Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość.
Wraz z przejściem z PoW na PoS, górnicy nie zajmują się już dodawaniem nowych bloków blockchaina. Od roku odpowiadają za to walidatorzy.
Zmiana mechanizmu konsensusu doprowadziła do ogromnego spadku zużycia energii. Cużycie energii spadło o 99,84 do 99,996 procent po Merge.
Ponadto ogromna aktualizacja miała również pozytywny wpływ na tokenomikę eteru. Od czasu Merge podaż ETH jest w większości deflacyjna, co oznacza, że zmniejsza się w czasie.
Aby to zrozumieć, najpierw cofnijmy się do sierpnia 2021 r., kiedy to wdrożonohard fork London Wprowadził on tak zwany mechanizm spalania, który niszczy część prowizji przy każdej transakcji.
Ponieważ emisja nowego eteru została znacznie ograniczona przez Merge, podaż ETH spada w szerokich ramach czasowych. Obecnie Ethereum faktycznie podlega jednak inflacji, ponieważ znajdujemy się w okresie niskiej aktywności i opłat za gaz.
Co więcej, od czasu Merge, tak zwani dostawcy liquid stakingu zdominowali krajobraz Ethereum. Ta forma stakingu umożliwia przyczynianie się do przetwarzania operacji i bezpieczeństwa sieci Ethereum w płynny sposób. Co więcej, aktualizacja Shapella, która została wdrożona w kwietniu tego roku, znacznie zwiększyła ogólne zapotrzebowanie na staking.
Według danych DefiLlama, 19,5 miliarda dolarów ETH jest obecnie stakowane za pośrednictwem protokołów liquid stakingu. Rodzi to jednak również kwestie centralizacji. Na przykład dane z Dune Analytics pokazują, że Lido kontroluje obecnie 32,29 procent wszystkich stackowanych etherów w sieci.
Kolejna aktualizacja Ethereum, zwana "Cancun-Deneb", zaplanowana jest na koniec października. "Proto-danksharding", oficjalnie znany jako "Ethereum Improvement Proposal (EIP) 4844", to główna zmiana, która koncentruje się na skalowalności sieci.
Aktualizacja obejmuje dodatkowo EIP-7514. Propozycja ta zmniejsza maksymalną liczbę walidatorów, którzy mogą dołączyć do sieci lub ją opuścić w określonym czasie. Daje to deweloperom więcej czasu na poradzenie sobie z ekonomicznymi i technicznymi konsekwencjami płynnego stakingu.