bitomaty niemcy

Niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Finansowego, czyli BaFin, ogłosił nowe środki w ramach ustawy bankowej, które wymagają uzyskania licencji i zezwoleń na instalację i obsługę bitomatów.

Zgodnie z informacją na stronie internetowej regulatora finansowego, kryptowalutowe bankomaty stanowią działalność bankową, co oznacza, że wchodzą w zakres ich kompetencji regulacyjnych.

“Obrót własny jest usługą finansową, a działalność w zakresie prowizji finansowych jest działalnością bankową, na którą wymagana jest wcześniejsza zgoda BaFin”

– możemy przeczytać w informacji.

Niemiecki regulator finansowy sklasyfikował cyfrowe waluty jako rodzaj instrumentu finansowego

Na początku tego roku niemiecki regulator finansowy ogłosił, że waluty cyfrowe są klasyfikowane jako rodzaj instrumentu finansowego. Od czasu ogłoszenia BaFin podjął kroki w kierunku zaostrzenia regulacji w całym sektorze, w celu dostosowania ich do regulacji innych usług finansowych.

BaFin wprowadził także mandaty na licencjonowanie usług powierniczych, co może spowodować, że dziesiątki niemieckich instytucji będą musiały przejść przez proces licencyjny, aby uzyskać zezwolenie na oferowanie swoim klientom kryptowalutowych usług powierniczych.

Aktualnie w całych Niemczech znajduje się 28 bitomatów.

Odpowiedzialność karna za operowanie bitomatem

Według niemieckiego regulatora finansowego, osoby obsługujące bitomaty bez zgody BaFin popełniają przestępstwo i podlegają postępowaniu karnemu:

“Osoby, które uruchamiają takie bankomaty bez zgody BaFin, działają bez zgody i tym samym podlegają odpowiedzialności karnej”

– możemy przeczytać w zawiadomieniu.

Niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Finansowego zauważył również, że firmy, które udostępniają pomieszczenia, zasilanie lub łącza internetowe operatorom bitomatów, są również zaangażowane w ich nieautoryzowane transakcje i mogą ponieść tego odpowiedzialność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *