W ostatnich miesiącach ma miejsce ogromny hype na niewymienne tokeny, czyli tzw. NFT. Dlatego w dzisiejszym artykule wyjaśnimy czym są tokeny zamienne, niewymienne oraz jakie są między nimi różnice. Tak więc, zaczynamy!
Zamienność oznacza zdolność do zastąpienia czymś, co jest identyczne. Innymi słowy, jest to zdolność dobra lub aktywa do łatwej wymiany na inne pojedyncze dobra lub aktywa tego samego typu.
Zamienny token to coś, co jest identyczne w swojej naturze i wymienialne. Te tokeny mogą być dzielone i wymieniane na inne. Ogólnie rzecz biorąc, większość kryptowalut jest uważana za zamienną. Na przykład, Bitcoin jest zamienny. Możesz wymienić jeden Bitcoin na inny, a wciąż będą one posiadać taką samą wartość. Inne przykłady zamiennych klas aktywów to obligacje, towary, kryptowaluty i metale szlachetne.
Niezamienne oznacza coś, co jest odrębne lub unikalne i nie może być zastąpione czymś innym. Jedyna w swoim rodzaju karta handlowa jest niewymienna. Podstawowym atrybutem niewymienności jest unikalność.
Niewymienne tokeny to kryptograficzne tokeny, które reprezentują posiadanie cyfrowo rzadkich dóbr. Niewymienny token jest ekskluzywny i nie ma drugiego takiego samego. Przykłady cyfrowo rzadkich dóbr to sztuka cyfrowa, kolekcjonerskie przedmioty, gry, sport, moda, filmy i muzyka.
NFT różnią się od tokenów ERC-20. Każdy pojedynczy token NFT jest charakterystyczny i niepodzielny. Tego typu tokeny oferują możliwość przypisania lub roszczenia sobie prawa do posiadania dowolnego rozróżnialnego fragmentu danych cyfrowych, które można śledzić za pomocą blockchaina Ethereum jako księgi głównej. NFT jest zbudowany z wirtualnych obiektów jako prezentacja cyfrowych lub niecyfrowych aktywów.
NFT będzie miał jednego właściciela w danym czasie. Posiadanie jest zarządzane poprzez unikalny identyfikator i metadane, których żaden inny token nie może zduplikować. Są one wybijane za pomocą inteligentnych kontraktów, które przydzielają posiadanie i zarządzają wymienialnością NFT. Kiedy ktoś już stworzy lub wybije NFT, kod jest implementowany i przechowywany w inteligentnych kontraktach. Spełniają one różne standardy, takie jak ERC-721. Te konkretne dane są dodawane do blockchaina wszędzie tam, gdzie NFT są zarządzane. Metoda wybijania przechodzi przez kolejne etapy:
NFT mają kilka szczególnych cech:
Oto główne sieci blockchain, które są kompatybilne zarówno z zamiennymi, jak i niezamiennymi tokenami:
W przeważającej części, niewymienne tokeny są generowane i przechowywane w sieci Ethereum, ale inne blockchainy również obsługują NFT.
ERC-721 jest rozszerzonym standardem, który określa, jak budować niewymienne tokeny na blockchainie Ethereum. Podczas gdy większość tokenów jest zamiennych, te tokeny są z natury unikalne. ERC-721 Ustala minimalny interfejs, który inteligentny kontrakt musi zaimplementować, aby umożliwić nadzorowanie, posiadanie i wymianę nft. Nie nakazuje standardu dla metadanych tokenów ani nie ogranicza włączania funkcji pomocniczych.
Kryterium | Tokeny zamienne | Tokeny niewymienne (NFT) |
---|---|---|
Wymienność | Tokeny zamienne mogą być łatwo wymieniane. Nie ma jednak wartości związanej z wymianą tokenów zamiennych. | Niewymienne tokeny nie są wymienne, ponieważ każdy z nich reprezentuje unikalne wartości. |
Podzielność | Zamienne tokeny można podzielić na mniejsze części. | NFT są niepodzielne i mają swoją wartość jako całość. |
Standardy tokenów | Tokeny zamienne zależą od standardu ERC-20. | Niegrywalne tokeny wykorzystują standard ERC-721. |
Niewymienne tokeny dają wyraźną przewagę nad tokenami zamiennymi w zakresie bezpieczeństwa i nieelastyczności. Jednak większość użytkowników może mieć problem z zaufaniem do tokenów niewymiennych, ponieważ jest to dość nowa koncepcja. Z drugiej strony, są one szeroko akceptowane w systemie blockchain. Mają też szerokie zastosowanie np. w gamingu i sztuce.