Według najnowszego raportu dostarczonego przez firmę księgową MHA Cayman, stablecoin USDT firmy Tether jest już w pełni zabezpieczony. Firma stwierdziła, że całkowite aktywa Tether są warte co najmniej 82 424 821 101 USD, podczas gdy jego całkowite zobowiązania (w tym wyemitowane stablecoiny) wynoszą 82 262 430 079 USD.
Liczby w raporcie odpowiadają tym z niezaudytowanego Skonsolidowanego Raportu Rezerw (CRR) Tether na dzień 31 marca 2022 roku. To gwarantuje, że USDT stablecoin Tethera - największy stablecoin pod względem kapitalizacji rynkowej - jest rzeczywiście w pełni zabezpieczony.
Stablecoiny to kryptowaluty powiązane wartościowo z tradycyjnie "stabilnymi" walutami fiat, takimi jak dolar amerykański. Aby stablecoin mógł funkcjonować, musi być wymienialny w dowolnym momencie na aktywa o równoważnej wartości. Dlatego posiadacze muszą ufać, że emitenci stablecoinów, tacy jak Tether, utrzymują dużą i płynną pulę aktywów, aby łatwo wypłacać dolary swoim klientom.
Jak ogłosił Tether w czwartek, charakter tych rezerw uległ znacznej zmianie w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Wartość posiadanych przez firmę papierów komercyjnych spadła z 24,2 mld USD do 20 mld USD w porównaniu z ubiegłym kwartałem, podczas gdy wartość posiadanych przez nią amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła do 39,2 mld USD.
MHA Cayman wyjaśnił, że jego ocena nie uwzględniała salda rezerw Tether i aktywności przed lub po 31 marca. Zauważyła również, że Tether jest obecnie pozwany w dwóch toczących się sprawach sądowych, których wyniki nie zostały jeszcze rozstrzygnięte.
W październiku 2021 r. reporter Bloomberga Zeke Faux twierdził, że znaczna część rezerw Tether była przechowywana w chińskich papierach komercyjnych, które są zazwyczaj uważane za niewiarygodne. Prawnik Tethera odparł, że zdecydowana większość jego udziałów ma wysokie oceny od firm ratingowych. Firma zdementowała później tę samą historię jako "stare wiadomości z wątpliwych źródeł".
Mimo to, wiarygodność rezerw Tethera była kwestionowana przez wiele lat. Firma odmawia podania szczegółowych informacji na temat kontrahentów posiadanych przez nią papierów komercyjnych ze względu na "obawy o ochronę prywatności".
Te obawy sprawiły, że firma popadła w kłopoty zarówno z sektorem publicznym, jak i prywatnym. W październiku Hindenburg Research ogłosił nagrodę w wysokości 1 miliarda dolarów dla każdego, kto zlokalizuje rezerwy Tethera. W tym samym miesiącu CFTC zmusiła Tether i Bitfinex do zapłacenia kary w wysokości 42,5 miliona dolarów. Firma miała bowiem "pominąć istotne fakty w związku z tokenem USDT".
Pomimo takich obaw, USDT odzyskał swoje powiązanie z dolarem. Z kolei TerraUSD (UST) - dawniej trzeci co do wielkości stablecoin - całkowicie stracił peg i zaufanie inwestorów.
W przeciwieństwie do Tethera, UST był algorytmicznym stablecoinem, wspieranym programowo poprzez spalanie i emisję governance tokena LUNA. Jednak niestabilność i łatwość produkcji doprowadziły w końcu do całkowitej dewaluacji monety, niszcząc tym samym wiarygodność UST.
Podobnie jak w przypadku Tether, współzałożyciel Terra, Do Kwon, również stoi w obliczu presji prawnej. Napływa ona z dwóch stron. Zarówno ze strony wpływowych południowokoreańskich inwestorów, jak i rządu.