Przejęcie Twittera przez Elona Muska nie naprawi centralizacji - mówi dyrektor ds. informatyki w BlockTower

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 kwietnia 2022
ikona autora biały
musk twitter

Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, w imię wolności słowa zaoferował całkowite wykupienie Twittera za 43 miliardy dolarów. Zaproponował on 54,20 dolara za akcję przy zakupie wszystkich 800 641 166 akcji zwykłych spółki.

Jednak jedna z firm inwestujących w kryptowaluty uważa, że nie jest to żaden znaczący krok w kierunku wolności, biorąc pod uwagę nieodłączne słabości centralizacji.

Wielkie plany Elona Muska dotyczące Twittera

Oferta Muska - ogłoszona dziś publicznie za pośrednictwem Twittera - oznacza 38% premię w stosunku do ceny zamknięcia akcji Twittera z 1 kwietnia. Było to dzień przed tym, jak miliarder ujawnił swoje 9,2% udziałów w firmie, co spowodowało gwałtowny wzrost wartości akcji.

Musk zaproponował później, że wejdzie do zarządu Twittera, ale wycofał swoją ofertę, gdy zdał sobie sprawę, że w ten sposób jego udziały w firmie spadną poniżej 15%.

Dziś wyraźnie powiedział o swoich zamiarach całkowitego przejęcia i zreformowania Twittera. W liście dołączonym do dokumentów SEC napisał do przewodniczącego rady nadzorczej Breta Taylora:

Oferuję kupno 100% Twittera za 54,20 dolarów za akcję w gotówce. Twitter ma niezwykły potencjał. Ja go uwolnię.

Musk wyraził wiarę, że Twitter może być "platformą dla wolności słowa na całym świecie", którą nazwał "niezbędną" dla funkcjonującej demokracji. Stwierdził jednak, że w obecnej formie firma nie może spełnić tego imperatywu i że musi stać się firmą prywatną.

Twitter często był krytykowany za zbyt cenzuralne i politycznie stronnicze podejście do moderowania treści. Platforma zakazała np. dostępu do niej byłemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi krótko po tym, jak wyleciał z rządu w 2021 roku.

W najnowszej ankiecie przeprowadzonej na Twitterze przez Elona Muska 70% z 2 milionów respondentów nie zgodziło się z opinią, że firma rygorystycznie przestrzega zasad wolności słowa.

Czy to coś naprawi? Ari Paul uważa, że nie

Niektórzy są podekscytowani propozycją Muska i potencjalnymi reformami, jakie może ona przynieść. Jednak Ari Paul - CIO firmy BlockTower zajmującej się inwestycjami w kryptowaluty - nadal uważa, że pod jego rządami Twitter będzie cierpiał z powodu kluczowej wady: centralizacji. Napisał on dziś rano na Twitterze:

Twitter jest scentralizowaną firmą nastawioną na zysk. Każdy, kto myśli, że jest to droga do decentralizacji, nie zwraca wystarczającej uwagi.

CIO przytoczył trajektorię rozwoju firm Elona Muska i Jacka Dorseya w przeszłości, w tym Paypala i Twittera. Argumentuje on, że motywy zysku zmusiły każdego z miliarderów do pójścia na cenzuralne kompromisy z udziałowcami tych instytucji, pomimo ich ideałów.

Zamiast tego Paul utrzymuje, że zdecentralizowane alternatywy w mediach społecznościowych będą długoterminowym rozwiązaniem tych problemów.

Nie pokładaj swojej nadziei na wolność w rękach jednego kapitalisty.

Argumenty Paula brzmią podobnie do argumentów Jacka Dorseya z grudnia, gdy ten wystąpił przeciwko nastawionym na zysk instytucjom "web 2" i "web 3", które nie obiecują nikomu wolności. Twierdził, że tak długo, jak zaangażowani są inwestorzy venture capital i komandytariusze, platformy te nigdy nie uwolnią się od swoich motywacji.

Częściowo powodem, dla którego Dorsey zrezygnował z funkcji CEO Twittera, było to, że według jego listu pożegnalnego stanowił on "pojedynczy punkt awarii" dla firmy. Natomiast warunki, w których powstała sieć Bitcoina, nazywa "rzadkimi, wyjątkowymi i cennymi", ponieważ brakowało w niej jednego znanego twórcy i motywacji do zysku.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram