Raport: Blockchain może zmniejszyć ryzyko wojny nuklearnej

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 3 listopada 2020
ikona autora biały
nuklearna broń

Oddział badawczy The King College London – Centre for Science and Security Studies (CSSS), opublikował raport, w którym twierdzi, że technologia blockchain może zwiększyć zaufanie między krajami walczącymi o demontaż głowic jądrowych, zmniejszając tym samym ryzyko potencjalnych wojen.

Czy technologia blockchain pomoże w demontażu głowic jądrowych?

Od czasu pojawienia się jej podczas II wojny światowej, broń jądrowa stanowi globalne zagrożenie dla gatunku ludzkiego. Organizacja Narodów Zjednoczonych sklasyfikowała ją nawet jako “najniebezpieczniejszą broń na Ziemi”.

Pomimo, że kilka światowych organizacji pracuje nad eliminacją tego typu broni, Washington Post niedawno stwierdził, że zagrożenie wojną nuklearną wzrosło dopiero w ciągu ostatnich czterech lat – odkąd urząd objął prezydent USA Donald Trump.

Dr Lyndon Burford, czołowy badacz w raporcie CSSS, powiedział, że:

Uważa on jednak, że rządy nie mają do siebie wystarczającego zaufania ze względu na obawy strategiczne i prawne, aby nie ujawniać poufnych informacji.

W związku z tym dr Burford wyróżnił technologię blockchain jako możliwe rozwiązanie. W raporcie czytamy, że jeśli wdrożona zostanie technologia DLT, może to pomóc zweryfikować demontaż głowic jądrowych w “bezpieczny, pewny i niezawodny sposób”. Zwiększyłoby to zaufanie między narodami, które podpisały umowę o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej poprzez “zacieśnienie współpracy w zakresie rozbrojenia jądrowego i weryfikacji kontroli zbrojeń”.

Jak może pomóc Blockchain?

W raporcie podkreślono, że blockchain umożliwiłby upoważnionym uczestnikom “wspólne zarządzanie zaszyfrowanymi danymi bez udziału organu centralnego”. To sprawi, że “praktycznie niemożliwe” będzie manipulowanie danymi przechowywanymi w sieciach w sposób niejawny. W ten sposób DLT stworzy “techniczny fundament współpracy pomiędzy stronami nie ufającymi”.

Co więcej, dokument ten ujawnił kilka innych zalet blockchaina. Obejmują one utworzenie “niezmiennego, zaszyfrowanego zapisu łańcucha nośników dla elementów podlegających odpowiedzialności za traktat” oraz działanie jako międzynarodowy środek budowania zaufania poprzez umożliwienie stronom trzecim weryfikacji danych dotyczących rozbrojenia bez potrzeny wglądu w te dane.

Platforma oparta na blockchainie mogłaby również stanowić bezpieczną warstwę dla “prywatnego Internetu przedmiotów składającego się z czujników lokalizacji i monitorów środowiskowych”. Pozwoliłoby to na monitorowanie w czasie rzeczywistym w odległych miejscach i automatyczne ostrzeganie uczestników o potencjalnych naruszeniach umów.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Założyciel Curve kupił willę za 40 mln USD

Curve Finance to popularny protokół zdecentralizowanych finansów (DeFi) w sieci Ethereum (ETH), który wystartował w 2020 roku. Obecnie jest czwartym co do wielkości projektem DeFi na Ethereum. Jego całkowita zablokowana wartość (TVL) wynosi 4 miliardów dolarów, według danych DefiLlama. Curve Finance zostało zaprojektowane przez Michaela Egorova i koncentruje się na optymalizacji płynności stablecoinów. Egorov jest […]

Krótkoterminowi posiadacze BTC ponownie sprzedają z zyskiem

W ostatnim czasie Bitcoin (BTC) wywoływał niewielkie podekscytowanie wśród inwestorów kryptowalutowych. Po dużym odbiciu w pierwszym kwartale, w pewnym sensie potrzebował czasu, aby się z tego otrząsnąć. Od końca marca cena notowana jest kilka tysięcy dolarów poniżej kluczowego oporu na poziomie 30 000 USD, ale w minionym miesiącu spadła jeszcze poniżej 26 000 USD. Obecnie […]

JPMorgan: Rosnące ceny złota pchną bitcoina do 45 000 USD

Analitycy banku inwestycyjnego JPMorgan, kierowani przez starszego stratega Nikolaosa Panigirtzoglu, uważają, że rosnące ceny złota wpłyną również na kurs bitcoina. Ich zdaniem BTC osiągnie poziom 45 000 USD. Zespół Nikolaosa Panigirtzoglou podkreślił, że istnieje znaczna korelacja między kursami bitcoina i złota. Złoto kosztuje obecnie około 2000 USD, co jest niezwykle wysoką wartością. Według JPMorgan ozacza […]

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram