Pożyczki w kryptowalutach

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 listopada 2020
ikona autora biały
zdjęcie przedstawiający osobę przekazującą plik pieniędzy

Kryptowaluty zdobywają coraz większy obszar sektora finansowego, w tym pożyczki pod zastaw kryptowalut. Wiele osób ma świadomość tego, że kryptowaluty można kupować, sprzedawać, handlować nimi na giełdzie i przechowywać, ale jeszcze stosunkowo mało mówi się o pożyczkach w kryptowalutach. W poniższym artykule poruszymy ten temat.

screen strony Binance Pożyczka

Pożyczka na Binance.com

W chwili obecnej w Polsce nie ma firmy, która oferuje pożyczki w kryptowalutach, jednak znajdziemy je na rynkach zagranicznych. Pożyczanie środków pod zastaw kryptowalut to ciekawy nowy temat w branży kryptowalut, który warto szerzej omówić.

Pożyczki w bitcoinie tylko ja krótki termin

Firmy, które oferują pożyczki pod zastaw kryptowalut robią to raczej na krótki termin. Z reguły spłata odbywa się w terminie od kilku dni, do maksymalnie roku. Niektóre firmy oferują spłatę zobowiązania w taki sposób, że przez pierwsze miesiące spłaca się odsetki, a pod koniec terminu dokonywana jest jednorazowa większa wpłata na poczet należności głównej.

W chwili obecnej pożyczki bankowe i parabankowe mają różne oprocentowanie RRSO, czyli rzeczywistej stopy oprocentowania, który jest całkowitym kosztem kredytu ponoszonym przez konsumenta. Wartość RRSO wyrażona jest jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Jest to niezwykle ważny element każdego kredytu, gdyż pozwala na porównanie ofert pomiędzy bankami, SKOKami, a także niebankowymi instytucjami pożyczkowymi.

Rzeczywista stopa oprocentowania uwzględnia w swoich obliczeniach nie tylko procent od pożyczki, lecz również wszelkie prowizje, opłaty, a także koszty usług dodatkowych niezbędnych do uzyskania kredytu. Wysokość rocznej stopy oprocentowania uzależniona jest od okresu na jaki udzielana jest pożyczka, a także od instytucji, która ją udziela. Niestety w chwili obecnej można się spotkać z legalnymi firmami pożyczkowymi, które w swojej ofercie mają RRSO od około 20% do nawet 2000%! Z tego powodu warto dokładnie prześwietlić ofertę pożyczki i firmę pożyczkową.

Pożyczka w banku czy w kryptowalutach?

W chwili obecnej to, czy bardziej opłaca się wziąć pożyczkę pod zastaw kryptowalut, czy kredyt bankowy/parabankowy będziemy wiedzieć po przeanalizowaniu kilku czynników:

a) rodzaju zabezpieczenia (czyli waluty),
b) okresu spłaty,
c) kwoty pożyczki,
d) pożyczkobiorcy- osoba fizyczna czy firma.

W chwili obecnej większość firm kryptowalutowych oferuje oprocentowanie w wysokości od 10 % do 20 %. Jak widać jest to oferta wyjątkowo tania w porównaniu do niemal wszystkich instytucji bankowych i parabankowych. Ponadto sam problem wyegzekwowania zadłużenia w kryptowalutach nie oznacza kontaktu z komornikiem.

Jak działają pożyczki w kryptowalutach?

Pożyczki w kryptowalutach zaciągamy pod zastaw innych kryptowlaut. Jeżeli zaciągniemy zobowiązanie i spłacamy je regularnie, to nasze kryptowaluty czekają do odbioru przez nas w specjalnej i bezpiecznej przestrzeni. Wiele firm, które udzielają kredytów pod zastaw kryptowalut stosuje liczne zabezpieczenia przechowywanych środków.

W przypadku, gdy nie mamy możliwości dokonania spłaty pożyczki, to nasze kryptowaluty przechodzą na firmę, która udzieliła nam kredytu.

Przykład: Pożyczamy 1000 USDT

zaciągamy pożyczkę 1000 USDT i oddajemy w zastaw 0.0949 BTC. Jeżeli nie spłacimy wymaganych 1046.80000000 USDT (przykład dla pożyczki an 90 dni), 0.0949 BTC przechodzi na konto giełdy w której zaciągnęliśmy pożyczkę.

Pożyczki w sektorze kryptowalut są przedmiotem zainteresowania również z innego względu. Firmy kryptowalutowe nie analizują naszej historii finansowej za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej oraz BIG-ów. Zaciągnięcie pożyczki pod zastaw kryptowalut sprawia, że nie będzie ona nigdzie odnotowana.

grafika przedstawiająca informacje o pożyczce w Binance

Jak to przekłada się na praktykę? Nawet, jeżeli weźmiemy duży kredyt pod zastaw kryptowalut, to takie działanie nie będzie mieć wpływu na naszą zdolność kredytową w banku i parabanku. Bez wątpienia jest to zaleta pożyczek kryptowalutowych. Dla wielu podmiotów tego rodzaju kredyt jest jedyną możliwą formą pożyczki, gdyż banki i inne instytucje finansowe dawno odmówiły pomocy. 

Pożyczki na Binance

Oferta pożyczek na Binance jest przeznaczona dla osób, które założyły konto na platformie i chcą skorzystać z opcji na Binance Loan. W tej formie możemy uzyskać środki za pomocą kilku kryptowalut m.in. BTC, USDT, DAI, EHT, FLM, JST, KAVA, KAVA, LINK, NEO, ONT.

Binance Loan pod zabezpieczenie pożyczki przyjmuje następujące kryptowaluty: BNB, BTC, EOS, ETH, LINK, LTC, USDC, XRP.
Pełną listę znajdziesz tutaj -> https://www.binance.com/pl/loan/data

Opcje terminu płatności pożyczek na Binance Loan są następujące:

  • 7 dni,
  • 14 dni,
  • 30 dni
  • 90 dni.

Co ciekawe – istnieje możliwość spłaty pożyczki z góry, a następnie można w ratach spłacać jedynie odsetki, które są naliczone codziennie. Oprocentowanie zależy od daty udzielenia pożyczki. W standardowej formule kwotę główną pożyczki można spłacić dopiero po zaspokojeniu kwoty odsetek.

Wyjątek stanowi sytuacja w której przed terminem płatności dokonujemy wpłaty pełnej kwoty na należność główną. W takim momencie zostaną naliczone odsetki w stosunku do czasu przez który posiadaliśmy pożyczone środki.

Pożyczenie środków odbywa się w oparciu o zabezpieczenie kapitału, które nazywane jest LTV. W skrócie – jest to wartość twojego zabezpieczenia do wartości twojej pożyczki. Niniejsza cena jest ceną indeksu, a różne kryptowaluty mają z początku różną wartość zabezpieczenia. Oznacza to w praktyce, że dwie różne kryptowaluty o tej samej wartością mogą mieć różne LTV, co skutkować będzie inną wartością pożyczki.

Binance zdaje sobie sprawę  tego, że w spłacie pożyczki mogą nastąpić opóźnienia. W tym wypadku przewidziano możliwość odroczenia płatności w następujący sposób:

a) dla pożyczki z okresem spłaty 7 dni i 14 dni – przedłużenie wynosi 3 dni,
b) dla pożyczki z okresem spłaty 30 dni i 90 dni – przedłużenie wynosi 7 dni.

Niestety przy przedłużeniu okresu spłaty zwiększa się również stopa dziennych odsetek. Zwiększenie dziennej stopy odsetek wynosi w takim wypadku nawet 300 %. Jeżeli w tym czasie nie spłacimy zobowiązania, to nasze zabezpieczenie zostanie zlikwidowane celem spłaty zobowiązania.

Pożyczka, którą uzyskujemy od Binance może być spożytkowana w dowolny sposób. Binance dopuszcza również możliwość handlu zaciągniętym zobowiązaniem na giełdzie.

W jaki sposób zaciągnąć pożyczkę na Binance?

Samo zaciągnięcie zobowiązania odbywa się za pośrednictwem konkretnego formularza, który znajdziesz tutaj:  https://www.binance.com/pl/loan

W skrócie można wskazać, że przebieg zaciągnięcia zobowiązania wygląda następująco:

  1. Kredytobiorca tworzy wniosek o pożyczkę.
  2. Kredytobiorca przenosi aktywa zabezpieczające na platformę Binance.
  3. Pożyczkobiorca otrzymuje pożyczkę od Binance.
  4. Po spłacie pożyczki i odsetek aktywa kryptowalutowe zostaną zwrócone pożyczkobiorcy.

Poniżej widoczny standardowy formularz pożyczki na giełdzie Binance:

Kalkulator pożyczek w kryptowalutach na Binance.com

Kalkulator pożyczek w kryptowalutach na Binance.com

Jak widać na powyższym obrazku – proces wzięcia pożyczki pod zastaw kryptowaluty nie jest skomplikowany. Dla osób, które cenią niską stopę procentową, nie chcą widnieć w BIK, a także są zainteresowane nowoczesną technologią, pożyczka w kryptowalutach jest ciekawym rozwiązaniem.

Kategoria wpisu:

Patryk Chodyniecki

Powiązane tematy:

Jaki portfel do kryptowalut i Bitcoina jest najlepszy? Jak założyć i który wybrać?

Zainteresowałeś się bitcoinem (lub innymi kryptowalutami) i chciałbyś założyć konto, które pozwoli Ci je przechowywać? W świecie cyfrowych aktywów miejsce, w którym trzymamy bitcoina to nie konto, a portfel bitcoin. Z tego artykułu dowiesz się jaki portfel do kryptowalut jest najlepszy. Wyjaśnimy też jak założyć portfel bitcoin krok po kroku. Czym jest portfel kryptowalut? Portfel […]

Co zrobić z tokenami jeżeli jestem HODLerem?

Zastanawiasz się, co zrobić z tokenami, kiedy jesteś HODLerem? Klucz do sukcesu leży w znalezieniu sposobów na maksymalizację zysków, nawet gdy trzymasz swoje aktywa na dłużej. W tym artykule odkryjemy sposoby pasywnego zarabiania na kryptowalutach. Dowiesz się, jak platformy takie jak Binance Simple Earn mogą pomóc pomnożyć twoje środki. Zatem, gotowy na zgłębienie tematu? Pasywne […]

Czy Ethereum przebije Bitcoina pod kątem wolumenu?

Czy Ethereum może kiedyś prześcignąć Bitcoina pod względem wolumenu? Bitcoin oraz Ethereum to dwa giganty, różniące się od siebie, lecz nieustannie konkurujące. Porównanie tych dwóch technologii wymaga zrozumienia ich podstawowych różnic. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są Bitcoin i Ethereum. Przeanalizujemy też, na czym polegają ich różnice. Zastanowimy się, czy Ethereum ma szansę prześcignąć […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Aplikacja Revolut pozwala inwestować w kryptowaluty, ale nie jest to optymalne rozwiązanie jeżeli chodzi i ich zakup i sprzedaż, o czym wiedzą bardziej zaawansowani użytkownicy kryptowalut. Odpowiemy na pytanie czy opłaca się kupować kryptowaluty na Revolut, […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram