SEC może stracić wszelkie argumenty w procesie Ripple - mówi były regulator

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 23 lutego 2022
ikona autora biały
sec vs ripple

Adwokat Joseph Hall, który wcześniej pracował w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, stwierdził, że istnieje "całkiem spora szansa", że SEC "przegra wszystkie meritum" w pozwie przeciwko Ripple. Amerykanin poszedł jeszcze dalej, mówiąc, że nie do końca rozumie, dlaczego regulator zdecydował się na wszczęcie tej sprawy.

Niekończąca się batalia

Konfrontacja prawna między amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) a firmą blockchainową Ripple trwa już od ponad roku. Wszystko zaczęło się w grudniu 2020 roku, kiedy to regulator finansowy złożył pozew przeciwko firmie i dwóm jej kierownikom. SEC twierdziła, że dokonali oni obrotu 1,3 mld USD w tokenach XRP jako papierami wartościowymi bez odpowiedniej rejestracji aktywów.

Od tego czasu bitwa między obiema stronami doczekała się kilku zwrotów akcji. W sierpniu 2021 r. obrońcy Ripple oskarżyli niektórych pracowników SEC o posiadanie udziałów w XRP. Z kolei Komisja zdobyła punkt, wkrótce potem uzyskując dostęp do brakujących wewnętrznych wiadomości ze Slacka Ripple.

Regulator twierdził, że zawierają one "dyskusje na temat chęci Ripple do stworzenia spekulacyjnego handlu XRP". Wcześniej firma blockchain odmówiła przekazania znacznej części wiadomości, jako powód podając błąd w przetwarzaniu.

Według adwokata Josepha Halla, Ripple wydaje się jednak mieć przewagę w batalii prawnej. Warto zauważyć, że wcześniej w swojej karierze spędził on dwa lata w Komisji, służąc jako Managing Executive for Policy pod przewodnictwem prezesa Williama H. Donaldsona.

W ostatnim podcaście z Tonym Edwardem, Hall powiedział, że jest "zakłopotany, dlaczego SEC zdecydowała się na wniesienie tej sprawy". Jego zdaniem, organ nadzoru ma "całkiem duże szanse na to, że przegrają wszystkie merytoryczne sprawy" w procesie sądowym.

Warto zaznaczyć, że społeczność XRP stanowczo sprzeciwia się wszystkim oskarżeniom. Pomimo ich ogromnej liczby i chęci przechylenia sprawy na korzyść Ripple, nie będą oni mieli "żadnego rodzaju decydującej roli w tym, co sędzia ustali" - opiniował Hall.

Przewidział również, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby rozstrzygnięcie sprawy nastąpiło przed końcem 2022 roku:

Podtrzymuję to, co powiedziałem dawno temu. Raczej nie będzie poważnych rozmów o ugodzie, dopóki SEC nie będzie musiało zwrócić dokumentów.

W listopadzie ubiegłego roku Brad Garlinghouse - CEO Ripple - twierdził, że pozew sądowy idzie na korzyść jego firmy. Dyrektor wykonawczy podkreślił, że sędzia prowadzący sprawę kieruje "dobre pytania". "Zdaje sobie bowiem sprawę, że nie chodzi tylko o Ripple", a wynik bitwy prawnej będzie miał szerszy wpływ na branżę.

SEC vs. LBRY

Na początku tego miesiąca SEC porównał swój pozew przeciwko Ripple z tym, który dotyczy organizacji blockchainowej LBRY Inc. W zeszłym roku regulator zarzucił firmie sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych - posunięcie, które może zagrozić zdolności Amerykanów do handlu popularnymi kryptowalutami.

Dyrektor generalny LBRY, Jeremy Kauffman, argumentował, że tokeny nie były papierami wartościowymi, ponieważ nie doszło do pierwszej oferty monet (ICO):

LBRY odrzuciło podobną obronę, na etapie pism procesowych. Mimo że tamta sprawa, podobnie jak sprawa Ripple, nie dotyczyła ICO i zawierała jedynie zarzuty dotyczące niezarejestrowanych ofert i sprzedaży.

Komentarze w tej sprawie wydał ostatnio również główny prawnik Ripple, Jeremy Hogan:

W przeciwieństwie do działań LBRY, wierzy on, że obrona Ripple oparta na uczciwym zawiadomieniu będzie wystarczająco silna, aby przezwyciężyć oskarżenia SEC.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram