Rosyjski rząd i Centralny Bank Iranu podobno rozważają partnerstwo w celu stworzenia nowego stablecoina, który może ułatwić rozliczenia transgraniczne. Token będzie powiązany z wyceną złota.
Według raportu rosyjskiego punktu medialnego Vedomosti, władze lokalne mogą współpracować z bankiem centralnym Iranu w celu uruchomienia nowego aktywa kryptowalutowego o nazwie "token regionu Zatoki Perskiej".
Zakładając, że ujrzy światło dzienne, zastąpi waluty fiat, takie jak dolar, euro, rubel i inne w transakcjach handlu zagranicznego. Alexander Brazhnikov - dyrektor wykonawczy rosyjskiego stowarzyszenia przemysłu kryptowalutowego i Blockchain - powiedział, że moneta będzie poparta złotem i zostanie zastosowana w specjalnej strefie ekonomicznej w Astrachaniu.
Oba narody niedawno podpisały umowę o ułatwieniu handlu poprzez system transportowy na Morzu Kaspijskim, a północnym końcem sieci jest rosyjskie miasto Astrachań.
Anton Tkachev - członek Komitetu Dumy ds. polityki informacyjnej - potwierdził plotki o powstaniu nowego stablecoina. Sprecyzował jednak, że taki ruch może być aktywnie omawiany dopiero wtedy, gdy rząd Rosji wdroży odpowiednie ramy regulacyjne dotyczące lokalnego sektora kryptowalut.
Anatolij Aksakow - przewodniczący Komisji Dumy Państwowej ds. Rynków Finansowych - stwierdził pod koniec 2022 roku, że władze zastosują takie zasady do końca 2023 roku:
"Mogę zapewnić wszystkich, że w przyszłym roku na pewno będziemy mieli kryptowalutę jako legalny produkt, na pewno będą przepisy… Mogę tylko jednoznacznie powiedzieć, że nie może być ona używana w Federacji Rosyjskiej jako środek płatniczy w rozliczeniach wewnętrznych".
Rosja, a konkretnie jej bank centralny, nie wykazała najbardziej przyjaznego stanowiska wobec branży aktywów cyfrowych. Zaproponował całkowity zakaz wszystkich przedsięwzięć kryptowalutowych, ale Ministerstwo Finansów później złagodziło ton do "tylko" przepisów wykonawczych.
Ustawodawcy od miesięcy próbują ustanowić "narodową" platformę kryptowalutową opartą na standardach Moscow Exchange. W listopadzie, władze rozmawiały o tym również z uczestnikami rynku, a teraz czekają na zgodę Ministerstwa Finansów i Banku Rosji.
Jednym z obszarów, na którym Rosja chce się skupić, jest wydobycie bitcoinów. Prezydent Władimir Putin powiedział w zeszłym roku, że widzi potencjał w tym sektorze.
"Choć oczywiście mamy tu też pewne przewagi konkurencyjne, zwłaszcza w tzw. górnictwie. Mam na myśli nadwyżkę energii elektrycznej i dobrze wyszkolony personel dostępny w kraju."
Bank Centralny Islamskiej Republiki Iranu również był dość negatywnie nastawiony do kryptowalut, zakazując krajowym bankom i instytucjom finansowym zajmowania się nimi w 2018 roku. Rząd wypowiedział wojnę nielegalnym górnikom bitcoinów, jednocześnie wstrzymując nawet legalnych przedsiębiorców, aby zachować stabilność krajowego systemu energetycznego.