Rosyjscy ustawodawcy rozpoczynają publiczną dyskusję nad ustanowieniem zasad dotyczących kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 18 lutego 2022
ikona autora biały
rosja kryptowaluty

Rosyjskie Ministerstwo Finansów przedstawiło publiczne zawiadomienia i stwierdziło, że rozpoczęło opracowywanie kompleksowych ram regulacyjnych dla branży kryptowalutowej. Podczas dyskusji obywatele i gracze rynku finansowego będą mogli przedstawić swoje propozycje w tej sprawie.

Co się wydarzyło do tej pory?

Od początku 2022 r. najwyższe władze Rosji nie były w stanie dojść do porozumienia, jak podejść do sektora aktywów cyfrowych i jakie zasady na niego nałożyć.

Bank centralny stanął po stronie krytyków, twierdząc, że kryptowaluty przypominają piramidę finansową i wzywał do zakazania wszelkich przedsięwzięć z nimi związanych. Z drugiej strony, Ministerstwo Finansów uznało, że uregulowanie tej klasy aktywów jest lepszym krokiem.

W pewnym momencie, nawet prezydent Władimir Putin przedstawił swoje przemyślenia na ten temat. Przywódca poprosił urzędników, aby "doszli do jakiegoś rodzaju jednomyślnej opinii". Wyraził również opinię, że wydobycie kryptowalut może być korzystne dla Rosji, tym samym odróżniając się od twardego stanowiska banku centralnego.

Na początku tygodnia Elvira Nabiullina (szefowa Banku Rosji), Anton Siluanov (minister finansów) i Dmitry Grigorenko (wicepremier) omówili sytuację na wspólnym spotkaniu. Nie podjęli jednak decyzji, jakie przepisy zastosować.

Dyskusja przed wdrożeniem

Aby mieć lepszy pomysł na to, jakie przepisy narzucić i poznać opinię mieszkańców na ten temat, Ministerstwo Finansów Rosji złożyło publiczne zawiadomienia.

Władze poinformowały, że istnieje "potrzeba zmiany szeregu ustaw federalnych w związku z walutami cyfrowymi". Zaprosiły również uczestników rynku finansowego, osoby prawne i obywateli do zgłaszania sugestii na temat przyszłych przepisów. Chętni mają czas do 18 marca, aby wypełnić swoje propozycje.

Po uwzględnieniu publicznych dyskusji, Ministerstwo przedstawi ostateczne wyniki zgodnie z ekspertyzą antykorupcyjną. Dokumenty zostaną przesłane do rządu, który musi uzupełnić projekt ustawy regulacyjnej.

Anton Siluanov podobno wyraził nadzieję, że ustawodawca opracuje ramy prawne i wprowadzi je w życie do końca 2022 roku.

Jaki może być rezultat?

Wielu twierdzi, że całkowity zakaz jest wykluczony, ponieważ Władimir Putin pochwalił sektor wydobycia kryptowalut. W rzeczywistości Rosja jest ogromnym graczem, który odpowiada za 11,2% globalnego hash rate bitcoina. Wyprzedzają ją tylko Stany Zjednoczone (35,4%) i Kazachstan (18,1%).

Warto również zauważyć, że miejscowi są jednymi z najbardziej aktywnych traderów w tej przestrzeni. Według ostatnich szacunków, posiadają oni cyfrowe aktywa o wartości ponad 200 miliardów dolarów. Anton Siluanov uważa jednak, że liczba ta jest przesadzona. Jego zdaniem lokalni inwestorzy posiadają około 26 miliardów dolarów w kryptowalutach (co nadal jest sporą kwotą).

Polityk powiedział również, że zakazanie przedsięwzięć związanych z bitcoinem nie jest rozwiązaniem branym pod uwagę. Według niego, zakazanie kryptowaluty jest jak zakazanie Internetu:

Bank centralny chce zabrać i zakazać kryptowalut, argumentując, że to stwarza ryzyko przede wszystkim dla obywateli, może "zainfekować" instytucje finansowe, banki, stworzyć nieprzejrzysty rynek rozliczeniowy. To jest to samo, co zakazanie Internetu, co jest niemożliwe.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Analityk Bloomberga: "Bitcoin może prześcignąć złoto"

Znany analityk rynku towarowego w Bloomberg, Mike McGlone, przedstawił kolejną prognozę dotyczącą bitcoina (BTC). Tym razem w odniesieniu do króla wszystkich towarów; złota. Według McGlone'a, bitcoin przygotowuje się do ostatecznego rywalizowania z metalem szlachetnym. Bitcoin a złoto McGlone poinformował o tym wczoraj na Twitterze. Tym samym podtrzymuje on swoje pozytywne oczekiwania co do przyszłości bitcoina. […]

Senator Lummis uważa teraz, że eter jest papierem wartościowym

Jeszcze jeden amerykański polityk w centrum regulacji branży kryptowalutowej zmienił stanowisko w sprawie klasyfikacji prawnej Etheru. Senator Cynthia Lummis (R-WY) wyjawiła w środę, że obecnie postrzega drugą największą kryptowalutę jako papier wartościowy - nie towar. Bitcoin jest jedynym towarem kryptowalutowym: Lummis Lummis wyraziła swój zmieniony pogląd na aktywo za pomocą CoinDesk we wtorek podczas omawiania […]

Sprawa Ripple vs SEC dobiega końca

Dwuletnia batalia Ripple z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dobiega końca. Firma kryptowalutowa złożyła odpowiedź i to wydaje się być już ostatnia linia obrony. Dumny z obrony Ripple'a Radca prawny Ripple Stuart Alderoty poinformował, że odpowiedź była już ostatnią. Pisze on, że firma zwróciła się do sądu o wydanie orzeczenia na korzyść Ripple. […]

Jak szeroko rozprzestrzenia się zaraza FTX? Spółki dotknięte kryzysem

Upadek giełdy kryptowalut FTX przejdzie do historii jako jeden z najczarniejszych momentów w historii kryptowalut. Firma doświadczyła poważnych problemów z płynnością w listopadzie i nie mogła honorować wniosków o wypłatę swoich klientów. Binance - największa na świecie platforma kryptowalutowa - była gotowa przejąć giełdę, ale po audycie odstąpiła od umowy. FTX nie mógł znaleźć rozwiązania […]

Rośnie popyt na koparki w Rosji

Popyt na minery ASIC w Rosji wzrósł znacząco w czwartym kwartale z powodu spadku ich cen. Informację o tym podał "Kommersant". Jak podaje dystrybutor Chilkoot, sprzedaż za dwa miesiące czwartego kwartału przekroczyła wolumeny za cały trzeci kwartał, a za dziewięć miesięcy była o 65% wyższa niż przed rokiem. W BitRiver popyt na dziesięć miesięcy 2022 […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram