Jak ogłoszono w poniedziałek, hiszpański międzynarodowy koncern bankowy Santander Argentina nawiązał współpracę z Agrotoken w celu świadczenia usług pożyczkowych opartych na tokenach.
Agrotoken jest argentyńską platformą tokenizacji towarów rolnych. Jest to również pierwsza globalna infrastruktura do tokenizacji tego typu towarów.
Partnerstwo pozwoli rolnikom na zaciąganie pożyczek zabezpieczonych tokenami towarowymi Agrotoken. Niektóre z nich to soja (SOYA), kukurydza (CORA) i pszenica (WHEA).
Według Santandera, tokeny te pozwolą rolnikom i agroekosystemowi na łatwy i płynny dostęp do nowego systemu finansowania. Ponadto zwiększą one możliwości kredytowe rolników dzięki wykorzystaniu tokenizowanych zbóż.
Projekt pilotażowy będzie testowany w Argentynie, gdzie grupa zainwestuje 225 milionów dolarów. Prezes Grupy Santander Ana Botín zapowiedziała inwestycję jeszcze pod koniec 2021 roku, nie ujawniając, na co zostanie ona przeznaczona.
Szef działu agrobiznesu w Santander Argentina, Fernando Bautista, stwierdził, że technologia ta pokazuje nowe możliwości w branży rolniczej.
Polegamy na technologii i innowacji, aby generować nowe rozwiązania biznesowe, które ułatwiają życie i rozszerzają możliwości dla producentów rolnych.
Współzałożyciel i dyrektor generalny Agrotoken Eduardo Novillo Astrada również zabrał głos w tej sprawie:
Jest to pierwsze na świecie doświadczenie, które wspiera pożyczki za pomocą tokenów opartych na towarach rolnych, takich jak soja, kukurydza i pszenica.
Twierdzą oni, że technologia blockchain sprawi, że przechowywanie produktów rolnych będzie bardziej efektywne. Jest to również pierwsza gwarancja z aktywów kryptowalutowych opartych na produktach rolnych.
Według Agrotoken, na każdy token przypada tona zboża dostarczona do sklepu, który go obsługuje. Użytkownicy mogą tokenizować swoje zboże online i otrzymywać Agrotokeny w swoich cyfrowych portfelach.
Rolnicy mogą przechowywać te tokeny w swoich cyfrowych portfelach, dostępnych zarówno na komputerze, jak i w telefonie komórkowym. Ponadto, mogą je wymienić na nasiona, pojazdy, maszyny, paliwo, usługi i inne. Teraz mogą je również wykorzystać jako zabezpieczenie kredytów.
System waliduje każdą tonę za pomocą sieci PoGR ("Proof of Grain Reserve"). PoGR jest reklamowany jako system przejrzysty, bezpieczny i zdecentralizowany. Posiada on infrastrukturę multichain, która wykorzystuje technologie kilku sieci. Może na przykład wykorzystywać Ethereum, Polygon i Algorand, w zależności od optymalnych przypadków użycia dla każdej z nich.
Tokenizowane towary nie są nowością w przestrzeni kryptowalutowej. W 2021 r. SWIFT przedstawił plany zbadania tokenizowanych papierów wartościowych, w tym właśnie towarów.