Oczekiwania a rzeczywistość: Vitalik Buterin o swojej wizji Ethereum

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 maja 2022
ikona autora biały
vitalik buterin

Vitalik Buterin - współzałożyciel Ethereum - przedstawił w poniedziałek kilka swoich sprzecznych poglądów i przekonań dotyczących kryptowalut. Opisał sposób, w jaki jego idealistyczna wizja tego, jak Ethereum powinno się rozwijać - i czym powinno się stać - nie przystaje do rzeczywistości.

Porównanie Ethereum i Bitcoina

Programista - który w przeszłości nigdy nie wahał się krytykować Bitcoina - rozpoczął swój długi wątek na Twitterze od wyrażenia podziwu dla głównej sieci kryptowalut. Podczas gdy Bitcoin z powodzeniem kładzie nacisk na "długoterminową stabilność", jego zdaniem Ethereum będzie wymagało znaczących "aktywnych zmian w krótkim okresie", aby móc go naśladować.

W porównaniu z Ethereum, Bitcoin jest znacznie rzadziej aktualizowany i zmieniany, a jego społeczność jest wyjątkowo odporna na próby hard forków. Na przykład Ethereum przygotowuje się do przestawienia swojego blockchaina na system proof of stake, ale Bitcoinowcy zaciekle bronią swojego dotychczasowego mechanizmu proof of work jako lepszego.

Na Ethereum duży wpływ ma również Fundacja Ethereum - organizacja non-profit zajmująca się promowaniem i zarządzaniem rozwojem sieci. Vitalik okazał w swoim wątku uznanie dla podobnych "żywych graczy", ale jednocześnie twierdzi, że woli "systemy stałe", które zmniejszają zależność od jednostek.

Co więcej, warstwa podstawowa Ethereum nie jest wystarczająco bezpieczna, aby przetrwać "prawdziwie ekstremalne okoliczności", jak chciałby Vitalik.

Wiele kluczowych aplikacji na Ethereum już teraz opiera się na znacznie bardziej kruchych założeniach bezpieczeństwa niż cokolwiek, co uważamy za dopuszczalne w projekcie protokołu Ethereum.

Współzałożyciel nie byłby pierwszym, który zwraca uwagę na te problemy. Dyrektor generalny Signal, Moxie Marlinspike, opublikował w styczniu długi wpis na blogu. Szczegółowo opisał w nim, jak infrastruktura aplikacji Ethereum mocno skonsolidowała się wokół garstki dużych instytucji.

Realne zastosowania Ethereum

Pomimo nadziei, Vitalik zauważył, że Ethereum nie znalazło jeszcze bardziej udanego zastosowania niż finanse. W pierwotnym whitepaper wyobrażał sobie projekt jako plac zabaw dla zdecentralizowanych systemów konsensusu, które mogłyby wyjść poza rolę pieniądza / magazynu wartości Bitcoina.

Zamiast tego niechętnie przyznaje, że takie "aplikacje" finansowe - w tym rynek NFT - są tym, co obecnie podtrzymuje gospodarkę kryptowalutową.

Ścieżka przyjęcia kryptowalut jest również taką, która niestety wymaga od niego kompromisu w kwestii niektórych z jego zasad:

Sprzeczność między moim pragnieniem, aby więcej krajów przyjęło radykalne eksperymenty polityczne (np. kraje kryptowalutowe!), a moją świadomością, że rządy, które najprawdopodobniej pójdą na całość w takich sprawach, są częściej scentralizowane i nie są przyjazne dla wewnętrznej różnorodności.

W zeszłym roku Vitalik okazał dezaprobatę dla nieskrępowanego uwielbienia społeczności Bitcoin dla prezydenta Salwadoru Nayiba Bukele, po tym jak przyjął on Bitcoin jako prawny środek płatniczy. Prezydent określił się mianem "najfajniejszego dyktatora na świecie" i został skrytykowany za pozorne egzekwowanie prawa dotyczącego Bitcoinów na niechętnej mu ludności.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Cztery osoby miały niemal całkowitą kontrolę nad Tether Holdings w 2018 r.

Jeśli wierzyć źródłom The Wall Street Journal, tylko cztery osoby miały pełną kontrolę nad firmą Tether Holdings w 2018 roku. Śledztwo prowadzone przez nowojorskiego prokuratora generalnego i Commodity Futures Trading Commission (CFTC) w sprawie Tether Holdings w 2021 roku, ujawniło nieznaną wcześniej strukturę własnościową emitenta stablecoinów. Udziały w Tether Według dokumentów, Tether został zbudowany przez […]

Charlie Munger powtarza, że USA powinny zakazać Bitcoina

Charlie Munger, wiceprezes Berkshire Hathaway i prawa ręka Warrena Buffetta, powtórzył swoje stanowisko przeciwko Bitcoinowi i całej branży kryptowalut. Tym razem amerykański inwestor miliarder wezwał rząd Stanów Zjednoczonych do zakazania wszystkich kryptowalut, ponieważ z pewnością spowodują one więcej szkód niż pożytku. Munger atakuje ponownie W opinii opublikowanej w mediach głównego nurtu, Wall Street Journal (WSJ), […]

FTX miał jeszcze 1,4 mld USD w gotówce na koniec 2022 roku

Bankrutujący obecnie FTX miał jeszcze w bilansie na koniec 2022 roku 1,4 mld dolarów w gotówce. Tak wynika z nowej aktualizacji dotyczącej kondycji finansowej platformy giełdowej. Ta kwota jest o około 19 procent wyższa od 1,2 miliarda dolarów, o których wcześniej mówiono w listopadzie 2022 roku, w momencie złożenia przez FTX wniosku o upadłość. 260 […]

Te osoby ze świata krypto (nie)kupują własne akcje

W branży kryptowalutowej można kupić nie tylko kryptowaluty, ale także akcje spółek działających w tym sektorze. Niestety, te firmy również cierpią z powodu rynku niedźwiedzia. Topowi ludzie w niektórych firmach już zrezygnowali z mentalności HODL. Inni rzeczywiście kupują. Na razie są to mało zróżnicowane akcje. Przecież, żeby je łatwo i publicznie sprzedać, musi to być […]

Trudność kopania bitcoina osiąga ATH

Górnicy włączają coraz więcej maszyn. To popchnętło wskaźnik trudności wydobycia nowych Bitcoinów do najwyższego punktu w historii. W niedzielę po kolejnym przeliczeniu trudność kopania wzrosła o 4,68 proc. Trudność kopania ATH Poniższy wykres pokazuje jak zmieniał się poziom trudności Bitcoina na przestrzeni lat. Jest on dostosowywany co dwa tygodnie: jeśli w tym okresie górnicy dostarczyli […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram