Oczekiwania a rzeczywistość: Vitalik Buterin o swojej wizji Ethereum

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 maja 2022
ikona autora biały
vitalik buterin

Vitalik Buterin - współzałożyciel Ethereum - przedstawił w poniedziałek kilka swoich sprzecznych poglądów i przekonań dotyczących kryptowalut. Opisał sposób, w jaki jego idealistyczna wizja tego, jak Ethereum powinno się rozwijać - i czym powinno się stać - nie przystaje do rzeczywistości.

Porównanie Ethereum i Bitcoina

Programista - który w przeszłości nigdy nie wahał się krytykować Bitcoina - rozpoczął swój długi wątek na Twitterze od wyrażenia podziwu dla głównej sieci kryptowalut. Podczas gdy Bitcoin z powodzeniem kładzie nacisk na "długoterminową stabilność", jego zdaniem Ethereum będzie wymagało znaczących "aktywnych zmian w krótkim okresie", aby móc go naśladować.

W porównaniu z Ethereum, Bitcoin jest znacznie rzadziej aktualizowany i zmieniany, a jego społeczność jest wyjątkowo odporna na próby hard forków. Na przykład Ethereum przygotowuje się do przestawienia swojego blockchaina na system proof of stake, ale Bitcoinowcy zaciekle bronią swojego dotychczasowego mechanizmu proof of work jako lepszego.

Na Ethereum duży wpływ ma również Fundacja Ethereum - organizacja non-profit zajmująca się promowaniem i zarządzaniem rozwojem sieci. Vitalik okazał w swoim wątku uznanie dla podobnych "żywych graczy", ale jednocześnie twierdzi, że woli "systemy stałe", które zmniejszają zależność od jednostek.

Co więcej, warstwa podstawowa Ethereum nie jest wystarczająco bezpieczna, aby przetrwać "prawdziwie ekstremalne okoliczności", jak chciałby Vitalik.

Wiele kluczowych aplikacji na Ethereum już teraz opiera się na znacznie bardziej kruchych założeniach bezpieczeństwa niż cokolwiek, co uważamy za dopuszczalne w projekcie protokołu Ethereum.

Współzałożyciel nie byłby pierwszym, który zwraca uwagę na te problemy. Dyrektor generalny Signal, Moxie Marlinspike, opublikował w styczniu długi wpis na blogu. Szczegółowo opisał w nim, jak infrastruktura aplikacji Ethereum mocno skonsolidowała się wokół garstki dużych instytucji.

Realne zastosowania Ethereum

Pomimo nadziei, Vitalik zauważył, że Ethereum nie znalazło jeszcze bardziej udanego zastosowania niż finanse. W pierwotnym whitepaper wyobrażał sobie projekt jako plac zabaw dla zdecentralizowanych systemów konsensusu, które mogłyby wyjść poza rolę pieniądza / magazynu wartości Bitcoina.

Zamiast tego niechętnie przyznaje, że takie "aplikacje" finansowe - w tym rynek NFT - są tym, co obecnie podtrzymuje gospodarkę kryptowalutową.

Ścieżka przyjęcia kryptowalut jest również taką, która niestety wymaga od niego kompromisu w kwestii niektórych z jego zasad:

Sprzeczność między moim pragnieniem, aby więcej krajów przyjęło radykalne eksperymenty polityczne (np. kraje kryptowalutowe!), a moją świadomością, że rządy, które najprawdopodobniej pójdą na całość w takich sprawach, są częściej scentralizowane i nie są przyjazne dla wewnętrznej różnorodności.

W zeszłym roku Vitalik okazał dezaprobatę dla nieskrępowanego uwielbienia społeczności Bitcoin dla prezydenta Salwadoru Nayiba Bukele, po tym jak przyjął on Bitcoin jako prawny środek płatniczy. Prezydent określił się mianem "najfajniejszego dyktatora na świecie" i został skrytykowany za pozorne egzekwowanie prawa dotyczącego Bitcoinów na niechętnej mu ludności.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]

Ripple uruchamia platformę do emisji CBDC i stablecoinów

Fintechowy startup Ripple ogłosił uruchomienie Ripple CBDC Platform, kompleksowego rozwiązania dla banków centralnych, rządów i instytucji finansowych do emisji krajowej waluty cyfrowej i "stablecoinów". Scenariusze użycia obejmują: hurtowe i detaliczne CBDC oparte na prywatnym blockchainie lub emisję stabelcoinów. Rozwiązanie opiera się na XRP Ledger (XRPL). W przypadku emitentów platforma umożliwi korzystanie z wielu podpisów w […]

Binance umożliwia handel za pośrednictwem TradingView

Giełda kryptowalut Binance dodała możliwość bezpośredniego handlu spot za pośrednictwem platformy wykresów i analiz TradingView. Aby aktywować zestaw narzędzi, należy połączyć swoje konto Binance w ustawieniach usługi. Następnie historia transakcji zostanie automatycznie zsynchronizowana, a inwestor będzie mógł zarządzać zleceniami w TradingView. Szczegółowe instrukcje dotyczące podłączenia i korzystania z nowej opcji zostały opisane na stronie internetowej […]

Changpeng Zhao: Elon Musk przedłużył życie Dogecoina

Elon Musk "przedłużył życie" Dogecoina, kryptowaluty, która mogła zniknąć "dawno temu". Takiego zdania jest CEO Binance, Changpeng Zhao. Dyrektor naczelny spodziewał się, że Dogecoin "zniknie", biorąc pod uwagę jego "bezużyteczność", ale Elon Musk zainteresował się tym aktywem. Zdaniem Zhao założyciel Tesli wsparł zainteresowanie tokenem memowym, które w przeciwnym razie mogłoby osłabnąć. Dyrektor generalny Binance przyznał, […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram