Rynek kryptowalut krwawi. Kurs BTC poniżej 19 000 USD

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 września 2022
ikona autora biały
rynek spadki

Co za fatalny początek tygodnia! Bitcoin spada o 7%, a Ethereum traci aż 10%. I to nie są wyjątki. Praktycznie cały rynek kryptowalut jest dziś na czerwono. To może być burzliwy tydzień.

W ubiegłym tygodniu ogłoszono, że inflacja w USA była wyższa niż oczekiwano. Już w tą środę 21 września Fed zdecyduje o ile punktów procentowych podnieść stopy procentowe.

Bitcoin spada i podąża za S&P500

Inwestorzy otrzymują w tym roku sporadyczne nadzieje, ale szybko zostają one rozwiane. Wydawało się, że kurs BTC zdoła się wyrwać z negatywnego sentymentu, ale w ciągu ostatnich 7 dni spadł aż o 15%.

Na poniższym wykresie cena Bitcoina zaznaczona jest na pomarańczowo, a na niebiesko indeks giełdowy S&P500. Indeks ten śledzi akcje 500 największych amerykańskich spółek.

Możemy zanudzać liczbami korelacji i zmiennymi indeksowymi, ale możemy też nałożyć na siebie dwie kolorowe linie. W ostatnich miesiącach ruchy rynkowe zarówno dla akcji, jak i bitcoina były równoważne.

Jeśli ta korelacja się utrzyma, może to oznaczać kolejne bolączki dla Bitcoina. Strateg Goldman Sachs Sharon Bell ostrzegła, że agresywne podwyżki stóp procentowych mogą spowodować 26-proc. spadek S&P 500.

W chwili pisania tego tekstu cena bitcoina znajduje się na poziomie 18 500 USD. W ciągu ostatnich 24 godzin BTC stracił ok. 7%.

Jakie będzie dno dla bitcoina?

Doctor Profit powiedział w kwietniu tego roku, że 18 000 dolarów będzie ostatecznym dnem dla kursu bitcoina. Obecnie oczekuje, że BTC będzie poruszał się w kanale pomiędzy 18 000 a 25 000 dolarów do marca 2023 roku.

Wiele jednak zależy od kolejnej podwyżki stóp procentowych ogłoszonej przez amerykańską Rezerwę Federalną - ostrzega. Podwyżka o 0,75 punktu procentowego jest do opanowania, ale wzrost o 1 punkt procentowy oznacza, że zobaczymy krew - ocenia analityk.

Czy bitcoin wytrzyma podwyżkę stóp procentowych o 1 punkt bazowy?

Jutro i pojutrze panowie w garniturach z banku centralnego USA spotykają się, aby ustalić ile punktów procentowych można dołożyć do stóp procentowych. Oczekuje się, że będą chcieli walczyć z inflacją poprzez podwyżkę o 75 punktów.

Nadal istnieje jednak realna szansa, że podwyżka może wynieść 100 punktów bazowych (1 punkt procentowy). Tuż po ogłoszeniu w zeszłym tygodniu, że inflacja okazała się wyższa niż oczekiwano, analitycy rynku z CME Group przewidywali 40% szans na podwyżkę o 100 punktów. Od tego czasu prognoza została skorygowana w dół do 20% .

Obecna stopa procentowa Fed wynosi 2,25 do 2,50 procent. Potrzeba więc podwyżki o 0,75 punktu procentowego, aby doprowadzić ją do poziomu 3,00 - 3,25 procent. Bitcoin i reszta rynku kryptowalut przez cały rok zmagała się z podwyżkami stóp procentowych Rezerwy Federalnej.

Im wyższa stopa procentowa, tym mocniejszy staje się dolar. Od lat istnieje odwrotna zależność między dolarem (DXY) a kursem bitcoina. W miarę wzrostu wartości dolara, dla inwestorów bardziej atrakcyjne i bezpieczniejsze jest trzymanie swojej wartości w dolarach, a nie w akcjach, kryptowalutach i innych aktywach.

Podwyżka stóp może spowodować recesję

Inflacja jest więc wyznacznikiem tego, jak mocno wzrosną stopy procentowe. Amerykański bank centralny w ostatnich miesiącach wielokrotnie powtarzał, że będzie podnosił je aż do opanowania inflacji.

Fed wydaje się nie mieć wyboru. Jednak jego decyzje mogą mieć poważne konsekwencje dla reszty świata. Bank Światowy ostrzegł w zeszłym tygodniu, że wysiłki Fedu, by walczyć z inflacją w ten sposób, mogą zepchnąć globalną gospodarkę w recesję do 2023 roku.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]

Tether zapewnia, że nie ma ryzyka ze strony USDT na Solanie

Największy na świecie emitent stablecoinów, Tether, zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń ze strony USDT w sieci Solana. 18 listopada Tether wydał oświadczenie, że USDT emitowany w Alamedzie był bezpieczny względem wszelkich wypadków zarażenia ze strony upadłej giełdy FTX. Według raportu przejrzystości Tethera, Solana jest trzecią co do wielkości siecią dla stablecoina po Tron i […]

Sam Bankman-Fried komentuje upadek FTX

Założyciel FTX i były CEO Sam Beckman-Fried skomentował upadek swojej firmy podczas wywiadu dla The New York Times. Jak twierdzi przedsiębiorca, ciężko pracował nad rozwojem biznesu i nie zwracał uwagi na pierwsze sygnały o fundamentalnych problemach na giełdzie. Kierownik podkreślił, że powinien był bardziej wszechstronnie i wnikliwie ocenić sytuację. W piątek platforma złożyła formalny wniosek […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram