Top 10 największych zbiórek funduszy w 2022 r.

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 2 stycznia 2023
ikona autora biały
rok 2022

Sektor kryptowalut doświadczył znacznych wyzwań w pierwszej połowie 2022 roku, a ceny głównych aktywów, takich jak bitcoin (BTC) i ether (ETH), doznały ponad 50% spadku wartości. Sytuacja została dodatkowo pogorszona przez upadek ekosystemu Terra w drugim kwartale, co miało szerszy wpływ na branżę. W rezultacie główni gracze, tacy jak Three Arrows Capital, Celsius Network i Voyager Digital, złożyli wniosek o upadłość pod koniec roku.

Rynek niedźwiedzia spowodował, że inwestorzy venture capital (VC) stali się bardziej ostrożni w swoich inwestycjach. Według danych DeFiLlama, finansowanie VC w sektorze systematycznie spadało, zmniejszając się z 8,7 mld USD w I kwartale do 6 mld USD w II kwartale, a następnie do 3,5 mld USD w III kwartale. VC zainwestowały około 2 miliardy dolarów w projekty kryptowalutowe w IV kwartale.

Pomimo malejących inwestycji VC, niektóre projekty kryptowalutowe otrzymały duże finansowanie w 2022 roku. Oto 10 największych zbiórek funduszy w świecie kryptowalut, według DeFiLlama.

Luna Foundation Guard: 1 miliard dolarów

Luna Foundation Guard (LFG), organizacja non-profit stojąca za upadłym ekosystemem Terra, otrzymała największą pojedynczą kwotę w tym roku. W lutym podmiot ten zebrał 1 miliard dolarów w prywatnej sprzedaży tokenów, aby zabezpieczyć powiązanie TerraUSD (UST) z USD. Wysiłki LFG zakończyły się jednak niepowodzeniem - UST stracił parytet 1$ i kilka miesięcy później spadł do zera.

Cross River: 620 milionów dolarów

30 marca Cross River ogłosił, że zebrał 620 milionów dolarów od Andreessen Horowitz, Eldridge i innych inwestorów. W tym czasie firma mówiła, że kapitał zostanie przeznaczony na jej rozwiązania w zakresie płatności i kryptowalut.

Cross River to firma świadcząca usługi finansowe z siedzibą w New Jersey, która oferuje klientom szeroki zakres usług, w tym wbudowane płatności, karty, pożyczki i rozwiązania kryptowalutowe. Firma zasila usługi pożyczkowe i płatnicze dla wielu największych firm kryptowalutowych, w tym Coinbase.

Fireblocks: 550 milionów dolarów

W styczniu dostawca infrastruktury aktywów cyfrowych Fireblocks zebrał 550 milionów dolarów przy wycenie 8 miliardów dolarów od inwestorów instytucjonalnych, w tym D1 Capital Partners i Spark Capital.

Firma rozwinęła się z obsługi około 800 instytucji finansowych od momentu pozyskania funduszy do współpracy z ponad 1300 obecnie. Zabezpieczyła również transfer ponad 3 bilionów dolarów w aktywach cyfrowych w czasie pisania tego tekstu. Jeszcze w styczniu było to 2 biliony USD.

Polygon: 450 milionów dolarów

Rozwiązanie skalowania Ethereum Polygon zebrało około 450 milionów dolarów poprzez prywatną sprzedaż swojego natywnego tokena MATIC w rundzie finansowania prowadzonej przez Sequoia Capital India w lutym.

Finansowanie było pierwszą dużą rundą finansowania firmy Polygon od czasu jej powstania w 2017 roku.

ConsenSys: 450 milionów dolarów

Twórca oprogramowania Ethereum, ConsenSys, ogłosił w marcu zamknięcie rundy finansowania o wartości 450 milionów dolarów przy wycenie 7 miliardów dolarów, podwajając swoją wycenę od listopada 2021 roku.

Runda została poprowadzona przez ParaFi Capital, z udziałem Temasek, SoftBank i Microsoft.

Yuga Labs: 450 milionów dolarów

Yuga Labs, twórca kolekcji NFT Bored Ape Yacht Club, zebrał w marcu 450 milionów dolarów w ramach finansowania zalążkowego, prowadzonego przez Andreessen Horowitz. Zbiórka funduszy miała miejsce tydzień po tym, jak Yuga uruchomiła ApeCoin (APE), governance token używany w ramach ekosystemu APE.

Według doniesień, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie dystrybucji APE dla posiadaczy Bored Ape Yacht Club i powiązanych NFT.

Secret Network: 400 milionów dolarów

W styczniu, skoncentrowany na prywatności blockchain Secret Network zebrał 400 milionów dolarów, podzielonych na dwie części. Pierwszą z nich był fundusz ekosystemu o wartości 225 milionów dolarów, który miał wspierać deweloperów budujących na sieci.

Drugą była pula akceleratora o wartości 175 milionów dolarów wypełniona tokenem SCRT platformy, aby zapewnić dotacje, kapitał i zachęty do rozszerzenia adopcji użytkowników. Zainteresowane strony, które otrzymały SCRT, obejmują obecnie upadłe Alameda Research, KuCoin Labs, Huobi Ventures i inne.

FTX US: 400 milionów dolarów

FTX US, amerykańska jednostka osaczonej giełdy kryptowalutowej FTX, zebrała w styczniu 400 milionów dolarów przy wycenie 8 miliardów dolarów.

Inwestorami w zbiórce byli między innymi Ontario Teachers' Pension Plan Board, Lightspeed Venture Partners, Softbank Vision Fund 2, Temasek Holdings, Multicoin Capital i Paradigm. Niestety, podmioty te straciły swoje inwestycje w giełdę kryptowalutową po jej niedawnym ogłoszeniu upadłości.

FTX: 400 milionów dolarów

Krótko po tym, jak FTX US pozyskał 400 milionów dolarów, jego firma macierzysta zabezpieczyła taką samą kwotę od niemal tych samych inwestorów, ale przy większej wycenie wynoszącej 32 miliardy dolarów.

FTX złożył wniosek o upadłość w listopadzie po tym, jak stanął w obliczu kryzysu płynności związanego z jej tokenem. Po złożeniu wniosku o upadłość, niektórzy inwestorzy w rundzie odpisali swoje inwestycje w giełdę.

Near Protocol 350 milionów dolarów

Ostatnim na liście 10 największych zbiorek kryptowalutowych 2022 roku jest deweloper blockchaina Near Protocol. Platforma ogłosiła, że zebrała 350 milionów dolarów w rundzie finansowania prowadzonej przez fundusz hedgingowy Tiger Global w kwietniu.

W tym czasie Near powiedział, że finansowanie zostanie wykorzystane do przyspieszenia decentralizacji swojego ekosystemu. Od czasu zbiórki funduszy, projekt urósł z 450 projektów zbudowanych na nim do 700.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram