Prezydent Argentyny stwierdził, że dolary nie są po to, aby przechowywać w nich oszczędności, ale dla produktywności kraju.
Argentyna niedawno nałożyła nowy, 35-procentowy podatek na wszystkie zakupy dokonywane w dolarach amerykańskich. Ten nowy podatek może okazać się dobrodziejstwem dla stablecoinów powiązanych z dolarem, jak np. DAI. DAI, po ogłoszeniu odnotował znaczny wzrost wolumenu.
Bank centralny Argentyny z trudem nadąża za rosnącym zapotrzebowaniem kraju na dolary amerykańskie. Argentyńczycy gromadzą dolary amerykańskie z powodu wysokiej inflacji, która zmusiła bank centralny do podjęcia drastycznych działań. Aby utrzymać kraj na powierzchni, rząd wprowadził nowy 35-procentowy podatek od zakupów w dolarach.
Obywatele znaleźli już jednak rozwiązanie pozwalające ominąć nowe przepisy. Wkrótce po ogłoszeniu, zaczęły rosnąć wolumeny stablecoinów. Faworytem wśród Argentyńczyków, którzy szukają alternatywy dla dolarów amerykańskich, stał się zdecentralizowany stablecoin działający w sieci Ethereum DAI.
Popyt na dolary amerykańskie wzrósł w tym roku o 900%, a bank centralny zmonopolizował ich podaż. Dane z serwisu iProUp wskazują, że liczba osób kupujących dolary wzrosła z 435 000 w kwietniu 2020 roku do 5 milionów w sierpniu.
Ekonomista argentyńskiej firmy FM&A, Fernando Marull, powiedział, że konsekwencje braku ograniczenia tak wysokiego popytu na dolary amerykańskie, mogą okazać się katastrofalne. Argentyński bank centralny mógłby być zmuszony do dystrybucji 1,1 mld dolarów miesięcznie. Biorąc pod uwagę rezerwy wynoszące w sierpniu zaledwie 8 miliardów dolarów, konieczne jest podjęcie działań w celu ograniczenia popytu na dolary. W przeciwnym razie, do grudnia, rezerwy dolarowe netto mogą spaść do zaledwie 3 miliardów dolarów, a do kwietnia 2021 r. mogą wynosić już zero.
W oficjalnym komunikacie prasowym Bank Centralny Argentyny zauważył:
“Inicjatywa ta ma na celu utrzymanie obecnej kwoty 200 dolarów miesięcznie przy jednoczesnym zniechęcaniu do popytu na walutę obcą przez osoby fizyczne w celu przechowywania i płatności kartą”.
Prezydent Argentyny stwierdził, że dolary nie są po to, aby przechowywać w nich oszczędności, ale dla produktywności kraju.