TOP 5 krypto trendów w 2021 roku

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 30 grudnia 2021
ikona autora biały
top 5 kryptowalut 2021 rok

Można śmiało powiedzieć, że rok 2021 był szczególny dla całego rynku kryptowalut. Był to również rok, w którym szczególnie silne narracje skupiały się wokół różnych segmentów - rok pełen zmian fabularnych i różnych metagier.

W związku z tym, że zbliżamy się do końca roku pozwoliliśmy sobie wybrać pięć najbardziej wpływowych trendów z ostatnich 12 miesięcy. Poniższe trendy nie są uszeregowane w żaden szczególny sposób, ponieważ wszystkie wyróżniają się w konkretnych dziedzinach.

Tak więc, bez dalszych ceregieli, zaczynamy!

Memecoiny

Chociaż niektórzy mogą twierdzić, że memecoiny zyskały na znaczeniu w 2020 roku podczas tak zwanego lata DeFi, obiektywnie rzecz biorąc, boom miał miejsce dopiero w 2021 roku - przy kilku okazjach.

Jednak w przeciwieństwie do innych trendów, memecoiny były najwyraźniej napędzane przez centralny organ. Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, a także osoba roku magazynu TIME, w pojedynkę przyczynił się do powstania ogromnej świadomości na temat tego, co jest jednogłośnie nazywane królem memecoinów - Dogecoin.

Dogecoin (DOGE) rozpoczął swoją działalność lata temu jako żart, ale obecnie jest jednym z wiodących projektów kryptowalutowych na świecie, z setkami tysięcy HODLerów i jedną z najsilniejszych społeczności. Co więcej, z widocznym poparciem Muska, DOGE będzie w pewnym momencie akceptowana przez Teslę dla niektórych z jej towarów.

W momencie pisania tego tekstu kryptowaluta wzrosła o prawie 4000%, mimo że jej kurs jest o 76% niższy od rekordowego poziomu osiągniętego w maju.

Ale to, co zrobił Dogecoin, to znacznie więcej niż tylko wzrost wartości. Zainspirował on cały ruch memecoinów, z których wiele miało niepokojąco podobne funkcje, które zalały rynek w nadchodzących miesiącach.

dogecoin shiba inu

Jednym z najbardziej wyrazistych przykładów jest token SHIB od Shiba Inu. Ten samozwańczy "Dogecoin killer" jest jedną z najlepiej radzących sobie kryptowalut tego roku, z wieloma historiami ludzi, którzy zainwestowali zaledwie 100 dolarów rok temu i stali się multimilionerami. Nawet jeśli jest 60% poniżej swojego wszechczasowego maksimum, w tej chwili, SHIB jest w górę o 44 636 200% tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Co więcej, memecoinsystały się marką domową, a także realną strategią rynkową. Powstanie Doge i Shiba pokazało, że istnieje wyraźne dopasowanie produktu do rynku dla monet nazwanych na cześć popularnych ras psów, a wiele zespołów zaczęło badać różne możliwości i tworzyć to, co wielu uważa za legalne platformy biznesowe.

Niewymienne tokeny (NFT)

Niegrywalne tokeny już od dłuższego czasu znajdują się w czołówce branży kryptowalutowej. Jest to również jeden z trendów, który odpowiada za całą masę nowych graczy na tym polu.

Jednym z powodów może być to, że zwykły Joe nie kojarzy NFT ze skomplikowanymi modelami ekonomicznymi i próbami zakłócania polityki monetarnej. Dla większości ludzi, NFT są po prostu weryfikowalnie rzadkimi reprezentacjami sztuki cyfrowej, które są, cóż, zabawne.

Gdzie indziej można zobaczyć cyfrowy rysunek, który może być dosłownie zapisany prawym przyciskiem myszy jako JPEG, sprzedany za 8 milionów dolarów?

Oczywiście, nie jest to takie proste - NFT zawierają cyfrowy podpis artysty i nie mogą być odtworzone, co sprawia, że każdy z nich jest w zasadzie całkowicie unikalny, chyba że został stworzony w wielu pokoleniach.

Prawdopodobnie najbardziej znaczącą historią dotyczącą NFT jest astronomiczna sprzedaż The First 5,000 Days Beeple'a. Jest to połączenie 5000 dzieł sztuki cyfrowej, które Mike Winkelmann (a.k.a Beeple) stworzył w ciągu 5000 dni. Dzieło to zostało sprzedane za 69 milionów dolarów na aukcji w Christie's i uczyniło go jednym z trzech najbardziej wartościowych żyjących artystów.

Od Crypto Punks, Rocks, Bored Apes Yacht Club, Rumble Kongs i Hashmass do dosłownych liczb zapisanych na białym tle, NFT są wszędzie. Jeszcze ciekawsze jest to, że trend ten nie wydaje się w ogóle zwalniać. Choć prawdą jest, że detaliczne zainteresowanie NFT spadło, należy również zauważyć, że tokeny te są podstawą kolejnych trendów - metaverse i modelu play-to-earn.

Play-to-Earn (P2E)

Blockchain i gry online to dwie dziedziny, o których mówi się, że idą ze sobą w parze od dłuższego czasu. W ciągu ostatnich kilku lat widzieliśmy kilka gier, które opierały się na technologii distributed ledger, ale do tego momentu nic tak naprawdę nie wystartowało.

Cóż, to wszystko zmieniło się w 2021 roku, a szczególnie na przełomie III i IV kwartału. To nie kto inny jak Axie Infinity przewodziło marszowi przez cały rok. Jeden z jej rodzimych tokenów - AXS - wzrósł z mniej więcej 0,5 dolara i osiągnął w listopadzie rekordowy poziom 160 dolarów. W momencie pisania tego tekstu, token ten wzrósł o prawie 17 000% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, pomimo handlu znacznie poniżej ATH. Co więcej, działka we wszechświecie Axie Infinity nie tak dawno temu została sprzedana za 2,3 miliona dolarów.

Cały gatunek P2E nabrał rozpędu po tym, jak Facebook ogłosił, że zmieni nazwę na Meta i stanie się aktywnym graczem w budowaniu metaverse. Kiedy to się stało, wszystko zaczęło się kręcić. Pole play-to-earn nabrało rozpędu i w momencie pisania tego tekstu nadal szaleje.

Projekty takie jak The Sandbox i Decentraland wdarły się do pierwszej pięćdziesiątki, a ten ostatni wyprzedził nawet Axie Infinity jako największy projekt gamingowy.

Teraz wydaje się, że koncepcja metaverse jest wszędzie wokół nas, a hype jest prawdziwy. Setki zespołów ścigają się, aby wyprodukować grę blockchain, która zdobędzie bazę graczy i stanie się uznanym liderem. Może w 2022 roku to się stanie, kto wie?

binance-smart-chain

Binance Smart Chain Mania

Jeśli w zeszłym roku widzieliśmy lato DeFi na Ethereum, to w tym roku widzieliśmy to samo szaleństwo na Binance Smart Chain (BSC).

Zapotrzebowanie na zdecentralizowane aplikacje stało się tak duże, że dosłownie zatkało sieć Ethereum. Intensywne procesy użytkownika zwiększyły obciążenie do tego stopnia, że ludzie musieli płacić setki dolarów opłat transakcyjnych, co praktycznie uniemożliwiło mniejszym inwestorom udział w DeFi.

Jednak wraz ze wzrostem popularności yield farmingu, zaczęły pojawiać się alternatywy mające na celu przechwycenie wszystkich sfrustrowanych degeneratów DeFi, którzy byli zmęczeni płaceniem dużych opłat za Ethereum.

W ten sposób na pierwszy plan wysunął się Binance Smart Chain. W drugim tygodniu lutego, liczba unikalnych adresów na BSC potroiła się. W marcu liczba transakcji na PancakeSwap (największy DEX na BSC) była wyższa niż w całej sieci Ethereum przez okres 24 godzin.

W kwietniu, całkowita wartość zablokowana w PancakeSwap osiągnęła 5,5 miliarda dolarów, chwilowo przewyższając TVL w Uniswap.

Wszystkie projekty, które widzieliśmy budowane na Ethereum, zostały nagle powielone przez inne zespoły na BSC, ale jak pokazała historia, bezskutecznie. Zdecydowana większość z nich traci, ponieważ szum wokół BSC powoli wygasł. Nawet jeśli liczba unikalnych adresów wciąż rośnie, to nie jest już tak duża jak w tamtym okresie.

Warto również wspomnieć, że cały ten trend jest częścią powodów, dla których Binance Coin (BNB) wzrósł o ponad 1200% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Laserowe oczy

Laserowe oczy to trend skoncentrowany na Bitcoinie, który również był popularny w ciągu roku. Zasadniczo, ktoś wpadł na pomysł, aby umieścić laserowe oczy na swoim zdjęciu profilowym na Twitterze i utrzymać je w ten sposób, dopóki cena BTC nie osiągnie 100 000 USD.

Ogromna liczba osób, w tym dyrektor generalny MicroStrategy Michael Saylor, czy amerykańska senator Cynthia Lummis, uległa temu pomysłowi i w ten sposób uczestniczyła w tym, co wydawało się być jednym z największych ruchów tego roku.

Do dnia dzisiejszego Michael Saylor ma swoje zdjęcie profilowe na Twitterze opatrzone laserowymi oczami.

W każdym razie, trend ten był krótkotrwały, ponieważ wkrótce po jego rozpoczęciu cena bitcoina spadła o około 50%. Według wielu trend ten był w pewnym sensie sygnałem szczytowym.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Czym jest agregator DeFi i jak działa?

Świat DeFi jest pełen niesamowitych możliwości. Istnieją zdecentralizowane giełdy, różne protokoły pożyczkowe i oczywiście platformy oferujące różne formy dodatkowego zarobki z kryptowalut, czy to w formie stakingu, wydobywania płynności czy zaawansowanego yield farmingu. Wiele z nich jest zorientowanych na różne sieci, a ponieważ ich poziom wykorzystania jest dyktowany przede wszystkim przez społeczność. Różnią się one […]

Binance Coin (BNB)

Co to jest Binance Coin Binance Coin, znany również jako BNB, to kryptowaluta wyemitowana przez giełdę Binance. Jest to jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. BNB początkowo opierał się na sieci Ethereum, ale z czasem przekształcił się w natywną walutę dedykowanego blockchaina Binance, zwanego Binance Chain. BNB został stworzony jako token umożliwiający korzystanie z […]

Czy warto kupić kartę graficzną po koparce kryptowalut?

Bbranża kryptowalut została dotknięta spadkiem Bitcoina, a następnie spadkiem Ethereum. To wszystko sprawiło, że wydobywanie GPU stało się nieopłacalne. W rezultacie rynek wtórny został zalany tanimi kartami graficznymi. Chociaż mogą one być o 50%, a nawet 70% tańsze niż w sklepach, należy dwa razy zastanowić się, czy warto kupować kartę graficzną po kopaniu kryptowalut. Praca […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram