Prawie 4% wielorybów kryptowalutowych to przestępcy

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 20 lutego 2022
ikona autora biały
wieloryby

Firma zajmująca się danymi blockchain - Chainalysis - stwierdziła, że wieloryby przestępcze stanowią 3,7% wszystkich wielorybów kryptowalutowych. Ci źli aktorzy wspólnie posiadają aktywa cyfrowe o wartości ponad 25 miliardów dolarów.

Prawie 4% wielorybów kryptowalutowych to przestępcy

Kryptowaluty mają wiele zalet, a liczni eksperci utrzymują, że stanowią one rewolucję finansową. Jednak bitcoin i altcoiny mają też swoich krytyków. Twierdzą oni, że handlarze narkotyków, terroryści i osoby zajmujące się praniem brudnych pieniędzy wykorzystują te aktywa w swojej nielegalnej działalności.

Zgodnie z powyższym oskarżeniem, nowojorska firma zajmująca się analizą blockchain - Chainalysis - zidentyfikowała 4 068 kryminalnych wielorybów kryptowalutowych (3,7% wszystkich), którzy łącznie posiadają cyfrowe aktywa o wartości ponad 25 miliardów dolarów. Firma wyjaśniła, że każdy podmiot posiada ponad 1 milion dolarów w kryptowalutach.

Warto zauważyć, że większość wielorybów otrzymała albo stosunkowo niewielką, albo znaczną część swojego całkowitego salda z nielegalnych adresów. 1,374 uzyskało od 10% do 25% swoich aktywów z nielegalnych portfeli, podczas gdy 1,361 od 90% do 100%.

Nielegalne środki otrzymane przez przestępcze wieloryby pochodziły z różnych źródeł. Na pierwszym miejscu uplasował się Darknet (37,7%), a na drugim scam (32,4%). Skradzione fundusze, sklep z nielegalnymi przedmiotami oraz oprogramowanie ransomware uzupełniły pierwszą piątkę.

Dodatkowo, Chainalysis przeanalizował, gdzie znajdują się ci przestępcy. Do 768 wielorybów, których portfele wykazują wystarczającą aktywność, aby dokonać dokładnego oszacowania, przypisano strefy UTC. 2, 3 i 4 to strefy, w których znajduje się najwięcej złoczyńców. Co ciekawe, w tym obszarze znajdują się największe miasta Rosji - Moskwa i Sankt Petersburg. W tych strefach czasowych znajdują się również RPA, Arabia Saudyjska i Iran. Chainalysis podsumowuje:

Śledztwo w sprawie wielorybów przestępczych stanowi znaczącą okazję dla agencji rządowych na całym świecie, aby kontynuować pasmo udanych konfiskat i postawić przed sądem największych beneficjentów przestępstw opartych na kryptowalutach.

Przestępcy wyprali kryptowaluty o wartości miliardów w 2021 r.

Nie tak dawno temu firma zajmująca się analizą blockchain ujawniła, że całkowita wartość kryptowalut wypranych w 2021 roku wyniosła 8,6 miliarda dolarów - o 30% więcej niż w 2020 roku.

Źli aktorzy przenieśli prawie 17% tych aktywów do aplikacji DeFi. W zeszłym roku było to zaledwie 2%.

Chainalysis wyjaśnił, że liczby te uwzględniają jedynie fundusze pochodzące z "przestępstw kryptowalutowych", w tym sprzedaży na darknetowych rynkach lub ataków ransomware:

Trudniej jest zmierzyć, ile waluty fiat pochodzącej z przestępstw off-line - tradycyjnego handlu narkotykami, na przykład - jest konwertowane na kryptowaluty w celu ich wyprania. Wiemy jednak anegdotycznie, że tak się dzieje.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]

Robert Kiyosaki: "Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, nie dolary"

W obliczu hossy na rynku bitcoina, Robert Kiyosaki, autor bestsellerowej książki finansowej "Bogaty ojciec, biedny ojciec", ponownie wezwał do inwestowania w złoto, srebro i pierwszą kryptowalutę. "Prawdziwi kapitaliści obniżają ceny, powodując deflację. Marksiści podnoszą ceny, powodując inflację. Nasi przywódcy są marksistami, dlatego mamy inflację. Chroń się przed naszymi marksistowskimi przywódcami. Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, […]

Raiffeisen Bank pozwoli handlować kryptowalutami

Austriacki bank Raiffeisen aktywnie rozszerza swoją obecność na rynku kryptowalut - od stycznia 2024 r. klienci będą mogli handlować tego typu aktywami cyfrowymi. Początkowo usługa będzie oferowana tylko klientom w Wiedniu, gdzie znajduje się siedziba banku. Projekt będzie realizowany wspólnie z giełdą kryptowalut Bitpanda. Szef innowacji banku, Curt Chadha wyjaśnił: "Zaczynamy od Wiednia, ponieważ mieszka […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram