Rynek kryptowalut krwawi. Kurs BTC poniżej 19 000 USD

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 września 2022
ikona autora biały
rynek spadki

Co za fatalny początek tygodnia! Bitcoin spada o 7%, a Ethereum traci aż 10%. I to nie są wyjątki. Praktycznie cały rynek kryptowalut jest dziś na czerwono. To może być burzliwy tydzień.

W ubiegłym tygodniu ogłoszono, że inflacja w USA była wyższa niż oczekiwano. Już w tą środę 21 września Fed zdecyduje o ile punktów procentowych podnieść stopy procentowe.

Bitcoin spada i podąża za S&P500

Inwestorzy otrzymują w tym roku sporadyczne nadzieje, ale szybko zostają one rozwiane. Wydawało się, że kurs BTC zdoła się wyrwać z negatywnego sentymentu, ale w ciągu ostatnich 7 dni spadł aż o 15%.

Na poniższym wykresie cena Bitcoina zaznaczona jest na pomarańczowo, a na niebiesko indeks giełdowy S&P500. Indeks ten śledzi akcje 500 największych amerykańskich spółek.

Możemy zanudzać liczbami korelacji i zmiennymi indeksowymi, ale możemy też nałożyć na siebie dwie kolorowe linie. W ostatnich miesiącach ruchy rynkowe zarówno dla akcji, jak i bitcoina były równoważne.

screen przedstawiający wykres notowań Bitcoin i indeksu S&P500

Jeśli ta korelacja się utrzyma, może to oznaczać kolejne bolączki dla Bitcoina. Strateg Goldman Sachs Sharon Bell ostrzegła, że agresywne podwyżki stóp procentowych mogą spowodować 26-proc. spadek S&P 500.

W chwili pisania tego tekstu cena bitcoina znajduje się na poziomie 18 500 USD. W ciągu ostatnich 24 godzin BTC stracił ok. 7%.

Jakie będzie dno dla bitcoina?

Doctor Profit powiedział w kwietniu tego roku, że 18 000 dolarów będzie ostatecznym dnem dla kursu bitcoina. Obecnie oczekuje, że BTC będzie poruszał się w kanale pomiędzy 18 000 a 25 000 dolarów do marca 2023 roku.

Wiele jednak zależy od kolejnej podwyżki stóp procentowych ogłoszonej przez amerykańską Rezerwę Federalną - ostrzega. Podwyżka o 0,75 punktu procentowego jest do opanowania, ale wzrost o 1 punkt procentowy oznacza, że zobaczymy krew - ocenia analityk.

Czy bitcoin wytrzyma podwyżkę stóp procentowych o 1 punkt bazowy?

Jutro i pojutrze panowie w garniturach z banku centralnego USA spotykają się, aby ustalić ile punktów procentowych można dołożyć do stóp procentowych. Oczekuje się, że będą chcieli walczyć z inflacją poprzez podwyżkę o 75 punktów.

Nadal istnieje jednak realna szansa, że podwyżka może wynieść 100 punktów bazowych (1 punkt procentowy). Tuż po ogłoszeniu w zeszłym tygodniu, że inflacja okazała się wyższa niż oczekiwano, analitycy rynku z CME Group przewidywali 40% szans na podwyżkę o 100 punktów. Od tego czasu prognoza została skorygowana w dół do 20% .

Obecna stopa procentowa Fed wynosi 2,25 do 2,50 procent. Potrzeba więc podwyżki o 0,75 punktu procentowego, aby doprowadzić ją do poziomu 3,00 - 3,25 procent. Bitcoin i reszta rynku kryptowalut przez cały rok zmagała się z podwyżkami stóp procentowych Rezerwy Federalnej.

Im wyższa stopa procentowa, tym mocniejszy staje się dolar. Od lat istnieje odwrotna zależność między dolarem (DXY) a kursem bitcoina. W miarę wzrostu wartości dolara, dla inwestorów bardziej atrakcyjne i bezpieczniejsze jest trzymanie swojej wartości w dolarach, a nie w akcjach, kryptowalutach i innych aktywach.

Podwyżka stóp może spowodować recesję

Inflacja jest więc wyznacznikiem tego, jak mocno wzrosną stopy procentowe. Amerykański bank centralny w ostatnich miesiącach wielokrotnie powtarzał, że będzie podnosił je aż do opanowania inflacji.

Fed wydaje się nie mieć wyboru. Jednak jego decyzje mogą mieć poważne konsekwencje dla reszty świata. Bank Światowy ostrzegł w zeszłym tygodniu, że wysiłki Fedu, by walczyć z inflacją w ten sposób, mogą zepchnąć globalną gospodarkę w recesję do 2023 roku.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram