Firma zajmująca się danymi blockchain - Chainalysis - stwierdziła, że wieloryby przestępcze stanowią 3,7% wszystkich wielorybów kryptowalutowych. Ci źli aktorzy wspólnie posiadają aktywa cyfrowe o wartości ponad 25 miliardów dolarów.
Kryptowaluty mają wiele zalet, a liczni eksperci utrzymują, że stanowią one rewolucję finansową. Jednak bitcoin i altcoiny mają też swoich krytyków. Twierdzą oni, że handlarze narkotyków, terroryści i osoby zajmujące się praniem brudnych pieniędzy wykorzystują te aktywa w swojej nielegalnej działalności.
Zgodnie z powyższym oskarżeniem, nowojorska firma zajmująca się analizą blockchain - Chainalysis - zidentyfikowała 4 068 kryminalnych wielorybów kryptowalutowych (3,7% wszystkich), którzy łącznie posiadają cyfrowe aktywa o wartości ponad 25 miliardów dolarów. Firma wyjaśniła, że każdy podmiot posiada ponad 1 milion dolarów w kryptowalutach.
Warto zauważyć, że większość wielorybów otrzymała albo stosunkowo niewielką, albo znaczną część swojego całkowitego salda z nielegalnych adresów. 1,374 uzyskało od 10% do 25% swoich aktywów z nielegalnych portfeli, podczas gdy 1,361 od 90% do 100%.
Nielegalne środki otrzymane przez przestępcze wieloryby pochodziły z różnych źródeł. Na pierwszym miejscu uplasował się Darknet (37,7%), a na drugim scam (32,4%). Skradzione fundusze, sklep z nielegalnymi przedmiotami oraz oprogramowanie ransomware uzupełniły pierwszą piątkę.
Dodatkowo, Chainalysis przeanalizował, gdzie znajdują się ci przestępcy. Do 768 wielorybów, których portfele wykazują wystarczającą aktywność, aby dokonać dokładnego oszacowania, przypisano strefy UTC. 2, 3 i 4 to strefy, w których znajduje się najwięcej złoczyńców. Co ciekawe, w tym obszarze znajdują się największe miasta Rosji - Moskwa i Sankt Petersburg. W tych strefach czasowych znajdują się również RPA, Arabia Saudyjska i Iran. Chainalysis podsumowuje:
Śledztwo w sprawie wielorybów przestępczych stanowi znaczącą okazję dla agencji rządowych na całym świecie, aby kontynuować pasmo udanych konfiskat i postawić przed sądem największych beneficjentów przestępstw opartych na kryptowalutach.
Nie tak dawno temu firma zajmująca się analizą blockchain ujawniła, że całkowita wartość kryptowalut wypranych w 2021 roku wyniosła 8,6 miliarda dolarów - o 30% więcej niż w 2020 roku.
Źli aktorzy przenieśli prawie 17% tych aktywów do aplikacji DeFi. W zeszłym roku było to zaledwie 2%.
Chainalysis wyjaśnił, że liczby te uwzględniają jedynie fundusze pochodzące z "przestępstw kryptowalutowych", w tym sprzedaży na darknetowych rynkach lub ataków ransomware:
Trudniej jest zmierzyć, ile waluty fiat pochodzącej z przestępstw off-line - tradycyjnego handlu narkotykami, na przykład - jest konwertowane na kryptowaluty w celu ich wyprania. Wiemy jednak anegdotycznie, że tak się dzieje.