Rosyjski rubel traci w stosunku do dolara i Bitcoina

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 28 lutego 2022
ikona autora biały
rubel bitcoin dolar dewaluacja

Kurs wymiany rosyjskiego rubla i Bitcoina jest na 9-miesięcznych szczytach. Rubel załamał się bowiem w stosunku do głównych walut z powodu wojny na Ukrainie.

W ciągu nocy rubel stracił około 30% w stosunku do dolara amerykańskiego przed zakończeniem handlu.

Wzmożony handel między rublem, Bitcoin i Tether

Dane zarejestrowane przez firmę analityczną Kaiko, pokazują, że wolumen Bitcoina denominowanego w rublach (RUB) wzrósł w czwartek do prawie 1,5 mld RUB, osiągając najwyższy poziom od maja.

Aktywność koncentrowała się na Binance. Wolumen Bitcoin-Ukraińska hrywna również wzrósł, ale nie tak wysoko jak w październiku. BTC-UAH handluje tylko na 2 giełdach - Binance i LocalBitcoin.

Tak powiedziała dla CoinDesk analityk badań w Kaiko Clara Medalie.

Tymczasem według firmy Chainalysis, która specjalizuje się w badaniach i analizach w kryptowalut, wzrost obrotów między Bitcoinem a rosyjską walutą od wybuchu konfliktu wzrósł 8,6 razy. Nawet w przypadku ukraińskiej waluty, hrywny, handel z wykorzystaniem Bitcoin wzrósł w tym okresie 8,2 razy.

Jeśli chodzi o rubla, to według Kaiko, również wymiana z użyciem Tether znacznie wzrosła, a wolumen osiągnął najwyższy poziom od ośmiu miesięcy.

Rosja i Ukraina zwiększają adopcję kryptowalut

Adopcja kryptowalut zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji jest dość wysoka. Według najnowszego Global Crypto Adoption Index od Chainalysis, Ukraina znajduje się na czwartym miejscu, podczas gdy Rosja na osiemnastym. Firma oświadczyła:

Przyjęcie i znajomość kryptowalut są wysokie zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji, zajmując odpowiednio 4 i 18 miejsce w globalnym indeksie adopcji kryptowalut Chainalysis. Dlatego możemy oczekiwać, że w obliczu dewaluacji waluty obywatele zwrócą się w stronę kryptowalut.

Według firmy Elliptic, na Ukrainie wzrastają również darowizny w kryptowalutach, zarówno dla organizacji pozarządowych, jak i dla samego rządu ukraińskiego. W ciągu ostatnich pięciu dni darowizny tego rodzaju osiągnęły wartość 16,7 milionów dolarów.

Krypto w celu obejścia sankcji

Według niektórych ekspertów, Rosja może również próbować obejść ciężkie sankcje, które zostaną na nią nałożone, wykorzystując do tego celu kryptowaluty. Według najnowszych oświadczeń rosyjskiego banku centralnego, nowy cyfrowy rubel jest już prawie gotowy. W listopadzie zapowiedziano pierwsze testy nowego CBDC.

W końcu Iran i Korea Północna już od jakiegoś czasu wykorzystują kryptowaluty do łagodzenia skutków sankcji nałożonych na nie przez międzynarodową społeczność.

Zmniejszenie siły sankcji USA pochodzi z systemu, w którym te państwa narodowe są w stanie dokonywać transakcji bez przechodzenia przez globalny system bankowy.

Tak powiedział New York Times Yaya Fanusie, główny strateg w Center for a New American Security.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Złoto na rekordowym poziomie. Czy Bitcoin może pójść w jego ślady?

Według różnych źródeł, złoto wybiło nowy rekord wszech czasów. Kilogram złota jest teraz wart 64.000 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani, w której mogliby trzymać wartość, w celu wyjścia z obecnego kryzysu bankowego. Czy Bitcoin może pójść w ślady złota? Złoto za 65 000 dolarów Poniższy wykres to cena złota i pokazuje wartość […]

Czy Microsoft buduje portfel Ethereum dla Edge?

Dobra wiadomość dla użytkowników Microsoft Edge, ponieważ trwają testy portfela Ethereum dla przeglądarki internetowej. Metamask dla Microsoftu Firma Microsoft rozwija coś, co nazywa "Crypto Wallet" dla Edge. Portfel ten pozwala użytkownikom przechowywać i handlować Etherem, a także tokenami na blockchainie Ethereum, podobnie jak popularny Metamask. Albacore odkrył to i podzielił się tym na Twitterze. Albacore […]

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram