Rosyjscy ustawodawcy rozpoczynają publiczną dyskusję nad ustanowieniem zasad dotyczących kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 18 lutego 2022
ikona autora biały
rosja kryptowaluty

Rosyjskie Ministerstwo Finansów przedstawiło publiczne zawiadomienia i stwierdziło, że rozpoczęło opracowywanie kompleksowych ram regulacyjnych dla branży kryptowalutowej. Podczas dyskusji obywatele i gracze rynku finansowego będą mogli przedstawić swoje propozycje w tej sprawie.

Co się wydarzyło do tej pory?

Od początku 2022 r. najwyższe władze Rosji nie były w stanie dojść do porozumienia, jak podejść do sektora aktywów cyfrowych i jakie zasady na niego nałożyć.

Bank centralny stanął po stronie krytyków, twierdząc, że kryptowaluty przypominają piramidę finansową i wzywał do zakazania wszelkich przedsięwzięć z nimi związanych. Z drugiej strony, Ministerstwo Finansów uznało, że uregulowanie tej klasy aktywów jest lepszym krokiem.

W pewnym momencie, nawet prezydent Władimir Putin przedstawił swoje przemyślenia na ten temat. Przywódca poprosił urzędników, aby "doszli do jakiegoś rodzaju jednomyślnej opinii". Wyraził również opinię, że wydobycie kryptowalut może być korzystne dla Rosji, tym samym odróżniając się od twardego stanowiska banku centralnego.

Na początku tygodnia Elvira Nabiullina (szefowa Banku Rosji), Anton Siluanov (minister finansów) i Dmitry Grigorenko (wicepremier) omówili sytuację na wspólnym spotkaniu. Nie podjęli jednak decyzji, jakie przepisy zastosować.

Dyskusja przed wdrożeniem

Aby mieć lepszy pomysł na to, jakie przepisy narzucić i poznać opinię mieszkańców na ten temat, Ministerstwo Finansów Rosji złożyło publiczne zawiadomienia.

Władze poinformowały, że istnieje "potrzeba zmiany szeregu ustaw federalnych w związku z walutami cyfrowymi". Zaprosiły również uczestników rynku finansowego, osoby prawne i obywateli do zgłaszania sugestii na temat przyszłych przepisów. Chętni mają czas do 18 marca, aby wypełnić swoje propozycje.

Po uwzględnieniu publicznych dyskusji, Ministerstwo przedstawi ostateczne wyniki zgodnie z ekspertyzą antykorupcyjną. Dokumenty zostaną przesłane do rządu, który musi uzupełnić projekt ustawy regulacyjnej.

Anton Siluanov podobno wyraził nadzieję, że ustawodawca opracuje ramy prawne i wprowadzi je w życie do końca 2022 roku.

Jaki może być rezultat?

Wielu twierdzi, że całkowity zakaz jest wykluczony, ponieważ Władimir Putin pochwalił sektor wydobycia kryptowalut. W rzeczywistości Rosja jest ogromnym graczem, który odpowiada za 11,2% globalnego hash rate bitcoina. Wyprzedzają ją tylko Stany Zjednoczone (35,4%) i Kazachstan (18,1%).

Warto również zauważyć, że miejscowi są jednymi z najbardziej aktywnych traderów w tej przestrzeni. Według ostatnich szacunków, posiadają oni cyfrowe aktywa o wartości ponad 200 miliardów dolarów. Anton Siluanov uważa jednak, że liczba ta jest przesadzona. Jego zdaniem lokalni inwestorzy posiadają około 26 miliardów dolarów w kryptowalutach (co nadal jest sporą kwotą).

Polityk powiedział również, że zakazanie przedsięwzięć związanych z bitcoinem nie jest rozwiązaniem branym pod uwagę. Według niego, zakazanie kryptowaluty jest jak zakazanie Internetu:

Bank centralny chce zabrać i zakazać kryptowalut, argumentując, że to stwarza ryzyko przede wszystkim dla obywateli, może "zainfekować" instytucje finansowe, banki, stworzyć nieprzejrzysty rynek rozliczeniowy. To jest to samo, co zakazanie Internetu, co jest niemożliwe.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Złoto na rekordowym poziomie. Czy Bitcoin może pójść w jego ślady?

Według różnych źródeł, złoto wybiło nowy rekord wszech czasów. Kilogram złota jest teraz wart 64.000 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani, w której mogliby trzymać wartość, w celu wyjścia z obecnego kryzysu bankowego. Czy Bitcoin może pójść w ślady złota? Złoto za 65 000 dolarów Poniższy wykres to cena złota i pokazuje wartość […]

Czy Microsoft buduje portfel Ethereum dla Edge?

Dobra wiadomość dla użytkowników Microsoft Edge, ponieważ trwają testy portfela Ethereum dla przeglądarki internetowej. Metamask dla Microsoftu Firma Microsoft rozwija coś, co nazywa "Crypto Wallet" dla Edge. Portfel ten pozwala użytkownikom przechowywać i handlować Etherem, a także tokenami na blockchainie Ethereum, podobnie jak popularny Metamask. Albacore odkrył to i podzielił się tym na Twitterze. Albacore […]

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram