Shapella już dzisiaj! Co wiemy na temat wypłat ETH ze stakingu?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 kwietnia 2023
ikona autora biały
ethereum

13 kwietnia, około godziny 00:27 blockchain Ethereum aktywuje hardfork Shapella. Aktualizacja pozwoli na wycofanie ETH ze stakingu - funkcji, na którą niektórzy walidatorzy czekali od czasu uruchomienia Beacon Chain w 2020 roku.

Społeczność aktywnie debatuje nad wpływem aktualizacji na ekosystem drugiej najbardziej skapitalizowanej kryptowaluty, a w konsekwencji na jej notowania.

Niektórzy uważają, że usunięcie ETH z kontraktu depozytowego wywrze wystarczającą presję na spadek ceny. Inni mówią o zwiększonym zainteresowaniu inwestorów stakingiem i potencjalnym rajdzie na aktywie.

Aktualizacja Shapella w sieci Ethereum?

We wrześniu 2022 roku Ethereum aktywowało aktualizację The Merge, wraz z którą blockchain przeszedł na algorytm konsensusu Proof-of-Stake. Członkowie sieci bazowej otrzymali dostęp do stakingu - bezpośrednio (walidatory) lub za pośrednictwem wyspecjalizowanych protokołów, takich jak Lido.

Hardfork Shapella obejmuje zmiany na poziomie wykonania (Shanghai) i konsensusu (Capella) blockchaina Ethereum. Najważniejszą z nich jest możliwość wypłaty ETH z kontraktu depozytowego Beacon Chain.

Aktualizacja ma na celu zmniejszenie kosztów gazu dla niektórych typów transakcji, optymalizację przechowywania danych, wprowadzenie szeregu usprawnień związanych z EVM oraz wprowadzenie nowych prymitywów kryptograficznych.

Shapella aktywuje się na wysokości bloku nr. 6 209 536 - pierwszego w epoce #194 048. W chwili pisania tego tekstu sieć znajduje się w epoce #193 874. Hardfork odbędzie się 13 kwietnia o 00:27 polskiego czasu.

Jak będzie przebiegać wypłata zablokowanych aktywów?

Wypłaty z kontraktu depozytowego są dostępne wyłącznie dla adresów z prefiksem 0x01, ponieważ tylko one mogą określić ścieżkę depozytu kryptowaluty. Deweloperzy dodali odpowiedni typ danych w marcu 2021 roku, więc nie wszyscy walidatorzy go ustawili - nieco ponad 43%, według Metrica.

Odblokowanie kryptowalut nie nastąpi z dnia na dzień. Ten dynamiczny proces zajmie trochę czasu i będzie zależał od wielu czynników.

Użytkownicy mają do dyspozycji dwie opcje odzyskiwania:

  • częściowe (aktywa powyżej salda 32 ETH) - walidator nie opuszcza sieci Beacon Chain, biorąc udział w mechanizmie konsensusu;
  • pełne - walidator opuszcza sieć i przestaje być jej członkiem. Odblokowane zostaje całe saldo (32 ETH i nagrody).

W pierwszym przypadku wypłata aktywów będzie odbywać się automatycznie "mniej więcej raz w tygodniu". Na jeden slot dostępnych jest 16 częściowych wypłat (raz na 12 sekund) - 115 200 iteracji dziennie (7 200 slotów).

W drugim przypadku trzeba zająć miejsce w kolejce do odblokowania.

Wielkość tej ostatniej zależy od łącznej liczby walidatorów. Im jest ona wyższa, tym więcej użytkowników będzie mogło w pełni wycofać aktywa w jednej epoce. Według twórców, takie podejście zniweluje ryzyko bezpieczeństwa i ograniczy wpływ procesu na kurs Ethereum.

wypłaty eth ze stakingu
Harmonogram wypłat ETH ze stakingu

Ile Ethereum można wycofać ze stakkingu po aktywacji Shapelli?

Według beaconcha.in, w chwili pisania tego tekstu na blockchainie aktywnych jest 562 801 walidatorów. W stakingu zdeponowano ponad 18 milionów ETH, a średnie saldo walidatora szacowane jest na 34,01 ETH.

Zgodnie z dokumentacją projektu, przy powyższych danych wejściowych, pełne odblokowanie środków jest dostępne dla ośmiu walidatorów na epokę (1800 dziennie). Oznacza to, że każdego dnia w ramach tej procedury można wycofać 57 600 ETH (~110,47 mln USD po kursie wymiany w momencie pisania tekstu).

Dla porównania, według CoinGecko, od 11 kwietnia dzienny wolumen obrotu w parze spot ETH/USDT na samym Binance przekracza 975 milionów dolarów.

Adres z prefiksem 0x01 posiada około 242 005 walidatorów. Nawet jeśli ci członkowie sieci wpadną w kolejkę (wysoce nieprawdopodobne), uwolnienie wszystkich ich aktywów zajęłoby 135 dni.

Jak Shapella wpłynie na cenę Ethereum?

Galaxy Digital spodziewa się, że walidatorzy mogą sprzedać ponad 500 000 ETH:

"Jeśli konserwatywnie założymy, że walidatorzy sprzedają 50% swojej nagrody [za staking], spodziewamy się sprzedaży 553 650 ETH. W skali siedmiu dni, kwota ta stanowi około 1% dziennej sprzedaży ETH (w tym spot i otwarte kontrakty terminowe)."

Zdaniem analityków, kwota ta może wywrzeć "nieistotną lub lekko niedźwiedzią" presję na notowania. Podkreślili również, że w przypadku udanej aktywacji, hardfork może być motorem dla ceny.

Przemawiając do The Block, szef Cronos Labs Ken Timsit powiedział, że w krótkim okresie Shapella może spowodować zmienność na rynku Ethereum. Stwierdził jednak, że sytuacja "spłaszczy się" później, ponieważ wydarzenie jest "już osadzone" w notowaniach.

Szef platformy inwestycyjnej FRNT Financial, Sam Andrew, również uważa, że aktualizacja nie spowoduje "znaczącego" ruchu cenowego. Wśród powodów wymienił nałożone przez deweloperów ograniczenia dotyczące wycofywania środków oraz chęć walidatorów do uzyskania większej nagrody ze stakingu poprzez utrzymanie kryptowaluty w równowadze.

Kłopotliwe firmy, takie jak Celsius, mogą zacząć zajmować i sprzedawać aktywa. Pozostają również obawy o podobne ruchy ze strony giełdy Kraken. Ta ostatnia jest na celowniku amerykańskich regulatorów ze względu na swój program stakingowy.

Niezależnie jednak od krótkoterminowych ruchów cenowych, możemy spodziewać się napływu płynności do ekosystemu DeFi Ethereum oraz zwiększonego zainteresowania inwestorów stakowaniem kryptowalut. Dlatego w dłuższej perspektywie aktywacja Shapella będzie miała potencjalnie pozytywny wpływ na cenę tego aktywa.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest kryptowaluta Render Token (RNDR)

Dziś porozmawiamy o projekcie kryptowaluty Render Token. W ciągu ostatnich 30 dni stale wykazuje onA pozytywną dynamikę, a pomysł stworzenia zdecentralizowanego rynku, który umożliwia wysokowydajne funkcje renderowania na rozproszonych procesorach graficznych, jest niezwykle ciekawy. Startup Render Token (RNDR) umożliwia posiadaczom potężnych kart graficznych zarabianie kryptowalut bez angażowania się w wydobycie. Przejdźmy teraz do bardziej szczegółowych […]

Co to jest kryptowaluta Stacks (STX) i dlaczego zależy od BTC?

Dziś porozmawiamy o projekcie Stacks. Kryptowaluta STX ma na celu ulepszenie Bitcoina poprzez dodanie nowych funkcji do jego ekosystemu. Całkowita decentralizacja sieci Bitcoin i wysoka moc hashowania przyczyniają się do wysokiego poziomu bezpieczeństwa pierwotnej kryptowaluty, czyniąc ją stabilną i bezpieczną platformą dla zdecentralizowanych aplikacji finansowych. Jednak brak zaawansowanych smart kontraktów i szereg innych ograniczeń utrudniają […]

Czym są kryptowaluty inflacyjne i deflacyjne?

Czy Bitcoin i altcoiny są aktywami deflacyjnymi, czy też, podobnie jak zwykłe papierowe pieniądze podlegają zjawisku inflacji? Jak odróżnić monety deflacyjne od inflacyjnych? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Co to jest inflacyjna kryptowaluta? Niektóre kryptowaluty są inflacyjne, ponieważ ich podaż rośnie w czasie. Takie kryptowaluty wykorzystują kombinację z góry określonych stóp […]

Pepe Coin (PEPE) - Co to? Jak i gdzie kupić?

W ostatnim czasie napewno słyszałeś o kryptowalucie Pepe Coin (PEPE) lub rzuciła Ci się w oczy memowa żaba Pepe the Frog. Nic dziwnego. Projekt ten zyskał dziesiątki tysięcy procent wartości i stworzył kolejnych krypto milionerów. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci co to jest Pepe Coin (PEPE), jak i gdzie kupić ten token oraz wiele więcej. […]

Co to jest EIP-4844? Proto Danksharing Ethereum

Ostatnim ważnym wydarzeniem w sieci Ethereum było wdrożenie aktualizacji Shapella, które odbyło się w połowie kwietnia. Jest to jednak dopiero początek transformacji do Ethereum 2.0. Deweloperzy wciąż muszą rozwiązać największe problemy blockchaina: wysokie opłaty i niską przepustowość. Kolejnym krokiem w tym kierunku będzie wprowadzenie shardingu. Funkcja ta również zostanie wdrożona w kilku etapach - pierwszym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram