Rosyjscy ustawodawcy rozpoczynają publiczną dyskusję nad ustanowieniem zasad dotyczących kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 18 lutego 2022
ikona autora biały
rosja kryptowaluty

Rosyjskie Ministerstwo Finansów przedstawiło publiczne zawiadomienia i stwierdziło, że rozpoczęło opracowywanie kompleksowych ram regulacyjnych dla branży kryptowalutowej. Podczas dyskusji obywatele i gracze rynku finansowego będą mogli przedstawić swoje propozycje w tej sprawie.

Co się wydarzyło do tej pory?

Od początku 2022 r. najwyższe władze Rosji nie były w stanie dojść do porozumienia, jak podejść do sektora aktywów cyfrowych i jakie zasady na niego nałożyć.

Bank centralny stanął po stronie krytyków, twierdząc, że kryptowaluty przypominają piramidę finansową i wzywał do zakazania wszelkich przedsięwzięć z nimi związanych. Z drugiej strony, Ministerstwo Finansów uznało, że uregulowanie tej klasy aktywów jest lepszym krokiem.

W pewnym momencie, nawet prezydent Władimir Putin przedstawił swoje przemyślenia na ten temat. Przywódca poprosił urzędników, aby "doszli do jakiegoś rodzaju jednomyślnej opinii". Wyraził również opinię, że wydobycie kryptowalut może być korzystne dla Rosji, tym samym odróżniając się od twardego stanowiska banku centralnego.

Na początku tygodnia Elvira Nabiullina (szefowa Banku Rosji), Anton Siluanov (minister finansów) i Dmitry Grigorenko (wicepremier) omówili sytuację na wspólnym spotkaniu. Nie podjęli jednak decyzji, jakie przepisy zastosować.

Dyskusja przed wdrożeniem

Aby mieć lepszy pomysł na to, jakie przepisy narzucić i poznać opinię mieszkańców na ten temat, Ministerstwo Finansów Rosji złożyło publiczne zawiadomienia.

Władze poinformowały, że istnieje "potrzeba zmiany szeregu ustaw federalnych w związku z walutami cyfrowymi". Zaprosiły również uczestników rynku finansowego, osoby prawne i obywateli do zgłaszania sugestii na temat przyszłych przepisów. Chętni mają czas do 18 marca, aby wypełnić swoje propozycje.

Po uwzględnieniu publicznych dyskusji, Ministerstwo przedstawi ostateczne wyniki zgodnie z ekspertyzą antykorupcyjną. Dokumenty zostaną przesłane do rządu, który musi uzupełnić projekt ustawy regulacyjnej.

Anton Siluanov podobno wyraził nadzieję, że ustawodawca opracuje ramy prawne i wprowadzi je w życie do końca 2022 roku.

Jaki może być rezultat?

Wielu twierdzi, że całkowity zakaz jest wykluczony, ponieważ Władimir Putin pochwalił sektor wydobycia kryptowalut. W rzeczywistości Rosja jest ogromnym graczem, który odpowiada za 11,2% globalnego hash rate bitcoina. Wyprzedzają ją tylko Stany Zjednoczone (35,4%) i Kazachstan (18,1%).

Warto również zauważyć, że miejscowi są jednymi z najbardziej aktywnych traderów w tej przestrzeni. Według ostatnich szacunków, posiadają oni cyfrowe aktywa o wartości ponad 200 miliardów dolarów. Anton Siluanov uważa jednak, że liczba ta jest przesadzona. Jego zdaniem lokalni inwestorzy posiadają około 26 miliardów dolarów w kryptowalutach (co nadal jest sporą kwotą).

Polityk powiedział również, że zakazanie przedsięwzięć związanych z bitcoinem nie jest rozwiązaniem branym pod uwagę. Według niego, zakazanie kryptowaluty jest jak zakazanie Internetu:

Bank centralny chce zabrać i zakazać kryptowalut, argumentując, że to stwarza ryzyko przede wszystkim dla obywateli, może "zainfekować" instytucje finansowe, banki, stworzyć nieprzejrzysty rynek rozliczeniowy. To jest to samo, co zakazanie Internetu, co jest niemożliwe.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram