Trudność kopania bitcoina osiąga ATH

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 30 stycznia 2023
ikona autora biały
kopanie kryptowaluty

Górnicy włączają coraz więcej maszyn. To popchnętło wskaźnik trudności wydobycia nowych Bitcoinów do najwyższego punktu w historii. W niedzielę po kolejnym przeliczeniu trudność kopania wzrosła o 4,68 proc.

Trudność kopania ATH

Poniższy wykres pokazuje jak zmieniał się poziom trudności Bitcoina na przestrzeni lat. Jest on dostosowywany co dwa tygodnie: jeśli w tym okresie górnicy dostarczyli więcej mocy obliczeniowej, trudność idzie w górę i odwrotnie.

grafika przedstawiająca zmianę poziomu trudności Bitcoina

Poziom trudności wydobycia został dostosowany do 39,35 bilionów tera haszu przy wysokości bloku 774,144. Stanowiło to wzrost o 4,68%. Poprzednia korekta z 16 stycznia spowodowała wzrost o 10,26%.

Już dostajesz zawrotu głowy od tych liczb? Mamy dla Was jeszcze jedną: w porównaniu z ubiegłym rokiem bitcoin stał się o 48% trudniejszy do wydobycia - wówczas poziom trudności wynosił 26,64 biliona tera haszów.

Trudne nie znaczy złe

Słowo trudny kojarzy się ze złem, ale w tym przypadku jest to właściwie dobra rzecz. Przynajmniej w przypadku Bitcoina. Jeśli poziom trudności idzie w górę, oznacza to, że więcej górników dołączyło do sieci i Bitcoin jest zabezpieczony trochę większą mocą obliczeniową i energią.

Oczywiście działa to również w drugą stronę. Im niższy poziom trudności, im mniej górników, tym sieć Bitcoin jest bardziej podatna na ataki.

Duża moc obliczeniowa jest ważna dla zachowania bezpieczeństwa sieci. Jeśli ktoś chce złamać Bitcoina, musi zarządzać 51% całkowitej mocy obliczeniowej przez długi czas.

Im większa moc obliczeniowa, tym więcej pieniędzy kosztuje zdobycie tych 51%. A przy obecnych cenach nie można też dyskontować kosztów energii.

Bitcoin ma wewnętrzny zegar

Satoshi Nakamoto zapewnił, że średnio co 10 minut na Bitcoinie wydobywany jest blok. Tę średnią można utrzymać, dostosowując trudność wydobycia do mocy obliczeniowej całej sieci Bitcoin.

Co 2016 wydobytych bloków (razy 10 minut to około 2 tygodnie) mechanizm sprawdza średnia 10-minutowa jest nadal spełniona. Gdy bloki są znajdowane zbyt szybko, bo wzrosła moc obliczeniowa (więcej górników niż 2 tygodnie temu)? Wtedy poziom trudności idzie w górę.

Działa to również w drugą stronę. Godanie bloku do blockchaina trwa średnio dłużej niż 10 minut (mniej górników niż 2 tygodnie temu)? Wtedy poziom trudności jest korygowany w dół.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]

Tłusto o Krypto 2 - Poznań otwiera drzwi do świata kryptowalut

Już 8 lutego 2024 roku odbędzie się kolejne krypto wydarzenie w Poznaniu - "Tłusto o krypto 2". Wstęp jest zupełnie darmowy, jednak liczba miejsc mocno ogrniczona. Jeżeli chcesz zdobyć wiedzę dot. cyfrowych aktywów, poznać nowych ludzi czy też po prostu dobrze się bawić, zarejestruj się już teraz! Szczegóły wydarzenia Organizatorem "Tłusto o Krypto 2" jest […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram