Portugalia w 2023 roku - nie będzie już atrakcyjna dla cyfrowych nomadów, bitcoina i kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 11 października 2022
ikona autora biały
portugalia krypto

W ostatnich latach wielu inwestorów kryptowalutowych wybrało Portugalię. Oczywiście, Portugalczycy są mili, mają świetną kuchnie, piękne plaże i doskonały klimat. Jednak faktycznym powodem było to, że Portugalia nie opodatkowała kryptowalut.

Wygląda na to, że od przyszłego roku ta sielanka się zakończy. Zgodnie z nowym planem budżetowym, Portugalia może opodatkować inwestorów kryptowalutowych w 2023 roku.

28% podatek

Jedną z propozycji w planie jest 28% podatek od zysków ze sprzedaży kryptowalut. Dotyczyłoby to tylko inwestorów, którzy trzymają swoje kryptowaluty przez mniej niż rok. Nie jest jasne, czy dotyczy to wszystkich kryptowalut, czy też 1 transakcji. W Niemczech kryptowaluta jest wolna od podatku po 1 roku, ale jeśli w ciągu tego roku dokupisz aktywo, to licznik się "zeruje".

Podatek od zysków kapitałowych (znany w języku angielskim jako capital gains tax) to podatek od zysków osiągniętych podczas sprzedaży kryptowalut. Załóżmy, że kupujesz bitcoina za 100 dolarów. W trakcie roku sprzedajesz go za 1100 dolarów. Oznacza to, że Twój zysk to 1000 USD i właśnie od tego zysku musisz zapłacić 28% podatku. Innymi słowy, za każdym razem, gdy Portugalczyk wymieni kryptowaluty na pieniądze fiat, straci ponad ćwierć ich wartości.

10% na transakcje kryptowalutowe

Inne części projektu budżetu sugerują, że również wydawanie i wydobywanie kryptowalut generuje dochód podlegający opodatkowaniu. Proponują również 10% podatek od transakcji kryptowalutowych i 4% podatek od prowizji maklerskich.

Sekretarz stanu ds. podatków António Mendonça Mendes powiedział, że takie podejście "pasuje do naszego systemu podatkowego, a także do tego, co robi się w reszcie Europy".

Do tej pory Portugalia była uważana za raj podatkowy dla kryptowalut. Obecnie nie opodatkowuje większości inwestorów kryptowalutowych. Oczywiście tylko tych indywidualnych. Ci profesjonalni i biznesowi muszą się rozliczyć ze swoich inwestycji.

Prawdę mówiąc, nie różni się to zbytnio od tego, jak jest to uregulowane w Polsce. Różnica jest jednak taka, że w kraju nad Wisłą musimy płacić 19% podatku. Co więcej, nie mamy wiecznego lata, pięknych rajskich plaż, ani fal dla surferów.

Inne podatki w Portugalii

Wracając do Portugalii. Według Reutersa propozycja nie dotyczy tylko kryptowalut, ale wpływa również na inne części gospodarki. Rząd tego kraju proponuje podniesienie podatków od spółek naftowych i gazowych, obniżenie podatków dla pracowników o niskich dochodach i podniesienie stawek emerytalnych.

Wniosek musi jeszcze zostać zatwierdzony przez portugalski parlament.

Ponieważ kryptowaluty były nieopodatkowane, Portugalia zyskała reputację jednego z najbardziej atrakcyjnych kryptowalutowych rajów podatkowych na świecie.

Spowodowało to również, że wielu cyfrowych nomadów, firm kryptowalutowych, giełd i eventów przeniosło się właśnie do tego kraju. Portugalscy politycy podkreślają, że wprowadzenie 28% podatku od zysków kapitałowych nie powinno być postrzegane jako czynnik odstraszający firmy.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Darmowe pieniądze za rejestrację w aplikacji w 2024

Kiedyś trendem były aplikacje, które dawały pieniądze za klikanie, czy też wypełnienie ankiet. A co gdybym powiedział Ci, że istnieją aplikacje, które płacą za rejestrację? Wystarczy, że założysz konto, przejdziesz weryfikację i wykonasz jakąś dodatkową czynność. Proste, prawda? Przejdźmy więc do szczegółów! Sprawdźmy jak otrzymać darmowe pieniądze za rejestrację w 2024 roku! Jaka aplikacja płaci […]

Handluj kontraktami futures i zgarniaj ENA

Binance Futures wprowadza kolejną ciekawą promocję. To doskonała okazja zarówno dla traderów futures, jak i nowicjuszy w copy tradingu. Przez ograniczony czas, uczestnicy mogą zgarnąć część z puli 300 000 ENA. Aby wziąć udział, wystarczy zarejestrować się i spełnić proste warunki. Promocja trwa od 3 do 12 kwietnia 2024 i dzieli się na trzy części. […]

Boty do kryptowalut - automatyczne zarabianie na krypto

Jeżeli tutaj trafiłeś to prawdopodobnie szukasz bota, który pozwoli Ci automatycznie zarabiać pieniądze na kryptowalutach. Niestety, mamy dla Ciebie smutną wiadomość - takie boty nie istnieją, a jeśli ktoś oferuje Ci czysty, łatwy i szybki zarobek na botach handlowych to możesz mieć pewność, że to po prostu scam. Wciąż istnieje jednak pewna opcja, a mianowicie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram