Shapella już dzisiaj! Co wiemy na temat wypłat ETH ze stakingu?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 kwietnia 2023
ikona autora biały
ethereum

13 kwietnia, około godziny 00:27 blockchain Ethereum aktywuje hardfork Shapella. Aktualizacja pozwoli na wycofanie ETH ze stakingu - funkcji, na którą niektórzy walidatorzy czekali od czasu uruchomienia Beacon Chain w 2020 roku.

Społeczność aktywnie debatuje nad wpływem aktualizacji na ekosystem drugiej najbardziej skapitalizowanej kryptowaluty, a w konsekwencji na jej notowania.

Niektórzy uważają, że usunięcie ETH z kontraktu depozytowego wywrze wystarczającą presję na spadek ceny. Inni mówią o zwiększonym zainteresowaniu inwestorów stakingiem i potencjalnym rajdzie na aktywie.

Aktualizacja Shapella w sieci Ethereum?

We wrześniu 2022 roku Ethereum aktywowało aktualizację The Merge, wraz z którą blockchain przeszedł na algorytm konsensusu Proof-of-Stake. Członkowie sieci bazowej otrzymali dostęp do stakingu - bezpośrednio (walidatory) lub za pośrednictwem wyspecjalizowanych protokołów, takich jak Lido.

Hardfork Shapella obejmuje zmiany na poziomie wykonania (Shanghai) i konsensusu (Capella) blockchaina Ethereum. Najważniejszą z nich jest możliwość wypłaty ETH z kontraktu depozytowego Beacon Chain.

Aktualizacja ma na celu zmniejszenie kosztów gazu dla niektórych typów transakcji, optymalizację przechowywania danych, wprowadzenie szeregu usprawnień związanych z EVM oraz wprowadzenie nowych prymitywów kryptograficznych.

Shapella aktywuje się na wysokości bloku nr. 6 209 536 - pierwszego w epoce #194 048. W chwili pisania tego tekstu sieć znajduje się w epoce #193 874. Hardfork odbędzie się 13 kwietnia o 00:27 polskiego czasu.

Jak będzie przebiegać wypłata zablokowanych aktywów?

Wypłaty z kontraktu depozytowego są dostępne wyłącznie dla adresów z prefiksem 0x01, ponieważ tylko one mogą określić ścieżkę depozytu kryptowaluty. Deweloperzy dodali odpowiedni typ danych w marcu 2021 roku, więc nie wszyscy walidatorzy go ustawili - nieco ponad 43%, według Metrica.

Odblokowanie kryptowalut nie nastąpi z dnia na dzień. Ten dynamiczny proces zajmie trochę czasu i będzie zależał od wielu czynników.

Użytkownicy mają do dyspozycji dwie opcje odzyskiwania:

  • częściowe (aktywa powyżej salda 32 ETH) - walidator nie opuszcza sieci Beacon Chain, biorąc udział w mechanizmie konsensusu;
  • pełne - walidator opuszcza sieć i przestaje być jej członkiem. Odblokowane zostaje całe saldo (32 ETH i nagrody).

W pierwszym przypadku wypłata aktywów będzie odbywać się automatycznie "mniej więcej raz w tygodniu". Na jeden slot dostępnych jest 16 częściowych wypłat (raz na 12 sekund) - 115 200 iteracji dziennie (7 200 slotów).

W drugim przypadku trzeba zająć miejsce w kolejce do odblokowania.

Wielkość tej ostatniej zależy od łącznej liczby walidatorów. Im jest ona wyższa, tym więcej użytkowników będzie mogło w pełni wycofać aktywa w jednej epoce. Według twórców, takie podejście zniweluje ryzyko bezpieczeństwa i ograniczy wpływ procesu na kurs Ethereum.

wypłaty eth ze stakingu
Harmonogram wypłat ETH ze stakingu

Ile Ethereum można wycofać ze stakkingu po aktywacji Shapelli?

Według beaconcha.in, w chwili pisania tego tekstu na blockchainie aktywnych jest 562 801 walidatorów. W stakingu zdeponowano ponad 18 milionów ETH, a średnie saldo walidatora szacowane jest na 34,01 ETH.

screen przedstawiający ilość aktywnych walidatorów

Zgodnie z dokumentacją projektu, przy powyższych danych wejściowych, pełne odblokowanie środków jest dostępne dla ośmiu walidatorów na epokę (1800 dziennie). Oznacza to, że każdego dnia w ramach tej procedury można wycofać 57 600 ETH (~110,47 mln USD po kursie wymiany w momencie pisania tekstu).

Dla porównania, według CoinGecko, od 11 kwietnia dzienny wolumen obrotu w parze spot ETH/USDT na samym Binance przekracza 975 milionów dolarów.

Adres z prefiksem 0x01 posiada około 242 005 walidatorów. Nawet jeśli ci członkowie sieci wpadną w kolejkę (wysoce nieprawdopodobne), uwolnienie wszystkich ich aktywów zajęłoby 135 dni.

Jak Shapella wpłynie na cenę Ethereum?

Galaxy Digital spodziewa się, że walidatorzy mogą sprzedać ponad 500 000 ETH:

"Jeśli konserwatywnie założymy, że walidatorzy sprzedają 50% swojej nagrody [za staking], spodziewamy się sprzedaży 553 650 ETH. W skali siedmiu dni, kwota ta stanowi około 1% dziennej sprzedaży ETH (w tym spot i otwarte kontrakty terminowe)."

Zdaniem analityków, kwota ta może wywrzeć "nieistotną lub lekko niedźwiedzią" presję na notowania. Podkreślili również, że w przypadku udanej aktywacji, hardfork może być motorem dla ceny.

Przemawiając do The Block, szef Cronos Labs Ken Timsit powiedział, że w krótkim okresie Shapella może spowodować zmienność na rynku Ethereum. Stwierdził jednak, że sytuacja "spłaszczy się" później, ponieważ wydarzenie jest "już osadzone" w notowaniach.

Szef platformy inwestycyjnej FRNT Financial, Sam Andrew, również uważa, że aktualizacja nie spowoduje "znaczącego" ruchu cenowego. Wśród powodów wymienił nałożone przez deweloperów ograniczenia dotyczące wycofywania środków oraz chęć walidatorów do uzyskania większej nagrody ze stakingu poprzez utrzymanie kryptowaluty w równowadze.

Kłopotliwe firmy, takie jak Celsius, mogą zacząć zajmować i sprzedawać aktywa. Pozostają również obawy o podobne ruchy ze strony giełdy Kraken. Ta ostatnia jest na celowniku amerykańskich regulatorów ze względu na swój program stakingowy.

Niezależnie jednak od krótkoterminowych ruchów cenowych, możemy spodziewać się napływu płynności do ekosystemu DeFi Ethereum oraz zwiększonego zainteresowania inwestorów stakowaniem kryptowalut. Dlatego w dłuższej perspektywie aktywacja Shapella będzie miała potencjalnie pozytywny wpływ na cenę tego aktywa.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Binance czy Zonda - Porównanie giełd kryptowalut

Na Polskim rynku królują dwie giełdy kryptowalut - Binance i Zonda. Pierwsza z nich jest największą giełdą kryptowalut na świecie i oferuje ogromny ekosystem produktów. Zonda to mniej skomplikowana platforma, która jest najlepszą bramką wejścia i wyjścia z rynku do polskich złotówek. Ale która jest lepsza? Binance czy Zonda? Nasze porównanie giełd kryptowalut postara się […]

Inwestowanie małych kwot w kryptowaluty. Czy się oplaca?

Inwestowanie w kryptowaluty ma bardzo konkretną zaletę: można w nie inwestować nawet małe kwoty. Oznacza to, że z rynkiem tym może zapoznać się niemal każdy - nie ma przy tym znaczenia zasobność portfela. Ale czy inwestowanie małych kwot w kryptowaluty ma sens? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie! Inwestowanie niewielkich kwot w Bitcoin […]

Co to jest 2FA i do czego służy?

Używanie silnego hasła jest niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa w sieci. Czasami jednak hasła mogą zostać złamane przez hakerów. Właśnie dlatego powstało uwierzytelnianie dwuskładnikowe czyli tzw. 2FA. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy co to jest 2FA, jakie rodzaje tego zabezpieczania istnieją i do czego one tak wogóle służą. Tak więc, zaczynajmy! Co to jest 2FA? Uwierzytelnianie dwuskładnikowe […]

PrimeXBT - Bonus za rejestrację (2023)

PrimeXBT to giełda kryptowalut z dźwignią, która szturmem podbija polski rynek (sprawdź PrimeXBT opinie). Pozwala ona bowiem wykorzystać lewar na poziomie nawet 200x podczas handlu niektórymi parami krypto. Ale czy wiesz, że PrimeXBT oferuje bonus za rejestrację? Podczas zakładania konta możesz odebrać 10 USD tuż po przejściu KYC oraz 100 dolarów po dokonaniu pierwszej wpłaty. […]

Binance Web3 Wallet - Czy warto korzystać?

8 listopada 2023 roku Binance wydała swój Web3 Wallet. Zapewnia on łatwy i bezpieczny dostęp do zdecentralizowanego świata technologii blockchain, pozwalając jednocześnie na zarządzanie aktywami Web3 bezpośrednio z poziomu Binance. W dzisiejszym artykule sprawdzimy co ma do zaoferowania Binance Web3 Wallet i czy warto z niego skorzystać. Czym jest Binance Web3 Wallet? Binance Web3 Wallet […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram