Raport: Blockchain może zmniejszyć ryzyko wojny nuklearnej

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 3 listopada 2020
ikona autora biały
nuklearna broń

Oddział badawczy The King College London – Centre for Science and Security Studies (CSSS), opublikował raport, w którym twierdzi, że technologia blockchain może zwiększyć zaufanie między krajami walczącymi o demontaż głowic jądrowych, zmniejszając tym samym ryzyko potencjalnych wojen.

Czy technologia blockchain pomoże w demontażu głowic jądrowych?

Od czasu pojawienia się jej podczas II wojny światowej, broń jądrowa stanowi globalne zagrożenie dla gatunku ludzkiego. Organizacja Narodów Zjednoczonych sklasyfikowała ją nawet jako “najniebezpieczniejszą broń na Ziemi”.

Pomimo, że kilka światowych organizacji pracuje nad eliminacją tego typu broni, Washington Post niedawno stwierdził, że zagrożenie wojną nuklearną wzrosło dopiero w ciągu ostatnich czterech lat – odkąd urząd objął prezydent USA Donald Trump.

Dr Lyndon Burford, czołowy badacz w raporcie CSSS, powiedział, że:

Uważa on jednak, że rządy nie mają do siebie wystarczającego zaufania ze względu na obawy strategiczne i prawne, aby nie ujawniać poufnych informacji.

W związku z tym dr Burford wyróżnił technologię blockchain jako możliwe rozwiązanie. W raporcie czytamy, że jeśli wdrożona zostanie technologia DLT, może to pomóc zweryfikować demontaż głowic jądrowych w “bezpieczny, pewny i niezawodny sposób”. Zwiększyłoby to zaufanie między narodami, które podpisały umowę o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej poprzez “zacieśnienie współpracy w zakresie rozbrojenia jądrowego i weryfikacji kontroli zbrojeń”.

Jak może pomóc Blockchain?

W raporcie podkreślono, że blockchain umożliwiłby upoważnionym uczestnikom “wspólne zarządzanie zaszyfrowanymi danymi bez udziału organu centralnego”. To sprawi, że “praktycznie niemożliwe” będzie manipulowanie danymi przechowywanymi w sieciach w sposób niejawny. W ten sposób DLT stworzy “techniczny fundament współpracy pomiędzy stronami nie ufającymi”.

Co więcej, dokument ten ujawnił kilka innych zalet blockchaina. Obejmują one utworzenie “niezmiennego, zaszyfrowanego zapisu łańcucha nośników dla elementów podlegających odpowiedzialności za traktat” oraz działanie jako międzynarodowy środek budowania zaufania poprzez umożliwienie stronom trzecim weryfikacji danych dotyczących rozbrojenia bez potrzeny wglądu w te dane.

Platforma oparta na blockchainie mogłaby również stanowić bezpieczną warstwę dla “prywatnego Internetu przedmiotów składającego się z czujników lokalizacji i monitorów środowiskowych”. Pozwoliłoby to na monitorowanie w czasie rzeczywistym w odległych miejscach i automatyczne ostrzeganie uczestników o potencjalnych naruszeniach umów.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]

Robert Kiyosaki: "Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, nie dolary"

W obliczu hossy na rynku bitcoina, Robert Kiyosaki, autor bestsellerowej książki finansowej "Bogaty ojciec, biedny ojciec", ponownie wezwał do inwestowania w złoto, srebro i pierwszą kryptowalutę. "Prawdziwi kapitaliści obniżają ceny, powodując deflację. Marksiści podnoszą ceny, powodując inflację. Nasi przywódcy są marksistami, dlatego mamy inflację. Chroń się przed naszymi marksistowskimi przywódcami. Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, […]

Raiffeisen Bank pozwoli handlować kryptowalutami

Austriacki bank Raiffeisen aktywnie rozszerza swoją obecność na rynku kryptowalut - od stycznia 2024 r. klienci będą mogli handlować tego typu aktywami cyfrowymi. Początkowo usługa będzie oferowana tylko klientom w Wiedniu, gdzie znajduje się siedziba banku. Projekt będzie realizowany wspólnie z giełdą kryptowalut Bitpanda. Szef innowacji banku, Curt Chadha wyjaśnił: "Zaczynamy od Wiednia, ponieważ mieszka […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram