Rynek kryptowalut krwawi. Kurs BTC poniżej 19 000 USD

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 września 2022
ikona autora biały
rynek spadki

Co za fatalny początek tygodnia! Bitcoin spada o 7%, a Ethereum traci aż 10%. I to nie są wyjątki. Praktycznie cały rynek kryptowalut jest dziś na czerwono. To może być burzliwy tydzień.

W ubiegłym tygodniu ogłoszono, że inflacja w USA była wyższa niż oczekiwano. Już w tą środę 21 września Fed zdecyduje o ile punktów procentowych podnieść stopy procentowe.

Bitcoin spada i podąża za S&P500

Inwestorzy otrzymują w tym roku sporadyczne nadzieje, ale szybko zostają one rozwiane. Wydawało się, że kurs BTC zdoła się wyrwać z negatywnego sentymentu, ale w ciągu ostatnich 7 dni spadł aż o 15%.

Na poniższym wykresie cena Bitcoina zaznaczona jest na pomarańczowo, a na niebiesko indeks giełdowy S&P500. Indeks ten śledzi akcje 500 największych amerykańskich spółek.

Możemy zanudzać liczbami korelacji i zmiennymi indeksowymi, ale możemy też nałożyć na siebie dwie kolorowe linie. W ostatnich miesiącach ruchy rynkowe zarówno dla akcji, jak i bitcoina były równoważne.

Jeśli ta korelacja się utrzyma, może to oznaczać kolejne bolączki dla Bitcoina. Strateg Goldman Sachs Sharon Bell ostrzegła, że agresywne podwyżki stóp procentowych mogą spowodować 26-proc. spadek S&P 500.

W chwili pisania tego tekstu cena bitcoina znajduje się na poziomie 18 500 USD. W ciągu ostatnich 24 godzin BTC stracił ok. 7%.

Jakie będzie dno dla bitcoina?

Doctor Profit powiedział w kwietniu tego roku, że 18 000 dolarów będzie ostatecznym dnem dla kursu bitcoina. Obecnie oczekuje, że BTC będzie poruszał się w kanale pomiędzy 18 000 a 25 000 dolarów do marca 2023 roku.

Wiele jednak zależy od kolejnej podwyżki stóp procentowych ogłoszonej przez amerykańską Rezerwę Federalną - ostrzega. Podwyżka o 0,75 punktu procentowego jest do opanowania, ale wzrost o 1 punkt procentowy oznacza, że zobaczymy krew - ocenia analityk.

Czy bitcoin wytrzyma podwyżkę stóp procentowych o 1 punkt bazowy?

Jutro i pojutrze panowie w garniturach z banku centralnego USA spotykają się, aby ustalić ile punktów procentowych można dołożyć do stóp procentowych. Oczekuje się, że będą chcieli walczyć z inflacją poprzez podwyżkę o 75 punktów.

Nadal istnieje jednak realna szansa, że podwyżka może wynieść 100 punktów bazowych (1 punkt procentowy). Tuż po ogłoszeniu w zeszłym tygodniu, że inflacja okazała się wyższa niż oczekiwano, analitycy rynku z CME Group przewidywali 40% szans na podwyżkę o 100 punktów. Od tego czasu prognoza została skorygowana w dół do 20% .

Obecna stopa procentowa Fed wynosi 2,25 do 2,50 procent. Potrzeba więc podwyżki o 0,75 punktu procentowego, aby doprowadzić ją do poziomu 3,00 - 3,25 procent. Bitcoin i reszta rynku kryptowalut przez cały rok zmagała się z podwyżkami stóp procentowych Rezerwy Federalnej.

Im wyższa stopa procentowa, tym mocniejszy staje się dolar. Od lat istnieje odwrotna zależność między dolarem (DXY) a kursem bitcoina. W miarę wzrostu wartości dolara, dla inwestorów bardziej atrakcyjne i bezpieczniejsze jest trzymanie swojej wartości w dolarach, a nie w akcjach, kryptowalutach i innych aktywach.

Podwyżka stóp może spowodować recesję

Inflacja jest więc wyznacznikiem tego, jak mocno wzrosną stopy procentowe. Amerykański bank centralny w ostatnich miesiącach wielokrotnie powtarzał, że będzie podnosił je aż do opanowania inflacji.

Fed wydaje się nie mieć wyboru. Jednak jego decyzje mogą mieć poważne konsekwencje dla reszty świata. Bank Światowy ostrzegł w zeszłym tygodniu, że wysiłki Fedu, by walczyć z inflacją w ten sposób, mogą zepchnąć globalną gospodarkę w recesję do 2023 roku.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]

Kryptowaluty AI: Po co nam one i jakie niosą ryzyko?

Chatbot ChatGPT pojawił się pod koniec 2022 roku i stał się najszybciej rozwijającą się usługą w historii. Zaledwie dwa miesiące po jego uruchomieniu liczba użytkowników narzędzia osiągnęła 100 milionów. Podniecenie wokół aplikacji internetowych opartych na sieciach neuronowych nie mogło nie wpłynąć na branżę kryptowalutową - pojawiło się wiele tokenów związanych ze sztuczną inteligencją (przynajmniej według […]

Aktualizacja Shanghai wdrożona w sieci testowej

Walidatorzy Ethereum są teraz o krok od możliwości odłączenia swojego Ethereum od Beacon Chain. Hard fork Shapella został wykonany w sieci testowej Goerli - ostatnim testowym uruchomieniu przed tym, jak walidatorzy Ethereum będą mogli wypłacić swoje Ethereum z Beacon Chain. Pojawiły się jednak problemy z hard forkiem. Programista Ethereum Tim Beiko zauważył, że podczas gdy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram