kryptowaluty 2 - logo

Rozpoczyna się faza uruchomienia Parachainów w Polkadot

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 maja 2021
ikona autora biały
polkadot dot

Po zademonstrowaniu pierwszego udanego parachaina na Kusamie, Polkadot przejdzie do pełnego uruchomienia sieci głównej. Pozwoli jej to zrealizować marzenie Wooda o skalowalnej wielołańcuchowej platformie.

Metodologia testów

Stworzenie parachainów będzie przełomowe, ale ich przydatność musi być dokładnie przetestowana przed wdrożeniem. Parachainy są precyzyjnie dostrojonymi łańcuchami do konkretnych celów i korzystają z centralnego modelu bezpieczeństwa (Relay Chain), który chroni je zbiorowo przed atakami (takimi jak atak 51%).

Początkowy parachain Shell (pusty łańcuch bez bloków) zostanie umieszczony na Kusamie w celu przetestowania jego podstawowej funkcjonalności, głównie mechanizmu aktualizacji poprzez zdecentralizowane zarządzanie. Poprzez ten system, Shell zostanie przegłosowany do Statemine (bogaty w funkcje parachain, który pozwala na hostowanie aktywów).

Ostatnią fazą będzie sama aukcja parachain – ukończenie tych etapów zademonstruje, że zarówno parachain jak i ich system zakupu są funkcjonalne i możliwe do wykorzystania w świecie rzeczywistym.

Wizja skalowania Polkadot

Skalowanie to problem, który raz za razem nęka świat kryptowalut – spowodował hard fork Bitcoin Cash i gwałtowny wzrost opłat za Ethereum. W tej chwili węzły w głównych blockchainach muszą przetwarzać transakcje jedna po drugiej, powodując zaległości i wysokie opłaty. Polkadot ma jednak nadzieję na wdrożenie wielu parachain, które działają jednocześnie, a każdy z nich ma swój własny, specyficzny cel.

Ponieważ działają one równolegle do siebie (z Relay Chain), cały system staje się wielokrotnie szybszy (z możliwością przeprowadzania setek tysięcy transakcji na sekundę), a wszystko to przy zachowaniu bezpieczeństwa pojedynczego blockchaina. Łańcuchy mogą również stać się wysoce wydajne i wyspecjalizowane, ponieważ jeden łańcuch nie musi przenosić struktur danych innych łańcuchów, co pozwala na rezygnację z niepotrzebnych metadanych/aktywów.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kursy kryptowalut

Grupa na FB

Grupa wsparcia na FB dla początkujących (zadaj dowolne pytanie w temacie kryptowalut)

Reklama

reklama
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram