Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 września 2023
ikona autora biały
ethereum

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość.

Ethereum Merge: co się zmieniło?

Wraz z przejściem z PoW na PoS, górnicy nie zajmują się już dodawaniem nowych bloków blockchaina. Od roku odpowiadają za to walidatorzy.

Zmiana mechanizmu konsensusu doprowadziła do ogromnego spadku zużycia energii. Cużycie energii spadło o 99,84 do 99,996 procent po Merge.

Ponadto ogromna aktualizacja miała również pozytywny wpływ na tokenomikę eteru. Od czasu Merge podaż ETH jest w większości deflacyjna, co oznacza, że zmniejsza się w czasie.

Aby to zrozumieć, najpierw cofnijmy się do sierpnia 2021 r., kiedy to wdrożonohard fork London Wprowadził on tak zwany mechanizm spalania, który niszczy część prowizji przy każdej transakcji.

Ponieważ emisja nowego eteru została znacznie ograniczona przez Merge, podaż ETH spada w szerokich ramach czasowych. Obecnie Ethereum faktycznie podlega jednak inflacji, ponieważ znajdujemy się w okresie niskiej aktywności i opłat za gaz.

Co więcej, od czasu Merge, tak zwani dostawcy liquid stakingu zdominowali krajobraz Ethereum. Ta forma stakingu umożliwia przyczynianie się do przetwarzania operacji i bezpieczeństwa sieci Ethereum w płynny sposób. Co więcej, aktualizacja Shapella, która została wdrożona w kwietniu tego roku, znacznie zwiększyła ogólne zapotrzebowanie na staking.

Według danych DefiLlama, 19,5 miliarda dolarów ETH jest obecnie stakowane za pośrednictwem protokołów liquid stakingu. Rodzi to jednak również kwestie centralizacji. Na przykład dane z Dune Analytics pokazują, że Lido kontroluje obecnie 32,29 procent wszystkich stackowanych etherów w sieci.

Nadchodząca aktualizacja Ethereum

Kolejna aktualizacja Ethereum, zwana "Cancun-Deneb", zaplanowana jest na koniec października. "Proto-danksharding", oficjalnie znany jako "Ethereum Improvement Proposal (EIP) 4844", to główna zmiana, która koncentruje się na skalowalności sieci.

Aktualizacja obejmuje dodatkowo EIP-7514. Propozycja ta zmniejsza maksymalną liczbę walidatorów, którzy mogą dołączyć do sieci lub ją opuścić w określonym czasie. Daje to deweloperom więcej czasu na poradzenie sobie z ekonomicznymi i technicznymi konsekwencjami płynnego stakingu.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Darmowe pieniądze za rejestrację w aplikacji w 2024

Kiedyś trendem były aplikacje, które dawały pieniądze za klikanie, czy też wypełnienie ankiet. A co gdybym powiedział Ci, że istnieją aplikacje, które płacą za rejestrację? Wystarczy, że założysz konto, przejdziesz weryfikację i wykonasz jakąś dodatkową czynność. Proste, prawda? Przejdźmy więc do szczegółów! Sprawdźmy jak otrzymać darmowe pieniądze za rejestrację w 2024 roku! Jaka aplikacja płaci […]

Handluj kontraktami futures i zgarniaj ENA

Binance Futures wprowadza kolejną ciekawą promocję. To doskonała okazja zarówno dla traderów futures, jak i nowicjuszy w copy tradingu. Przez ograniczony czas, uczestnicy mogą zgarnąć część z puli 300 000 ENA. Aby wziąć udział, wystarczy zarejestrować się i spełnić proste warunki. Promocja trwa od 3 do 12 kwietnia 2024 i dzieli się na trzy części. […]

Boty do kryptowalut - automatyczne zarabianie na krypto

Jeżeli tutaj trafiłeś to prawdopodobnie szukasz bota, który pozwoli Ci automatycznie zarabiać pieniądze na kryptowalutach. Niestety, mamy dla Ciebie smutną wiadomość - takie boty nie istnieją, a jeśli ktoś oferuje Ci czysty, łatwy i szybki zarobek na botach handlowych to możesz mieć pewność, że to po prostu scam. Wciąż istnieje jednak pewna opcja, a mianowicie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram