Rosyjscy ustawodawcy rozpoczynają publiczną dyskusję nad ustanowieniem zasad dotyczących kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 18 lutego 2022
ikona autora biały
rosja kryptowaluty

Rosyjskie Ministerstwo Finansów przedstawiło publiczne zawiadomienia i stwierdziło, że rozpoczęło opracowywanie kompleksowych ram regulacyjnych dla branży kryptowalutowej. Podczas dyskusji obywatele i gracze rynku finansowego będą mogli przedstawić swoje propozycje w tej sprawie.

Co się wydarzyło do tej pory?

Od początku 2022 r. najwyższe władze Rosji nie były w stanie dojść do porozumienia, jak podejść do sektora aktywów cyfrowych i jakie zasady na niego nałożyć.

Bank centralny stanął po stronie krytyków, twierdząc, że kryptowaluty przypominają piramidę finansową i wzywał do zakazania wszelkich przedsięwzięć z nimi związanych. Z drugiej strony, Ministerstwo Finansów uznało, że uregulowanie tej klasy aktywów jest lepszym krokiem.

W pewnym momencie, nawet prezydent Władimir Putin przedstawił swoje przemyślenia na ten temat. Przywódca poprosił urzędników, aby "doszli do jakiegoś rodzaju jednomyślnej opinii". Wyraził również opinię, że wydobycie kryptowalut może być korzystne dla Rosji, tym samym odróżniając się od twardego stanowiska banku centralnego.

Na początku tygodnia Elvira Nabiullina (szefowa Banku Rosji), Anton Siluanov (minister finansów) i Dmitry Grigorenko (wicepremier) omówili sytuację na wspólnym spotkaniu. Nie podjęli jednak decyzji, jakie przepisy zastosować.

Dyskusja przed wdrożeniem

Aby mieć lepszy pomysł na to, jakie przepisy narzucić i poznać opinię mieszkańców na ten temat, Ministerstwo Finansów Rosji złożyło publiczne zawiadomienia.

Władze poinformowały, że istnieje "potrzeba zmiany szeregu ustaw federalnych w związku z walutami cyfrowymi". Zaprosiły również uczestników rynku finansowego, osoby prawne i obywateli do zgłaszania sugestii na temat przyszłych przepisów. Chętni mają czas do 18 marca, aby wypełnić swoje propozycje.

Po uwzględnieniu publicznych dyskusji, Ministerstwo przedstawi ostateczne wyniki zgodnie z ekspertyzą antykorupcyjną. Dokumenty zostaną przesłane do rządu, który musi uzupełnić projekt ustawy regulacyjnej.

Anton Siluanov podobno wyraził nadzieję, że ustawodawca opracuje ramy prawne i wprowadzi je w życie do końca 2022 roku.

Jaki może być rezultat?

Wielu twierdzi, że całkowity zakaz jest wykluczony, ponieważ Władimir Putin pochwalił sektor wydobycia kryptowalut. W rzeczywistości Rosja jest ogromnym graczem, który odpowiada za 11,2% globalnego hash rate bitcoina. Wyprzedzają ją tylko Stany Zjednoczone (35,4%) i Kazachstan (18,1%).

Warto również zauważyć, że miejscowi są jednymi z najbardziej aktywnych traderów w tej przestrzeni. Według ostatnich szacunków, posiadają oni cyfrowe aktywa o wartości ponad 200 miliardów dolarów. Anton Siluanov uważa jednak, że liczba ta jest przesadzona. Jego zdaniem lokalni inwestorzy posiadają około 26 miliardów dolarów w kryptowalutach (co nadal jest sporą kwotą).

Polityk powiedział również, że zakazanie przedsięwzięć związanych z bitcoinem nie jest rozwiązaniem branym pod uwagę. Według niego, zakazanie kryptowaluty jest jak zakazanie Internetu:

Bank centralny chce zabrać i zakazać kryptowalut, argumentując, że to stwarza ryzyko przede wszystkim dla obywateli, może "zainfekować" instytucje finansowe, banki, stworzyć nieprzejrzysty rynek rozliczeniowy. To jest to samo, co zakazanie Internetu, co jest niemożliwe.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]

Tłusto o Krypto 2 - Poznań otwiera drzwi do świata kryptowalut

Już 8 lutego 2024 roku odbędzie się kolejne krypto wydarzenie w Poznaniu - "Tłusto o krypto 2". Wstęp jest zupełnie darmowy, jednak liczba miejsc mocno ogrniczona. Jeżeli chcesz zdobyć wiedzę dot. cyfrowych aktywów, poznać nowych ludzi czy też po prostu dobrze się bawić, zarejestruj się już teraz! Szczegóły wydarzenia Organizatorem "Tłusto o Krypto 2" jest […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram