Rosyjski rubel traci w stosunku do dolara i Bitcoina

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 28 lutego 2022
ikona autora biały
rubel bitcoin dolar dewaluacja

Kurs wymiany rosyjskiego rubla i Bitcoina jest na 9-miesięcznych szczytach. Rubel załamał się bowiem w stosunku do głównych walut z powodu wojny na Ukrainie.

W ciągu nocy rubel stracił około 30% w stosunku do dolara amerykańskiego przed zakończeniem handlu.

Wzmożony handel między rublem, Bitcoin i Tether

Dane zarejestrowane przez firmę analityczną Kaiko, pokazują, że wolumen Bitcoina denominowanego w rublach (RUB) wzrósł w czwartek do prawie 1,5 mld RUB, osiągając najwyższy poziom od maja.

Aktywność koncentrowała się na Binance. Wolumen Bitcoin-Ukraińska hrywna również wzrósł, ale nie tak wysoko jak w październiku. BTC-UAH handluje tylko na 2 giełdach - Binance i LocalBitcoin.

Tak powiedziała dla CoinDesk analityk badań w Kaiko Clara Medalie.

Tymczasem według firmy Chainalysis, która specjalizuje się w badaniach i analizach w kryptowalut, wzrost obrotów między Bitcoinem a rosyjską walutą od wybuchu konfliktu wzrósł 8,6 razy. Nawet w przypadku ukraińskiej waluty, hrywny, handel z wykorzystaniem Bitcoin wzrósł w tym okresie 8,2 razy.

Jeśli chodzi o rubla, to według Kaiko, również wymiana z użyciem Tether znacznie wzrosła, a wolumen osiągnął najwyższy poziom od ośmiu miesięcy.

Rosja i Ukraina zwiększają adopcję kryptowalut

Adopcja kryptowalut zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji jest dość wysoka. Według najnowszego Global Crypto Adoption Index od Chainalysis, Ukraina znajduje się na czwartym miejscu, podczas gdy Rosja na osiemnastym. Firma oświadczyła:

Przyjęcie i znajomość kryptowalut są wysokie zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji, zajmując odpowiednio 4 i 18 miejsce w globalnym indeksie adopcji kryptowalut Chainalysis. Dlatego możemy oczekiwać, że w obliczu dewaluacji waluty obywatele zwrócą się w stronę kryptowalut.

Według firmy Elliptic, na Ukrainie wzrastają również darowizny w kryptowalutach, zarówno dla organizacji pozarządowych, jak i dla samego rządu ukraińskiego. W ciągu ostatnich pięciu dni darowizny tego rodzaju osiągnęły wartość 16,7 milionów dolarów.

Krypto w celu obejścia sankcji

Według niektórych ekspertów, Rosja może również próbować obejść ciężkie sankcje, które zostaną na nią nałożone, wykorzystując do tego celu kryptowaluty. Według najnowszych oświadczeń rosyjskiego banku centralnego, nowy cyfrowy rubel jest już prawie gotowy. W listopadzie zapowiedziano pierwsze testy nowego CBDC.

W końcu Iran i Korea Północna już od jakiegoś czasu wykorzystują kryptowaluty do łagodzenia skutków sankcji nałożonych na nie przez międzynarodową społeczność.

Zmniejszenie siły sankcji USA pochodzi z systemu, w którym te państwa narodowe są w stanie dokonywać transakcji bez przechodzenia przez globalny system bankowy.

Tak powiedział New York Times Yaya Fanusie, główny strateg w Center for a New American Security.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Fundusze Bitcoin i Ethereum notują największe odpływy od czasu krachu FTX

Instytucjonalni krypto inwestorzy stali się dużo bardziej konserwatywni po problemach z FTX. Niestety, nie wygląda na to, żeby to był to już koniec. Nowe badanie pokazuje, że te grube ryby wolą na razie wyjąć swoje pieniądze z rynku kryptowalut. Fundusze kryptowalutowe odnotowują duże odpływy Tak pisze CoinShares w swoim cotygodniowym raporcie badawczym. W zeszłym tygodniu […]

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram