa tygodnie: jeśli w tym okresie górnicy dostarczyli więcej mocy obliczeniowej, trudność idzie w górę i odwrotnie.

Poziom trudności wydobycia został dostosowany do 39,35 bilionów tera haszu przy wysokości bloku 774,144. Stanowiło to wzrost o 4,68%. Poprzednia korekta z 16 stycznia spowodowała wzrost o 10,26%.

Już dostajesz zawrotu głowy od tych liczb? Mamy dla Was jeszcze jedną: w porównaniu z ubiegłym rokiem bitcoin stał się o 48% trudniejszy do wydobycia - wówczas poziom trudności wynosił 26,64 biliona tera haszów.

Trudne nie znaczy złe

Słowo trudny kojarzy się ze złem, ale w tym przypadku jest to właściwie dobra rzecz. Przynajmniej w przypadku Bitcoina. Jeśli poziom trudności idzie w górę, oznacza to, że więcej górników dołączyło do sieci i Bitcoin jest zabezpieczony trochę większą mocą obliczeniową i energią.

Oczywiście działa to również w drugą stronę. Im niższy poziom trudności, im mniej górników, tym sieć Bitcoin jest bardziej podatna na ataki.

Duża moc obliczeniowa jest ważna dla zachowania bezpieczeństwa sieci. Jeśli ktoś chce złamać Bitcoina, musi zarządzać 51% całkowitej mocy obliczeniowej przez długi czas.

Im większa moc obliczeniowa, tym więcej pieniędzy kosztuje zdobycie tych 51%. A przy obecnych cenach nie można też dyskontować kosztów energii.

Bitcoin ma wewnętrzny zegar

Satoshi Nakamoto zapewnił, że średnio co 10 minut na Bitcoinie wydobywany jest blok. Tę średnią można utrzymać, dostosowując trudność wydobycia do mocy obliczeniowej całej sieci Bitcoin.

Co 2016 wydobytych bloków (razy 10 minut to około 2 tygodnie) mechanizm sprawdza średnia 10-minutowa jest nadal spełniona. Gdy bloki są znajdowane zbyt szybko, bo wzrosła moc obliczeniowa (więcej górników niż 2 tygodnie temu)? Wtedy poziom trudności idzie w górę.

Działa to również w drugą stronę. Godanie bloku do blockchaina trwa średnio dłużej niż 10 minut (mniej górników niż 2 tygodnie temu)? Wtedy poziom trudności jest korygowany w dół.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]

Kryptowaluty AI: Po co nam one i jakie niosą ryzyko?

Chatbot ChatGPT pojawił się pod koniec 2022 roku i stał się najszybciej rozwijającą się usługą w historii. Zaledwie dwa miesiące po jego uruchomieniu liczba użytkowników narzędzia osiągnęła 100 milionów. Podniecenie wokół aplikacji internetowych opartych na sieciach neuronowych nie mogło nie wpłynąć na branżę kryptowalutową - pojawiło się wiele tokenów związanych ze sztuczną inteligencją (przynajmniej według […]

Aktualizacja Shanghai wdrożona w sieci testowej

Walidatorzy Ethereum są teraz o krok od możliwości odłączenia swojego Ethereum od Beacon Chain. Hard fork Shapella został wykonany w sieci testowej Goerli - ostatnim testowym uruchomieniu przed tym, jak walidatorzy Ethereum będą mogli wypłacić swoje Ethereum z Beacon Chain. Pojawiły się jednak problemy z hard forkiem. Programista Ethereum Tim Beiko zauważył, że podczas gdy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram