Niemiecka policja zamknęła darknetowy rynek Hydra i przejęła 25 mln USD w bitcoinie

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 5 kwietnia 2022
ikona autora biały
darknet

Centralne Biuro do Walki z Cyberprzestępczością (ZIT) we Frankfurcie oraz Federalny Urząd Policji Kryminalnej (BKA) przeprowadziły wspólną operację przeciwko rosyjskiej giełdzie narkotykowej "Hydra Market". Władze zamknęły infrastrukturę serwerową darknetowego rynku i przejęły bitcoiny o wartości ponad 25 milionów dolarów.

Hydra Market przestał istnieć

Zgodnie z oświadczeniem policji federalnej, niemieccy stróże prawa "zabezpieczyli infrastrukturę serwerową największego na świecie nielegalnego darknetowego rynku Hydra Market i w ten sposób go zamknęli". Władze skonfiskowały również 543 BTC, czyli około 25,3 miliona dolarów.

Dzisiejsza operacja jest wynikiem dochodzeń prowadzonych przez BKA i ZIT, które w pewnym momencie współpracowały ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami.

Nielegalny rynek był rosyjskojęzyczną platformą, która była dostępna przez sieć Tor co najmniej od 2015 roku. Organizacja skupiała się głównie na handlu nielegalnymi narkotykami. Według szacunków niemieckich władz, "Hydra Market" miał około 17 milionów klientów i ponad 19 000 zarejestrowanych kont sprzedawców. W 2020 roku rynek wygenerował ponad 1,3 miliarda dolarów przychodu.

Przez lata platforma zbudowała Bitcoin Bank Mixer - usługę, która utrudnia śledzenie cyfrowych transakcji, a tym samym prowadzenie dochodze. Rynek obsługiwał głównie klientów w Rosji, na Ukrainie, w Kazachstanie, na Białorusi, w Azerbejdżanie, Armenii, Kirgistanie, Uzbekistanie, Tadżykistanie i Mołdawii.

Inne rosyjskie strony darknet zamknięte w ostatnim czasie

W lutym tego roku rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zlikwidowało cztery duże nielegalne darknetowe platformy, dzięki którym uzyskano ponad 260 milionów dolarów w kryptowalutach pochodzących ze sprzedaży skradzionych kart kredytowych. Były to Ferum Shop, Trump's Dumps, forum Sky-Fraud oraz UAS Store.

Wszystkie te platformy oferowały skradzione karty kredytowe, a kupujący mogli zapłacić za przedmioty kartami upominkowymi premium, dobrami luksusowymi lub aktywami cyfrowymi. Trzy najczęściej wykorzystywane kryptowaluty to Bitcoin (BTC), Ether (ETH) i Litecoin (LTC).

Wśród tych czterech stron zdecydowanie największą jest Ferum Shop, na który przypadło 256 milionów dolarów w BTC pochodzących z nielegalnego procederu. Trump's Dumps znalazło się na drugim miejscu, zgarniając około 4,1 miliona dolarów w kryptowalutach.

Forum Sky-Fraud było popularnym punktem pośrednim, gdzie przestępcy omawiali swoje techniki przestępcze i wymieniali się wskazówkami dotyczącymi prania brudnych pieniędzy. Po jego zamknięciu rosyjskie władze zostawiły na platformie wiadomość o następującej treści: "Który z was jest następny?".

UAS Store przyniósł 3 miliony dolarów dochodu z aktywów cyfrowych. Strona była szczególnie aktywna od początku pandemii COVID-19, generując w tym czasie ponad 860 000 dolarów.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Założyciel Curve kupił willę za 40 mln USD

Curve Finance to popularny protokół zdecentralizowanych finansów (DeFi) w sieci Ethereum (ETH), który wystartował w 2020 roku. Obecnie jest czwartym co do wielkości projektem DeFi na Ethereum. Jego całkowita zablokowana wartość (TVL) wynosi 4 miliardów dolarów, według danych DefiLlama. Curve Finance zostało zaprojektowane przez Michaela Egorova i koncentruje się na optymalizacji płynności stablecoinów. Egorov jest […]

Krótkoterminowi posiadacze BTC ponownie sprzedają z zyskiem

W ostatnim czasie Bitcoin (BTC) wywoływał niewielkie podekscytowanie wśród inwestorów kryptowalutowych. Po dużym odbiciu w pierwszym kwartale, w pewnym sensie potrzebował czasu, aby się z tego otrząsnąć. Od końca marca cena notowana jest kilka tysięcy dolarów poniżej kluczowego oporu na poziomie 30 000 USD, ale w minionym miesiącu spadła jeszcze poniżej 26 000 USD. Obecnie […]

JPMorgan: Rosnące ceny złota pchną bitcoina do 45 000 USD

Analitycy banku inwestycyjnego JPMorgan, kierowani przez starszego stratega Nikolaosa Panigirtzoglu, uważają, że rosnące ceny złota wpłyną również na kurs bitcoina. Ich zdaniem BTC osiągnie poziom 45 000 USD. Zespół Nikolaosa Panigirtzoglou podkreślił, że istnieje znaczna korelacja między kursami bitcoina i złota. Złoto kosztuje obecnie około 2000 USD, co jest niezwykle wysoką wartością. Według JPMorgan ozacza […]

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram