Prawie 4% wielorybów kryptowalutowych to przestępcy

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 20 lutego 2022
ikona autora biały
wieloryby

Firma zajmująca się danymi blockchain - Chainalysis - stwierdziła, że wieloryby przestępcze stanowią 3,7% wszystkich wielorybów kryptowalutowych. Ci źli aktorzy wspólnie posiadają aktywa cyfrowe o wartości ponad 25 miliardów dolarów.

Prawie 4% wielorybów kryptowalutowych to przestępcy

Kryptowaluty mają wiele zalet, a liczni eksperci utrzymują, że stanowią one rewolucję finansową. Jednak bitcoin i altcoiny mają też swoich krytyków. Twierdzą oni, że handlarze narkotyków, terroryści i osoby zajmujące się praniem brudnych pieniędzy wykorzystują te aktywa w swojej nielegalnej działalności.

Zgodnie z powyższym oskarżeniem, nowojorska firma zajmująca się analizą blockchain - Chainalysis - zidentyfikowała 4 068 kryminalnych wielorybów kryptowalutowych (3,7% wszystkich), którzy łącznie posiadają cyfrowe aktywa o wartości ponad 25 miliardów dolarów. Firma wyjaśniła, że każdy podmiot posiada ponad 1 milion dolarów w kryptowalutach.

Warto zauważyć, że większość wielorybów otrzymała albo stosunkowo niewielką, albo znaczną część swojego całkowitego salda z nielegalnych adresów. 1,374 uzyskało od 10% do 25% swoich aktywów z nielegalnych portfeli, podczas gdy 1,361 od 90% do 100%.

Nielegalne środki otrzymane przez przestępcze wieloryby pochodziły z różnych źródeł. Na pierwszym miejscu uplasował się Darknet (37,7%), a na drugim scam (32,4%). Skradzione fundusze, sklep z nielegalnymi przedmiotami oraz oprogramowanie ransomware uzupełniły pierwszą piątkę.

Dodatkowo, Chainalysis przeanalizował, gdzie znajdują się ci przestępcy. Do 768 wielorybów, których portfele wykazują wystarczającą aktywność, aby dokonać dokładnego oszacowania, przypisano strefy UTC. 2, 3 i 4 to strefy, w których znajduje się najwięcej złoczyńców. Co ciekawe, w tym obszarze znajdują się największe miasta Rosji - Moskwa i Sankt Petersburg. W tych strefach czasowych znajdują się również RPA, Arabia Saudyjska i Iran. Chainalysis podsumowuje:

Śledztwo w sprawie wielorybów przestępczych stanowi znaczącą okazję dla agencji rządowych na całym świecie, aby kontynuować pasmo udanych konfiskat i postawić przed sądem największych beneficjentów przestępstw opartych na kryptowalutach.

Przestępcy wyprali kryptowaluty o wartości miliardów w 2021 r.

Nie tak dawno temu firma zajmująca się analizą blockchain ujawniła, że całkowita wartość kryptowalut wypranych w 2021 roku wyniosła 8,6 miliarda dolarów - o 30% więcej niż w 2020 roku.

Źli aktorzy przenieśli prawie 17% tych aktywów do aplikacji DeFi. W zeszłym roku było to zaledwie 2%.

Chainalysis wyjaśnił, że liczby te uwzględniają jedynie fundusze pochodzące z "przestępstw kryptowalutowych", w tym sprzedaży na darknetowych rynkach lub ataków ransomware:

Trudniej jest zmierzyć, ile waluty fiat pochodzącej z przestępstw off-line - tradycyjnego handlu narkotykami, na przykład - jest konwertowane na kryptowaluty w celu ich wyprania. Wiemy jednak anegdotycznie, że tak się dzieje.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Darmowe pieniądze za rejestrację w aplikacji w 2024

Kiedyś trendem były aplikacje, które dawały pieniądze za klikanie, czy też wypełnienie ankiet. A co gdybym powiedział Ci, że istnieją aplikacje, które płacą za rejestrację? Wystarczy, że założysz konto, przejdziesz weryfikację i wykonasz jakąś dodatkową czynność. Proste, prawda? Przejdźmy więc do szczegółów! Sprawdźmy jak otrzymać darmowe pieniądze za rejestrację w 2024 roku! Jaka aplikacja płaci […]

Handluj kontraktami futures i zgarniaj ENA

Binance Futures wprowadza kolejną ciekawą promocję. To doskonała okazja zarówno dla traderów futures, jak i nowicjuszy w copy tradingu. Przez ograniczony czas, uczestnicy mogą zgarnąć część z puli 300 000 ENA. Aby wziąć udział, wystarczy zarejestrować się i spełnić proste warunki. Promocja trwa od 3 do 12 kwietnia 2024 i dzieli się na trzy części. […]

Boty do kryptowalut - automatyczne zarabianie na krypto

Jeżeli tutaj trafiłeś to prawdopodobnie szukasz bota, który pozwoli Ci automatycznie zarabiać pieniądze na kryptowalutach. Niestety, mamy dla Ciebie smutną wiadomość - takie boty nie istnieją, a jeśli ktoś oferuje Ci czysty, łatwy i szybki zarobek na botach handlowych to możesz mieć pewność, że to po prostu scam. Wciąż istnieje jednak pewna opcja, a mianowicie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram