Niepotwierdzona transakcja Bitcoina - dlaczego i jak rozwiązać ten problem?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 23 lutego 2022
ikona autora biały
niepotwierdzona transakcja bitcoin

Opłaty transakcyjne są obliczane jako różnica między wartością przekazanych i otrzymanych Bitcoinów (BTC).

Opłaty transakcyjne są, w teorii, reprezentacją tego, jak szybko użytkownik chce, aby jego transakcja została potwierdzona na blockchainie. Kiedy górnik zatwierdza nowy blok w blockchainie, zatwierdza tym samym wszystkie zawarte w nim transakcje.

Górnik otrzymuje opłaty transakcyjne i nagrodę za blok, gdy tylko zostanie on zatwierdzony. Nagroda za blok jest sumą opłat transakcyjnych i subsydiów blokowych. Szybkość hashowania spada z każdym halvingiem bitcoina. Spadek hash rate podnosi koszt wydobycia nowych bloków, jednocześnie obniżając nagrody blokowe.

Ponieważ walidacja nowych bloków wymaga dużo pracy obliczeniowej i energii, górnicy są zachęcani do ciągłego walidowania nowych bloków, ponieważ rosną opłaty transakcyjne. Utrzymanie bezpieczeństwa sieci wymaga utrzymania górników na rynku, a opłaty transakcyjne odgrywają tu istotną rolę.

W jaki sposób ustalane są opłaty transakcyjne?

Koszty transakcji są obliczane na podstawie objętości danych transakcji i przeciążenia sieci.

Ponieważ blok może pomieścić tylko 4 MB danych, liczba transakcji, które mogą być wykonane w jednym bloku jest ograniczona. Dlatego do przeprowadzenia większej transakcji wymagana jest większa ilość danych w bloku. W rezultacie, bardziej znaczące transakcje są zazwyczaj naliczane na zasadzie per-bajt.

Kiedy używasz portfela BTC do wysyłania transakcji, portfel zazwyczaj zapewni Ci opcję wyboru stawki opłaty Bitcoina. Opłata ta będzie określona w satoshi na jednostkę danych (jeden bitcoin składa się z 100 000 000 satoshi) zużytych na blockchainie przez transakcję, w skrócie sats/vByte. Stawka ta zostanie następnie pomnożona przez wielkość transakcji, aby dowiedzieć się, ile wyniesie całkowita opłata, którą zapłacisz.

Jeśli chcesz, aby Twoja transakcja została potwierdzona od razu, Twoja optymalna stawka opłaty może się znacznie różnić. Jeśli nie masz nic przeciwko czekaniu, wydanie 2 satów/vBajt pozwoli Ci zazwyczaj potwierdzić transakcję w ciągu dnia lub tygodnia.

Opłaty transakcyjne również odzwierciedlają szybkość, z jaką użytkownik chce uzyskać zatwierdzenie transakcji. Kiedy użytkownik inicjuje transakcję, trafia ona do mempoola (transakcje, które nie zostały jeszcze umieszczone w blockchainie i są przechowywane w krótkotrwałej).

Po zatwierdzeniu zostaje ona włączona do bloku. Górnicy wybierają, które transakcje mają zostać zatwierdzone i włączone do bloku. Gdy istnieje zaległość w transakcjach oczekujących na zatwierdzenie, stwarza to zachętę dla górników do przetwarzania w pierwszej kolejności transakcji o wyższych opłatach. Większość górników koncentruje się na transakcjach o wysokim stosunku opłaty do bajtu. Kiedy liczba transakcji w sieci zacznie się zmniejszać, opłaty transakcyjne spadną.

Giełdy Bitcoin, które łączą kupujących i sprzedających, obliczają swoje opłaty na dwa sposoby: albo jako stałą opłatę za transakcję, albo jako procent całkowitego wolumenu transakcji z ostatnich 30 dni. W obu przypadkach giełdy stosują wielostopniową strukturę opłat, w zależności od całkowitej wielkości transakcji w dolarach.

Ustalenia dotyczące opłat mają na celu zachęcenie inwestorów do częstego zawierania transakcji. W rezultacie, koszty transakcji o wysokiej wartości i wysokiej częstotliwości są odpowiednio niższe. Opłaty za małe, rzadkie transakcje są często wyższe.

Jak długo trwa transakcja Bitcoin?

Na średni czas potwierdzenia transakcji BTC lub status transakcji Bitcoin wpływają takie czynniki jak całkowita aktywność sieci, hash rate i opłaty transakcyjne.

Średni czas potwierdzenia dla płatności BTC w sieci Bitcoin wynosi około 10 minut. Czas transakcji Bitcoin, z drugiej strony, może się bardzo różnić. Jeśli sieć Bitcoin jest przeciążona, w mempoolu pojawią się zaległości w transakcjach. Użytkownicy musieliby płacić wyższe opłaty transakcyjne, aby transakcje przechodziły szybciej. Taka sytuacja miała miejsce w kwietniu 2021 roku, kiedy średnia opłata transakcyjna Bitcoina wynosiła 58 dolarów.

Jednak średni koszt transakcji spadł o 57,97% w listopadzie 2021 r., z 4,40 USD do 1,80 USD. Do tego spadku mogło przyczynić się kilka rzeczy. Jednym z argumentów jest to, że jako katalizator zadziałał szybki wzrost sieci Bitcoin Lightning Network. Ta sieć warstwy 2 pozwala transakcjom odbywać się poza blockchainem.

Spadek wydatków może być związany z tym, że górnicy Bitcoin tracą zainteresowanie przetwarzaniem transakcji i stają się mniej skrupulatni. W rezultacie spada trudność wydobycia, która określa, jak trudno jest zatwierdzić transakcję Bitcoina.

Kolejnym prawdopodobnym powodem obniżenia kosztów transakcji jest rozładowanie mempoolu, który jest zbiorem wszystkich oczekujących transakcji przed ich potwierdzeniem. Kiedy wysyłasz transakcję do sieci Bitcoin, pozostaje ona w mempoolu, dopóki nie zostanie potwierdzona. Ponieważ rozmiar każdego bloku BTC jest ograniczony do 1MB, duży mempool może zachęcać górników do priorytetowego traktowania bardziej dochodowych transakcji.

Jak sprawdzić czas transakcji Bitcoin?

Blockchain.com i Statista to dwa doskonałe źródła do oszacowania średniego czasu, jaki zajmie wykonanie transakcji lub transferu BTC.

Możesz również uzyskać porady dotyczące opłat transakcyjnych, które powinieneś uwzględnić. Zwykle są one wyrażone w satoshi, jak już wspomnieliśmy wcześniej. Jeśli wyślesz transakcję Bitcoin z obniżonymi opłatami, ryzykujesz, że obrazisz górników Bitcoin, a Twoja płatność może wylądować na długiej liście niepotwierdzonych transakcji. Jednak nie powinieneś być zbyt zaniepokojony. Będzie ona bowiem przetworzona, jeśli sieć Bitcoin doświadczy dużego zastoju, a górnicy nie będą mieli nic innego do roboty.

Jak przyspieszyć transakcje Bitcoin?

Oprócz zwiększenia opłaty transakcyjne, inną strategią, aby przyspieszyć transakcję Bitcoin jest wysłanie go w godzinach poza szczytem. Wykres wielkości mempoola na eksploratorze blockchain.com wskazuje, kiedy liczba niepotwierdzonych transakcji jest najniższa.

BTC Nitro to akcelerator transakcji Bitcoin, który pomoże Ci przyspieszyć transakcje BTC poprzez skrócenie czasu oczekiwania na potwierdzenie. BTC Nitro ponownie roześle Twoją transakcję przez kilka "węzłów" Bitcoina, przypominając górnikom, że jest ona gotowa do przetworzenia. Rozwiązanie premium eliminuje ten krok poprzez natychmiastowe włączenie jej do następnego bloku wydobywanego przez partnerów sieciowych.

Dodatkowo, BitAccelerate jest darmowym akceleratorem transakcji Bitcoin, który umożliwia otrzymywanie szybszych potwierdzeń niepotwierdzonych transakcji. Wystarczy wprowadzić identyfikator transakcji Bitcoin (TXID) i wybrać opcję "Accelerate." Transakcja zostanie przekazana przez dziesięć węzłów Bitcoin korzystających z ich usługi.

Kiedy wielu użytkowników korzysta z Bitcoina, rozmiar bloku zbliża się do jego limitu, co powoduje przepełnienie sieci Bitcoin. W rezultacie niektóre transakcje są wstrzymywane, dopóki nie zostanie uzyskane potwierdzenie transakcji. Ci użytkownicy Bitcoin muszą płacić wyższe opłaty górnicze i/lub stosować transakcje SegWit, aby przyspieszyć cały proces.

Istnieje alternatywa dla radzenia sobie z oczekującą transakcją Bitcoin. Dopóki Twoja transakcja nie zostanie potwierdzona, ponawiaj ją co sześć godzin. Możesz sprawdzić lub śledzić transakcje Bitcoin, tj. czy Twoja transakcja została potwierdzona regularnie za pomocą usługi BitAccelerate. System poinformuje Cię, czy została ona potwierdzona, czy też wymaga ponownego przesłania.

Jak naprawić lub odzyskać niepotwierdzone transakcje Bitcoin?

Niepotwierdzona transakcja Bitcoin może być naprawiona na dwa sposoby: poprzez użycie "replace-by-fee lub RBF protocol" lub "higher fee double-spend transaction."

Transakcja Bitcoin nie może być cofnięta, gdy została już potwierdzona. Ale, czy można anulować niepotwierdzone transakcje Bitcoin? Tak, niepotwierdzone transakcje BTC mogą zostać anulowane, jeśli blockchain nie zatwierdzi transakcji Bitcoin w ciągu 24 godzin. Jest ona uważana za niepotwierdzoną, dopóki co najmniej trzech górników nie potwierdzi każdej transakcji poprzez proces wydobywczy. Jeśli nie otrzymasz potwierdzenia w tym czasie, możesz anulować swoją transakcję.

Możesz nadać transakcję Bitcoin do całej sieci po raz drugi za pomocą protokołu RBF, ale za wyższą cenę. W rezultacie górnicy mogą szybciej dokonać wyboru transakcji, anulując poprzednią i rozpoczynając nową.

Twój portfel Bitcoin, z drugiej strony, może nie wspierać RBF Protocol. W rezultacie, sprawdź najpierw, czy jest to coś, co twój portfel pozwoli ci zrobić. Podczas wysyłania Bitcoina, możesz wybrać tę opcję, aby upewnić się, że w razie potrzeby będziesz mógł ją wykorzystać.

Jeśli Twój portfel nie obsługuje RBF Protocol, użyj opcji podwójnego wydatku. Oznacza to utworzenie nowej transakcji z podobną kwotą. Wiąże się to z tym, że będziesz musiał wysłać swoją transakcję po raz drugi, tym razem z większą opłatą. Górnicy, w większości sytuacji, zaakceptują nową transakcję i zwrócą starą.

Co się stanie, jeśli wyślesz Bitcoin na adres Ethereum?

Technicznie rzecz biorąc, nie możesz wysłać BTC lub Ether (ETH) z portfela Bitcoin do portfela Ethereum. Większość portfeli ostrzeże Cię, jeśli spróbujesz wysłać Bitcoin do portfela Ethereum lub ETH bezpośrednio do portfela Bitcoin.

Bitcoin przesyłany do portfeli Ethereum jest zazwyczaj tracony i niemożliwy do odzyskania. Przed wysłaniem BTC, ETH lub jakiejkolwiek innej kryptowaluty, upewnij się, że adres docelowy jest poprawny. W przeciwnym razie ryzykujesz utratę wszystkich swoich środków.

Płatność może jednak zostać zweryfikowana w nietypowych okolicznościach, jak np. przy wysyłaniu Bitcoin do portfela Litecoin (LTC). Adresy portfeli tych dwóch monet często zaczynają się od liczby "3". W tym przypadku Twój portfel może zaakceptować to jako legalną płatność. Jednak płatność zostanie utracona z powodu błędnego adresu.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Pozwala ona także inwestować w kryptowaluty. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dużo taniej jest kupić cyfrowe aktywa na giełdzie, która pozwala w łatwy sposób wpłacić środki przez Revolut. Przykładem takiej platformy jest www.bybit.com lub www.binance.com. […]

Jak wypłacić Ethereum ze stakingu?

Na skutek aktywacji aktualizacji Shapella w sieci głównej Ethereum, użytkownicy otrzymali możliwość wycofania kryptowaluty ze stakingu. Ale jak to konkretnie zrobić? Czym jest staking Ethereum? Staking to sposób generowania pasywnego dochodu z monet w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) i jego warianty. Staking w prostym języku to udział w potwierdzaniu transakcji i produkcji nowych […]

Staking kryptowalut na Binance: Kompletny poradnik

W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty naprawdę zawładnęły światem mainstreamu. NFT, giełdy kryptowalutowe i cały szereg różnych narzędzi związanych z kryptowalutami powstają jak grzyby po deszczu! W dzisiejszym poradniku skupimy się jednak na jednej z najciekawszych koncepcji, a mianowicie stakingu na giełdzie Binance. Jest to bowiem proces, który pozwala zarabiać kryptowaluty w sposób pasywny! Staking […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram