Portugalia w 2023 roku - nie będzie już atrakcyjna dla cyfrowych nomadów, bitcoina i kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 11 października 2022
ikona autora biały
portugalia krypto

W ostatnich latach wielu inwestorów kryptowalutowych wybrało Portugalię. Oczywiście, Portugalczycy są mili, mają świetną kuchnie, piękne plaże i doskonały klimat. Jednak faktycznym powodem było to, że Portugalia nie opodatkowała kryptowalut.

Wygląda na to, że od przyszłego roku ta sielanka się zakończy. Zgodnie z nowym planem budżetowym, Portugalia może opodatkować inwestorów kryptowalutowych w 2023 roku.

28% podatek

Jedną z propozycji w planie jest 28% podatek od zysków ze sprzedaży kryptowalut. Dotyczyłoby to tylko inwestorów, którzy trzymają swoje kryptowaluty przez mniej niż rok. Nie jest jasne, czy dotyczy to wszystkich kryptowalut, czy też 1 transakcji. W Niemczech kryptowaluta jest wolna od podatku po 1 roku, ale jeśli w ciągu tego roku dokupisz aktywo, to licznik się "zeruje".

Podatek od zysków kapitałowych (znany w języku angielskim jako capital gains tax) to podatek od zysków osiągniętych podczas sprzedaży kryptowalut. Załóżmy, że kupujesz bitcoina za 100 dolarów. W trakcie roku sprzedajesz go za 1100 dolarów. Oznacza to, że Twój zysk to 1000 USD i właśnie od tego zysku musisz zapłacić 28% podatku. Innymi słowy, za każdym razem, gdy Portugalczyk wymieni kryptowaluty na pieniądze fiat, straci ponad ćwierć ich wartości.

10% na transakcje kryptowalutowe

Inne części projektu budżetu sugerują, że również wydawanie i wydobywanie kryptowalut generuje dochód podlegający opodatkowaniu. Proponują również 10% podatek od transakcji kryptowalutowych i 4% podatek od prowizji maklerskich.

Sekretarz stanu ds. podatków António Mendonça Mendes powiedział, że takie podejście "pasuje do naszego systemu podatkowego, a także do tego, co robi się w reszcie Europy".

Do tej pory Portugalia była uważana za raj podatkowy dla kryptowalut. Obecnie nie opodatkowuje większości inwestorów kryptowalutowych. Oczywiście tylko tych indywidualnych. Ci profesjonalni i biznesowi muszą się rozliczyć ze swoich inwestycji.

Prawdę mówiąc, nie różni się to zbytnio od tego, jak jest to uregulowane w Polsce. Różnica jest jednak taka, że w kraju nad Wisłą musimy płacić 19% podatku. Co więcej, nie mamy wiecznego lata, pięknych rajskich plaż, ani fal dla surferów.

Inne podatki w Portugalii

Wracając do Portugalii. Według Reutersa propozycja nie dotyczy tylko kryptowalut, ale wpływa również na inne części gospodarki. Rząd tego kraju proponuje podniesienie podatków od spółek naftowych i gazowych, obniżenie podatków dla pracowników o niskich dochodach i podniesienie stawek emerytalnych.

Wniosek musi jeszcze zostać zatwierdzony przez portugalski parlament.

Ponieważ kryptowaluty były nieopodatkowane, Portugalia zyskała reputację jednego z najbardziej atrakcyjnych kryptowalutowych rajów podatkowych na świecie.

Spowodowało to również, że wielu cyfrowych nomadów, firm kryptowalutowych, giełd i eventów przeniosło się właśnie do tego kraju. Portugalscy politycy podkreślają, że wprowadzenie 28% podatku od zysków kapitałowych nie powinno być postrzegane jako czynnik odstraszający firmy.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Analityk Bloomberga: "Bitcoin może prześcignąć złoto"

Znany analityk rynku towarowego w Bloomberg, Mike McGlone, przedstawił kolejną prognozę dotyczącą bitcoina (BTC). Tym razem w odniesieniu do króla wszystkich towarów; złota. Według McGlone'a, bitcoin przygotowuje się do ostatecznego rywalizowania z metalem szlachetnym. Bitcoin a złoto McGlone poinformował o tym wczoraj na Twitterze. Tym samym podtrzymuje on swoje pozytywne oczekiwania co do przyszłości bitcoina. […]

Senator Lummis uważa teraz, że eter jest papierem wartościowym

Jeszcze jeden amerykański polityk w centrum regulacji branży kryptowalutowej zmienił stanowisko w sprawie klasyfikacji prawnej Etheru. Senator Cynthia Lummis (R-WY) wyjawiła w środę, że obecnie postrzega drugą największą kryptowalutę jako papier wartościowy - nie towar. Bitcoin jest jedynym towarem kryptowalutowym: Lummis Lummis wyraziła swój zmieniony pogląd na aktywo za pomocą CoinDesk we wtorek podczas omawiania […]

Sprawa Ripple vs SEC dobiega końca

Dwuletnia batalia Ripple z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dobiega końca. Firma kryptowalutowa złożyła odpowiedź i to wydaje się być już ostatnia linia obrony. Dumny z obrony Ripple'a Radca prawny Ripple Stuart Alderoty poinformował, że odpowiedź była już ostatnią. Pisze on, że firma zwróciła się do sądu o wydanie orzeczenia na korzyść Ripple. […]

Jak szeroko rozprzestrzenia się zaraza FTX? Spółki dotknięte kryzysem

Upadek giełdy kryptowalut FTX przejdzie do historii jako jeden z najczarniejszych momentów w historii kryptowalut. Firma doświadczyła poważnych problemów z płynnością w listopadzie i nie mogła honorować wniosków o wypłatę swoich klientów. Binance - największa na świecie platforma kryptowalutowa - była gotowa przejąć giełdę, ale po audycie odstąpiła od umowy. FTX nie mógł znaleźć rozwiązania […]

Rośnie popyt na koparki w Rosji

Popyt na minery ASIC w Rosji wzrósł znacząco w czwartym kwartale z powodu spadku ich cen. Informację o tym podał "Kommersant". Jak podaje dystrybutor Chilkoot, sprzedaż za dwa miesiące czwartego kwartału przekroczyła wolumeny za cały trzeci kwartał, a za dziewięć miesięcy była o 65% wyższa niż przed rokiem. W BitRiver popyt na dziesięć miesięcy 2022 […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram