Rosyjski rubel traci w stosunku do dolara i Bitcoina

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 28 lutego 2022
ikona autora biały
rubel bitcoin dolar dewaluacja

Kurs wymiany rosyjskiego rubla i Bitcoina jest na 9-miesięcznych szczytach. Rubel załamał się bowiem w stosunku do głównych walut z powodu wojny na Ukrainie.

W ciągu nocy rubel stracił około 30% w stosunku do dolara amerykańskiego przed zakończeniem handlu.

Wzmożony handel między rublem, Bitcoin i Tether

Dane zarejestrowane przez firmę analityczną Kaiko, pokazują, że wolumen Bitcoina denominowanego w rublach (RUB) wzrósł w czwartek do prawie 1,5 mld RUB, osiągając najwyższy poziom od maja.

Aktywność koncentrowała się na Binance. Wolumen Bitcoin-Ukraińska hrywna również wzrósł, ale nie tak wysoko jak w październiku. BTC-UAH handluje tylko na 2 giełdach - Binance i LocalBitcoin.

Tak powiedziała dla CoinDesk analityk badań w Kaiko Clara Medalie.

Tymczasem według firmy Chainalysis, która specjalizuje się w badaniach i analizach w kryptowalut, wzrost obrotów między Bitcoinem a rosyjską walutą od wybuchu konfliktu wzrósł 8,6 razy. Nawet w przypadku ukraińskiej waluty, hrywny, handel z wykorzystaniem Bitcoin wzrósł w tym okresie 8,2 razy.

Jeśli chodzi o rubla, to według Kaiko, również wymiana z użyciem Tether znacznie wzrosła, a wolumen osiągnął najwyższy poziom od ośmiu miesięcy.

Rosja i Ukraina zwiększają adopcję kryptowalut

Adopcja kryptowalut zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji jest dość wysoka. Według najnowszego Global Crypto Adoption Index od Chainalysis, Ukraina znajduje się na czwartym miejscu, podczas gdy Rosja na osiemnastym. Firma oświadczyła:

Przyjęcie i znajomość kryptowalut są wysokie zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji, zajmując odpowiednio 4 i 18 miejsce w globalnym indeksie adopcji kryptowalut Chainalysis. Dlatego możemy oczekiwać, że w obliczu dewaluacji waluty obywatele zwrócą się w stronę kryptowalut.

Według firmy Elliptic, na Ukrainie wzrastają również darowizny w kryptowalutach, zarówno dla organizacji pozarządowych, jak i dla samego rządu ukraińskiego. W ciągu ostatnich pięciu dni darowizny tego rodzaju osiągnęły wartość 16,7 milionów dolarów.

Krypto w celu obejścia sankcji

Według niektórych ekspertów, Rosja może również próbować obejść ciężkie sankcje, które zostaną na nią nałożone, wykorzystując do tego celu kryptowaluty. Według najnowszych oświadczeń rosyjskiego banku centralnego, nowy cyfrowy rubel jest już prawie gotowy. W listopadzie zapowiedziano pierwsze testy nowego CBDC.

W końcu Iran i Korea Północna już od jakiegoś czasu wykorzystują kryptowaluty do łagodzenia skutków sankcji nałożonych na nie przez międzynarodową społeczność.

Zmniejszenie siły sankcji USA pochodzi z systemu, w którym te państwa narodowe są w stanie dokonywać transakcji bez przechodzenia przez globalny system bankowy.

Tak powiedział New York Times Yaya Fanusie, główny strateg w Center for a New American Security.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram