Tokeny zamienne vs niewymienne - czym się różnią?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 7 grudnia 2021
ikona autora biały
tokeny zamienne vs niezamienne

W ostatnich miesiącach ma miejsce ogromny hype na niewymienne tokeny, czyli tzw. NFT. Dlatego w dzisiejszym artykule wyjaśnimy czym są tokeny zamienne, niewymienne oraz jakie są między nimi różnice. Tak więc, zaczynamy!

Co to jest zamienność?

Zamienność oznacza zdolność do zastąpienia czymś, co jest identyczne. Innymi słowy, jest to zdolność dobra lub aktywa do łatwej wymiany na inne pojedyncze dobra lub aktywa tego samego typu.

Co to jest token zamienny?

Zamienny token to coś, co jest identyczne w swojej naturze i wymienialne. Te tokeny mogą być dzielone i wymieniane na inne. Ogólnie rzecz biorąc, większość kryptowalut jest uważana za zamienną. Na przykład, Bitcoin jest zamienny. Możesz wymienić jeden Bitcoin na inny, a wciąż będą one posiadać taką samą wartość. Inne przykłady zamiennych klas aktywów to obligacje, towary, kryptowaluty i metale szlachetne.

Co oznacza termin "niewymienne"?

Niezamienne oznacza coś, co jest odrębne lub unikalne i nie może być zastąpione czymś innym. Jedyna w swoim rodzaju karta handlowa jest niewymienna. Podstawowym atrybutem niewymienności jest unikalność.

Czym są niewymienne tokeny (NFT)?

Niewymienne tokeny to kryptograficzne tokeny, które reprezentują posiadanie cyfrowo rzadkich dóbr. Niewymienny token jest ekskluzywny i nie ma drugiego takiego samego. Przykłady cyfrowo rzadkich dóbr to sztuka cyfrowa, kolekcjonerskie przedmioty, gry, sport, moda, filmy i muzyka.

Jak działają NFT?

NFT różnią się od tokenów ERC-20. Każdy pojedynczy token NFT jest charakterystyczny i niepodzielny. Tego typu tokeny oferują możliwość przypisania lub roszczenia sobie prawa do posiadania dowolnego rozróżnialnego fragmentu danych cyfrowych, które można śledzić za pomocą blockchaina Ethereum jako księgi głównej. NFT jest zbudowany z wirtualnych obiektów jako prezentacja cyfrowych lub niecyfrowych aktywów.

NFT będzie miał jednego właściciela w danym czasie. Posiadanie jest zarządzane poprzez unikalny identyfikator i metadane, których żaden inny token nie może zduplikować. Są one wybijane za pomocą inteligentnych kontraktów, które przydzielają posiadanie i zarządzają wymienialnością NFT. Kiedy ktoś już stworzy lub wybije NFT, kod jest implementowany i przechowywany w inteligentnych kontraktach. Spełniają one różne standardy, takie jak ERC-721. Te konkretne dane są dodawane do blockchaina wszędzie tam, gdzie NFT są zarządzane. Metoda wybijania przechodzi przez kolejne etapy:

 • Utworzenie nowego bloku
 • Zatwierdzenie danych
 • Zapisanie danych w blockchainie

NFT mają kilka szczególnych cech:

 • Każdy token posiada unikalny identyfikator bezpośrednio powiązany z jednym adresem Ethereum.
 • Nie mogą być bezpośrednio wymieniane lub zastępowane przez inne tokeny.
 • Każdy token ma właściciela, którego można łatwo zweryfikować.
 • Tokeny te działają na Ethereum i mogą być kupowane i sprzedawane na dowolnym rynku NFT opartym na Ethereum.

Jakie blockchainy obsługują niewymienne tokeny NFT?

Oto główne sieci blockchain, które są kompatybilne zarówno z zamiennymi, jak i niezamiennymi tokenami:

 • Ethereum
 • FLOW
 • Tezos
 • Solana
 • Tron

W przeważającej części, niewymienne tokeny są generowane i przechowywane w sieci Ethereum, ale inne blockchainy również obsługują NFT.

ERC 721: Standard tokenów dla NFT na Ethereum

ERC-721 jest rozszerzonym standardem, który określa, jak budować niewymienne tokeny na blockchainie Ethereum. Podczas gdy większość tokenów jest zamiennych, te tokeny są z natury unikalne. ERC-721 Ustala minimalny interfejs, który inteligentny kontrakt musi zaimplementować, aby umożliwić nadzorowanie, posiadanie i wymianę nft. Nie nakazuje standardu dla metadanych tokenów ani nie ogranicza włączania funkcji pomocniczych.

Tokeny zamienne vs niewymienne

KryteriumTokeny zamienneTokeny niewymienne (NFT)
WymiennośćTokeny zamienne mogą być łatwo wymieniane. Nie ma jednak wartości związanej z wymianą tokenów zamiennych.Niewymienne tokeny nie są wymienne, ponieważ każdy z nich reprezentuje unikalne wartości.
PodzielnośćZamienne tokeny można podzielić na mniejsze części.NFT są niepodzielne i mają swoją wartość jako całość.
Standardy tokenówTokeny zamienne zależą od standardu ERC-20.Niegrywalne tokeny wykorzystują standard ERC-721.

Podsumowanie

Niewymienne tokeny dają wyraźną przewagę nad tokenami zamiennymi w zakresie bezpieczeństwa i nieelastyczności. Jednak większość użytkowników może mieć problem z zaufaniem do tokenów niewymiennych, ponieważ jest to dość nowa koncepcja. Z drugiej strony, są one szeroko akceptowane w systemie blockchain. Mają też szerokie zastosowanie np. w gamingu i sztuce.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Dlaczego warto sprzedawać NFT na Binance NFT? Oto powody

NFT niezwykle szybko zyskują na popularności, rozszerzając możliwości blockchaina. Użytkownicy mogą teraz kupować i sprzedawać prawie wszystko w formie NFT. Dotyczy to głównie cyfrowych dzieł sztuki, pamiątek, aktywów w grze, a nawet niektórych momentów historycznych. Zazwyczaj NFT określa się jako rodzaj kryptograficznego tokena na blockchainie, który reprezentuje unikalne aktywa. Mogą one być albo całkowicie cyfrowymi […]

Jak wysyłać pieniądze za granicę za darmo przy użyciu kryptowalut?

Wysyłanie pieniędzy za granicę może być drogim i czasochłonnym procesem. W tym przewodniku wyjaśnimy jednak, jak wykorzystać kryptowaluty do wysyłania pieniędzy za granicę za darmo - przy pomocy platformy Binance P2P. Tradycyjne metody, takie jak przelewy lub Western Union, często wiążą się z wysokimi opłatami i powolnym czasem przetwarzania, co utrudnia ludziom wysyłanie pieniędzy szybko […]

BNB Greenfield: Czym jest nowy, trzeci blockchain od Binance?

Giełda Binance w lutym zapowiedziała swój nowy produkt, a mianowicie nowy blockchain nazwany BNB Greenfield. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym dokładnie on jest, jak będzie działał, jakie może mieć zastosowania oraz wiele więcej! Tak więc, zaczynajmy! Czym jest BNB Greenfield? BNB Greenfield to zdecentralizowana infrastruktura pamięci masowej w ramach szerszego ekosystemu BNB Chain, w którym […]

Testnet ZetaLabs: Jak przygotować się pod airdrop?

Testnety to zawsze okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Jakich? To zależy od projektu i jego możliwości. W tym poradniku opowiemy o ZetaChain - projekcie, który obecnie prowadzi testnet. Wyjaśnimy co musisz zrobić, aby zdobyć ewentualne dropy i darmowe NFT. Czym jest ZetaChain? ZetaChain to testnet dla nowych omnichain dApps i kluczowy element ekosystemu, który opiera […]

Zarabianie na NFT w 2023 roku: gdzie inwestować i gdzie szukać obiecujących kolekcji?

Pozytywny impet na początku 2023 roku ożywił rynek kryptowalut, co pomogło projektom odzyskać siły po ubiegłorocznych wpadkach i bankructwach. Segment NFT nie był wyjątkiem. Również przyciągnął uwagę wielu nowych graczy. Jednak NFT mają swoją własną specyfikę i nawet doświadczeni inwestorzy nie do końca rozumieją cechy tego rynku. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy ci jak ma się […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram