Portugalia w 2023 roku - nie będzie już atrakcyjna dla cyfrowych nomadów, bitcoina i kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 11 października 2022
ikona autora biały
portugalia krypto

W ostatnich latach wielu inwestorów kryptowalutowych wybrało Portugalię. Oczywiście, Portugalczycy są mili, mają świetną kuchnie, piękne plaże i doskonały klimat. Jednak faktycznym powodem było to, że Portugalia nie opodatkowała kryptowalut.

Wygląda na to, że od przyszłego roku ta sielanka się zakończy. Zgodnie z nowym planem budżetowym, Portugalia może opodatkować inwestorów kryptowalutowych w 2023 roku.

28% podatek

Jedną z propozycji w planie jest 28% podatek od zysków ze sprzedaży kryptowalut. Dotyczyłoby to tylko inwestorów, którzy trzymają swoje kryptowaluty przez mniej niż rok. Nie jest jasne, czy dotyczy to wszystkich kryptowalut, czy też 1 transakcji. W Niemczech kryptowaluta jest wolna od podatku po 1 roku, ale jeśli w ciągu tego roku dokupisz aktywo, to licznik się "zeruje".

Podatek od zysków kapitałowych (znany w języku angielskim jako capital gains tax) to podatek od zysków osiągniętych podczas sprzedaży kryptowalut. Załóżmy, że kupujesz bitcoina za 100 dolarów. W trakcie roku sprzedajesz go za 1100 dolarów. Oznacza to, że Twój zysk to 1000 USD i właśnie od tego zysku musisz zapłacić 28% podatku. Innymi słowy, za każdym razem, gdy Portugalczyk wymieni kryptowaluty na pieniądze fiat, straci ponad ćwierć ich wartości.

10% na transakcje kryptowalutowe

Inne części projektu budżetu sugerują, że również wydawanie i wydobywanie kryptowalut generuje dochód podlegający opodatkowaniu. Proponują również 10% podatek od transakcji kryptowalutowych i 4% podatek od prowizji maklerskich.

Sekretarz stanu ds. podatków António Mendonça Mendes powiedział, że takie podejście "pasuje do naszego systemu podatkowego, a także do tego, co robi się w reszcie Europy".

Do tej pory Portugalia była uważana za raj podatkowy dla kryptowalut. Obecnie nie opodatkowuje większości inwestorów kryptowalutowych. Oczywiście tylko tych indywidualnych. Ci profesjonalni i biznesowi muszą się rozliczyć ze swoich inwestycji.

Prawdę mówiąc, nie różni się to zbytnio od tego, jak jest to uregulowane w Polsce. Różnica jest jednak taka, że w kraju nad Wisłą musimy płacić 19% podatku. Co więcej, nie mamy wiecznego lata, pięknych rajskich plaż, ani fal dla surferów.

Inne podatki w Portugalii

Wracając do Portugalii. Według Reutersa propozycja nie dotyczy tylko kryptowalut, ale wpływa również na inne części gospodarki. Rząd tego kraju proponuje podniesienie podatków od spółek naftowych i gazowych, obniżenie podatków dla pracowników o niskich dochodach i podniesienie stawek emerytalnych.

Wniosek musi jeszcze zostać zatwierdzony przez portugalski parlament.

Ponieważ kryptowaluty były nieopodatkowane, Portugalia zyskała reputację jednego z najbardziej atrakcyjnych kryptowalutowych rajów podatkowych na świecie.

Spowodowało to również, że wielu cyfrowych nomadów, firm kryptowalutowych, giełd i eventów przeniosło się właśnie do tego kraju. Portugalscy politycy podkreślają, że wprowadzenie 28% podatku od zysków kapitałowych nie powinno być postrzegane jako czynnik odstraszający firmy.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Złoto na rekordowym poziomie. Czy Bitcoin może pójść w jego ślady?

Według różnych źródeł, złoto wybiło nowy rekord wszech czasów. Kilogram złota jest teraz wart 64.000 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani, w której mogliby trzymać wartość, w celu wyjścia z obecnego kryzysu bankowego. Czy Bitcoin może pójść w ślady złota? Złoto za 65 000 dolarów Poniższy wykres to cena złota i pokazuje wartość […]

Czy Microsoft buduje portfel Ethereum dla Edge?

Dobra wiadomość dla użytkowników Microsoft Edge, ponieważ trwają testy portfela Ethereum dla przeglądarki internetowej. Metamask dla Microsoftu Firma Microsoft rozwija coś, co nazywa "Crypto Wallet" dla Edge. Portfel ten pozwala użytkownikom przechowywać i handlować Etherem, a także tokenami na blockchainie Ethereum, podobnie jak popularny Metamask. Albacore odkrył to i podzielił się tym na Twitterze. Albacore […]

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram