Oczekiwania a rzeczywistość: Vitalik Buterin o swojej wizji Ethereum

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 maja 2022
ikona autora biały
vitalik buterin

Vitalik Buterin - współzałożyciel Ethereum - przedstawił w poniedziałek kilka swoich sprzecznych poglądów i przekonań dotyczących kryptowalut. Opisał sposób, w jaki jego idealistyczna wizja tego, jak Ethereum powinno się rozwijać - i czym powinno się stać - nie przystaje do rzeczywistości.

Porównanie Ethereum i Bitcoina

Programista - który w przeszłości nigdy nie wahał się krytykować Bitcoina - rozpoczął swój długi wątek na Twitterze od wyrażenia podziwu dla głównej sieci kryptowalut. Podczas gdy Bitcoin z powodzeniem kładzie nacisk na "długoterminową stabilność", jego zdaniem Ethereum będzie wymagało znaczących "aktywnych zmian w krótkim okresie", aby móc go naśladować.

W porównaniu z Ethereum, Bitcoin jest znacznie rzadziej aktualizowany i zmieniany, a jego społeczność jest wyjątkowo odporna na próby hard forków. Na przykład Ethereum przygotowuje się do przestawienia swojego blockchaina na system proof of stake, ale Bitcoinowcy zaciekle bronią swojego dotychczasowego mechanizmu proof of work jako lepszego.

Na Ethereum duży wpływ ma również Fundacja Ethereum - organizacja non-profit zajmująca się promowaniem i zarządzaniem rozwojem sieci. Vitalik okazał w swoim wątku uznanie dla podobnych "żywych graczy", ale jednocześnie twierdzi, że woli "systemy stałe", które zmniejszają zależność od jednostek.

Co więcej, warstwa podstawowa Ethereum nie jest wystarczająco bezpieczna, aby przetrwać "prawdziwie ekstremalne okoliczności", jak chciałby Vitalik.

Wiele kluczowych aplikacji na Ethereum już teraz opiera się na znacznie bardziej kruchych założeniach bezpieczeństwa niż cokolwiek, co uważamy za dopuszczalne w projekcie protokołu Ethereum.

Współzałożyciel nie byłby pierwszym, który zwraca uwagę na te problemy. Dyrektor generalny Signal, Moxie Marlinspike, opublikował w styczniu długi wpis na blogu. Szczegółowo opisał w nim, jak infrastruktura aplikacji Ethereum mocno skonsolidowała się wokół garstki dużych instytucji.

Realne zastosowania Ethereum

Pomimo nadziei, Vitalik zauważył, że Ethereum nie znalazło jeszcze bardziej udanego zastosowania niż finanse. W pierwotnym whitepaper wyobrażał sobie projekt jako plac zabaw dla zdecentralizowanych systemów konsensusu, które mogłyby wyjść poza rolę pieniądza / magazynu wartości Bitcoina.

Zamiast tego niechętnie przyznaje, że takie "aplikacje" finansowe - w tym rynek NFT - są tym, co obecnie podtrzymuje gospodarkę kryptowalutową.

Ścieżka przyjęcia kryptowalut jest również taką, która niestety wymaga od niego kompromisu w kwestii niektórych z jego zasad:

Sprzeczność między moim pragnieniem, aby więcej krajów przyjęło radykalne eksperymenty polityczne (np. kraje kryptowalutowe!), a moją świadomością, że rządy, które najprawdopodobniej pójdą na całość w takich sprawach, są częściej scentralizowane i nie są przyjazne dla wewnętrznej różnorodności.

W zeszłym roku Vitalik okazał dezaprobatę dla nieskrępowanego uwielbienia społeczności Bitcoin dla prezydenta Salwadoru Nayiba Bukele, po tym jak przyjął on Bitcoin jako prawny środek płatniczy. Prezydent określił się mianem "najfajniejszego dyktatora na świecie" i został skrytykowany za pozorne egzekwowanie prawa dotyczącego Bitcoinów na niechętnej mu ludności.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram