Prawie 4% wielorybów kryptowalutowych to przestępcy

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 20 lutego 2022
ikona autora biały
wieloryby

Firma zajmująca się danymi blockchain - Chainalysis - stwierdziła, że wieloryby przestępcze stanowią 3,7% wszystkich wielorybów kryptowalutowych. Ci źli aktorzy wspólnie posiadają aktywa cyfrowe o wartości ponad 25 miliardów dolarów.

Prawie 4% wielorybów kryptowalutowych to przestępcy

Kryptowaluty mają wiele zalet, a liczni eksperci utrzymują, że stanowią one rewolucję finansową. Jednak bitcoin i altcoiny mają też swoich krytyków. Twierdzą oni, że handlarze narkotyków, terroryści i osoby zajmujące się praniem brudnych pieniędzy wykorzystują te aktywa w swojej nielegalnej działalności.

Zgodnie z powyższym oskarżeniem, nowojorska firma zajmująca się analizą blockchain - Chainalysis - zidentyfikowała 4 068 kryminalnych wielorybów kryptowalutowych (3,7% wszystkich), którzy łącznie posiadają cyfrowe aktywa o wartości ponad 25 miliardów dolarów. Firma wyjaśniła, że każdy podmiot posiada ponad 1 milion dolarów w kryptowalutach.

Warto zauważyć, że większość wielorybów otrzymała albo stosunkowo niewielką, albo znaczną część swojego całkowitego salda z nielegalnych adresów. 1,374 uzyskało od 10% do 25% swoich aktywów z nielegalnych portfeli, podczas gdy 1,361 od 90% do 100%.

Nielegalne środki otrzymane przez przestępcze wieloryby pochodziły z różnych źródeł. Na pierwszym miejscu uplasował się Darknet (37,7%), a na drugim scam (32,4%). Skradzione fundusze, sklep z nielegalnymi przedmiotami oraz oprogramowanie ransomware uzupełniły pierwszą piątkę.

Dodatkowo, Chainalysis przeanalizował, gdzie znajdują się ci przestępcy. Do 768 wielorybów, których portfele wykazują wystarczającą aktywność, aby dokonać dokładnego oszacowania, przypisano strefy UTC. 2, 3 i 4 to strefy, w których znajduje się najwięcej złoczyńców. Co ciekawe, w tym obszarze znajdują się największe miasta Rosji - Moskwa i Sankt Petersburg. W tych strefach czasowych znajdują się również RPA, Arabia Saudyjska i Iran. Chainalysis podsumowuje:

Śledztwo w sprawie wielorybów przestępczych stanowi znaczącą okazję dla agencji rządowych na całym świecie, aby kontynuować pasmo udanych konfiskat i postawić przed sądem największych beneficjentów przestępstw opartych na kryptowalutach.

Przestępcy wyprali kryptowaluty o wartości miliardów w 2021 r.

Nie tak dawno temu firma zajmująca się analizą blockchain ujawniła, że całkowita wartość kryptowalut wypranych w 2021 roku wyniosła 8,6 miliarda dolarów - o 30% więcej niż w 2020 roku.

Źli aktorzy przenieśli prawie 17% tych aktywów do aplikacji DeFi. W zeszłym roku było to zaledwie 2%.

Chainalysis wyjaśnił, że liczby te uwzględniają jedynie fundusze pochodzące z "przestępstw kryptowalutowych", w tym sprzedaży na darknetowych rynkach lub ataków ransomware:

Trudniej jest zmierzyć, ile waluty fiat pochodzącej z przestępstw off-line - tradycyjnego handlu narkotykami, na przykład - jest konwertowane na kryptowaluty w celu ich wyprania. Wiemy jednak anegdotycznie, że tak się dzieje.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Analityk Bloomberga: "Bitcoin może prześcignąć złoto"

Znany analityk rynku towarowego w Bloomberg, Mike McGlone, przedstawił kolejną prognozę dotyczącą bitcoina (BTC). Tym razem w odniesieniu do króla wszystkich towarów; złota. Według McGlone'a, bitcoin przygotowuje się do ostatecznego rywalizowania z metalem szlachetnym. Bitcoin a złoto McGlone poinformował o tym wczoraj na Twitterze. Tym samym podtrzymuje on swoje pozytywne oczekiwania co do przyszłości bitcoina. […]

Senator Lummis uważa teraz, że eter jest papierem wartościowym

Jeszcze jeden amerykański polityk w centrum regulacji branży kryptowalutowej zmienił stanowisko w sprawie klasyfikacji prawnej Etheru. Senator Cynthia Lummis (R-WY) wyjawiła w środę, że obecnie postrzega drugą największą kryptowalutę jako papier wartościowy - nie towar. Bitcoin jest jedynym towarem kryptowalutowym: Lummis Lummis wyraziła swój zmieniony pogląd na aktywo za pomocą CoinDesk we wtorek podczas omawiania […]

Sprawa Ripple vs SEC dobiega końca

Dwuletnia batalia Ripple z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dobiega końca. Firma kryptowalutowa złożyła odpowiedź i to wydaje się być już ostatnia linia obrony. Dumny z obrony Ripple'a Radca prawny Ripple Stuart Alderoty poinformował, że odpowiedź była już ostatnią. Pisze on, że firma zwróciła się do sądu o wydanie orzeczenia na korzyść Ripple. […]

Jak szeroko rozprzestrzenia się zaraza FTX? Spółki dotknięte kryzysem

Upadek giełdy kryptowalut FTX przejdzie do historii jako jeden z najczarniejszych momentów w historii kryptowalut. Firma doświadczyła poważnych problemów z płynnością w listopadzie i nie mogła honorować wniosków o wypłatę swoich klientów. Binance - największa na świecie platforma kryptowalutowa - była gotowa przejąć giełdę, ale po audycie odstąpiła od umowy. FTX nie mógł znaleźć rozwiązania […]

Rośnie popyt na koparki w Rosji

Popyt na minery ASIC w Rosji wzrósł znacząco w czwartym kwartale z powodu spadku ich cen. Informację o tym podał "Kommersant". Jak podaje dystrybutor Chilkoot, sprzedaż za dwa miesiące czwartego kwartału przekroczyła wolumeny za cały trzeci kwartał, a za dziewięć miesięcy była o 65% wyższa niż przed rokiem. W BitRiver popyt na dziesięć miesięcy 2022 […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram