Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 września 2023
ikona autora biały
ethereum

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość.

Ethereum Merge: co się zmieniło?

Wraz z przejściem z PoW na PoS, górnicy nie zajmują się już dodawaniem nowych bloków blockchaina. Od roku odpowiadają za to walidatorzy.

Zmiana mechanizmu konsensusu doprowadziła do ogromnego spadku zużycia energii. Cużycie energii spadło o 99,84 do 99,996 procent po Merge.

Ponadto ogromna aktualizacja miała również pozytywny wpływ na tokenomikę eteru. Od czasu Merge podaż ETH jest w większości deflacyjna, co oznacza, że zmniejsza się w czasie.

Aby to zrozumieć, najpierw cofnijmy się do sierpnia 2021 r., kiedy to wdrożonohard fork London Wprowadził on tak zwany mechanizm spalania, który niszczy część prowizji przy każdej transakcji.

Ponieważ emisja nowego eteru została znacznie ograniczona przez Merge, podaż ETH spada w szerokich ramach czasowych. Obecnie Ethereum faktycznie podlega jednak inflacji, ponieważ znajdujemy się w okresie niskiej aktywności i opłat za gaz.

Co więcej, od czasu Merge, tak zwani dostawcy liquid stakingu zdominowali krajobraz Ethereum. Ta forma stakingu umożliwia przyczynianie się do przetwarzania operacji i bezpieczeństwa sieci Ethereum w płynny sposób. Co więcej, aktualizacja Shapella, która została wdrożona w kwietniu tego roku, znacznie zwiększyła ogólne zapotrzebowanie na staking.

Według danych DefiLlama, 19,5 miliarda dolarów ETH jest obecnie stakowane za pośrednictwem protokołów liquid stakingu. Rodzi to jednak również kwestie centralizacji. Na przykład dane z Dune Analytics pokazują, że Lido kontroluje obecnie 32,29 procent wszystkich stackowanych etherów w sieci.

Nadchodząca aktualizacja Ethereum

Kolejna aktualizacja Ethereum, zwana "Cancun-Deneb", zaplanowana jest na koniec października. "Proto-danksharding", oficjalnie znany jako "Ethereum Improvement Proposal (EIP) 4844", to główna zmiana, która koncentruje się na skalowalności sieci.

Aktualizacja obejmuje dodatkowo EIP-7514. Propozycja ta zmniejsza maksymalną liczbę walidatorów, którzy mogą dołączyć do sieci lub ją opuścić w określonym czasie. Daje to deweloperom więcej czasu na poradzenie sobie z ekonomicznymi i technicznymi konsekwencjami płynnego stakingu.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram