Oczekiwania a rzeczywistość: Vitalik Buterin o swojej wizji Ethereum

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 maja 2022
ikona autora biały
vitalik buterin

Vitalik Buterin - współzałożyciel Ethereum - przedstawił w poniedziałek kilka swoich sprzecznych poglądów i przekonań dotyczących kryptowalut. Opisał sposób, w jaki jego idealistyczna wizja tego, jak Ethereum powinno się rozwijać - i czym powinno się stać - nie przystaje do rzeczywistości.

Porównanie Ethereum i Bitcoina

Programista - który w przeszłości nigdy nie wahał się krytykować Bitcoina - rozpoczął swój długi wątek na Twitterze od wyrażenia podziwu dla głównej sieci kryptowalut. Podczas gdy Bitcoin z powodzeniem kładzie nacisk na "długoterminową stabilność", jego zdaniem Ethereum będzie wymagało znaczących "aktywnych zmian w krótkim okresie", aby móc go naśladować.

W porównaniu z Ethereum, Bitcoin jest znacznie rzadziej aktualizowany i zmieniany, a jego społeczność jest wyjątkowo odporna na próby hard forków. Na przykład Ethereum przygotowuje się do przestawienia swojego blockchaina na system proof of stake, ale Bitcoinowcy zaciekle bronią swojego dotychczasowego mechanizmu proof of work jako lepszego.

Na Ethereum duży wpływ ma również Fundacja Ethereum - organizacja non-profit zajmująca się promowaniem i zarządzaniem rozwojem sieci. Vitalik okazał w swoim wątku uznanie dla podobnych "żywych graczy", ale jednocześnie twierdzi, że woli "systemy stałe", które zmniejszają zależność od jednostek.

Co więcej, warstwa podstawowa Ethereum nie jest wystarczająco bezpieczna, aby przetrwać "prawdziwie ekstremalne okoliczności", jak chciałby Vitalik.

Wiele kluczowych aplikacji na Ethereum już teraz opiera się na znacznie bardziej kruchych założeniach bezpieczeństwa niż cokolwiek, co uważamy za dopuszczalne w projekcie protokołu Ethereum.

Współzałożyciel nie byłby pierwszym, który zwraca uwagę na te problemy. Dyrektor generalny Signal, Moxie Marlinspike, opublikował w styczniu długi wpis na blogu. Szczegółowo opisał w nim, jak infrastruktura aplikacji Ethereum mocno skonsolidowała się wokół garstki dużych instytucji.

Realne zastosowania Ethereum

Pomimo nadziei, Vitalik zauważył, że Ethereum nie znalazło jeszcze bardziej udanego zastosowania niż finanse. W pierwotnym whitepaper wyobrażał sobie projekt jako plac zabaw dla zdecentralizowanych systemów konsensusu, które mogłyby wyjść poza rolę pieniądza / magazynu wartości Bitcoina.

Zamiast tego niechętnie przyznaje, że takie "aplikacje" finansowe - w tym rynek NFT - są tym, co obecnie podtrzymuje gospodarkę kryptowalutową.

Ścieżka przyjęcia kryptowalut jest również taką, która niestety wymaga od niego kompromisu w kwestii niektórych z jego zasad:

Sprzeczność między moim pragnieniem, aby więcej krajów przyjęło radykalne eksperymenty polityczne (np. kraje kryptowalutowe!), a moją świadomością, że rządy, które najprawdopodobniej pójdą na całość w takich sprawach, są częściej scentralizowane i nie są przyjazne dla wewnętrznej różnorodności.

W zeszłym roku Vitalik okazał dezaprobatę dla nieskrępowanego uwielbienia społeczności Bitcoin dla prezydenta Salwadoru Nayiba Bukele, po tym jak przyjął on Bitcoin jako prawny środek płatniczy. Prezydent określił się mianem "najfajniejszego dyktatora na świecie" i został skrytykowany za pozorne egzekwowanie prawa dotyczącego Bitcoinów na niechętnej mu ludności.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Darmowe pieniądze za rejestrację w aplikacji w 2024

Kiedyś trendem były aplikacje, które dawały pieniądze za klikanie, czy też wypełnienie ankiet. A co gdybym powiedział Ci, że istnieją aplikacje, które płacą za rejestrację? Wystarczy, że założysz konto, przejdziesz weryfikację i wykonasz jakąś dodatkową czynność. Proste, prawda? Przejdźmy więc do szczegółów! Sprawdźmy jak otrzymać darmowe pieniądze za rejestrację w 2024 roku! Jaka aplikacja płaci […]

Handluj kontraktami futures i zgarniaj ENA

Binance Futures wprowadza kolejną ciekawą promocję. To doskonała okazja zarówno dla traderów futures, jak i nowicjuszy w copy tradingu. Przez ograniczony czas, uczestnicy mogą zgarnąć część z puli 300 000 ENA. Aby wziąć udział, wystarczy zarejestrować się i spełnić proste warunki. Promocja trwa od 3 do 12 kwietnia 2024 i dzieli się na trzy części. […]

Boty do kryptowalut - automatyczne zarabianie na krypto

Jeżeli tutaj trafiłeś to prawdopodobnie szukasz bota, który pozwoli Ci automatycznie zarabiać pieniądze na kryptowalutach. Niestety, mamy dla Ciebie smutną wiadomość - takie boty nie istnieją, a jeśli ktoś oferuje Ci czysty, łatwy i szybki zarobek na botach handlowych to możesz mieć pewność, że to po prostu scam. Wciąż istnieje jednak pewna opcja, a mianowicie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram