SEC może stracić wszelkie argumenty w procesie Ripple - mówi były regulator

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 23 lutego 2022
ikona autora biały
sec vs ripple

Adwokat Joseph Hall, który wcześniej pracował w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, stwierdził, że istnieje "całkiem spora szansa", że SEC "przegra wszystkie meritum" w pozwie przeciwko Ripple. Amerykanin poszedł jeszcze dalej, mówiąc, że nie do końca rozumie, dlaczego regulator zdecydował się na wszczęcie tej sprawy.

Niekończąca się batalia

Konfrontacja prawna między amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) a firmą blockchainową Ripple trwa już od ponad roku. Wszystko zaczęło się w grudniu 2020 roku, kiedy to regulator finansowy złożył pozew przeciwko firmie i dwóm jej kierownikom. SEC twierdziła, że dokonali oni obrotu 1,3 mld USD w tokenach XRP jako papierami wartościowymi bez odpowiedniej rejestracji aktywów.

Od tego czasu bitwa między obiema stronami doczekała się kilku zwrotów akcji. W sierpniu 2021 r. obrońcy Ripple oskarżyli niektórych pracowników SEC o posiadanie udziałów w XRP. Z kolei Komisja zdobyła punkt, wkrótce potem uzyskując dostęp do brakujących wewnętrznych wiadomości ze Slacka Ripple.

Regulator twierdził, że zawierają one "dyskusje na temat chęci Ripple do stworzenia spekulacyjnego handlu XRP". Wcześniej firma blockchain odmówiła przekazania znacznej części wiadomości, jako powód podając błąd w przetwarzaniu.

Według adwokata Josepha Halla, Ripple wydaje się jednak mieć przewagę w batalii prawnej. Warto zauważyć, że wcześniej w swojej karierze spędził on dwa lata w Komisji, służąc jako Managing Executive for Policy pod przewodnictwem prezesa Williama H. Donaldsona.

W ostatnim podcaście z Tonym Edwardem, Hall powiedział, że jest "zakłopotany, dlaczego SEC zdecydowała się na wniesienie tej sprawy". Jego zdaniem, organ nadzoru ma "całkiem duże szanse na to, że przegrają wszystkie merytoryczne sprawy" w procesie sądowym.

Warto zaznaczyć, że społeczność XRP stanowczo sprzeciwia się wszystkim oskarżeniom. Pomimo ich ogromnej liczby i chęci przechylenia sprawy na korzyść Ripple, nie będą oni mieli "żadnego rodzaju decydującej roli w tym, co sędzia ustali" - opiniował Hall.

Przewidział również, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby rozstrzygnięcie sprawy nastąpiło przed końcem 2022 roku:

Podtrzymuję to, co powiedziałem dawno temu. Raczej nie będzie poważnych rozmów o ugodzie, dopóki SEC nie będzie musiało zwrócić dokumentów.

W listopadzie ubiegłego roku Brad Garlinghouse - CEO Ripple - twierdził, że pozew sądowy idzie na korzyść jego firmy. Dyrektor wykonawczy podkreślił, że sędzia prowadzący sprawę kieruje "dobre pytania". "Zdaje sobie bowiem sprawę, że nie chodzi tylko o Ripple", a wynik bitwy prawnej będzie miał szerszy wpływ na branżę.

SEC vs. LBRY

Na początku tego miesiąca SEC porównał swój pozew przeciwko Ripple z tym, który dotyczy organizacji blockchainowej LBRY Inc. W zeszłym roku regulator zarzucił firmie sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych - posunięcie, które może zagrozić zdolności Amerykanów do handlu popularnymi kryptowalutami.

Dyrektor generalny LBRY, Jeremy Kauffman, argumentował, że tokeny nie były papierami wartościowymi, ponieważ nie doszło do pierwszej oferty monet (ICO):

LBRY odrzuciło podobną obronę, na etapie pism procesowych. Mimo że tamta sprawa, podobnie jak sprawa Ripple, nie dotyczyła ICO i zawierała jedynie zarzuty dotyczące niezarejestrowanych ofert i sprzedaży.

Komentarze w tej sprawie wydał ostatnio również główny prawnik Ripple, Jeremy Hogan:

W przeciwieństwie do działań LBRY, wierzy on, że obrona Ripple oparta na uczciwym zawiadomieniu będzie wystarczająco silna, aby przezwyciężyć oskarżenia SEC.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram