Przejęcie Twittera przez Elona Muska nie naprawi centralizacji - mówi dyrektor ds. informatyki w BlockTower

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 kwietnia 2022
ikona autora biały
musk twitter

Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, w imię wolności słowa zaoferował całkowite wykupienie Twittera za 43 miliardy dolarów. Zaproponował on 54,20 dolara za akcję przy zakupie wszystkich 800 641 166 akcji zwykłych spółki.

Jednak jedna z firm inwestujących w kryptowaluty uważa, że nie jest to żaden znaczący krok w kierunku wolności, biorąc pod uwagę nieodłączne słabości centralizacji.

Wielkie plany Elona Muska dotyczące Twittera

Oferta Muska - ogłoszona dziś publicznie za pośrednictwem Twittera - oznacza 38% premię w stosunku do ceny zamknięcia akcji Twittera z 1 kwietnia. Było to dzień przed tym, jak miliarder ujawnił swoje 9,2% udziałów w firmie, co spowodowało gwałtowny wzrost wartości akcji.

Musk zaproponował później, że wejdzie do zarządu Twittera, ale wycofał swoją ofertę, gdy zdał sobie sprawę, że w ten sposób jego udziały w firmie spadną poniżej 15%.

Dziś wyraźnie powiedział o swoich zamiarach całkowitego przejęcia i zreformowania Twittera. W liście dołączonym do dokumentów SEC napisał do przewodniczącego rady nadzorczej Breta Taylora:

Oferuję kupno 100% Twittera za 54,20 dolarów za akcję w gotówce. Twitter ma niezwykły potencjał. Ja go uwolnię.

Musk wyraził wiarę, że Twitter może być "platformą dla wolności słowa na całym świecie", którą nazwał "niezbędną" dla funkcjonującej demokracji. Stwierdził jednak, że w obecnej formie firma nie może spełnić tego imperatywu i że musi stać się firmą prywatną.

Twitter często był krytykowany za zbyt cenzuralne i politycznie stronnicze podejście do moderowania treści. Platforma zakazała np. dostępu do niej byłemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi krótko po tym, jak wyleciał z rządu w 2021 roku.

W najnowszej ankiecie przeprowadzonej na Twitterze przez Elona Muska 70% z 2 milionów respondentów nie zgodziło się z opinią, że firma rygorystycznie przestrzega zasad wolności słowa.

Czy to coś naprawi? Ari Paul uważa, że nie

Niektórzy są podekscytowani propozycją Muska i potencjalnymi reformami, jakie może ona przynieść. Jednak Ari Paul - CIO firmy BlockTower zajmującej się inwestycjami w kryptowaluty - nadal uważa, że pod jego rządami Twitter będzie cierpiał z powodu kluczowej wady: centralizacji. Napisał on dziś rano na Twitterze:

Twitter jest scentralizowaną firmą nastawioną na zysk. Każdy, kto myśli, że jest to droga do decentralizacji, nie zwraca wystarczającej uwagi.

CIO przytoczył trajektorię rozwoju firm Elona Muska i Jacka Dorseya w przeszłości, w tym Paypala i Twittera. Argumentuje on, że motywy zysku zmusiły każdego z miliarderów do pójścia na cenzuralne kompromisy z udziałowcami tych instytucji, pomimo ich ideałów.

Zamiast tego Paul utrzymuje, że zdecentralizowane alternatywy w mediach społecznościowych będą długoterminowym rozwiązaniem tych problemów.

Nie pokładaj swojej nadziei na wolność w rękach jednego kapitalisty.

Argumenty Paula brzmią podobnie do argumentów Jacka Dorseya z grudnia, gdy ten wystąpił przeciwko nastawionym na zysk instytucjom "web 2" i "web 3", które nie obiecują nikomu wolności. Twierdził, że tak długo, jak zaangażowani są inwestorzy venture capital i komandytariusze, platformy te nigdy nie uwolnią się od swoich motywacji.

Częściowo powodem, dla którego Dorsey zrezygnował z funkcji CEO Twittera, było to, że według jego listu pożegnalnego stanowił on "pojedynczy punkt awarii" dla firmy. Natomiast warunki, w których powstała sieć Bitcoina, nazywa "rzadkimi, wyjątkowymi i cennymi", ponieważ brakowało w niej jednego znanego twórcy i motywacji do zysku.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku z powodu halvingu i recesji

Mike McGlone twierdzi, że Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku, a następnie nadejdzie halving i seria innych fundamentalnych wydarzeń. Analityk Bloomberga wyraził swoje prognozy podczas wywiadu ze Scottem Melkerem. Bitcoin i efekt halvingu Zanim zanurkujemy dalej w jego przewidywania, szybkie słowo na temat tego tak zwanego halvingu. Co cztery lata liczba nowo […]

Tim Draper radzi przedsiębiorcom, by kupowali Bitcoina

Amerykański miliarder i legenda inwestycji Tim Draper radzi przedsiębiorcom, aby kupili Bitcoin. Według niego jest to sposób na zabezpieczenie się przed potencjalnym kryzysem bankowym. Nawiasem mówiąc, Tim Draper nie jest osobą nową w świecie Bitcoina, ponieważ już w czerwcu 2014 roku kupił od rządu USA 30 000 Bitcoinów za 19 milionów dolarów. Te Bitcoiny zostały […]

Czy zarobki górników sugerują nową hossę?

Dochód z opłat górników Bitcoin gwałtownie wzrósł w ostatnim czasie, częściowo z powodu sukcesu niewymiennych tokenów (NFT) w sieci Bitcoin (BTC) dzięki Ordinals. Dane z Glassnode pokazują, że dwuletni Z-score dla przychodów górników, wskaźnik używany do odróżnienia okresów z wysokimi i niskimi opłatami transakcyjnymi, zmienił się na dodatni po raz pierwszy od połowy 2021 roku. […]

Do Kwon aresztowany w Czarnogórze

Współzałożyciel Terraform Labs, Do Kwon, został aresztowany w Czarnogórze. Takie informacje podał Minister spraw wewnętrznych Filip Adzic na Twitterze: "Podgorica aresztowała jednego z najbardziej poszukiwanych uciekinierów na świecie. Czarnogórska policja zatrzymała Do Kwona - współzałożyciela i CEO singapurskiej firmy Terraform Labs" Wcześniej Ajic napisał, że przestępcy nie będą rządzić Czarnogórą, a władze kontynuują rozpoczęte reformy. […]

Jak wysłać USDT na Telegramie? Instrukcja

Telegram rozszerza swoje opcje kryptopłatności. Aplikacja dodała przelewy w USDT do swojego bota portfelowego @wallet. Wcześniej bot obsługiwał tylko dwie monety - BTC i TON. Teraz użytkownicy Telegrama mogą płacić za zakupy w USDT, a także wysyłać/odbierać stablecoina na czacie aplikacji. W zeszłym roku Telegram wprowadził do swojej platformy BTC i Toncoin (TON). Co więcej, […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram