kryptowaluty 2 - logo

Pierwszy Bitcoin Futures ETF pojawi się już dziś: Czego możemy się spodziewać?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 października 2021
ikona autora biały
bitcoin etf

Od kilku dni w krypto świecie mówi się przede wszystkim o potencjalnym uruchomieniu Bitcoin ETF w Stanach Zjednoczonych. W końcu Komisja Papierów Wartościowych i Giełd tego kraju od lat niechętnie zatwierdza taki produkt. Inne narody, takie jak Kanada i Brazylia, zrobiły to już na początku tego roku.

Presja na SEC jest coraz większa. Mianowanie Gary'ego Genslera, który wcześniej miał doświadczenie z blockchainem, zostało uznane za obiecujący krok we właściwym kierunku.

Członkowie społeczności i stratedzy nawet spoza tej przestrzeni zaczęli wysuwać optymistyczne prognozy. Według wielu Bitcoin ETF mógł ujrzeć światło dzienne do końca 2021 roku.

A teraz, zaledwie godziny dzielą nas od być może pierwszego w historii BTC ETF w Stanach Zjednoczonych. Mimo że będzie to ETF oparty na kontraktach terminowych, warto przeanalizować możliwe implikacje dla Bitcoina i całej branży.

Kup plotkę, sprzedaj fakty

Zacznijmy od zbadania tzw. "kup plotkę, sprzedaj fakt". Jest to popularna strategia wśród handlowców, którzy zwykle gromadzą udziały w oczekiwaniu na pewne znaczące wydarzenie w przyszłości. Następnie sprzedają swoje pozycje, gdy staje się on oficjalne. Celem tego jest wykorzystanie rosnącego szumu i wyprzedzenie innych uczestników.

Cena bitcoina rzeczywiście wzrasta od czasu, gdy w zeszłym tygodniu nasiliły się doniesienia o nadchodzącym ETF-ie. Kryptowaluta po raz pierwszy od kwietnia przebiła poziom 60 000 USD i obecnie znajduje się mniej niż 5% od osiągnięcia nowego rekordu wszech czasów.

Niektórzy eksperci postrzegają ten moment jako potencjalny lokalny szczyt dla całego rynku kryptowalut. Jim Cramer, gospodarz programu Mad Money w CNBC, powiedział ostatnio, że sprzedał część swoich udziałów w cyfrowych aktywach. Według niego po uruchomieniu ETFu nastąpi odreagowanie.

W tym momencie nie ma jednak gwarancji, że Bitcoin rzeczywiście skieruje się na południe. Jednakże, traderzy powinni być ostrożni przed potencjalnie niestabilnymi dniami handlowymi. Tak ważny i długo oczekiwany produkt może bowiem spowodować spore zamieszanie.

Cień kontraktów futures na CME

Podczas szczytu poprzedniej hossy pod koniec 2017 r. społeczność kryptowalutowa obserwowała podobny spory rozwój na drodze bitcoina do legitymizacji. W tamtym czasie uruchomiono kontrakty futures na BTC klasy instytucjonalnej na dwóch dużych giełdach - CBOE Global Markets i Chicago Mercantile Exchange (CME).

Podczas gdy ta pierwsza miała stosunkowo krótki żywot, ta druga jest często obarczana winą za to, co wydarzyło się później na rynkach. Bitcoin właśnie zszedł ze swojego ATH na poziomie 20 000 dolarów, ale w ciągu następnego roku stracił ponad 80% swojej wartości. Wielu analityków obwiniało później o to manipulacje na rynkach kontraktów terminowych, a w szczególności CME.

Teraz, cztery lata później, kryptowaluta znajduje się u progu swojego prawdopodobnie najbardziej kluczowego wydarzenia adopcyjnego - Bitcoin ETF w Stanach Zjednoczonych. Niektórzy obawiają się, że rynek niedźwiedzia z 2018 roku może się powtórzyć.

Jednak ten scenariusz wydaje się teraz bardziej mało prawdopodobny. Krajobraz BTC jest teraz bowiem znacznie inny. Aktywo przeszło długą drogę w ciągu ostatnich czterech lat. W tym czasie mogliśmy zaobserwować jak najwięksi inwestorzy zmieniali swoje stanowisko. Wielu krytyków stało się HODLerami. Widzieliśmy również wielkie wejście instytucji i gigantycznych firm, które posiadają w swoich bilansach bitcoin o wartości miliardów dolarów. Co więcej, obecny rajd nie wykazał żadnych oznak wyczerpania. W 2017 roku, kiedy CME uruchomiło kontrakty terminowe było dokładnie odwrotnie.

Podstawowa kryptowaluta urosła również do rangi aktywa o wartości biliona dolarów, którego kapitalizacja rynkowa jest większa niż takich behemotów jak Tesla i Facebook.

Legitymizacja i wyższy popyt

Chociaż nadal nie jest pewne, czy cena BTC skieruje się na południe po uruchomieniu ETF-u w krótkim terminie, jedno jest pewne - taki produkt pomógłby zwiększyć legitymację kryptowaluty wśród bardziej oldschoolowych, tradycyjnych inwestorów.

W przeszłości słyszeliśmy, jak niektóre znane nazwiska krytykowały bitcoina za brak pewności regulacyjnej. Jednocześnie zalecali alokacje funduszy w bezpieczniejsze narzędzia, takie jak obligacje lub złoto. To nie powinno mieć już miejsca, gdy BTC otrzyma zielone światło od najwyższego regulatora papierów wartościowych w największej gospodarce świata.

Zatwierdzenie Bitcoin ETF, nawet jeśli jest to ETF futures (na razie), powinno teoretycznie uczynić kryptowalutę legalną opcją inwestycyjną dla wielu, którzy do tej pory trzymali się z dala od tego rynku.

Najlepszej wyjaśnił to Douglas Yones - szef działu exchange-traded products na New York Stock Exchange (gdzie oczekiwane jest uruchomienie ProShares' Bitcoin ETF). Według niego "jest to ekscytujący krok, ale nie ostatni".

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Uruchomienie mainnetu SundaeSwap powoduje przeciążenie sieci na Cardano

Społeczność Cardano i reszta branży kryptowalutowej była podekscytowana, gdy inteligentne kontrakty zostały włączone do sieci po jej aktualizacji Alonzo w zeszłym roku. Jednak od tego czasu pojawiły się pewne drobne problemy. SundaeSwap wchodzi na Cardano Cztery miesiące później, pierwsza zdecentralizowana aplikacja (dApp) oparta na Cardano, SundaeSwap, uruchomiła swój mainnet po serii prywatnych i publicznych testów. […]

Komisarz SEC mówi, że kryptowaluty nie wymagają specjalnych ram regulacyjnych

Podczas gdy społeczność kryptowalutowa wzywa SEC do zapewnienia jaśniejszych regulacji dla branży, jeden z komisarzy agencji uważa inaczej. SEC nie musi wymyślać koła na nowo Allison Lee, komisarz amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), występując na wydarzeniu dot. regulacji kryptowalut, powiedział, że rynek ten nie potrzebuje specjalnych zasad. Według Lee: Zamiast realizować podejścia, które […]

Rząd Wielkiej Brytanii zaostrzy przepisy dot. reklam kryptowalut

Rząd Wielkiej Brytanii opublikował swoje plany nałożenia rygorystycznych ograniczeń na reklamy kryptowalut. Zaostrzone przepisy koncentrują się głównie na wprowadzających w błąd reklamach, które mogą wyrządzić szkodę konsumentom. Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii opublikowało dziś plany rządu w zakresie przepisów otaczających wprowadzające w błąd kampanie promocyjne kryptowalut. Chociaż organ podkreślił swoją chęć wspierania innowacji, stara się regulować […]

Microsoft kupuje Activision Blizzard

Mark Zuckerberg wykonał pierwszy ruch w kierunku uczynienia Facebooka królem metaverse, zmieniając jego nazwę na Meta. Teraz Microsoft odpowiada na to w ten sam sposób. Gigant oprogramowania ogłosił, że przejmuje Activision Blizzard za 69 miliardów dolarów. Jest to jedna z największych transakcji w tej przestrzeni, która da Microsoftowi przewagę nad rywalami. Activision jest gigantem gier, […]

Brytyjski regulator płatności nakłada na Mastercard i 4 inne firmy kary w wysokości 33 mln funtów

Brytyjski Regulator Systemów Płatniczych (PSA) nałożył łączną karę w wysokości ponad 33 mln funtów na pięciu wydawców kart przedpłaconych: Mastercard, allpay, Advanced Payment Solutions, Prepaid Financial Services i Sulion. Powodem jest utworzenie kartelu i naruszenie obowiązującego w tym kraju prawa konkurencji. Pięć firm wcześniej zgodziło się nie konkurować i nie podbierać sobie nawzajem klientów na […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram