Rynek kryptowalut krwawi. Kurs BTC poniżej 19 000 USD

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 września 2022
ikona autora biały
rynek spadki

Co za fatalny początek tygodnia! Bitcoin spada o 7%, a Ethereum traci aż 10%. I to nie są wyjątki. Praktycznie cały rynek kryptowalut jest dziś na czerwono. To może być burzliwy tydzień.

W ubiegłym tygodniu ogłoszono, że inflacja w USA była wyższa niż oczekiwano. Już w tą środę 21 września Fed zdecyduje o ile punktów procentowych podnieść stopy procentowe.

Bitcoin spada i podąża za S&P500

Inwestorzy otrzymują w tym roku sporadyczne nadzieje, ale szybko zostają one rozwiane. Wydawało się, że kurs BTC zdoła się wyrwać z negatywnego sentymentu, ale w ciągu ostatnich 7 dni spadł aż o 15%.

Na poniższym wykresie cena Bitcoina zaznaczona jest na pomarańczowo, a na niebiesko indeks giełdowy S&P500. Indeks ten śledzi akcje 500 największych amerykańskich spółek.

Możemy zanudzać liczbami korelacji i zmiennymi indeksowymi, ale możemy też nałożyć na siebie dwie kolorowe linie. W ostatnich miesiącach ruchy rynkowe zarówno dla akcji, jak i bitcoina były równoważne.

screen przedstawiający wykres notowań Bitcoin i indeksu S&P500

Jeśli ta korelacja się utrzyma, może to oznaczać kolejne bolączki dla Bitcoina. Strateg Goldman Sachs Sharon Bell ostrzegła, że agresywne podwyżki stóp procentowych mogą spowodować 26-proc. spadek S&P 500.

W chwili pisania tego tekstu cena bitcoina znajduje się na poziomie 18 500 USD. W ciągu ostatnich 24 godzin BTC stracił ok. 7%.

Jakie będzie dno dla bitcoina?

Doctor Profit powiedział w kwietniu tego roku, że 18 000 dolarów będzie ostatecznym dnem dla kursu bitcoina. Obecnie oczekuje, że BTC będzie poruszał się w kanale pomiędzy 18 000 a 25 000 dolarów do marca 2023 roku.

Wiele jednak zależy od kolejnej podwyżki stóp procentowych ogłoszonej przez amerykańską Rezerwę Federalną - ostrzega. Podwyżka o 0,75 punktu procentowego jest do opanowania, ale wzrost o 1 punkt procentowy oznacza, że zobaczymy krew - ocenia analityk.

Czy bitcoin wytrzyma podwyżkę stóp procentowych o 1 punkt bazowy?

Jutro i pojutrze panowie w garniturach z banku centralnego USA spotykają się, aby ustalić ile punktów procentowych można dołożyć do stóp procentowych. Oczekuje się, że będą chcieli walczyć z inflacją poprzez podwyżkę o 75 punktów.

Nadal istnieje jednak realna szansa, że podwyżka może wynieść 100 punktów bazowych (1 punkt procentowy). Tuż po ogłoszeniu w zeszłym tygodniu, że inflacja okazała się wyższa niż oczekiwano, analitycy rynku z CME Group przewidywali 40% szans na podwyżkę o 100 punktów. Od tego czasu prognoza została skorygowana w dół do 20% .

Obecna stopa procentowa Fed wynosi 2,25 do 2,50 procent. Potrzeba więc podwyżki o 0,75 punktu procentowego, aby doprowadzić ją do poziomu 3,00 - 3,25 procent. Bitcoin i reszta rynku kryptowalut przez cały rok zmagała się z podwyżkami stóp procentowych Rezerwy Federalnej.

Im wyższa stopa procentowa, tym mocniejszy staje się dolar. Od lat istnieje odwrotna zależność między dolarem (DXY) a kursem bitcoina. W miarę wzrostu wartości dolara, dla inwestorów bardziej atrakcyjne i bezpieczniejsze jest trzymanie swojej wartości w dolarach, a nie w akcjach, kryptowalutach i innych aktywach.

Podwyżka stóp może spowodować recesję

Inflacja jest więc wyznacznikiem tego, jak mocno wzrosną stopy procentowe. Amerykański bank centralny w ostatnich miesiącach wielokrotnie powtarzał, że będzie podnosił je aż do opanowania inflacji.

Fed wydaje się nie mieć wyboru. Jednak jego decyzje mogą mieć poważne konsekwencje dla reszty świata. Bank Światowy ostrzegł w zeszłym tygodniu, że wysiłki Fedu, by walczyć z inflacją w ten sposób, mogą zepchnąć globalną gospodarkę w recesję do 2023 roku.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram