Szwecja: Bank Centralny opublikował pierwsze badania dot. cyfrowej korony

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 8 kwietnia 2021
ikona autora biały
szwecja cbdc

Plany Szwecji dotyczące stworzenia cyfrowej waluty banku centralnego mogą być bardziej skomplikowane niż początkowo sądzono. Bank centralny tego kraju opublikował nowe badanie dot. CBDC. Szacuje ono, że Szwecja może opóźnić wprowadzenie e-krony do 2026 roku.

Jak wygląda bezgotówkowa przyszłość?

Riksbank opublikował wyniki pierwszej fazy pilotażowego projektu badającego ewentualną erę bezgotówkową i jej konsekwencje. Symulacja pokazała, że szybkie tempo, w jakim znika gotówka, stwarza “potencjalne problemy”. Jednak cyfrowa waluta pod kontrolą banku centralnego jest w stanie im zaradzić.

Projekt jest kolosalny, a szwedzki bank centralny, który jest najstarszy na świecie, wciąż opóźnia termin jego ukończenia. Początkowo instytucja zapowiadała, że będzie gotowa i wprowadzi e-kronę do 2018 roku.

Teraz Riksbank zaznaczył, że obecny projekt pilotażowy nie ujrzy światła dziennego przed przyszłym rokiem. Niektóre bardziej pesymistyczne prognozy rozciągały jednak ten termin do końca 2026 roku.

Mithra Sundberg, która kieruje projektem Riksbanku w Sztokholmie, powiedziała, że ważne jest, aby nie decydować się na technologię przed uświadomieniem sobie, co dokładnie ma zrobić cyfrowa waluta. Bank zaznaczył, że nie zastąpi ona gotówki, a postęp w realizacji tego zadania będzie najprawdopodobniej wymagał nowych ram prawnych przed jej wprowadzeniem.

W międzyczasie, największa gospodarka na Półwyspie Skandynawskim jest dumna z tego, że jest jednym z najrzadziej używających gotówki na świecie. Podczas pandemii zużycie gotówki w kraju było na najniższym poziomie w historii. Z badań Riksbanku wynika, że mniej niż jedna dziesiąta wszystkich płatności w kraju dokonywana jest w gotówce.

Kontrowersje z innych krajów

Norwegia, kraj sąsiadujący ze Szwecją i również w większości bezgotówkowy, również wypowiedziała się na temat CBDC. Jej bank centralny stwierdził jednak, że nie ma jeszcze “palącej potrzeby” wprowadzania cyfrowej waluty.

Inne kraje także mówiły o byciu pionierem w dziedzinie cyfrowych walut. Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell stwierdził niedawno, że nie ma potrzeby na siłę forsować tego procesu. Zauważył, że USA “woli mieć pewność niż być pierwszymi”.

Sundberg zauważyła, że szwedzki projekt e-krony musi jeszcze zbadać konsekwencje takiej transformacji dla polityki monetarnej. Ale jej zespół “przyjrzał się technicznym możliwościom naliczania odsetek”.

Tymczasem Riksbank skupił się na tzw. modelu dwupoziomowym. System ten będzie odpowiedzialny za obieg i wykup CBDC. Michael Lindgren, kierownik projektu technicznego w jednostce, wspomniał, że model ten pozwoli na bezpośredni kontakt pomiędzy tzw. uczestnikami, takimi jak banki czy firmy płatnicze, a użytkownikami końcowymi.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Czy Microsoft buduje portfel Ethereum dla Edge?

Dobra wiadomość dla użytkowników Microsoft Edge, ponieważ trwają testy portfela Ethereum dla przeglądarki internetowej. Metamask dla Microsoftu Firma Microsoft rozwija coś, co nazywa "Crypto Wallet" dla Edge. Portfel ten pozwala użytkownikom przechowywać i handlować Etherem, a także tokenami na blockchainie Ethereum, podobnie jak popularny Metamask. Albacore odkrył to i podzielił się tym na Twitterze. Albacore […]

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]

Kryptowaluty AI: Po co nam one i jakie niosą ryzyko?

Chatbot ChatGPT pojawił się pod koniec 2022 roku i stał się najszybciej rozwijającą się usługą w historii. Zaledwie dwa miesiące po jego uruchomieniu liczba użytkowników narzędzia osiągnęła 100 milionów. Podniecenie wokół aplikacji internetowych opartych na sieciach neuronowych nie mogło nie wpłynąć na branżę kryptowalutową - pojawiło się wiele tokenów związanych ze sztuczną inteligencją (przynajmniej według […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram