Rosyjski rubel traci w stosunku do dolara i Bitcoina

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 28 lutego 2022
ikona autora biały
rubel bitcoin dolar dewaluacja

Kurs wymiany rosyjskiego rubla i Bitcoina jest na 9-miesięcznych szczytach. Rubel załamał się bowiem w stosunku do głównych walut z powodu wojny na Ukrainie.

W ciągu nocy rubel stracił około 30% w stosunku do dolara amerykańskiego przed zakończeniem handlu.

Wzmożony handel między rublem, Bitcoin i Tether

Dane zarejestrowane przez firmę analityczną Kaiko, pokazują, że wolumen Bitcoina denominowanego w rublach (RUB) wzrósł w czwartek do prawie 1,5 mld RUB, osiągając najwyższy poziom od maja.

Aktywność koncentrowała się na Binance. Wolumen Bitcoin-Ukraińska hrywna również wzrósł, ale nie tak wysoko jak w październiku. BTC-UAH handluje tylko na 2 giełdach - Binance i LocalBitcoin.

Tak powiedziała dla CoinDesk analityk badań w Kaiko Clara Medalie.

Tymczasem według firmy Chainalysis, która specjalizuje się w badaniach i analizach w kryptowalut, wzrost obrotów między Bitcoinem a rosyjską walutą od wybuchu konfliktu wzrósł 8,6 razy. Nawet w przypadku ukraińskiej waluty, hrywny, handel z wykorzystaniem Bitcoin wzrósł w tym okresie 8,2 razy.

Jeśli chodzi o rubla, to według Kaiko, również wymiana z użyciem Tether znacznie wzrosła, a wolumen osiągnął najwyższy poziom od ośmiu miesięcy.

Rosja i Ukraina zwiększają adopcję kryptowalut

Adopcja kryptowalut zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji jest dość wysoka. Według najnowszego Global Crypto Adoption Index od Chainalysis, Ukraina znajduje się na czwartym miejscu, podczas gdy Rosja na osiemnastym. Firma oświadczyła:

Przyjęcie i znajomość kryptowalut są wysokie zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji, zajmując odpowiednio 4 i 18 miejsce w globalnym indeksie adopcji kryptowalut Chainalysis. Dlatego możemy oczekiwać, że w obliczu dewaluacji waluty obywatele zwrócą się w stronę kryptowalut.

Według firmy Elliptic, na Ukrainie wzrastają również darowizny w kryptowalutach, zarówno dla organizacji pozarządowych, jak i dla samego rządu ukraińskiego. W ciągu ostatnich pięciu dni darowizny tego rodzaju osiągnęły wartość 16,7 milionów dolarów.

Krypto w celu obejścia sankcji

Według niektórych ekspertów, Rosja może również próbować obejść ciężkie sankcje, które zostaną na nią nałożone, wykorzystując do tego celu kryptowaluty. Według najnowszych oświadczeń rosyjskiego banku centralnego, nowy cyfrowy rubel jest już prawie gotowy. W listopadzie zapowiedziano pierwsze testy nowego CBDC.

W końcu Iran i Korea Północna już od jakiegoś czasu wykorzystują kryptowaluty do łagodzenia skutków sankcji nałożonych na nie przez międzynarodową społeczność.

Zmniejszenie siły sankcji USA pochodzi z systemu, w którym te państwa narodowe są w stanie dokonywać transakcji bez przechodzenia przez globalny system bankowy.

Tak powiedział New York Times Yaya Fanusie, główny strateg w Center for a New American Security.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram