Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 września 2023
ikona autora biały
ethereum

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość.

Ethereum Merge: co się zmieniło?

Wraz z przejściem z PoW na PoS, górnicy nie zajmują się już dodawaniem nowych bloków blockchaina. Od roku odpowiadają za to walidatorzy.

Zmiana mechanizmu konsensusu doprowadziła do ogromnego spadku zużycia energii. Cużycie energii spadło o 99,84 do 99,996 procent po Merge.

Ponadto ogromna aktualizacja miała również pozytywny wpływ na tokenomikę eteru. Od czasu Merge podaż ETH jest w większości deflacyjna, co oznacza, że zmniejsza się w czasie.

Aby to zrozumieć, najpierw cofnijmy się do sierpnia 2021 r., kiedy to wdrożonohard fork London Wprowadził on tak zwany mechanizm spalania, który niszczy część prowizji przy każdej transakcji.

Ponieważ emisja nowego eteru została znacznie ograniczona przez Merge, podaż ETH spada w szerokich ramach czasowych. Obecnie Ethereum faktycznie podlega jednak inflacji, ponieważ znajdujemy się w okresie niskiej aktywności i opłat za gaz.

Co więcej, od czasu Merge, tak zwani dostawcy liquid stakingu zdominowali krajobraz Ethereum. Ta forma stakingu umożliwia przyczynianie się do przetwarzania operacji i bezpieczeństwa sieci Ethereum w płynny sposób. Co więcej, aktualizacja Shapella, która została wdrożona w kwietniu tego roku, znacznie zwiększyła ogólne zapotrzebowanie na staking.

Według danych DefiLlama, 19,5 miliarda dolarów ETH jest obecnie stakowane za pośrednictwem protokołów liquid stakingu. Rodzi to jednak również kwestie centralizacji. Na przykład dane z Dune Analytics pokazują, że Lido kontroluje obecnie 32,29 procent wszystkich stackowanych etherów w sieci.

Nadchodząca aktualizacja Ethereum

Kolejna aktualizacja Ethereum, zwana "Cancun-Deneb", zaplanowana jest na koniec października. "Proto-danksharding", oficjalnie znany jako "Ethereum Improvement Proposal (EIP) 4844", to główna zmiana, która koncentruje się na skalowalności sieci.

Aktualizacja obejmuje dodatkowo EIP-7514. Propozycja ta zmniejsza maksymalną liczbę walidatorów, którzy mogą dołączyć do sieci lub ją opuścić w określonym czasie. Daje to deweloperom więcej czasu na poradzenie sobie z ekonomicznymi i technicznymi konsekwencjami płynnego stakingu.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Robinhood Crypto - bonus powitalny do 20 EUR za rejestrację

Robinhood to aplikacja finansowa do handlu akcjami, ETFami, a także kryptowalutami dotychczas bardzo popularna w USA. Jak się jednak okazuje, firma postanowiła rozszerzyć swój zasięg w Europie. Wraz z wejściem na nowy rynek Robinhood przygotował także bonus powitalny, który można otrzymać za rejestrację. Co to za bonus? Jak go odebrać? O tym w dzisiejszym artykule! […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram