Portugalia w 2023 roku - nie będzie już atrakcyjna dla cyfrowych nomadów, bitcoina i kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 11 października 2022
ikona autora biały
portugalia krypto

W ostatnich latach wielu inwestorów kryptowalutowych wybrało Portugalię. Oczywiście, Portugalczycy są mili, mają świetną kuchnie, piękne plaże i doskonały klimat. Jednak faktycznym powodem było to, że Portugalia nie opodatkowała kryptowalut.

Wygląda na to, że od przyszłego roku ta sielanka się zakończy. Zgodnie z nowym planem budżetowym, Portugalia może opodatkować inwestorów kryptowalutowych w 2023 roku.

28% podatek

Jedną z propozycji w planie jest 28% podatek od zysków ze sprzedaży kryptowalut. Dotyczyłoby to tylko inwestorów, którzy trzymają swoje kryptowaluty przez mniej niż rok. Nie jest jasne, czy dotyczy to wszystkich kryptowalut, czy też 1 transakcji. W Niemczech kryptowaluta jest wolna od podatku po 1 roku, ale jeśli w ciągu tego roku dokupisz aktywo, to licznik się "zeruje".

Podatek od zysków kapitałowych (znany w języku angielskim jako capital gains tax) to podatek od zysków osiągniętych podczas sprzedaży kryptowalut. Załóżmy, że kupujesz bitcoina za 100 dolarów. W trakcie roku sprzedajesz go za 1100 dolarów. Oznacza to, że Twój zysk to 1000 USD i właśnie od tego zysku musisz zapłacić 28% podatku. Innymi słowy, za każdym razem, gdy Portugalczyk wymieni kryptowaluty na pieniądze fiat, straci ponad ćwierć ich wartości.

10% na transakcje kryptowalutowe

Inne części projektu budżetu sugerują, że również wydawanie i wydobywanie kryptowalut generuje dochód podlegający opodatkowaniu. Proponują również 10% podatek od transakcji kryptowalutowych i 4% podatek od prowizji maklerskich.

Sekretarz stanu ds. podatków António Mendonça Mendes powiedział, że takie podejście "pasuje do naszego systemu podatkowego, a także do tego, co robi się w reszcie Europy".

Do tej pory Portugalia była uważana za raj podatkowy dla kryptowalut. Obecnie nie opodatkowuje większości inwestorów kryptowalutowych. Oczywiście tylko tych indywidualnych. Ci profesjonalni i biznesowi muszą się rozliczyć ze swoich inwestycji.

Prawdę mówiąc, nie różni się to zbytnio od tego, jak jest to uregulowane w Polsce. Różnica jest jednak taka, że w kraju nad Wisłą musimy płacić 19% podatku. Co więcej, nie mamy wiecznego lata, pięknych rajskich plaż, ani fal dla surferów.

Inne podatki w Portugalii

Wracając do Portugalii. Według Reutersa propozycja nie dotyczy tylko kryptowalut, ale wpływa również na inne części gospodarki. Rząd tego kraju proponuje podniesienie podatków od spółek naftowych i gazowych, obniżenie podatków dla pracowników o niskich dochodach i podniesienie stawek emerytalnych.

Wniosek musi jeszcze zostać zatwierdzony przez portugalski parlament.

Ponieważ kryptowaluty były nieopodatkowane, Portugalia zyskała reputację jednego z najbardziej atrakcyjnych kryptowalutowych rajów podatkowych na świecie.

Spowodowało to również, że wielu cyfrowych nomadów, firm kryptowalutowych, giełd i eventów przeniosło się właśnie do tego kraju. Portugalscy politycy podkreślają, że wprowadzenie 28% podatku od zysków kapitałowych nie powinno być postrzegane jako czynnik odstraszający firmy.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram