Prawie 4% wielorybów kryptowalutowych to przestępcy

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 20 lutego 2022
ikona autora biały
wieloryby

Firma zajmująca się danymi blockchain - Chainalysis - stwierdziła, że wieloryby przestępcze stanowią 3,7% wszystkich wielorybów kryptowalutowych. Ci źli aktorzy wspólnie posiadają aktywa cyfrowe o wartości ponad 25 miliardów dolarów.

Prawie 4% wielorybów kryptowalutowych to przestępcy

Kryptowaluty mają wiele zalet, a liczni eksperci utrzymują, że stanowią one rewolucję finansową. Jednak bitcoin i altcoiny mają też swoich krytyków. Twierdzą oni, że handlarze narkotyków, terroryści i osoby zajmujące się praniem brudnych pieniędzy wykorzystują te aktywa w swojej nielegalnej działalności.

Zgodnie z powyższym oskarżeniem, nowojorska firma zajmująca się analizą blockchain - Chainalysis - zidentyfikowała 4 068 kryminalnych wielorybów kryptowalutowych (3,7% wszystkich), którzy łącznie posiadają cyfrowe aktywa o wartości ponad 25 miliardów dolarów. Firma wyjaśniła, że każdy podmiot posiada ponad 1 milion dolarów w kryptowalutach.

Warto zauważyć, że większość wielorybów otrzymała albo stosunkowo niewielką, albo znaczną część swojego całkowitego salda z nielegalnych adresów. 1,374 uzyskało od 10% do 25% swoich aktywów z nielegalnych portfeli, podczas gdy 1,361 od 90% do 100%.

Nielegalne środki otrzymane przez przestępcze wieloryby pochodziły z różnych źródeł. Na pierwszym miejscu uplasował się Darknet (37,7%), a na drugim scam (32,4%). Skradzione fundusze, sklep z nielegalnymi przedmiotami oraz oprogramowanie ransomware uzupełniły pierwszą piątkę.

Dodatkowo, Chainalysis przeanalizował, gdzie znajdują się ci przestępcy. Do 768 wielorybów, których portfele wykazują wystarczającą aktywność, aby dokonać dokładnego oszacowania, przypisano strefy UTC. 2, 3 i 4 to strefy, w których znajduje się najwięcej złoczyńców. Co ciekawe, w tym obszarze znajdują się największe miasta Rosji - Moskwa i Sankt Petersburg. W tych strefach czasowych znajdują się również RPA, Arabia Saudyjska i Iran. Chainalysis podsumowuje:

Śledztwo w sprawie wielorybów przestępczych stanowi znaczącą okazję dla agencji rządowych na całym świecie, aby kontynuować pasmo udanych konfiskat i postawić przed sądem największych beneficjentów przestępstw opartych na kryptowalutach.

Przestępcy wyprali kryptowaluty o wartości miliardów w 2021 r.

Nie tak dawno temu firma zajmująca się analizą blockchain ujawniła, że całkowita wartość kryptowalut wypranych w 2021 roku wyniosła 8,6 miliarda dolarów - o 30% więcej niż w 2020 roku.

Źli aktorzy przenieśli prawie 17% tych aktywów do aplikacji DeFi. W zeszłym roku było to zaledwie 2%.

Chainalysis wyjaśnił, że liczby te uwzględniają jedynie fundusze pochodzące z "przestępstw kryptowalutowych", w tym sprzedaży na darknetowych rynkach lub ataków ransomware:

Trudniej jest zmierzyć, ile waluty fiat pochodzącej z przestępstw off-line - tradycyjnego handlu narkotykami, na przykład - jest konwertowane na kryptowaluty w celu ich wyprania. Wiemy jednak anegdotycznie, że tak się dzieje.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Założyciel Curve kupił willę za 40 mln USD

Curve Finance to popularny protokół zdecentralizowanych finansów (DeFi) w sieci Ethereum (ETH), który wystartował w 2020 roku. Obecnie jest czwartym co do wielkości projektem DeFi na Ethereum. Jego całkowita zablokowana wartość (TVL) wynosi 4 miliardów dolarów, według danych DefiLlama. Curve Finance zostało zaprojektowane przez Michaela Egorova i koncentruje się na optymalizacji płynności stablecoinów. Egorov jest […]

Krótkoterminowi posiadacze BTC ponownie sprzedają z zyskiem

W ostatnim czasie Bitcoin (BTC) wywoływał niewielkie podekscytowanie wśród inwestorów kryptowalutowych. Po dużym odbiciu w pierwszym kwartale, w pewnym sensie potrzebował czasu, aby się z tego otrząsnąć. Od końca marca cena notowana jest kilka tysięcy dolarów poniżej kluczowego oporu na poziomie 30 000 USD, ale w minionym miesiącu spadła jeszcze poniżej 26 000 USD. Obecnie […]

JPMorgan: Rosnące ceny złota pchną bitcoina do 45 000 USD

Analitycy banku inwestycyjnego JPMorgan, kierowani przez starszego stratega Nikolaosa Panigirtzoglu, uważają, że rosnące ceny złota wpłyną również na kurs bitcoina. Ich zdaniem BTC osiągnie poziom 45 000 USD. Zespół Nikolaosa Panigirtzoglou podkreślił, że istnieje znaczna korelacja między kursami bitcoina i złota. Złoto kosztuje obecnie około 2000 USD, co jest niezwykle wysoką wartością. Według JPMorgan ozacza […]

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram