Top 8 najbardziej wpływowych altcoinów w 2021 r.

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 31 grudnia 2021
ikona autora biały
top altcoiny

Minął kolejny rok, a w branży kryptowalutowej wydarzyło się tak wiele rzeczy, że trudno jest ogarnąć, że wszystko to miało miejsce w ciągu 12 miesięcy.

W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najbardziej wpływowych altcoinów w całym 2021 roku. Nie ma to na celu podsumowania wyłącznie wyników cenowych, choć są one brane pod uwagę, ale ogólnego wpływu na rynek, jak również potencjalnych przyszłych implikacji.

Warto również zauważyć, że wątpliwe jest, czy rynek potoczyłby się tak, jak się potoczył, gdyby nie znakomite wyniki Bitcoina zarówno pod względem ceny, jak i adopcji. Chociaż jego wartość może nie wzrosła tak bardzo jak niektórych altcoinów, pozostaje on głównym motorem napędowym w dziedzinie kryptowalut i kamieniem milowym dla większości instytucji.

Jednakże, malejąca dominacja Bitcoina na rynku (czytaj: jego udział w stosunku do całego rynku) spadła w 2021 roku. Dane z CoinMarketCap pokazują, że zmniejszyła się ona z około 70% do około 40% w ciągu 12 miesięcy, wyraźnie wskazując na ogromny popyt na altcoiny.

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się 8 najbardziej wpływowym altcoinom w 2021 roku.

Ethereum (ETH)

Wygląda na to, że wiele z tego, co wydarzyło się w 2021 roku, było zasługą Ethereum. Podczas gdy sieć została zatkana przez astronomiczny popyt na zdecentralizowane aplikacje (dApps), Ethereum nadal napędza ruch, który tylko przyspiesza.

Rok 2021 był ważny dla sieci z kilku powodów. W sierpniu, protokół wdrożył tak zwany hard fork London. Uaktualnienie zintegrowało m.in. Ethereum Improvement Proposal (EIP) 1559, zmieniając znacząco tokenomikę ETH.

Ruch ten miał na celu zmniejszenie opłat transakcyjnych, które od dawna okazywały się problemem dla sieci. Zamiast wysyłać opłaty za gaz do górników za transakcje, które mają być zawarte w bloku, użytkownicy wysyłają teraz opłaty za gaz do samej sieci. Jest to określane jako basefee. Istnieje również opcjonalny napiwek, który użytkownicy mogą płacić górnikom. Opłata bazowa jest spalana i jest ustalana algorytmicznie, więc może się zmieniać z bloku na blok w zależności od przeciążenia sieci. W momencie pisania tego tekstu, około pięć miesięcy po wprowadzeniu EIP 1559, spalonych jest ponad 56 900 ETH, obecnie wartych około 215 milionów dolarów.

To wszystko w istocie zmniejszyło stopy inflacji dzięki mechanizmowi deflacji. W rzeczywistości, w pewnym momencie, aczkolwiek przez 24 godziny, tempo spalania było wyższe niż tempo emisji.

To, w połączeniu z innymi czynnikami, takimi jak ogólne bycze warunki rynkowe, boom DeFi, mania na NFT i wiele innych, to tylko niektóre z powodów silnych wyników ETH w stosunku do BTC.

Dogecoin (DOGE)

Podczas gdy wielu uważa Dogecoin za żart, rok 2021 był tym, w którym udało mu się udowodnić, że jest inaczej.

W momencie pisania tego tekstu, DOGE jest 12. największą kryptowalutą z kapitalizacją rynkową wynoszącą ponad 23 miliardy dolarów. DOGE stał na czele jednego z najgorętszych trendów tego roku - memecoinów - i jest bez wątpienia odpowiedzialny za wprowadzenie wielu nowych osób do świata kryptowalut. Oczywiście, można argumentować, że wielu inwestorów, którzy jechali na hypie , sparzyło się, ale nie da się zaprzeczyć, że przez pewien czas Dogecoin miał swój czas świetności.

Zalegalizował on meme coiny do tego stopnia, że wielu sprzedawców internetowych i detalicznych zaakceptowało go jako formę płatności.

Mocno napędzany przez najbogatszego człowieka na świecie, Elona Muska, DOGE był przez jakiś czas obecny w każdym programie telewizyjnym. Musk powiedział nawet, że jest to lepsza waluta niż Bitcoin i że Tesla zaakceptuje go do zakupu niektórych swoich towarów. Niedawno Fundacja Dogecoin połączyła siły z Vitalikiem Buterinem, aby również zbudować staking społecznościowy.

Wszystko to sprawiło, że Dogecoin stał się jednym z najlepszych graczy tego roku, pozostawiając jednocześnie trwały ślad w branży.

Shiba Inu (SHIB)

Nie ma sensu rozpatrywać listy 2021 altcoinów bez uwzględnienia w niej SHIB. Nie będziemy zagłębiać się w rozwój SHIB w ciągu roku, ale zamiast tego skupimy się na oszałamiającym wzroście ceny.

A ponieważ nie chcemy mieć do czynienia z dużą ilością zer, porozmawiajmy w procentach. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy cena SHIB wzrosła o… 44.234.210%. Oznacza to, że inwestycja o wartości zaledwie 1$ zamieniłaby się w 442 343$. Inwestycja w wysokości 1 centa (tak jest - 0,01 USD) zamieniłaby się w 4 423,43 USD.

Istnieje wiele innych kryptowalut w pierwszej setce, które przyniosły niesamowite i przytłaczające zyski, ale nic nie zbliża się do Shiby Niezależnie od tego, co ludzie myślą o SHIB, astronomiczne zyski same w sobie uzasadniają jego obecność na obecnej liście.

Shiba Inu była najpopularniejszą kryptowalutą na CoinMarketCap w 2021 roku, a także stała na czele jednego z najgorętszych trendów tego roku.

Solana (SOL)

Solana osiągnęła coś wyjątkowego w 2021 roku zarówno pod względem wyników cenowych, jak i ogólnego rozwoju.

Ugruntowała swoją pozycję jako wiodący protokół warstwy pierwszej. Choć posiada własne problemamy, z którymi musi się zmierzyć, jej społeczność użytkowników jest bardzo oddana i entuzjastyczna. Sieć doświadczyła napływu deweloperów, którzy przenieśli się z Ethereum w poszukiwaniu rozwiązania dla skalowalności, podczas gdy użytkownicy zalali sieć w poszukiwaniu szybszych transakcji i niższych opłat.

Dane z DeFi Lama pokazują, że całkowita wartość zablokowana w Solanie wynosi obecnie około 11,5 miliarda dolarów. Jest to ogromny wzrost. Dla porównania - w marcu tego roku było to niecałe 150 milionów dolarów.

Jeśli chodzi o cenę, token SOL skoczył z około 1,5 USD w styczniu do 175 USD w czasie pisania tego tekstu, zyskując ponad 11 000%. Wcześniej w tym roku osiągnął rekordowy poziom około 260 dolarów.

Binane Coin (BNB)

BNB był na czele manii Binance Smart Chain, którą obserwowaliśmy na początku roku. Ponieważ użytkownicy szukali alternatywy dla Ethereum i desperacko domagali się bardziej przystępnych cenowo, szybszych i skalowalnych aplikacji DeFi, BSC pojawił się jako odpowiedź.

W lutym tego roku, unikalne adresy w sieci potroiły się w mniej niż tydzień. Ten wzrost przyspieszył dalej i nagle wszyscy mieli obsesję na punkcie znalezienia następnego wielkiego projektu zbudowanego na Binance Smart Chain.

A ponieważ BNB jest dla BSC tym, czym ETH jest dla Ethereum, jego wartość gwałtownie wzrosła. BNB spędził dużo czasu w 2021 roku, będąc trzecią co do wielkości kryptowalutą pod względem całkowitej kapitalizacji rynkowej i wykreślił imponujący wzrost YTD o około 1268%.

Avalanche (AVAX)

Avalanche to kolejny protokół warstwy pierwszej, który tak naprawdę wystartował w 2021 roku. Wzrost ceny AVAX wydaje się być bezpośrednio skorelowany z rozwojem jego ekosystemu.

Niedawno Circle ogłosił, że jego stablecoin USDC (który jest jednym z największych stablecoinów pod względem kapitalizacji rynkowej) został uruchomiony na Avalahcne w celu wzmocnienia rodzimego ekosystemu DeFi. Wydaje się, że narracja jest dość podobna do tej, która doprowadziła Solanę i Binance Smart Chain do świetności.

Z perspektywy czasu, schemat działania warstwy pierwszej wydaje się dość oczywisty, a dokładnie te same protokoły, które są natywne dla tych warstw, mają tendencję do osiągania bardzo dobrych wyników.

Avalanche przyciągnął ogromną zablokowaną wartość w różnych protokołach działających w jego ekosystemie i wykorzystał ogromne partnerstwa w ciągu całego roku. Wprowadzono na nim m.in. Aave oraz OpenOcen.

Axie Infinity (AXS)

AXS token Axie Infinity jest jednym z silnych graczy, którzy zaskoczyli wszystkich w 2021 roku. Chociaż nie udało mu się przynieść takich samych zysków jak SHIB, jest jednym z pretendentów. Kryptowaluta wzrosła o nieco mniej niż 18 000% w 2021 roku, ale to nie jest to, co jest najbardziej imponujące.

AXS stał się pierwszą grą typu play-to-earn i utorował drogę dla trendu, który później stał się jednym z najgorętszych w branży.

Axie Infinity to gra, w której użytkownicy mogą kupować postacie zwane Axies, rozmnażać je, trenować oraz zwiększać ich możliwości. Robiąc to i rywalizując w różnych zadaniach w grze, zarabiają kryptowalutę, dalej napędzając model P2E.

Luna (LUNA)

LUNA jest kryptowalutą ekosystemu Terra, która ostatnio przeżywa prawdziwy szał.

W chwili pisania tego tekstu, całkowita wartość zablokowana w Terra wynosi prawie 19 miliardów dolarów. Dla porównania - w grudniu ubiegłego roku było to około 3 milionów dolarów. Co ciekawe, Terra stała się drugą co do wielkości siecią po Ethereum, wyprzedzając takie łańcuchy jak BSC, Avalanche i Solana.

Dużą część wzrostu Luny stanowiła również ogólna adopcja Terra USD - zdecentralizowanego algorytmicznego stablecoina opartego na blockchainie Terra. Obecnie jego kapitalizacja rynkowa wynosi 10 miliardów dolarów, co czyni go największym algorytmicznym stablecoinem na rynku, a także trzecim co do wielkości stablecoinem po USDT i USDC.

Wszystko to spowodowało, że cena LUNA również wzrosła. Kryptowaluta zyskała aż 13 300% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]

Kryptowaluty AI: Po co nam one i jakie niosą ryzyko?

Chatbot ChatGPT pojawił się pod koniec 2022 roku i stał się najszybciej rozwijającą się usługą w historii. Zaledwie dwa miesiące po jego uruchomieniu liczba użytkowników narzędzia osiągnęła 100 milionów. Podniecenie wokół aplikacji internetowych opartych na sieciach neuronowych nie mogło nie wpłynąć na branżę kryptowalutową - pojawiło się wiele tokenów związanych ze sztuczną inteligencją (przynajmniej według […]

Aktualizacja Shanghai wdrożona w sieci testowej

Walidatorzy Ethereum są teraz o krok od możliwości odłączenia swojego Ethereum od Beacon Chain. Hard fork Shapella został wykonany w sieci testowej Goerli - ostatnim testowym uruchomieniu przed tym, jak walidatorzy Ethereum będą mogli wypłacić swoje Ethereum z Beacon Chain. Pojawiły się jednak problemy z hard forkiem. Programista Ethereum Tim Beiko zauważył, że podczas gdy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram