Przejęcie Twittera przez Elona Muska nie naprawi centralizacji - mówi dyrektor ds. informatyki w BlockTower

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 kwietnia 2022
ikona autora biały
musk twitter

Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, w imię wolności słowa zaoferował całkowite wykupienie Twittera za 43 miliardy dolarów. Zaproponował on 54,20 dolara za akcję przy zakupie wszystkich 800 641 166 akcji zwykłych spółki.

Jednak jedna z firm inwestujących w kryptowaluty uważa, że nie jest to żaden znaczący krok w kierunku wolności, biorąc pod uwagę nieodłączne słabości centralizacji.

Wielkie plany Elona Muska dotyczące Twittera

Oferta Muska - ogłoszona dziś publicznie za pośrednictwem Twittera - oznacza 38% premię w stosunku do ceny zamknięcia akcji Twittera z 1 kwietnia. Było to dzień przed tym, jak miliarder ujawnił swoje 9,2% udziałów w firmie, co spowodowało gwałtowny wzrost wartości akcji.

Musk zaproponował później, że wejdzie do zarządu Twittera, ale wycofał swoją ofertę, gdy zdał sobie sprawę, że w ten sposób jego udziały w firmie spadną poniżej 15%.

Dziś wyraźnie powiedział o swoich zamiarach całkowitego przejęcia i zreformowania Twittera. W liście dołączonym do dokumentów SEC napisał do przewodniczącego rady nadzorczej Breta Taylora:

Oferuję kupno 100% Twittera za 54,20 dolarów za akcję w gotówce. Twitter ma niezwykły potencjał. Ja go uwolnię.

Musk wyraził wiarę, że Twitter może być "platformą dla wolności słowa na całym świecie", którą nazwał "niezbędną" dla funkcjonującej demokracji. Stwierdził jednak, że w obecnej formie firma nie może spełnić tego imperatywu i że musi stać się firmą prywatną.

Twitter często był krytykowany za zbyt cenzuralne i politycznie stronnicze podejście do moderowania treści. Platforma zakazała np. dostępu do niej byłemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi krótko po tym, jak wyleciał z rządu w 2021 roku.

W najnowszej ankiecie przeprowadzonej na Twitterze przez Elona Muska 70% z 2 milionów respondentów nie zgodziło się z opinią, że firma rygorystycznie przestrzega zasad wolności słowa.

Czy to coś naprawi? Ari Paul uważa, że nie

Niektórzy są podekscytowani propozycją Muska i potencjalnymi reformami, jakie może ona przynieść. Jednak Ari Paul - CIO firmy BlockTower zajmującej się inwestycjami w kryptowaluty - nadal uważa, że pod jego rządami Twitter będzie cierpiał z powodu kluczowej wady: centralizacji. Napisał on dziś rano na Twitterze:

Twitter jest scentralizowaną firmą nastawioną na zysk. Każdy, kto myśli, że jest to droga do decentralizacji, nie zwraca wystarczającej uwagi.

CIO przytoczył trajektorię rozwoju firm Elona Muska i Jacka Dorseya w przeszłości, w tym Paypala i Twittera. Argumentuje on, że motywy zysku zmusiły każdego z miliarderów do pójścia na cenzuralne kompromisy z udziałowcami tych instytucji, pomimo ich ideałów.

Zamiast tego Paul utrzymuje, że zdecentralizowane alternatywy w mediach społecznościowych będą długoterminowym rozwiązaniem tych problemów.

Nie pokładaj swojej nadziei na wolność w rękach jednego kapitalisty.

Argumenty Paula brzmią podobnie do argumentów Jacka Dorseya z grudnia, gdy ten wystąpił przeciwko nastawionym na zysk instytucjom "web 2" i "web 3", które nie obiecują nikomu wolności. Twierdził, że tak długo, jak zaangażowani są inwestorzy venture capital i komandytariusze, platformy te nigdy nie uwolnią się od swoich motywacji.

Częściowo powodem, dla którego Dorsey zrezygnował z funkcji CEO Twittera, było to, że według jego listu pożegnalnego stanowił on "pojedynczy punkt awarii" dla firmy. Natomiast warunki, w których powstała sieć Bitcoina, nazywa "rzadkimi, wyjątkowymi i cennymi", ponieważ brakowało w niej jednego znanego twórcy i motywacji do zysku.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]

Tether zapewnia, że nie ma ryzyka ze strony USDT na Solanie

Największy na świecie emitent stablecoinów, Tether, zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń ze strony USDT w sieci Solana. 18 listopada Tether wydał oświadczenie, że USDT emitowany w Alamedzie był bezpieczny względem wszelkich wypadków zarażenia ze strony upadłej giełdy FTX. Według raportu przejrzystości Tethera, Solana jest trzecią co do wielkości siecią dla stablecoina po Tron i […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram