Tokeny zamienne vs niewymienne - czym się różnią?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 7 grudnia 2021
ikona autora biały
tokeny zamienne vs niezamienne

W ostatnich miesiącach ma miejsce ogromny hype na niewymienne tokeny, czyli tzw. NFT. Dlatego w dzisiejszym artykule wyjaśnimy czym są tokeny zamienne, niewymienne oraz jakie są między nimi różnice. Tak więc, zaczynamy!

Co to jest zamienność?

Zamienność oznacza zdolność do zastąpienia czymś, co jest identyczne. Innymi słowy, jest to zdolność dobra lub aktywa do łatwej wymiany na inne pojedyncze dobra lub aktywa tego samego typu.

Co to jest token zamienny?

Zamienny token to coś, co jest identyczne w swojej naturze i wymienialne. Te tokeny mogą być dzielone i wymieniane na inne. Ogólnie rzecz biorąc, większość kryptowalut jest uważana za zamienną. Na przykład, Bitcoin jest zamienny. Możesz wymienić jeden Bitcoin na inny, a wciąż będą one posiadać taką samą wartość. Inne przykłady zamiennych klas aktywów to obligacje, towary, kryptowaluty i metale szlachetne.

Co oznacza termin "niewymienne"?

Niezamienne oznacza coś, co jest odrębne lub unikalne i nie może być zastąpione czymś innym. Jedyna w swoim rodzaju karta handlowa jest niewymienna. Podstawowym atrybutem niewymienności jest unikalność.

Czym są niewymienne tokeny (NFT)?

Niewymienne tokeny to kryptograficzne tokeny, które reprezentują posiadanie cyfrowo rzadkich dóbr. Niewymienny token jest ekskluzywny i nie ma drugiego takiego samego. Przykłady cyfrowo rzadkich dóbr to sztuka cyfrowa, kolekcjonerskie przedmioty, gry, sport, moda, filmy i muzyka.

Jak działają NFT?

NFT różnią się od tokenów ERC-20. Każdy pojedynczy token NFT jest charakterystyczny i niepodzielny. Tego typu tokeny oferują możliwość przypisania lub roszczenia sobie prawa do posiadania dowolnego rozróżnialnego fragmentu danych cyfrowych, które można śledzić za pomocą blockchaina Ethereum jako księgi głównej. NFT jest zbudowany z wirtualnych obiektów jako prezentacja cyfrowych lub niecyfrowych aktywów.

NFT będzie miał jednego właściciela w danym czasie. Posiadanie jest zarządzane poprzez unikalny identyfikator i metadane, których żaden inny token nie może zduplikować. Są one wybijane za pomocą inteligentnych kontraktów, które przydzielają posiadanie i zarządzają wymienialnością NFT. Kiedy ktoś już stworzy lub wybije NFT, kod jest implementowany i przechowywany w inteligentnych kontraktach. Spełniają one różne standardy, takie jak ERC-721. Te konkretne dane są dodawane do blockchaina wszędzie tam, gdzie NFT są zarządzane. Metoda wybijania przechodzi przez kolejne etapy:

 • Utworzenie nowego bloku
 • Zatwierdzenie danych
 • Zapisanie danych w blockchainie

NFT mają kilka szczególnych cech:

 • Każdy token posiada unikalny identyfikator bezpośrednio powiązany z jednym adresem Ethereum.
 • Nie mogą być bezpośrednio wymieniane lub zastępowane przez inne tokeny.
 • Każdy token ma właściciela, którego można łatwo zweryfikować.
 • Tokeny te działają na Ethereum i mogą być kupowane i sprzedawane na dowolnym rynku NFT opartym na Ethereum.

Jakie blockchainy obsługują niewymienne tokeny NFT?

Oto główne sieci blockchain, które są kompatybilne zarówno z zamiennymi, jak i niezamiennymi tokenami:

 • Ethereum
 • FLOW
 • Tezos
 • Solana
 • Tron

W przeważającej części, niewymienne tokeny są generowane i przechowywane w sieci Ethereum, ale inne blockchainy również obsługują NFT.

ERC 721: Standard tokenów dla NFT na Ethereum

ERC-721 jest rozszerzonym standardem, który określa, jak budować niewymienne tokeny na blockchainie Ethereum. Podczas gdy większość tokenów jest zamiennych, te tokeny są z natury unikalne. ERC-721 Ustala minimalny interfejs, który inteligentny kontrakt musi zaimplementować, aby umożliwić nadzorowanie, posiadanie i wymianę nft. Nie nakazuje standardu dla metadanych tokenów ani nie ogranicza włączania funkcji pomocniczych.

Tokeny zamienne vs niewymienne

KryteriumTokeny zamienneTokeny niewymienne (NFT)
WymiennośćTokeny zamienne mogą być łatwo wymieniane. Nie ma jednak wartości związanej z wymianą tokenów zamiennych.Niewymienne tokeny nie są wymienne, ponieważ każdy z nich reprezentuje unikalne wartości.
PodzielnośćZamienne tokeny można podzielić na mniejsze części.NFT są niepodzielne i mają swoją wartość jako całość.
Standardy tokenówTokeny zamienne zależą od standardu ERC-20.Niegrywalne tokeny wykorzystują standard ERC-721.

Podsumowanie

Niewymienne tokeny dają wyraźną przewagę nad tokenami zamiennymi w zakresie bezpieczeństwa i nieelastyczności. Jednak większość użytkowników może mieć problem z zaufaniem do tokenów niewymiennych, ponieważ jest to dość nowa koncepcja. Z drugiej strony, są one szeroko akceptowane w systemie blockchain. Mają też szerokie zastosowanie np. w gamingu i sztuce.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Giełda kryptowalut bez weryfikacji

W poniższej instrukcji znajdziesz informacje o tym jak przyśpieszyć transakcje handlu bitcoina lub innej kryptowaluty z wykorzystaniem giełd kryptowalut i…

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Binance Simple Earn - czyli połączenie Binance Savings i Staking!

Giełda Binance od niemal początku swojego istnienia oferowała inwestorom funkcje Stakingu oraz Oszczędności. Niemniej jednak teraz postanowiła połączyć oba te produkty w jeden, nazwany Binance Simple Earn. Jak sama nazwa wskazuje pozwala on w łatwy sposób zarabiać na posiadanych już kryptowalutach. W tym artykule wyjaśnimy dokładniej czym jest ta funkcja i jak jej używać. Tak […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram